Bilmek istediğin her şeye ulaş

Umay, 

Arkeolog

Arkeolog Umay inploid.com'da 10 soru sordu, 11 soru yanıtladı ve 23 takipçisi var.

Eylül 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

Vücudunuzda dövme taşıyor musunuz? Yok ise yaptırmayı düşünür müsünüz?

Sırtımda var bir dövmem, çok sevdiğim ve benim için çok anlamlı bir figür. Aklımda da bir kaç tane yaptırmak istediğim dövme var, kafamdaki fikirleri aceleye getirmeden sindirirsem onları da yaptırıcam sanırım.
Eylül 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

Parfümlerde bulunan EDT, EDP ve EDC ibareleri ne anlama gelir?

EDT, EDP ve EDC ibareleri parfümünüzün içinde bulunan aromatik yağ ve değişik özlerin konsantrasyonlarının adıdır.

Kalıcılık bileşenlerine göre farklılık göstermektedir. Fakat EDP nin genel olarak daha yoğun özlü içerikli ve daha uzun süre kalıcı olduğunu söylemek mümkün.

Aslında parfümde kalıcılık bir kalite ölçüsü değildir, keza günümüzde baktığınızda açık parfümlerin bile 1-1.5 gün kalıcılığında olduğunu görmekteyiz, tabi bu bir takım kimyasallarla sağlanmaktadır. Fiyatlarının da benzer şekilde konsantre oranıyla değiştiğini söyleyebiliriz.

Perfume (saf parfüm) : 15-40%
Eau de Perfume (EDP) : 10-20%
Eau de toilette (EDT) : 5-15%
Eau de cologne (EDC) : 3-8%
Aftershave: 1-3%

(Yukarıdaki sayılar differencebetween adlı siteden alınmıştır.)
Eylül 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

Cep telefonunuzu suya düşürürseniz ne yapmak gerektiğini biliyor musunuz?

-Telefonunuzu kapatın. Telefon suya düştükten sonra kapatılmadan geçen üç, beş saniyelik gecikme bile önemli. O yüzden en kısa sürede sudan çıkarılarak kapatılması gerekir.
-Telefonunuzu parçalara ayırın. Telefon içindeki SD kart, SİM kartı ve bataryayı çıkarın ve kurumaya bırakın. Telefonun parçalara ayrılabilen tüm kısımlarının kuruması için havayla temas etmesini sağlayın.
-Üzerindeki sıvıyı vakumlayın. Eğer sıvıyı vakumlayacak bir alet yoksa, telefonun kulaklık girişi, şarj ve kart yuvaları vb. deliklerinden suyu ağzınızla vakumlayın.
-Kurumaya bırakın. Tüm bu işlemlerin ardından cihazınızı bir tabak pirincin içine daldırın ve bekletin. Isıyla çalışan çeşitli aletler veya kimyasallar işe yaramaz. O yüzden saç kurutma makinesini bir kenara bırakın ve cihazınızı pirinç dolu tabak içinde 48 saat bekletin.
-Telefonunuzu uyandırın. Telefonunuzu tabaktan çıkartın, eğer dış tarafında hala nemlenme kalmışsa silin. Nemlenme telefonun içindeyse cihazı tekrar pirinç dolu tabağa koyup bir gün daha bekleyin. Cihaz tamamen kurumuşsa, telefonu açın. Şansınız varsa, telefonunuz yeniden çalışacaktır.
Eylül 2014

UmayGülcan Karabulut Şenel kişisini takip etmeye başladı

Gülcan Karabulut Şenel, Arkeolog, @gulcann

Eylül 2014

UmayDr. Özge Mergen kişisini takip etmeye başladı

Dr. Özge Mergen, Psikolog, @drozgemergen

ozgemergen.com

Eylül 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

Hangi filmin hangi karesini duvarına tablo olarak asardın?

Black Swan

Sinema

Noviembre

Sinema
Eylül 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

Hakan Günday'ın kitapları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Karamsar bir şekilde gerçek hayatı bizlere sunması
Haziran 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

En iyi video kurgu programı hangisidir?

EDİUS en sık kullanılan programlardan biridir. Adobe Premier'den daha iyi olduğunu düşünüyorum lakin Adone Premier After Effects programı ile eş zamanlı olarak kullanılabildiğinde dolayı da tercih sebebi olabiliyor bazen aynı anda hem compositing hem montaj yapıldığı zamanlarda özellikle.
Haziran 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

'inploid' derken zorlanıyor musunuz?

Hayır.
Haziran 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

Kırmızı etin faydaları nelerdir? Türkiye'de ve dünyada kırmızı et fiyatları ne kadardır?

Kırmızı etin faydaları
 • İnsan beslenmesinde vücuda alınması gereken üç önemli yağ asidinin temel kaynağı et yağları.
 • Et yağları A, D, E ve K vitaminlerince zengin değil, fakat bu vitaminlerin bağırsaklardan emilerek vücuda alınmasında önemli.
 • Enerji, vücutta sentezlenemeyen yağ asitleri ve yağda eriyen vitaminlerin kaynağı.
 • Et yağları, sindirim salgılarının salınmasını artırır.
 • Et, B grubu vitaminlerinden beslenme için çok önemli olan olan B1, B2, niasin, folasin, B6 ve B12 vitaminlerince en zengin besin kaynaklarının başında geliyor.
 • Et, kalsiyum hariç insan metabolizması için gerekli olan diğer bütün mineral maddeleri gerekli düzeyde içeriyor. Özellikle demir ve fosfor, ette bol miktarlarda var. Ayrıca etin yapısında bulunan demir, tüm besin maddeleri içerisinde bulunan demire kıyasla, vücut tarafından çok daha etkin bir şekilde bünyeye alınabiliyor.
 • Et proteinleri, vücudun doğal büyüme ve gelişmesi; ayrıca normal fizyolojik fonksiyonlarını icra edebilmesi için önemli.
  Sağlık

  Sağlık
  Sağlık

Haziran 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

Melankolik şarkı tavsiyeleriniz nelerdir?

Mehmet Güreli - Kimse Bilmez...


Haziran 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

En çok vakit geçirdiğiniz sosyal paylaşım sitesi hangisidir?

Genel olarak internette çok fazla vakit geçirmekten hoşlanmadığım halde, diyebilirim ki inploid de takılıp kalıyorum.
Haziran 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

Çıban neden çıkar? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Derinin derin tabakalarında kıl kökleri bulunur. Bir kıl kökü mikrop kaparsa, içi irin dolu küçük bir apseye dönüşür; buna "çıban" denir. Kirpiklerin kökünde oluşan çıbana ise, "arpacık" denir. Çıbanlar bedenin her yerinde çıkabilirler ama en çok yüz, göz kapakları, ense, sırt ve kaba etlerde çıkarlar. Giysilerin sürtündüğü yerler de çıbanların sık görüldüğü bölgelerdir.

Çıbanın oluşum nedenleri
Çıban yapan başlıca bakteri stafilokok denen bakterilerdir. Bu bakteriler, herhangi bir hastalık yapmadan deri yüzeyinde de bulunabilirler. Deride tahriş gibi nedenlerle, kıl köklerine girebilecekleri çatlaklar olursa çoğalıp çıban olurlar. Kötü beslenenlerde, bünyesi zayıf olanlarda, alkoliklerde, kansızlarda, beden direnci düşük kişilerde sık sık çıban çıkabilir. Çok yağlı yemek yiyenlerde de deri yağlanacağı için, kıl köklerinde iltihaplanma sık görülebilir. Şeker hastalarında kan şekeri fazla olduğundan şekerce zengin dokularda bakteriler çoğalabilir ve bu da sık sık çıban çıkmasına neden olur. Uyuz ve egzama gibi deri hastalıklarında da kıl köklerinin iltihaplanması kolay olduğu için çıbanlar oluşur.

Çıban Belirtileri ve İyileşme Süreci
Önce deri kızarır ve duyarlı hale gelir. Bir süre sonra ortasında, içinde irin bulunan bir çıban başı görülür. İrin ölü mikroplar, ölü akyuvarlar ve doku artıklarından oluşan akışkan bir maddedir. Çıban göz kapağı, burun ve kulak gibi derinin gergin olduğu yerlerde oluşursa çok ağrı yapar. Çıban başı patlayıp irin boşaldığı zaman iyileşme başlar ve bir hafta içinde çıban bütünüyle yok olur. Bedenin savunma sistemleri güçlüyse, çıban patlamadan da iyileşebilir.

İz kalır mı?
Küçük bir çıban hiç iz bırakmaz; büyük çıbanların ise ancak aylar sonra silinebilen hatta ömür boyu kalan izleri olabilir. Büyük bir çıbanın iz bırakmasını önlemek için tek çare, erken tedavidir. Doktora ne kadar erken gidilirse tedavi o kadar başarılı olur. Özellikle, göz çevresi ve burun gibi yerlerde çıkan çıbanlarda tedaviye önem vermek gerekir. Söz konusu yerlerde iltihabın, ilerleyerek beyni etkilemek gibi bir tehlikesi vardır.

Ne yapmalı?
Çıbanlara dokunmak ya da sıkmak iltihabın yayılmasına neden olacağı için çok sakıncalıdır. Çıbanlar genellikle birkaç gün içinde kendiliklerinden baş oluştururlar. Ama çıbanın daha çabuk baş yapması istenirse, şu yönteme başvurulabilir: Çıban ya sıcak suyla yıkanır ya da üstüne sıcak suya bastırılmış bez konur. Sıcak su, baş oluşturmasını hızlandırmasının yanı sıra, ağrıyı da azaltır. Ayrıca çıban tedavisinde kullanılan merhemlerden sürüp, üstünü gazlı bezle kapatmak da yararlı olabilir.

Arpacık için ne yapmalı?
Arpacık, göz kapağı gibi duyarlı bir yerde çıktığı için, iyileşmeyi hızlandırıcı girişimler sınırlıdır. Ama bir tahta kaşığın sapı kaynar suya daldırılarak iki saniye silkelenip fazla suyun akmasını ve biraz soğumasını sağladıktan sonra, arpacık üzerine bastırılabilir. Arpacığın tam ortasındaki kirpik rahatlıkla görülebiliyorsa, cımbızla alınması da irini akıtacağından iyileşmeyi hızlandırır.

Küçük çıbanlar sıkılarak çabucak iyileştirilebilirse de hiç dokunmamak daha iyidir. Büyük ve ağrılı çıbanlar ise asla sıkılmamalıdır. Kendi kendilerine patladıktan sonra, yeniden iltihaplanmalarını ve iltihabın başka yerlere bulaşmasını önlemek için, küçük bir yara bandıyla üstleri örtülüp, iz bütünüyle geçinceye kadar bant her gün değiştirilmelidir.

Tıbbi Tedavi
Ender rastlanmakla birlikte, bazen çıban büyür ama patlamaz. Bu durumda, bir doktor tarafından delinerek boşaltılması gerekir. Çıbanın yayılmasından kuşkulanıldığında antibiyotik de kullanılır.

Bir insanda art arda çıban çıkması şeker hastalığının ya da başka bir hastalığın belirtisi olabilir; zaman geçirmeden doktora görünmekte yarar vardır. Çıbanla birlikte ateşin de yükselmesi, doktora gitmeyi gerektiren bir nedendir. Çok küçük çocuklar ile çok yaşlılardaki çıbanların da doktora gösterilmesi yerinde olur. Ayrıca çıbanları kendi yöntemimizle tedaviye kalkışmayın, söz gelimi evde kullanılan dezenfektanlarla temizlemeyin, tahrişe yol açarsınız.
Haziran 2014

Umay bu yanıtı beğendi:

İzlerken gözyaşlarınızı tutamadığınız yerli filmler nelerdir?

Dedemin İnsanları'nda ağlamıştım, net hatırlıyorum.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Gezi

373 Kişi   72 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Arkeoloji

41 Kişi   23 Soru

Tarihi Eser

43 Kişi   17 Soru

Arkeolog

13 Kişi   1 Soru

Çalışmak

82 Kişi   12 Soru

Psikoloji Araştırmaları

130 Kişi   48 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

İçki

72 Kişi   29 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Şarap

31 Kişi   24 Soru

Alkollü İçecekler

70 Kişi   59 Soru

Alkolizm

8 Kişi   6 Soru

Devlet

135 Kişi   78 Soru

Devlet Politikaları

201 Kişi   66 Soru

Türkiye

947 Kişi   375 Soru

Suikast

4 Kişi   7 Soru

Türk Vatandaşlığı

7 Kişi   5 Soru

Seks

139 Kişi   35 Soru

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

Motosiklet

73 Kişi   36 Soru

Tiyatro

318 Kişi   31 Soru

Resim

266 Kişi   53 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru

Bisiklet

121 Kişi   22 Soru

Felsefe

1949 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

825 Kişi   69 Soru