Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mustafa, 

Öğrenci

Barışçıl olun, kibar olun, kurallara itaat edin, herkese saygılı olun; fakat biri size dokunacak olursa onu mezara gönderin. - malcolm x

Nisan 2017

Mustafa bir yanıt verdi.

Makineler düşünebilir mi?

Düşünme olayını abartıyoruz bence. Hayvanlar düşünemez deriz fakat karşıdan karşıya geçerken sağına ve soluna bakarlar. En basitinden bir bilgisayar 2 nin 1 den büyük olduğunu anlayabiliyorsa bu düşündüğü anlamına gelmez mi? Eğer soru bir insan gibi düşünmeyi ifade ediyorsa. İnsanı diğer varlıklardan ayıran şey düşünmek değildir. Hayal kurmaktır. Bilgisayar insan gibi düşünemez fakat insandan farklı düşünebilir ve insan kadar zeki olabilir.
Mart 2017

Mustafa yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2017

Mustafa bu yanıtı beğendi:

Bilimi sevmek için neler yapmalıyım? Nereden başlamalıyım?

Felsefe dahil bir çok alanda nereden başyacağınıza karar veremiyorsanız size tavsiyem ODTÜ yayınlarının çocuk setleridir.
Anlatımlardaki sade seçiciliklerinden dolayı öğrenme çağındaki çocuklar için her daim tavsiye ettiğim setleri vardı bu yayınevinin.
Bilim için ise yayınevinin şu linkine bir göz atabilirsiniz.
odtuyayincilik.com.tr/kategori/liste/coc...
Ocak 2017

Mustafa bir yanıt verdi.

C# ve SQL

Eğer kullanıcının veritabanıyla bir işi yoksa. Vede biraz daha uğraşırım diyorsanız. Sunucu yazılımı ve yapılandırma gereksinimi duymayan "Sqllite" gibi veritabanları kullanabilirsiniz.
Ocak 2017

Mustafa bu yanıtı beğendi:

Bir proje üstünde çalışıyorum. Böyle bir uygulamayı kullanır mıydınız/kullanmaz mıydınız? Düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Bir motosiklet gezginiyim. Gezilerimi web'de arayarak, gezgin bloglarını takip ederek planlıyorum ve bu çok vaktimi alıyor. Senelerdir böyle bir platformun eksikliğinden yakınırım. Hedef noktayı seçtiğimde kullanacağım araca göre (normal araba, offroad araba, sport touring motosiklet, enduro yada offroad motosiklet gibi) ve istediğim yol tarzına göre (otoyol, stabilize, offroad, köy yolu gibi) çizilen rota üzerinde gezip görülebilecek tarihi/turistik yerler ve bu yerler hakkında bilgi, yapılabilecek aktiviteler, katılabilecek topluluk etkinlikleri, festivaller, meşhur yiyecekler ve yemekler, kamp alanları, iklim ve doğa şartları gibi veriler sunacak bir platforma benim gibi birçok gezginin ihtiyacı var.
Ocak 2017

Mustafa bir yanıt verdi.

Bilimi sevmek için neler yapmalıyım? Nereden başlamalıyım?

Sevmek gerektiği için hiç kimse bir şeyi sevmez. Sevmek geçmiş deneyimlerle ve kişiliğiyle alakalı olan bir şey. Ben maviyi severim bir başkası farkı bir rengi. Bir şeyi sevmenin bir tarifi olduğunu düşünmüyorum. Eğer olsaydı bilgisayarlara sevmeyi de öğretirlerdi. Biyografi ve belgesel seyredin. Eğer bazı duygular hissediyorsanız seviyorsunuz demektir. Veya hayalinize ulaşmanın bir yoluysa. Başarılı olamamanız için hiçbir neden yok. Başlangıç düzeyinden profesyonel düzeye kadar öğrenmeye başlayın. Eğer gerçekten seviyor ve başarmak istiyorsanız; her soruyu çözemeyeceksiniz belki ama sonunda başaracaksınız. Ayrıca bilim çok geniş bir tanım bilimde başarılı olmak için gerekli temeli aldıktan sonra bir alan seçip üzerinde yoğunlaşmalısınız.
Ocak 2017

Mustafa bu yanıtı beğendi:

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Bu sorunuza Atom örneğini vererek açıklamak istiyorum. ''Günümüzde kullanılan modern atom örneğinin babası ''John Dalton'' olarak kabul edilir.Atomun parçalanamayacağı fikrine ısrar etmiş, bu tezi de Albert Einstein tarafından çürütülmüştür.Atom üzerinde asırlarca yüzlerce bilim adamları çalışmış ve Alman kimyacılar uranyum çekirdeğini nötron bombardımanına tabi tutarak yaklaşık aynı boyda iki çekirdeğe bölmüşlerdir. Bu çalışmalar İkinci Dünya Savaşının yaklaştığı bir zamanda Alman kimyacıları tarafından yapılmaktaydı. Amerika Birleşik Devletleri, Almanların atom enerjisinden faydalanarak bomba yapabileceklerini düşünerek onlardan önce davranmak istediler. Savaşın başladığı yıllarda, birçok ülke ve bir çok bilim adamı, nükleer enerjinin akıl almaz gücünün bir bombaya dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğine ilişkin araştırmalarını sürdürüyorlardı. İngiltere’ye sığınan iki Alman bilim adamı , İngiliz Hükümeti tarafından iki buçuk yıl içinde, ilk atom bombasının yapılabileceğini duyurdu. İngiltere, yoğun şekilde bombardıman tehlikesiyle karşı karşı bulunduğundan, adada küçük bir tesis kurulacak, asıl büyük üretim ise, Kanada’da yapılacaktı. Amerikanın 1941 yılında savaşa girmesi üzerine, iki ülke, atom bombasına ilişkin projelerin ortak yürütülmesini kararlaştırdı. Atom bombasının yapımı için New Mexico eyaletinde atom bombası yapım merkezi kuruldu. Ve sonrası... Hiroshima ve Nagasaki'ye atılan bombalar ve milyonlarca insanın öldürülmesi... Günümüz de ise atom bombası en büyük tehdit aracı olarak kullanılıyor ve bu konuyla ilgili çok söze de gerek yok sanırım! Neticeyi özetlersek;
1-Giriş Bölümü: Atomu bulmak ve parçalamak.
2-Gelişme Bölümü: Enerji ve bir çok faydalı yerde kullanmak.
3-Sonuç Bölümü: Atom bombası.
-Şimdi size soruyorum, siz hangi bölümde olmak isterdiniz?
-Cevabın muhtemelen gelişme bölümü olacak.
Biz insanlar bir bıçağı domates doğramak için de kullanabiliriz bir insanı öldürmek için de...Ama kötü olan bıçağın keşfedilmesi değil onu amacı dışında kullanıp insan öldürmek.Umarım Faydalı olmuşumdur :)
Ocak 2017

Mustafa bu yanıtı beğendi:

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Üniversiteler beş para etmez şehir hapishaneleridir. İnsan büyüdükçe zaptedemiyorsun bu yüzden 30-40 yaşlarındakiler için okul yok. Dİnlemeyeceklerdir. Köpek yetiştirdiğini sanan müfredat ve EĞİTİM denen şeyin en olduğunu gücünü neler yapabileceğini bilemeyen toplum ideraciler ve para merkezli gerizekalı öğretmenler olduğu sürece. Üni seviyesi ilkokulu pek geçmez. Toplumsal bir gerçek olmasına karşı bizim için büyük anlamlar ifade ettiğinden dolayı tepkisiz kalmak elde değil.
Üniye gidip gelmeyle bir yere varılamaz zaten.
Bu arada değil üniversite ilkokulda ki çocuklar bile başıboş dediğimde bana güvenin.

: kusmaefekti: YGS, LYS adlarını duymaktan iğreniyorum artık. Yeni “üç harf” ekleseler yine iğreneceğim. Bu dar basma kalıp eğitimde bir şey öğrenilmez. Ne fiziğin ne kimyanın ne de biyolojinin bir zevki kalmıyor. Kalıplaştırdıkları, ilgi ve merak uyandırmak yerine karanlığa boğdukları bu kitaplar yerine insanlar DİZİ, MODELLİK... gibi saçma salak şeylerin peşinde ilerliyor .Arkadaş ortamları denen bir grupları var bunların. Bu şekilde öğrenci seçilmez. Robot ve ezberci motomot insanlar ortaya çıkar. EĞİTİM ise asla böyle bir sonuç çıkarmaz. Başta ANALİTK ZEKA , ERDEM gibi konular okullarda öğrenilemez. Davranış bilimi, Bütçe, Zaman yönetimi, İstatistik işleme hepsi büyüyünce, büyüdükten sonra da yarım yamalak. Bence kendi müfredatımızı ingilizlerden söküp alalım. Kökleri var.
İlkokul lise öğrencilerinin ağzından küfür kolay kolay düşmez. Aileleri bile farkında değildir. Birbirleriene karşı statü gözetirler. Zorbalık bu yerlerde çok fazla.
İnsanlar çocuklarını eğitime gönderdikelrni sanması saçma. Ezbere dayalı roboto eğitimi EĞİTİM değidlir.
Müfredat acilen değişmelidir. Kitaplar “Bir şey nasıl öğretilmez” konusunu işliyor. Bu yüzden dekanı , profu, rektörü aynı kafada olup ülkesini kültür ve tarihinden bir haber dışa bağımlı olmak isteyenlerden olunca oradaki medeniyeti buraya taşımaya çalışıyor ve haliyle burası yerini kendisini oralı olarak görüyor. ..
Ocak 2017

Mustafa bir yanıt verdi.

Neden birçok insan başarılı olmayı istediği halde başarılı olamıyor?

Başarılı insanların ortak özelliklerini incelerseniz pes etmeyen ve yaptığı şeyi veya işi seven insanlar olduğunu görürsünüz. Edison ampulü 1001 inci denemesine bulmuştur. İnsanlar sürekli hata yapar ve ders çıkarır eğer pes etmezse elinde sonunda başarır. Önemli olan her seferine ayağa kalkmak. Çalıştığınız zaman şimdiki halinizden daha kötü olmanız mümkün değil. Ama hiç bir zaman çalışmazsanız bir adım dahi yaklaşamazsınız. Eğer neden pes etmiyorlar ve çok çalışıyorlar diye sorarsanız. Çünkü seviyorlar o kadar çok seviyorlar ve istiyorlar ki kolay kolay pes etmiyorlar ve riskleri göze alıyorlar. Hayal edin illaki bir hayaliniz vardır hemde büyük. Mantıklı düşündüğünüzde çok zor ve riskli olduğunu düşünüyorsunuzdur. Fakat isteğiniz ve sevdiğiniz bir hayal olduğu için sonucu ne olursa olsun, fırsatını bulduğunuzda denemek istiyorsunuz öyle değil mi?
Ocak 2017

Mustafa bu yanıtı beğendi:

6-7 ay önce kurumsal bir firmaya genel başvuru yapmıştım. Bir kaç hafta önce aradılar. Hala iş arıyor musunuz gibi bir kaç soru sordular ve sonunda müsait oldukları bir zamanda arkadaşlarım size dönüş yapacaklar dediler ama hala aramadılar. Normal mi yoksa aramayacaklar mı?

Merhaba,
Öncelikle "KURUMSAL" ifadesinden başlayalım isterseniz. Genellikle ülkemizde bu sözle çok ciro yapan, parası olan bir yapıyı ifade ederiz. Oysa kurumsallaşma, kurum, kuruluş ve işletmelerin, patron, lider yönetici ve önemli personele bağımlı olmadan faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri ile mümkündür. Öte yandan kurumsal bir şirketin değerleri olur.“Kim olduğunuz” ve “hangi değerlere sahip olduğunuz”, ürün ve hizmetlerin kalitesi kadar önemlidir. Bahse konu "KURUMSAL" şirketi bilemiyorum ama "SAYGI" gibi bir değeri olamayan çalışanları olan bir "KURUMSAL YAPI"dan söz edildiği bence açık. Saygısız çalışanları istihdam eden bahse konu "KURUMSAL" şirket te doğal olarak "SAYGI" değerinden yoksun bir şirket olur bu durumda, zira şirketler çalışanları ile vardır ve çalışanları ile özdeştir.
Sizi arayıp aramayacakları konusunda bir fikir yürütmek oldukça zor. Hadsizlik etmek istemem ama ben sizin yerinizde olsam onların müsait olacakları zamanı beklemem. Size randevu verselerdi, siz o randevuya bir müsait zamanınızda mı giderdiniz? Normal olarak ya randevu talebini redderdiniz ya da kabul ediyorsanız kararlaştırdığınız zamanda randevuya giderdiniz herhalde. Peki randevu saatinde davet aldığınız yere gitmeyip bir müsait zamanınızda gitseydiniz onlar sizi beklerler miydi?
Unutmayınız ki sizin işe ihtiyacınız olduğu kadar onların da iş verecekleri "İNSAN"lara ihtiyacı var. Onlar için pek çok işgören adayı, işgörenler için de pek çok işveren adayı vardır.
Saygı ve selamlarımla. . .
Mart 2016

Mustafa bu yanıtı beğendi:

Girişimciliğe adım atmayı düşünen birisi için tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle hangi alanda girişimci olacağınızı kendiniz ve yeni kurmayı planladığınızı işiniz ile ilgili piyasa analizi yapmalısınız.
Girişimcilik hibeleri hakkında bilgi almak isterseniz hibebasvuru.com adresini ziyaret etmelisiniz.
Ekim 2015

Mustafa bu yanıtı beğendi:

Bilgisayar oyunları yararlı mı, zararlı mıdır?

Hangi açıdan?
Fiziksel olarak? Zararlı.
Zihinsel olarak? Yararlı.
Sosyal olarak? Zararlı.
Yaratıcılık olarak? Sosyal oyunlar zararlı, tek kişilik oyunlar yararlı.
Duygusal açıdan? Macera oyunları, yararlı. Aksiyon oyunları, zararlı.
Çok geniş bir konu. . .
Ekim 2015

Mustafa bu yanıtı beğendi:

Web sitemdeki domain.php?id=12321321 gibi url adreslerini nasıl gizleyebilirim?

URL rewrite yöntemi ile gizleyebilir, düzenleyebilirsin.
Ekim 2015

Mustafa bir yanıt verdi.

Teknik bilişim son sınıf öğrencisiyim. Kod yazmayı seviyorum hatta şu anda Android'e merak saldım. Meslek olarak Bilgisayar Programcılığı istiyorum fakat hocalar "iyi bir bölüm değil gitme" diyor. Sizin fikriniz bu bölümle ilgili nedir?

Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo'nun resim yaptığı Beethoven'ın beste yaptığı veya Shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup, burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.
Martin Luther King

Önemli olan okul değil. Okullarda verilen eğitim zaten yeterli değil. Belki mühendis olduğunuzda bazı öncelikleriniz olabilir. Ama önemli olan şey mesleğinizi sevmeniz ve kendinizi sürekli geliştirmeniz. Zaten başarılı olamadığınız da kovulacaksınız. Yazılım firmalarının yoğun bulunduğu yerleri tercih ederseniz daha karlı çıkarsınız.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Harddisk

224 Kişi   16 Soru

Programlama

815 Kişi   232 Soru

AS400

40 Kişi   0 Soru

OrCAD

36 Kişi   0 Soru

Kaspersky

31 Kişi   0 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Cold Fusion

20 Kişi   0 Soru

C# (Programlama Dili)

370 Kişi   83 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Yazılım

3259 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3412 Kişi   268 Soru

İnternet Teknolojileri

1272 Kişi   171 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

829 Kişi   76 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Yazılım Güvenliği

547 Kişi   17 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Yazılım Mühendisliği

535 Kişi   39 Soru

Web Yazılımı

596 Kişi   238 Soru

.NET

1525 Kişi   87 Soru

PHP

512 Kişi   101 Soru

Elektronik

457 Kişi   52 Soru

Web Tasarımcısı

534 Kişi   48 Soru

İngilizce

802 Kişi   107 Soru

Bilişim

552 Kişi   111 Soru