Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadircebel, 

.NET Developer

Yönlendirilen sorulara cevap veremiyorum bu aralar yoğunluğumdan dolayı. Herkesden af diliyorum...

Ağustos 2015

Kadircebel bir yanıt verdi.

Web sitem hakkında yazılımcıların düşünceleri nedir?

Selamlar, hoş duruyor. Arama kısmına asdasdasd yazdığımda boş bir sayfa geliyor. Sanırım oraya bulunamadı gibi bir ibare yerleştirecektiniz gözden kaçmış.
Temmuz 2015

Kadircebel bir yanıt verdi.

Geleceğin meslekleri nelerdir? Bilgisayar ve yazılım mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Açıkçası geleceğin mesleklerinin Türkiye için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Şimdilerde benim gözlemlediğim kadarıyla 4 tane çok güzel bir alan var; bunlar : Sanal Gerçeklik, Gömülü Sistemler, Yazılım ve Mekatronik. Türkiye'de daha çip, araba, uçak, vs. Yüksek teknoloji alanında üretim olmadığı için; bu alanlarda yazılım haricinde (ki yazılım daha türkiyede web sitesinden öteye geçmemiştir bana göre) bir çalışma alanı yok. Mekatronik okunduktan sonra THY'ye girip motor tamiri yapılabilir maksimum sanıyorum. Zaten yazılıma geç kalmış bir millet olarak diğerlerine yetişeceğimizi hiç ama hiç sanmıyorum. (inşallah yanılıyorumdur). Ama bu saydığım meslekler güzel meslekler ondan eminim. Yurtdışında eğitim alma durumu olursa zaten ayrı bir boyut kazandırır insana bu alanlar. Türkiye'de de yazılımla uğraşacak kişi maksimum kendi projesini yapmak için uğraşıyor. Genelde girişim aşamalarında yatırım aranıyor ama yatırımcılarımıza hak getire. Bir E-ticaret tüm dünyayı kurtaracak mantığı ile yatırım yapıldığı için projelere; yazılımda üretimde e-ticaret'ten ötesine geçilmiyor.

Benim şahsi kanaatim insan sevdiği mesleği yapmalı. Bu meslek illaki trend meslekler olmamalı. İnsan sevdiği meslekte başarılı olur. Ve insanı tatmin eden şeyin de başarı olduğunu düşünüyorum. (ya da kendimi herkes gibi görüyorum :) ) Ben üretim yapılacak mesleklere yoğunlaşmak gerektiğini düşünüyorum. Bir de bu sıralar bir alan var ki; adı Organik Tarım güzel bir şekilde ilerlemeye başladı ülkemizde. Organik Tarım'da düşünülebilir. Sonuçta Organik Tarım olmazsa ilerde sofrada ne yicez diye düşünüyor insan... Her ne meslek seçilirse seçilirsin, herşeyin bireyde bittiğini düşünüyorum. . .
Temmuz 2015

Kadircebel bu yanıtı beğendi:

İş Modeli analizi yapmak ile İş Planı yazmak arasındaki farklar nelerdir?

İş Modeli ile İş Planı terimleri aslında birbirinden ayrı şeyler. İş modeli, ortaya çıkarmaya çalıştığınız işin veya modelin/kurgunun, nasıl çalıştığı/çalışacağı ile alakalıdır. İş Planı ise, modelinizi hayata geçirirken yapılması gereken işlerin kapsamlı olarak ele alındığı bir iş programdır. Aslında, iş planının içinde birçok bilgi bulunur. Projenizin tanımı, hedefi ya da hedefleri, hedef kitleniz, projenizin içinde bulunduğu pazarın durumu, ekip, maddi ihtiyaçlar, gelir modeliniz, tahmini giderleriniz..vb. Kısaca; kısa, orta ve uzun vadede durumunuzu ifade eden bir projeksiyon diyebiliriz.


Ben şahsen, elinizde mutlaka bir iş planı bulunması düşüncesindeyim. Ancak, iş planı onlarca sayfadan oluşmak zorunda değildir. Yaptığınız işi tanımlayan ve size kılavuzluk edecek, hedeflerinizi ortaya koyacak 5-10 sayfalık bir döküman da bence iş planıdır. Eğer, internette biryerlerde iş planı örneği ararsanız çok kapsamlı başlıkları bulunan örnekler göreceksiniz. Bu başlıklardan bir kısmını içeren dökümanlar da iş planıdır bence. Önemli olan, size sadece kılavuzluk etmesidir. Örneğin; 3 ay çalıştıktan sonra, dökümana bakıp "Ne kadar para harcamışım ve ne kadar harcayacağımı düşünmüşüm?" veya "Projenin hedeflediğim noktasında mıyım?" gibi sorulara hızlıca yanıt bulabileceğiniz bir kitapçık düşünebilirsiniz.


İş Modeli analizi ise biraz daha farklı bir şey bence. İş modelinizin yani projenizin temel fikri, hedeflediği kitle ile arasındaki bağlantılar ve bu modelin varsa örneklerinin durumu, global ölçekte ve yerel ölçekteki farklılıklar ve buna uygun çözümlemeler.. gibi bilgilere bu analiz yanıt verecektir.


Örnek vermek gerekirse; Gittigidiyor bir süre önce E-Bay tarafından satın alınan bir Türk girişimi. Gittigidiyor'un iş modeli, aslında dünyada uygulanan bir modeldi. Ürünü siteden satın al, kargo ile ürünü teslim al ve son aşamada parasını öde. Ancak, dünyada bu modelin uygulanması ile Türkiye'de uygulanması arasında çok önemli bazı sorunlar olacaktır. Eğer bu modeli dünyada uygulandığı biçimde, olduğu gibi alınmış olsaydı, son aşamadaki sorunlardan ötürü, yüksek ihtimalle Türkiye'de başarısız olurdu. Bu sebeple "Sıfır Risk" diye bir şey icat ettiler: ürünü siteden satın al, parasını siteye öde, ürünü teslim al, onay ver, alıcıya siteden para ödensin.


İşte "Sıfır Risk" denen şey; iyi bir iş modeli analizinin sonucu olarak ortaya çıkan bir örnektir. Umarım, verdiğim bilgiler biraz daha aydınlatıcı olmuştur.

Temmuz 2015

Kadircebelİnternet Girişimleri konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet Girişimleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2015

KadircebelYerli İnternet Girişimleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Yerli İnternet Girişimleri

Türk internet girişimcileri ağı

Temmuz 2015

Kadircebel bir yanıt verdi.

'Kadınlar yazılım sektöründe olmasın' düşüncesi neden vardır?

Bence asıl soru; Kadınlar neden yazılım sektörüne daha adım atmadı? Olması gerekir. Gerçekten çok az. ve kadın girerse işte daha düzgün yazar, erkek şu şekil yaptığı için bu sektörde gibi mantıkları da doğru bulmuyorum. Olayı cinsiyetçiliğe dökmemek lazım sonuçta. Bu ülkenin suyundan mıdır bilmem ama kadınlar gerçekten yazılım ile uğraşmayı pek sevmiyor. Gerçi yönlendirme yok ki kardeşim. Programlama, yazılım kavramları daha anca anca bir yerlere geliyor bu ülkede ki ben hâla bu durumdan memnun olmayan bir adamım. Haydi kızlar yazılıma. . .
Haziran 2014

Kadircebel bir yanıt verdi.

Front-End Developer (Arayüz Geliştiricisi)'lerinin öğrenmesi gereken diller nelerdir ve hangi seviyelerde öğrenmeleri gerekir?

Arkadaşların dediklerine ek olarak css frameworklere de bakmanızı öneririm. Bootstrap, kendo vs.
Haziran 2014

Kadircebel bir yanıt verdi.

1.000.000 dan fazla kayıt bulunan tabloda sorgularımın tepki süresi 55 sn. idi. Sorguların bazılarında * kullanmışım onları sadeleştirdim ve süre 25 sn. oldu. Bu süreyi daha da kısaltmak için neler yapabilirim?

Ms sql server mı kullanıyorsun bilmiyorum ama size zamanında yaşadığım bir sorunu yazmak isterim. Verilerin geç gelme problemi vardı. Fakat ms sql de aynı şekilde veriyi milisaniyeler bazında çekiyordum. Eğer böyle bir sorun ise bahsettiğiniz şey, problem verilerin sayfaya işlenmesinin geç olması dır muhtemelen. Verilerin işlenmesi haliyle geç gelmeye başlayınca bende ekstra yazılımsal performans ayarlarına geçmek zorunda kaldım. Mesela bütün veriyi çekip ekrana işlemektense sayfalama yapıp veriyi parça parça çektim. Ve sql cache depedency kullandım. Ve çektiğim verileri ekstradan cache işlemine tabi tuttum. Sorunum bu şekilde çözülmüştü.
Haziran 2014

KadircebelMahir Uskan Batmaz kişisini takip etmeye başladı

Mahir Uskan Batmaz, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animasyon, @Uskan

AnimasyonFabrikasi.com

Haziran 2014

Kadircebel bir yanıta alt yorum yaptı

yani bir kadın belki bir hata yaptı bekaretini kaybetti. bu o kadının inançsızlığına mı işaret sizce? ki bu inanç meselesi Allah ile kul arasında olan bir durum. Bir kul diğer bir kul'un inanç seviyesini hiçbir zaman ölçemez.
İnançlı bir insan tabi ki önemser
Haziran 2014

Kadircebel bir yanıta alt yorum yaptı

aynen. entity framework zaten linq2sql in güncellenmiş versiyonu gibi düşünebilirsiniz. dibine kadar inildiğinde aslında, en temiz yol nesneler'i varlığa dönüştürüp kullanmak. objeler'in varlığa dönüştürme konusu ileri seviye programlama olarak düşününüz bu arada. inşaat gibi düşünürsek olayı temel sağlam olmalı. bizim burdaki temelimizde öncelikle veritabanı dizaynı olmalı. ilişkilendirilme işlemi mantık hatası olmadan yapılmalı.
Veritabanı dizaynı önemli tabiki. Ama linq2sql sonuçta disconnected bir yapı. Olay tamamı ile benim görüşüm veritabanı tasarımına bakıyor. Sonuçta linq2sql ile siz verilerde işlem yaparken nesnesel olarak işlem yapıyorsunuz yani ado.net teki gibi veri üzerinde direk oynamıyorsunuz.
Haziran 2014

Kadircebel bir yanıt verdi.

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Mesela 6 ay oldu istanbuldan izmire geldim. Ve izmirde durum tek anlamıyla felç. Hani ne kadar bilmeyen anlamayan patron varsa izmirde yazılım şirketi kurmaya kalkmış ve kurmuşlar. Yapılan işler çok kötü. Mesela ben izmirde daha .net mvc kullanan adam görmedim. Klasik .net ile devam ediyorlar birde devexpress, telerik gibi companent ler kullanmaktalar. Birde bunu utanmadan web ortamında kullanıyorlar :) ki ben component olayından kesinlikle nefret ederim. :) Ankara nasıl yazılım konusunda bilmiyorum ama İstanbulda çok iyi firmalar var bu bir gerçek. Hani düşünüyorum bazen de İstanbul olmasaydı bu sektör Türkiye'de nerde tam olarak gelişirdi? Türkiye geneline de baktığımda yazılım sektörü kötü. Çünkü herkes hazır kullanıma alışmış. Birşeyleri editlemeye alışmış. Çoğu insan birşey üreteyim de bir ürün çıkartayımda benimki kullansın demeyen insanlar bu tip insanlar. Onun için bizim ülkemizde yazılımın ben mükemmel boyutlara varacağını düşünmüyorum ileriki 5-6 yıl içerisinde.
Haziran 2014

Kadircebel bir yanıt verdi.

Veritabanı tablolarının ilişkisel karmaşıklığı ya da ilişkili tabloların çokluğu linqtosql sorgulamalarının performansına Ado.net e göre daha fazla negatif etkisi olur mu?

Veritabanı dizaynı önemli tabiki. Ama linq2sql sonuçta disconnected bir yapı. Olay tamamı ile benim görüşüm veritabanı tasarımına bakıyor. Sonuçta linq2sql ile siz verilerde işlem yaparken nesnesel olarak işlem yapıyorsunuz yani ado.net teki gibi veri üzerinde direk oynamıyorsunuz.
Haziran 2014

Kadircebel bir yanıt verdi.

Front End Developer'lar tasarımı koda çevirmek için hangi programları kullanırlar?

Visual studio üzerine tanımıyorum. Gerçekten çok iyi. Kullanmadıysanız öneririm.
Haziran 2014

Kadircebel bir yanıta alt yorum yaptı

bekareti inançla da ilişkilendirdiniz ya gerçekten tebrik ediyorum.
İnançlı bir insan tabi ki önemser
Mart 2014

Kadircebel bir yanıta alt yorum yaptı

şimdi mesela .net mvc kullanıyorsanız. View kısmında tüm tabloya ihtiyacınız varsa kullanacaksınız tabi onda problem yok sadece bu sefer cpu ya yük bindirmemek için sesli olarak düşünürsem, aklıma ilk gelen en basidinden veriyi cach lemek olacaktır. hani tabloda veriler sürekli değişmiyorsa eğer cach işlemi mantıklı olacaktır. cach yerine viewmodel yapısı kullanılabilir. şuan aklıma gelmeyen bir sürü alternatif seçenek mevcuttur yani.
Olay yanlış anlaşılıyor galiba, LINQ to SQL artık geliştirilmeyecek. Örnek vermek gerekirse; .NET MVC 3'ten sonra 4 çıktı, 5 çıktı. Bunlar gibi bir gelişime uğramayacak sadece. MSDN forumlarında daima destek bulunur. Bundan 10 yıl sonrasını tahmin etmek istersek zaten sizin LINQ to SQL'e ihtiyacınız kalmayabilir. Daha yeni şeyler çıkabilir. Sonuçta daima bir .NET Framework kütüphanesi var ortada. Ama Microsoft geliştiricilere şunu diyor: "eğer projeniz büyükse LINQ to SQL kullanmanızı önermiyoruz, onun yerine Entity Framework kullanın" diyorlar. LINQ to SQL ile arasında o kadar da fark yok sonuçta syntax olarak.
Mart 2014

Kadircebel bir yanıta alt yorum yaptı

:) önemli değil. yardımcı olduysam ne mutlu bana. ya aslında zor değil gerçekten. bence yazılımı herkes yapabilir. sadece pratik bol yapmak lazım. garbage collector konusu application pool daki connection bağlantılarını temizlemekte kullandım ben bu zamana kadar. hani server'in rami temizlemeye yetişememesi lazım. önceleri ado.net yani klasik .net yazarken kullanmıştım ama linqtosql veya entity frameworkte gerekmiyor açıkçası. kullanırsanız cpu ya sadece ek yük. bunu denemiştim ve stress testinde garbage collector dan dolayı kalmıştı web yazılımı. ve microsoft ile bu olayı görüştüğümüzde microsoft taki teknik insanlar bile garbage collector un kullanılmasının çok sakıncalı olduğunu dile getirdiler. arkada zaten otomatik bir garbage collector deniyor zaten daima windowsta. kabaca siz çalışan gabage collector un üzerine birdaha garbage collector çalıştırdığınızda durum felç olabiliyor. ki zaten oluyor. garbage collector u benim bu zamana kullanmamın tek sebebi application pool larda meydana gelen connection yapılarını temizlemekti. ama son çıkan .net frameworklerde gerekmiyor gerçekten. bu arada aklınızın bir köşesinde bulunsun; yazılımda birşey güzel başladığında illa ki hep öyle devam edemez malesef :) illaki yeni bir teknoloji çıkacak veya zamanı gelicek illa ki geriye dönüp yazdığınız kodlara bakacaksınız ve optimize etme ihtiyacı duyacaksınızdır eminim. biraz fazla olacak belki ama yazılım konusunu ben tıp gibi kabul ediyorum bazen. çünkü kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. önemli değil tekrardan :)
Olay yanlış anlaşılıyor galiba, LINQ to SQL artık geliştirilmeyecek. Örnek vermek gerekirse; .NET MVC 3'ten sonra 4 çıktı, 5 çıktı. Bunlar gibi bir gelişime uğramayacak sadece. MSDN forumlarında daima destek bulunur. Bundan 10 yıl sonrasını tahmin etmek istersek zaten sizin LINQ to SQL'e ihtiyacınız kalmayabilir. Daha yeni şeyler çıkabilir. Sonuçta daima bir .NET Framework kütüphanesi var ortada. Ama Microsoft geliştiricilere şunu diyor: "eğer projeniz büyükse LINQ to SQL kullanmanızı önermiyoruz, onun yerine Entity Framework kullanın" diyorlar. LINQ to SQL ile arasında o kadar da fark yok sonuçta syntax olarak.
Mart 2014

Kadircebel bir yanıta alt yorum yaptı

ado.net zaten en hızlı olanıdır. fakat bu hızlar milisaniye cinsindendir. zaten öğrenilme aşaması olarak ado.net te öğrenilmeli, ado.net te proje nasıl geliştirilmeli öğrenilmeli eğer bilmiyorsanız. ama eğer biliyorsanız belli bir düzeye geldiyseniz zaten ado.net ile yazacağınız ayrıntılı şeyleri zaten linqtosql in yaptığını anlayacaksınız. size tavsiyem linqtosql veya entityframework özellikle kullanacaksanız eğer .net framework teki interface leri internetten araştırmalısınız. interface ler zaten performanslari etkileyen yapılar. zaman kaybı yaşamak istenmiyorsa linqtosql ile başlansa projeye bence hiçbir problem olmaz. çünkü yapacağınız proje ne kadar büyük olabilir mesela şimdilik? inploid.com u ele alırsak mesala; bu sitede server-side olarak yapılan aşamalar basitçe; veri ekle, veri güncelle, veri sil gibi ana başlıklar. aynı anda sitey 50 bin kişi girdiğini varsayalım ve aynı anda 50 bin kişi çeşitli zaman aralıklarında veri ekleme-düzenleme yapsın. milisaniye olayı burda önem kazanıyor. şuan performans olayını sadece server-side olarak konuşuyoruz mesela, ama daha bunun front-end kısmı var. performans arttırıcı daha bir sürü trick yapılabilir. son olarak, siz istediğinizi kullanın her şekilde arka planda bir .net framework kütüphanesi var ve geri dönüş yine ona :) sadece ado.net te işlemleri yapmanız birazdaha zaman alır zaman önemli ise. diğerlerinde interface yapılarını kullanmanız sizin manuel olarak yapacağınız performans ayarlarından çok daha iyi olacaktır buda ayrı bir gerçek.
Olay yanlış anlaşılıyor galiba, LINQ to SQL artık geliştirilmeyecek. Örnek vermek gerekirse; .NET MVC 3'ten sonra 4 çıktı, 5 çıktı. Bunlar gibi bir gelişime uğramayacak sadece. MSDN forumlarında daima destek bulunur. Bundan 10 yıl sonrasını tahmin etmek istersek zaten sizin LINQ to SQL'e ihtiyacınız kalmayabilir. Daha yeni şeyler çıkabilir. Sonuçta daima bir .NET Framework kütüphanesi var ortada. Ama Microsoft geliştiricilere şunu diyor: "eğer projeniz büyükse LINQ to SQL kullanmanızı önermiyoruz, onun yerine Entity Framework kullanın" diyorlar. LINQ to SQL ile arasında o kadar da fark yok sonuçta syntax olarak.
Mart 2014

Kadircebel bu yanıtı beğendi:

Asp.NET ile yazılmış olan sitemi ve güncellemelerine sürekli dikkat ettiğim server 2008 kurulu cihazımın güvenlik açıklarını nasıl test edebilirim?

Güvenlik başlı başına bir iş ancak öncelikli olarak yapmanız gerekenler şu şekilde:
  • IIS üzerinde URLScan, DynamicIPRestrictions, URLRequestFiltering modüllerini kurup çalışır hale getirmek (iis.net/downloads/category/secure)
  • SSL sertifikası alarak https yönlendirmelerini özellikle Giriş ve Kayıt sayfalarınızda çalışır hale getirmek
  • Microsoft'un bunun için geliştirdiği ve önemli güvenlik açıkları konusunda sizi yönlendiren Baseline Security Analyzer'ı sunucunuza kurup yönergeleri takip edin: microsoft.com/en-us/download/details.as...
  • Sunucularınız arasındaki erişimi (SQL ve Web), tabii SQL sunucunuz ayrı bir makinede ise, sadece birbirleri ile haberleşmeleri için yapılandırıp diğer tüm IP'leri yasaklayın
Bu maddelerde size en çok faydası olarak olan sanıyorum Microsoft Security Analyzer. Oldukça faydalanmıştık zamanında.
Mart 2014

Kadircebel bir yanıta alt yorum yaptı

açıkçası tam olarak bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum yaşadığım tecrübelerden dolayı. Mesela akbank wingscard projesini yaparken performans sorunlarını sıkça yaşamıştık. ara ara işlemciye çok fazla yük bindiği durumlar oluyordu, mesela ToList() fonksiyonunun işlemciye anlık yaptığı etkiyi gördük basitçe ve şok olduk biraz. işlemciyi anlık %90 lara kadar çıkartıyor. çekçeğiniz kayıt 5 tane de olsa yapıyor bunu anlık. ama bu kısmı tricklerle geçebiliyorsunuz. şimdi bu sefer şöyle birşey çıkabiliyor ortaya: ben ne kadar performans kaydı yaşarsam o kadar trick olayına gireceğim belki. bu özellikle sunucunun ram'ine etki edecek. sonra ram'i temizlemek zorunda kalabilirim belki. büyük projelerde bu tarz sorunlar olabiliyor. ama normal bir yazılımcının daima bu tarz büyük projeleri olacağına inanmıyorum. zaten entityframework ü linqtosql in optimize edilmiş hali gibi düşünebilirsin. birde şu tartışmayı incelemeni öneririm : stackoverflow.com/questions/252683/is-li...
Olay yanlış anlaşılıyor galiba, LINQ to SQL artık geliştirilmeyecek. Örnek vermek gerekirse; .NET MVC 3'ten sonra 4 çıktı, 5 çıktı. Bunlar gibi bir gelişime uğramayacak sadece. MSDN forumlarında daima destek bulunur. Bundan 10 yıl sonrasını tahmin etmek istersek zaten sizin LINQ to SQL'e ihtiyacınız kalmayabilir. Daha yeni şeyler çıkabilir. Sonuçta daima bir .NET Framework kütüphanesi var ortada. Ama Microsoft geliştiricilere şunu diyor: "eğer projeniz büyükse LINQ to SQL kullanmanızı önermiyoruz, onun yerine Entity Framework kullanın" diyorlar. LINQ to SQL ile arasında o kadar da fark yok sonuçta syntax olarak.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

Mobil

96 Kişi   61 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Jquery Mobile

36 Kişi   3 Soru

Mobile Web

15 Kişi   3 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Yazılım Güvenliği

548 Kişi   17 Soru

Yazılım Şirketleri

74 Kişi   8 Soru

Yazılım Mimarı

236 Kişi   8 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Hayal Kurmak

419 Kişi   35 Soru

Web Siteleri

3421 Kişi   268 Soru

Android

408 Kişi   139 Soru

Freelance

29 Kişi   10 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Yerli İnternet Girişimleri

413 Kişi   60 Soru

İnternet Girişimleri

451 Kişi   110 Soru