Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ömer Arkın,

System Administrator

"Hayatta bir tek başarısızlık vardır o da denememektir"

Aralık 2014

Ömer Arkın

İnsanları anlamak sanatsa siz nasıl bir sanatçısınız?

Bence dünya çapında ün kazanmış bir sanatçıyım :)
 • 2 Yanıt
Aralık 2014

Ömer Arkın

İnsan beyninin sınırları çözmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

Soruya klâsik bir giriş cümlesi ile başlayabilirim aslında. "İsviçreli bilim adamları" diyerek..
Dilimize "Mavi Beyin Projesi" adında çevrilebilecek olan bir projeyi İsviçre'nin Lozan'daki Politeknik okulundan çalışma grubu hayata geçirmiş bulunmakta ve önemli beklentiler var. Hedeflerden en önemlisi beyin işleyişi üzerinde tamamiyle kontrolü sağlamak. Bütün beyinden kaynaklı rahatsızlıkların sonunu getirebilmek adına yüksek getirisi olabilecek bir çalışma. Gerçek insan beyninin düşünme kapasitesine ulaşmak ve bu çitadan başlayarak yol almak da planlar dahilinde. Süper insan zekası mı hâkim olacak dünyaya?
Sitesi şuradadır:bluebrain.epfl.ch/
Açıp incelemek isteyen olursa buyursun. Bir haber sitemizde de orijinalinden çevirisi burada:forum.donanimhaber.com/m_39504507/tm.htm

Bilim bu denli yol alırken saygıdeğer "Türk bilim insanı"...
Sana, battığın akademik çamurun içerisinde üzüntüyle iyi çalışmalar dilerim. . .
 • 7 Yanıt
Kasım 2014

Ömer Arkın

Tüm serverlar, ip adresleri, network donanımları (interfaceler) herşeyin tam bir topolojisini nasıl çıkartabilirim visio ile yani öncellikli olarak ip scan programı ve subnet aralığını belirten programlar nelerdir?

sudo rpm -Uvh <a href='http://mirror.webtatic.com/yum/el6/latest.rpm' target='_blank' rel='nofollow' title='mirror.webtatic.com/yum/el6/latest.rpm'>mirror.webtatic.com/yum/el6/latest.rpm</a>
sudo yum install php55w php55w-opcache
sudo wget <a href='http://dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/i386/epel-release-6-8.noarch.rpm' target='_blank' rel='nofollow' title='dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/i386/epel-release-6-8.noarch.rpm'>dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/i386/epe...</a>
sudo wget <a href='http://rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-release-6.rpm' target='_blank' rel='nofollow' title='rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-release-6.rpm'>rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-r...</a>
sudo rpm -Uvh remi-release-6*.rpm epel-release-6*.rpm
sudo yum --enablerepo=remi update -y
sudo yum --enablerepo=remi,remi-php55 update -y
 • 1 Yanıt
Ekim 2014

Ömer Arkın

İş bulma sitelerindeki aradığın işi hızlı bir biçimde bulabilmek için iyi bir cv hazırlamanın dışında yapılması gerekenler nelerdir?

Düzgün bir CV'nin yanında düzgün bir sunum yazısı hazırlanmalı. Ayrıca yabancı dil şart koşan firmalar için de CV ve Sunum o dile çevrilmeli. Bunlar da yapıldıktan sonra aradığınız işler binlercesi arasından filtrelenerek seçilmeli ve başvurular gönderilmeli. Elinizi korkak alıştırmayın 100 başvuru bir görüşme 5 görüşme bir iş demektir.
 • 3 Yanıt
Eylül 2014

Ömer Arkın

İnsanı çıkarları mı yönetir istekleri mi?

İnsanı kararları yönetir. Karalar da çeşitli şekillerde alınır. İhtiyaçlar, istekler, duygular, çıkarlar, imkanlar, tercihler gibi bir sürü etkene bağlı olarak kararlarımızı veririz. Mesela susadığınızda sıvı alma ihtiyacı doğmuştur, ne istediğinizi düşünürsünüz mikro saniyeler içinde çay mı, su mu, ayran mı yoksa bira mı? Bira'da karar kıldınız diyelim bu sefer de imkanlar devreye girer, mesela ofistesiniz çalışmanız lazım ve ofiste bira yok, zaten içerseniz de yavaşlarsınız. Tercihler devreye girer, istediğiniz imkan dahilinde değil. Çay isterseniz sebilden sallama çay almanız gerekiyor belki, su da keza aynı, ayran istiyorsanız büfeden getirteceksiniz, yine mikro saniyeler içinde tercihinizi yapar, kararınızı tüm filtrelerden sonra verir ve ya telefona sarılır ayranınızı söylersiniz ya da kalkıp çay ya da suyunuzu alırsınız.
 • 13 Yanıt
Mayıs 2014

Ömer Arkın

Bir dersanenin tam olarak tamamlanmamış yeni bir binaya taşındıktan sonra, yeni sınıfındaki dersinde öğrencinin kafasına projektör düşerek yaralanması sonucu, kuruma nasıl ve ne kadarlık bir dava açılmalıdır?

Dershane yaralamanın derecesine göre tazminat ödemek zorundadır. Maddi tazminat işten güçten kalma ve hastane, ulaşım ve tedavi masrafları ve maluliyet varsa maluliyetten oranınca belirlenecek tazminattan ibaret olacaktır. Maddi tazminat isteminizi harca esas bir miktar (genelde düşük olacaktır) belirterek belirsiz alacak davası olarak açabilirsiniz. Bu davada ileride çıkacak maddi tazminat miktarına bir dilekçe ile yükseltebilirsiniz.
Manevi tazminat ise olaydan dolayı öğrencinin duyduğu acı ve elem karşılığıdır. Miktarı serbestçe kararlaştırabilir. Ancak dava açtıktan sonra arttıramazsınız.
Yargılama geiderlerinin yüksekliği v ehatalı bir dava açıp zarara uğramamanız açısından bu işi bir avukata birebir danışıp ona göre dava açmanızı tavsiye ederim.
İyi günler dileklerimle
Av. K. Kutluay Ceylan
 • 1 Yanıt
Mayıs 2014

Ömer Arkın

Günümüzdeki insanların ortak sorunları sizce nelerdir?

İnsana biat etmek, toplumun değil bireyin kurtarıcı olduğunu sanmak, çeri çöpü adam sanıp baş yapmak.
 • 8 Yanıt
Nisan 2014

Ömer Arkın

Yurtdışında dil eğitimi almak için neler gereklidir?

Oncelikle maddi durumunuz iyi olmali. Ole calisir okurum okula giderim havalarini birakin. Dil ogrenmek icin kafanizi vermelisiniz. Diliniz belirli bir seviyeye gelince hobi icin calisilabilir pratik icin.
Sonra vize almalisiniz. Ve kendi dilinizi konusan insanlardan uzak durarak dil ogrenebilirsiniz.

Kalite bir okul secmelisiniz. Ucuz okullardan uzak durun
 • 2 Yanıt
Nisan 2014

Ömer Arkın

İnsan kafasındaki tüm soruların yanıtlarını bulduğunda ne yapmak ister ki?

Her yanıt beraberinde yeni soruları da getirir. Bu nedenle kafanızda bütün soruları yanıtladım demek bana ancak bir yanılsama olabilir gibi geliyor.
 • 3 Yanıt
Nisan 2014

Ömer Arkın

İnsanlar ufak tefek gözüken şeyleri erteleyerek, aslında hayatı erteler. Ertelemek hastalık mıdır?

Belki küçük çaplı bir hastalık olabilir bilemiyorum, Yalnız hayatı büyük çapta etkileyen bir alışkanlık, amma velakin uyuşukluğunda göstergesi olduğu kanaatinde ısrarcıyım. Hayatta "hiç ölmeyecekmiş gibi" yaşadığımız için; "neyse yarın ararım, yarın yaparım, yarın yarın yarın... " cümleleri hayatımızın her evresini kaplıyor ve ne üzülecek bir durumdur ki yarın olsa bile söylenen işlerin büyük çoğunluğu hala yapılmıyor. Çünkü onun da "yarını" vardır. Bu olguyu kafamızdan atmadıkça kendimizi, sevdiklerimizi ve hayatımızı ertelemeye mahkum olmaya devam edeceğiz. Hayata "şimdiki zaman"la bakarsak, velhasıl an'ı yaşarsak ertelememeyi öğreneceğiz. Bunun içinde spor yapmayı tavsiye edebilirim. Spor yaptıkça hem sağlıklı bir bedene kavuşursunuz hem de uyuşukluğunuzu üzerinizden atar, ertelememeyi öğrenirsiniz.
 • 7 Yanıt
Mart 2014

Ömer Arkın

Eğer değiştirebilseydiniz hayatınızda neleri değiştirmek isterdiniz?

İyi niyetimin son kullanma tarihini, merhametimin sınırını ve bakış gözlüklerimi değiştirmek isterdim
 • 2 Yanıt
Ocak 2014

Ömer Arkın

Ön yargı yıkmak zor, peki ılımlı bir şekilde yaklaşma yöntemleri nelerdir?

Öncelikle bu soruya direk yanıt olması açısından şu sözü paylaşayım:
"Ön yargıları parçalamak, atomu parçalamaktan daha zordur" (Albert Einstein).

Bunun üzerine çok fazla şey söylemeye gerek yok belki ama biraz açıklayıcı olmak için şöyle bazı tespitler getireyim (kendimce) . Bir kişinin bir yargıya varması ve bu yargıyı kabul etmesi çoğunlukla "deneyim" ile olur. Bu deneyimler, yaşanmadan önce bazen başka insanların "deneyimleri" ile yönlenir veya şekillenir. Ancak, kişi kendi deneyimlediği ve bir sonuca vardığı bir konuyu başka deneyimler edinmeden kolaylıkla değiştiremez. Yani, bir sonuca bağlanmış bir deneyimin tersine dönmesi gerçekten çok zordur.

Bunu şunun için söylüyorum; insan beyni her zaman kabaca "daha az enerji ve daha çok iş" mantığı ile çalışır. Hatta konuşurken bile (tüm dillerde vardır) bir çok kelime söylenmez ve "kısaca" aktarılır (bunu geçen gün bir belgeselde görmüştüm) .

Mesela; "Ben bugün Ahmet ile saat 6'da iş için Beşiktaş'ta X restoranda buluştum. " demek yerine şunu söyleriz: "Bugün Ahmet'le iş için buluştum. " Eğer detay istenirse kalan bilgi sunulur. Buna benzer biçimde sorulan soru ile aynı kalıpta cevap vermeyiz. Mesela soru şu ise; "Bugün Ahmet ile buluştunuz mu? " sorusuna "Bugün Ahmet ile buluştum" demeyiz, kısaca "Evet" deriz. Bu yaklaşım beynin tamamen enerjiyi optimum kullanması üzerine kuruludur. Bu detayları hiç bir zaman düşünmeyiz, kendiliğinden olur.

Şimdi, konuya dönecek olursak, insan beyni bir konuda bir yargıya varır. Bunu yapma sebebi, bir daha ki sefere aynı durum oluştuğunda aynı adımları tekrarlamaya ihtiyaç duymamak için direk olarak sonuca gider. Hatta çoğu zaman, aynı olayın değil, o olaya benzer bir başka olay bile olsa, yine aynı sonuca gitmeye çalışır.

Dolayısıyla, bir konuda yarıya varmış bir insanın, bu yargısını yok sayabilmesi için gerçekten o yargıyı da kapsamına alan daha büyük bir yargıyı deneyimlemesi ve bu yeni deneyimden yeni sonuçlar çıkarması gerekir. Tahmin edersiniz ki, bu bir kişi için kolay değildir.

Bu model, aslında insan alışkanlıklarının da nasıl oluştuğu ve alışkanlıkları değiştirmenin neden bu kadar zor olduğunun da açıklamasıdır.

Eğer bu ve bunun gibi konulara merakınız varsa; size çok iyi şu kitapları öneririm:
İnanılmaz keyifle okuyacağınız kitaplardır bunlar. Konudan bir miktar saptım belki ama bu bilgilerin de faydası olur umarım : )

Son bir not daha, ılımlı yaklaşım yöntemleri ile ilgili çok nesnel şeyler söyleyemem ama bence bu yaklaşım biçimi biraz da "kontrol teorisi" gibi teoriler ile ilintili bence. Eğer ılımlı yaklaşım için neler yapabileceğiniz öğrenmek istiyorsanız daha çok iş hayatında kullanılan, NLP benzeri eğitimlerde anlatılan (NLP biraz kaba bir şey bence) , temelinde iletişimi kontrol etme konulu davranış modellerini araştırmalısınız diye düşünüyorum.
 • 8 Yanıt
Aralık 2013

Ömer Arkın

İnsanın düşüncelerini ve kararlarını etkileyen en önemli faktörler nelerdir?

Bebekliklerinden beri tecrübe ya da gözlemle edindikleri hayata ve kendilerine dair bilgiler... Duyguları...
İhtiyaçları...
Çevreleri...
 • 12 Yanıt
Kasım 2013

Ömer Arkın

WDS nedir?

WDS = Windows Deployment Service Bu ise elinizde Open lisanslı (30 client) bir işletim sistemi ve yaklaşık kurulması gereken 30 bilgisayar olduğunu varsayalım. Tek bir sunucudan (bu 2008 server da olabilir 2012 de) ilgili open lisans ın olduğu yer gösterilerek ve bütün bilgisayarların Bios ayarlarına girerek Boot ayarları altında First boot yerine yani ilk okunacak disk yerine ethernetinizi getirerek kayıt ettiğinizde bilgisayarınız ilk boot edişinde Windows Deployment Service'i görecek ve üzerinde tanımlı olan Windows Open lisans cd-dvd veya iso yu okumaya başlıyacak bu işlemi yapmak için cd veya dvd kullanılabilir yanlız yavaş olacaktır bu işe başlamadan önce dvd nizin bir imajını alıp (tavsiye edilen iso) ilgili sunucunun diskleri üzerinde bir yere koyarsanız kurulumlar daha hızlı olacaktır...

Bir ikinci WDS

Wireless Distribution System


Diyelim ki iki apartmanlı yapınız var iki bina arasına kablo çekmeniz kazmanız imkansız... .

O zaman bu sistemi kullanırız işte : ) Binanın birinde kablolu bir yapıyla ağınızı oluşturmuşsunuz ve sizden karşıdaki bina ile de haberleşmek istediklerini söylediler karşıdaki binada da aynı şekilde kablolu bir yapı var.
Tek bir dhcp sunucusu oluşturup (Herhangi bir binaya) binaların üzerine Poin to Point (Noktadan noktaya) olarak ayarlanmış iki Wireless Anten Takarsınız ve yapılandırmanız bittikten sonra iki binayı birbirine kablosuz olarak bağlamış olursunuz buna da WDS Deniyor : )
Teknoloji

İşte bu : )
 • 2 Yanıt
Kasım 2013

Ömer Arkın

VMWare sanal makine içinde Hyper-V ile sanallaştırma nasıl yapılır?

Problemin çözümü iki adımdan oluşmaktadır;
1) Wmware'da oluşturduğunuz sanal makinanın donanım ayarlarından Processor kısmında yer alan "Virtualize Intel-VT/EPT or AMD-V/RVI" özelliğinin aktif edilmesi yani sanallaştırma desteğinin açılması gereklidir.
2) VMware'da oluşturduğunuz sanal makinanın . Vmx uzantılı dosyası notepad ile açılıp, son satıra hypervisor. Cpuid. V0 = "FALSE" bilgisi eklenmeli ve dosya değişiklilkleri kaydedilmelidir. Bu ayarlarından ardından sanal makinanınızı açabilir ve üzerine hyper-v kurulumunu gerçekleştirerek sanal makina kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.
 • 2 Yanıt
Kasım 2013

Ömer Arkın

Server 2012 kurulumunu yaptıktan sonra WLAN bağlantısını nasıl oluşturabiliriz?

Öncelikle soruyu biraz daha açabilir misiniz? Bulunduğunuz konumda wlan ağı oluşturup sunucu üzerinden yönetmek mi istiyorsunuz yoksa sunucuyu wlan olarak mevcut ağa dahil mi etmek istiyorsunuz?
 • 1 Yanıt
Ekim 2013

Ömer Arkın

Motivasyonun başarıya etkisi nedir?

Motivasyon=Ego tamiri
Ego tamiri=İşe yaradığını hissetmek
İşe yaradığını hissetmek=İşe yarar daha fazla şey yapabilme gücü
İşe yarar daha fazla şey yapabilme gücü=Başarı
 • 3 Yanıt
Eylül 2013

Ömer Arkın

Yabancı dil öğrenmenin en iyi ve en kısa yolları nelerdir?

Ben de tecrübelerime göre bir dili öğrenebilmek için o dilin konuşulduğu ülkede yaşamanın en kısa yol olduğunu düşünüyorum. Böyle bir imkan yoksa da yaşamınızı sanki orada yaşıyormuş gibi değiştirmelisiniz. O dille ilgili her şeyi izleyin ve internetten native speakerlarla iletişime geçin. Düşünce tarzınızı da değiştirin ve içinizden o dilde düşünmeye çalışın.
 • 6 Yanıt
Eylül 2013

Ömer Arkın

Microsoft Sertifikalı Sistem Yöneticisi (MCSE) eğitimini alan kişiler ne gibi iş imkanlarına sahip olabilirler?

Gokhan İnce (@gokhanince) nin cevabına katılıyorum. artık o kadar çok sertifika var ki, yaptığınız çalışmaları referans gösteremezseniz o belgeler hiç bir işe yaramıyor.
 • 4 Yanıt
Daha fazla göster