Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökhan Örün, 

Girişimci

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Ekim 2014

Gökhan ÖrünSeda Küden kişisini takip etmeye başladı

Seda Küden, Hukuk Öğrencisi, @for_lifeeee

Ekim 2014

Gökhan Örün bu yanıtı beğendi:

İçerik sağlayıcıyı kapsayan yasada 'içerik sağlayıcı, yayınladığı içerikten sorumludur' ibaresi yer alıyor. Buna rağmen ekşisözlüğü ayakta tutan hukuksal dayanakları nedir?

Her ne kadar ilgili kanunda geçen içerik sağlayıcı vb. tanımlar genel itibariyle yeterli görülse de (ki ben bu görüşe katılmıyorum) web 2.0 uygulamaları çerçevesinde sorun daha da çetrefilli hale gelebiliyor. Örneğin sizin bu sorunuza verdiğim yanıt suç teşkil edecek olursa kim sorumlu olacaktır? Siz mi (yani siz bir içerik sağlayıcısı mısınız?) yoksa bu platform yetkilileri mi? Tabi her olayın özüne inerek değerlendirme gerçekleştirilecek olduğundan bahisle sizin bu yorumu gösterimden kaldırma yetkiniz olmadığı gibi bir savunma da gerçekleştirilebilir. Ama aslında tüm kullanıcıların editöryel yetkileri olmasından ötürü belki de suç konusu içeriği değiştirebileceğiniz (dolayısıyla gösterimden kaldırabileceğiniz) ama bunu tercih etmediğiniz (ki aslında bu soruyu ortaya atmakla devamını takipten sorumlu tutulmanız gerekeceği) de iddia edilebilecektir. Benzer biçimde mesela  twitter/facebook benzeri ortamlarda başkasının yarattığı bir içeriği paylaşarak çoğaltmanız da suç olarak tanımlanabilecek midir? Bu noktada sadece beğenmekle yetinmeniz suça övgü sayılabilir mi acaba diye de sormak gerek aslında... Özetle meselenin blog forumlarını aşan pek çok katmanı mevcut. Sanırım bahsettiğiniz site benzeri kurumların, ilgili içeriğin sahibine dair bilgileri kamu otoriteleri ile paylaşmaları ve ilgili içeriği gösterimden kaldırmaları şimdilik yeterli görülüyordur. Ama veri akışının gittikçe hızlanması karşısında ne yapılabileceği, örneğin 'uygunsuz' içeriğin en geç ne kadar süre içinde kaldırılması durumunda platform yöneticilerinin sorumluluğunun ortadan kalkabileceği ya da platform yetkililerinin bu gibi durumlar için ne gibi önlemler alması gerektiği (belki ileride kullanıcı sayısına oranla moderatör atama gereklilikleri gibi durumlarla karşılaşabiliriz) gibi hususlar halen belirsiz...

Not: Amerika'da internet servis sağlayıcılarının bu tip sorumluluklardan bağışık tutulduklarından bahsediliyor ancak burada tartıştığımız anlamda içerik sağlayıcılar da bir internet servis sağlayıcısı olarak görülüyor mu bilemiyorum...
Eylül 2014

Gökhan ÖrünPelin Şen kişisini takip etmeye başladı

Pelin Şen, Psikolog, @pelinsen

Eylül 2014

Gökhan Örün bu yanıtı beğendi:

Hakan Günday'ın kitapları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yeraltı edebiyatının ve Hakan Günday'ın kitaplarındaki yeraltı edebiyatı izlerinin karşılaştırmalı olarak incelendiği çok başarılı bir makaleyi paylaşmak isterim. Kitaplarındaki tüm karakterlerin tek tek çözümlemeleri yapılmış, karakterlerin iç dünyaları ve davranış biçimleri yeraltı edebiyatının ana değerleri ile başarılı bir şekilde muhakeme edilmiş. Temsil ettiği akımı, neyi, neden ve ne için yazdığını biraz daha anlayabilmek adına okunabilecek en iyi kaynaklardan biri olduğunu düşünüyorum.
dieweltdertuerken.org/index.php/ZfWT/article/viewFile/115/karatas

Makalede Hakan Günday’ın romanlarında kahramanların birer karakter özelliği olarak sunduğu yeraltı değerleri;
  • yaşamla uzlaşamama/varlığını anlamlandıramama,
  • ölümü idealize etme,
  • tercih edilmiş yalnızlık,
  • toplumsallaşamama ve kurumlara karşı çıkış,
  • aidiyetsizlik hissi,
  • ahlâk kurallarını yok sayma,
  • şiddet eğilimi-bağımlılık ve medeniyet karşıtlığı başlıkları altında sunulmuştur.

Eylül 2014

Gökhan Örün bir yanıt verdi.

Üniversiteye yeni başlayan birisine ne tavsiye edersiniz?

İlk fırsatta girişimci bir şirkete girin, birşey bilmeniz önemli değil, veri girişi veya getir götür işleri yapabilirsiniz bir süre. iş ayırt etmeyin içinde olmanız yeterli. Onun dışında tabiki ücretsiz bir sürü girişimcilik ile alakalı seminerler ve eğitimler var onları takip edin bol bol okuyun... Ve son olarak, özellikle belirtiyorum, hiçbirşey için acele etmeyin keyfini çıkarın, başarı harcadığınız zaman veya ne kadar çalıştığınız ile çok doğru orantılı değil.


şimdiden başarılar ve eğlenceler ;)
Ağustos 2014

Gökhan Örün  bu yazıyı beğendi:

Şortlu Kız ve Bakkalın Önündeki Amcanın Hazin Hikayesi

image
Sevgili “bakkalın önündeki amca”,
Dün sokakta bakıştık biraz, bana gıcık oldun, hatırlıyor musun?
"Ne bakıyor lan bu herif?" diye düşündün hani.
Önünden geçen şortlu kız köşeyi dönene kadar kızın kıçını seyrettiğin için beni biraz geç farkettin ama olsun. Seninle o an konuşamadık, işim vardı. Bari bugün yazayım dedim.
Kadınlar hakkında bilmediğin bazı gerçekler var güzel kardeşim.
Seni üzeceğini bildiğim halde, sana biraz bunlardan bahsedeceğim.
İlgini çekeceğini düşünüyorum.
İlk üzücü haberim, kıyafetlerle ilgili.
Şort, mini etek ya da askılı elbise giyen kadınlar teşhirci değil. Sadece hava sıcak. Ağustos ayında hava genellikle sıcak oluyor.
Şortlu kadın gördüğünde havanın sıcak olduğunu hatırlaman, sakinleşmene yardımcı olacaktır.
Havanın sıcak olup olmadığını Twitter’dan öğrenebilirsin, sıcak olunca herkes “hoff hava çok sıcak” yazıyor.
Hayallerini kırmak istemem ama, başka bir üzücü haberim daha var:
Geçen hafta sana adres sorarken gülümseyen güzel kız, senin üzerine Nutella döküp yalamak istemiyordu, emin olabilirsin.
İnsanlar iletişim kurarken gülümserler, sen de dene, iyi geliyor güzel amcam.
Yeteri kadar kasmışsın zaten, artık kasma kendini.
Bazı geceler İstiklal’de gördüğün, kahkahalar atarak yürüyen sarhoş kızlar var ya hani. Şaşıracaksın ama, onlar da önlerine gelene “vermiyorlar”. Sadece kız kıza biraz içip, biraz eğlenip, rahatsız edilmeden, taciz edilmeden evlerine gitmek istiyorlar.
Sen Barınç’ı falan dinleme, siktir et.
Kahkaha atan kadının neşesini bozma be kardeşim.
Bırak, ayıptır, rahatsız etme.
Rahatsızlık demişken, sana rahatsız edici bir gerçekten daha bahsetmek istiyorum:
Rastladığın turist kadınlar, sadece bir “Türk erkeği” olduğun için sana hayran falan değiller. Narin kalbini kırdığım için beni affet fakat çocukluğundan beri gazetelerde okuduğun “Türk erkekleri kaplan gibi, aşırı emizlemek istiyorum” türünden röportajları gazeteciler (afedersin) götlerinden atarak yazıyordu.
Konuyla ilgili başka bir şok edici gerçek daha var:
Geçenlerde Ortaköy’de gördüğün o iki sarışın, uzun boylu Rus kız orospu değildi.
Tüm özgüveninle laf atmana rağmen “fak yu” diye cevap vermelerinden anlamalıydın. Bir dahaki sefere hatırla lütfen.
Söylediklerimden hoşlanmıyorsun, biliyorum.
Bir-iki şey daha ekleyip seni yalnız bırakmak istiyorum.
Mesela:
Yan apartmanda her gece evine başka bir erkek çağıran kız var ya, hani yalnız oturan. Evine gelen erkeklerin hepsiyle mutfak tezgahında tepinerek seviştiklerini düşünüyorsun belki, ama o durum da öyle değil güzel arkadaşım.
Kadınlar erkeklerle seks yapmadan sadece arkadaşlık edebiliyorlar. Sen de yapabilirsin, kadınların arkadaşlığı hayatını güzelleştirir.
Bir kadının memelerine bakmadan da onunla konuşabilirsin.
Yeter ki kendine inan.
Son bir noktaya daha parmak basıp konuyu kapatayım:
Kadınlara nasıl bakarsan, onlar da sana öyle bakarlar güzel kardeşim.
Sen, önünden geçen şortlu kıza bir insanmış gibi değil, sadece bir “göt”müş gibi bakıyordun.
Haberin olsun istedim.

merttunay.com
Ağustos 2014

Gökhan Örün bu yanıtı beğendi:

inploid'in neden iOS uygulaması yok?

İOS uygulamamız inploid'in ilk versiyon serisinde mevcut idi ancak sürekli güncelleme gerçekleştiği için ve köklü değişiklikler yaptığımız için uygulamayı kapatmak zorunda kaldık. Şu anda arayüzde 2. bir köklü değişiklik geliyor. Halihazırda Android ve Windows Phone uygulamamız zaten var ancak iOS tarafı ve bu diğer uygulamalarımız da etkileyecek bir güncelleme ile marketteki yerini alacak. Elbette ki ücretsiz olarak...

GÜNCELLEME: iOS uygulamamız şurada: itunes.apple.com/tr/app/inploid/id490399...
Ağustos 2014

Gökhan Örün bir yanıt verdi.

Sosyal ağ projem var ve hayata geçirmeyi çok istiyorum, ne yapmalıyım?

Sosyal Ağ projelerindeki en büyük problem ürünü kullanan insanları birbirleriyle buluşturmak, konuşturmak... Bunun için de çok fazla kullanıcıya ulaşmak gerekiyor! . Yanlış, çok fazla kullanıcıya ulaşmak gerekmiyor! Önce birbirleriyle etkileşime geçecek en az 2 kullanıcıya ulaşmak gerekiyor... Sonra 4 sonra 8... Bu şekilde kontrollü olarak büyümek gerekiyor. Etkileşimi (aktif kullanım) hep sıcak tutmak gerekiyor...

yani özetle üye kazanma stratejisi çok hayati önem taşıyor. Kendi projemden edindiğim tecrübe : tüm dünyaya dağılmış 10.000 kullanıcınız varken projeden bir gelir modeli çıkarmanız (para kazanmanız) neredeyse imkansız (Avustralya'da 100 kullanıcım vardı mesala atsan atılmaz satsan satılmaz:) ama sadece istanbulda 10.000 kullanıcınız olursa o zaman para kazanma şansınız oldukça yüksek, hatta sadece İTÜ'de ya da sadece beşiktaşta 10.000 kullanıcınız olduğunda dünyayı bile değiştirebilirsiniz! Bknz facebook;)

tez zamanda deneyebileceğimiz birşeyler yaparsan seve seve ilk kullanıcılarından da olurum :)

başarılar
Ağustos 2014

Gökhan Örün bu yanıtı beğendi:

Sosyal ağ projem var ve hayata geçirmeyi çok istiyorum, ne yapmalıyım?

Sorun icin sagol, ben biraz daha dogrudan vereyim cevap, nevzat yavuzcan guzel yazmis ona katiliyorum. Oncelikle girisimfabrikasi, etohum, pilott gibi hizlandirici programlari bilmiyorsan arastir ogren, techcrunch, webrazzi, wamda gibi girisimcilik icerigi ureten sitelerde her gun en az 1 haber, makale oku, ingilizcen var mi bilmiyorum ama yoksa zaten bu ise girme (kaynka eksikligi ilk sebep ama baska bircok sebebi var) eger varsa bu kursu tamamlamadan tek satir kod yazma udacity.com/course/ep245 eger kod yazmadiysan daha once bu egitimi tamamla udemy.com/coding-for-entrepreneurs/ . Ayaklarinin dogru yerde durmasi icin bence bir startup'a git staj yap.

Bunlardan epey once belki baska kimsenin soylemedigi ama benim soylemekten cekinmeyecegim bir baska nokta var (pek hosuna gitmeyebilir kusura bakma beni bilen bilir, girisim fikri olan insanlarin herkesten duyabilecekleri ici bos destek jargonlarini cok kullanmam, dobra dobra soylerim eksikliklerini) Facebook hegamonyasina son vermek, insanlarimizi dusurdugu hallerden kurtarmak icin sosyal ag projesi kuracagim gibi cocukca argumanlarla kimsenin vaktini alma. Kizim sana soyluyorum gelinim sen anla kabilinden yaziyorum bana fikirle gelip ne yapayim diye soran tum arkadaslara bu cevabi daha sonradan gondermek icin aslinda.

Benim acimdan kazanc/kayip mantigini da anlatayim niye boyle soyledigim belki daha netlesir. (sadece sana degil bana fikir soran herkese aslinda) Eger tavsiyemi dinler ve ayaklari yere basan mantikli amaclari olan gercek problemleri cozecek fikirler/projeler uretirsen (verdigim kaynaklari kullanirsan), en azindan vaktinizi kurtarmis oldugum icin mutlu olurum. (kazanc/kazanc) Yok eger hirs yapip "bir zamanlar bana sacmalama diyen bir cokbilmis vardi gordunuz mu hicbirsey bilmiyormus ben yaptim istedigimi" diyebilecegin bir sosyal ag kurarsan da, kayit olur kullaniriz o agi mutlu oluruz (kazanc/kazanc) . Yani her durumda problem yok.

Son bir konuyu Tubitak ve devlet destekleri almaya calismanla ilgili yazacaktim ama cok ustune geldigimi dusundum bir an vazgectim, onu da sonra yazarim.

bu arada tum bunlari yazarken hemen hergun acip okudugum baska bir makaleyi gondereyim de yazdigimdan fazla birsey bildigimi iddaa etmedigimi bilin.

huffingtonpost.com/aileen-gemma-smith/a... hikayenin ingilizcesi de burada bartleby.com/17/1/62.html

Kolay gelsin.

Ozan... .
Temmuz 2014

Gökhan ÖrünNevcan Uludaş kişisini takip etmeye başladı

Nevcan Uludaş, Dalış Eğitmeni, @nevcanuludas

• Front-end Architect @dogusteknoloji 💻 • Owner & Instructor @neptunsualti 🔱 • Underwater Explorer @guehq 🌊 • http://nevcan.com

Temmuz 2014

Gökhan Örün bu yanıtı beğendi:

inploid hangi ülkeye aittir ve kimler tarafından geliştirilmiştir?

İnploid Serkan Köse (@serkan) ve Hakan Köse (@hakank) kardeşler tarafından Türkiye'de kurulmuştur.

Tüm hikayesi şurada var: inploid'in hikayesi ve... .
Haziran 2014

Gökhan Örün  bu yazıyı beğendi:

Haziran 2014

Gökhan ÖrünFacebook Slingshot konu başlığını takip etmeye başladı.

Haziran 2014

Gökhan Örün  bu yazıyı beğendi:

En Ürkünç Durumlardan Enstantaneler

1. Cliff camping.
5710
Gordon Wiltsie/National Geographic / Getty Images

2. Skywalking in the Alps.
5710
Photo by Josef Stuefer – flickr

3. Portaledge camping at Yosemite.
5710
Corey Rich / Getty Images

4. Climbing Redwoods.
5710
MICHAEL NICHOLS/National Geographic Stock

5. Sitting on the Trolltunga rock in Norway.
5710
pics.deon.li

6. Jumping on the Trolltunga rock in Norway.
5710
Flickr: opplevoodda

7. British climber John Roberts in South Africa.
5710
Solent News / Rex / Rex USA

8. Ice climbing a frozen waterfall.
5710
Keith Ladzinski/Barcroft Media /Landov

9. Extreme skiing at Grand Targhee, Wyoming.
5710
33m.lista.cl

10. Tree camping in Germany.
5710

11. Extreme kayaking at Victoria Falls.
5710
Desre Tate/Barcroft Media /Landov

12. Blake Aldridge dives 29 metres from the rock monolith during the Red Bull Cliff Diving World Series in Portugal.
5710
Handout / Getty Images

13. On the Edgewalk in Toronto.
5710

14. A defying act by Eskil Rønningsbakken in Norway.
5710

15. Alex Honnold at Yosemite.
5710

16. Now imagine if you dropped your phone down there.
5710

17. Glacierboarding.
5710

18. Trapeze paragliding.
5710

19. Hanging out at the Sky Walk in Macau.
5710
Bruce Peninsula National Park

Dan Dangler Bruce Peninsula National Park
20. Strange sport in the air, USA
5710

21. In Ft. Tryon park by Jordan Matter.
5710

22. Base jumping in Yosemite...
5710
JIMMY CHIN AND LYNSEY DYER / NAT GEO STOCK / CATERS

23. Bike trail on the Cliffs of Moher.
5710
hansrey.com

24. Driving down a sand dune in Lucky Bay, Australia.
5710
2001 LimeWave – Anki Knutsson & Lars Andersson

25.China’s mt Huashan Death trail
5710

26. Looking down from LION’S head
5710
Photograph by trottin-the-globe.tumblr.com
Mayıs 2014

Gökhan Örün bu yanıtı beğendi:

Anlamsal Web (Semantic Web) konusuna hızlı bir giriş yapabileceğim kaynaklar nelerdir?

Türkçe kaynak pek görmedim, anlamsalag.com gözüme çarpmıştı orada bazı kavramlar açıklanıyor. Bunun dışında bazı makale ve ders notları var. google.com.tr/search?q=anlamsal+ag+pdf

Başlangıç aşamasında yabancı kaynaklar için bu işin standartlarıyla uğraşan kurumun(W3) sitesini ziyaret edebilirsin. w3.org/standards/semanticweb/

Ek olarak şu adresler de faydalı olabilir:
DbPedia : dbpedia.org/
Freebase : wiki.freebase.com/wiki/freebase_apı
Mayıs 2014

Gökhan Örün  bu yazıyı beğendi:

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

1716

Nuri Bilge Ceylan 26 Ocak 1959, Yenice'de doğmuştur. Yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısıdır. Nuri Bilge Ceylan, Senarist ve fotoğrafçı Ebru Ceylan ile evlidir. Ayaz isminde bir çocukları vardır.

1976 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'ne girdi. O yıllardaki siyasi olaylar ve karışıklıklar nedeniyle okulu tamamlayamadı. Ardından 1978 yılında tekrar üniversite sınavına girdi ve bu kez Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kazandı ve bitirdi. Mezuniyetinden sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde 2 yıl sinema eğitimi aldı.

İlk sinema filmi "Koza" isimli kısa film oldu. Film 1995 Mayıs'ında Cannes'da gösterilir ve Cannes Film Festivalinde yarışmaya seçilen ilk Türk kısa filmi olur. Sonra Koza'nın devamı sayılabilecek üç uzun metrajlı film geldi; Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999) ve Uzak (2002) .

'Uzak' filmi; 2003 Cannes Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü'nü almıştır. Daha sonra Uzak, 23'ü uluslararası olmak üzere toplam 47 ödül alarak Türk sinemasının en fazla ödül kazanan filmi olur. Uzak’ın Büyük Jüri Ödülü Ceylan’a İngilizlerin dünya çapındaki pop starı Sting tarafından verildi.

4. Filmi İklimler filminde eşi Ebru Ceylan ile birlikte baş rolü paylaşır. Ayrıca bu film Ceylan'ın görüntü yönetmenliğini yapmadığı tek filmi oldu.

1716

2008 yılında Üç maymun filmini yaptı ve film 2008 Cannes Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen Ödülü"ne layık görüldü. Üç Maymun daha sonra Oscar yarışında da ilk dokuza kalmayı başaran ilk Türk filmi olmuştur.

Ödülü aldıktan sonra "Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme... " dedi.

2014 yapımı Kış Uykusu filmiyle Nuri Bilge Ceylan yine bizi onurlandırdı ve 67. Cannes Film Festivali'nde büyük ödül olan Altın Palmiye'ye layık görüldü. Böylece Yılmaz Güney'in Yol filminin ardından ikinci kez bir Türk filmi bu ödülü kazanmış oldu.

1716

Ceylan konuşmasında; "Bu benim için çok büyük sürpriz oldu. Beklemiyordum. Ne diyeceğimi bilmiyorum. Bu yıl Türk sinemasının 100. Yılı. Çok güzel bir tesadüf. Festivali ve jüriye teşekkür ediyorum bu ödül için. Bu ödülü Türkiye'nin gençlerine ithaf ediyorum. Geçen sene hayatını kaybeden gençlere ve ölen madencilerimize adıyorum. " dedi.

Nuri Bilge Ceylan'ın Önemli Ödülleri

1999 - 21. Siyad Türk Sineması Ödülleri - En İyi Türk Filmi, “Mayıs Sıkıntısı”
1999 - 21. Siyad Türk Sineması Ödülleri - En İyi Yönetmen, “Mayıs Sıkıntısı”
1999 - İstanbul Film Festivali - En İyi Türk Filmi, “Mayıs Sıkıntısı”
1999 - Altın Portakal - En İyi Yönetmen, “Mayıs Sıkıntısı”
2000 - 12. Ankara Film Festivali - En İyi Film, “Mayıs Sıkıntısı”
2000 - İskenderiye Film Festivali - Jüri Özel Ödülü, “Mayıs Sıkıntısı”
2002 - 14. Ankara Film Festivali - En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, “Uzak”
2002 - Altın Portakal - En İyi Film, “Uzak”
2002 - Altın Portakal - En İyi Yönetmen, “Uzak”
2002 - Altın Portaka l- En İyi Senaryo, “Uzak”
2002 - Cannes Film Festivali - Grand Prix, “Uzak”
2006 - Altın Portakal - En İyi Yönetmen Ödülü, “İklimler”
2008 - Cannes Film Festivali - En İyi Yönetmen, “Üç Maymun”
2011 - Cannes Film Festivali - Jüri Özel Ödülü, "Bir Zamanlar Anadolu'da"
2014 - 67. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. "Kış Uykusu" filmi
Mayıs 2014

Gökhan Örün bir yanıta alt yorum yaptı

şimdi bu fikrimi tekrar okudum da biraz saçma olmuş :D
Deneme Kitap (Trial Book) satışı sitesi ;

bir kitabın %25-30 sayfasını içeren baskısını, adrese ücretsiz teslim olacak şekilde üyelere sunulur.

her üyenin 5-10 tane deneme kitap hakkı var

deneme olarak aldığı kitabı beğenen ve tamamını satın almak isteyen kullanıcı siteye gelir ve kitabı satın alabilir.

her kitap satın almada üyeye 3-5 deneme kitap hakkı verilir.

Not: fikiri istediğiniz gibi eleştirebilir, iyileştirebilir, uygulayabilirsiniz.

teşekkürler.
Mayıs 2014

Gökhan Örün bir yanıta alt yorum yaptı

yorumlar için teşekkürler, bu arada daha önce neden bahsetmedim bilmiyorum ama görme engelliler için de böyle bir proje çok faydalı olur düşüncesindeyim.
ihtiyaç şu; araba kullanırken, koşarken, temizlik yaparken ya da başka gibi durumlarda aynı anda bir taraftan da her zaman takip ettiğiniz gazete haberlerini, blog yazılarını ya da aklınıza gelebilecek türkçe ya da yabancı haber kaynaklarını nasıl okursunuz?

benim düşündüğüm senaryo şu milliyet.com'da bir haber açtınız, tarayıcı çubuğunda "bir bana okusun'a gönder"'e bastığınız anda link birbanaokusun.com'a (isim ve web alanı uydurmadır!) gönderilir ve sitede daha önce birisi bu içeriği sesli olarak okumuş ise direk sesli olarak içerik okunmaya başlar. Eğer daha önce okunmamışsa bekleyenler listesine alınır ve birisi okuduğu zaman size haber verilir. Bu şekil de daha sonra dinlenecekler listesi oluşturabilir liste tamamlandığında da listeyi toplu olarak dinleyebilirsiniz. Ör. bir haftadır biriktirdiğiniz teknoloji haberleri listesi tamamlandığında koşuya çıktığınız bir zamanda radyo ya da muzik dinlemek yerine okumayı arzuladığınız içerikleri bir taraftan dinleyebilirsiniz.

gelelim gelir modeline, sistem belli bir kota'da sesli içerik dinleyebilmenize olanak veriyor. Daha fazlası için ücretli üyelik gerekiyor. Sesli içerik üreten kişiler de ürettikleri içeriğin kullanılması oranında ücretli üyelikten gelen gelirlerden para kazanabilecekler.

Ayrıca içerik üretenler için bir puanlama sistemi oluşturularak, bir uzmanlık mertebesi de atanacak. Bu sayede uzman okuyucular kurumsal müşteriler için ayrıca sunulacak model ile daha fazla kazanabilirler. ör : milliyet. birbanaokusun.com milliyetin en çok okunan haberlerinin en iyi seslendiriciler tarafından oluşturulmuş içeriklerine ulaşabileceğiniz bir resmi servis olacak.

neyse fazla detaylandırmıyorum, fikir ve önerilerinizi bekliyorum :))

Not: fikiri istediğiniz gibi eleştirebilir, iyileştirebilir, uygulayabilirsiniz.

teşekkürler.
Mayıs 2014

Gökhan ÖrünFatih Metin kişisini takip etmeye başladı

Fatih Metin, Film Yapımcısı, @fatihmetin

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

İnternet Teknolojileri

1272 Kişi   171 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Kayak

29 Kişi   10 Soru

Yabancı Müzik

346 Kişi   44 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Web Siteleri

3422 Kişi   268 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Cep Telefonları

607 Kişi   224 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Kişisel Gelişim

2086 Kişi   156 Soru

Kariyer

662 Kişi   92 Soru

Web Sitesi Önerileri

329 Kişi   71 Soru

Google Plus

36 Kişi   17 Soru

Yerli İnternet Girişimleri

413 Kişi   60 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Mockup

2 Kişi   0 Soru

Mobil

96 Kişi   61 Soru

Sosyal Ağlar

774 Kişi   175 Soru

Mobil İşletim Sistemleri

54 Kişi   17 Soru

Foursquare

30 Kişi   15 Soru

Playframework

8 Kişi   2 Soru

Java

316 Kişi   52 Soru

Application Frameworks

11 Kişi   3 Soru

Etkinlik

36 Kişi   10 Soru