Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nebuchadnezzar,

Elektronik Mühendisi

Ne yol katetmeliymişim meğer düşümden!

Aralık 2010

Nebuchadnezzar

"We are globally yours" ne demek?

"We are turkish airlines, we are globally yours". sloganın aslı bu.

Havadaki uçak görseli bu cümlenin öznesi aslında, ve reklam spotu geliyor sertap erenerin ağzında "Türk hava yollaryız ve küresel olarak ( tüm dünya çapında) siziniz. (hizmetinizde)"
 • 5 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

En iyi ve en kötü özelliğin nedir?

Çok pis araba kullanırım. Bu iyi özelliğim. Kötü özelliğim de tatlıya dayanamam. Götürürüm. Aşırırım, Aşeririm.
 • 1 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

M. Fethullah Gülen'in "M" ile başlayan ismini bilen var mı?

Temelde muhammede değil mesihe atıfta bulunanları var. tam bir kılıf çalışması. dinler arası diyaloğu ise bunun altında yapmakta kendi tabanlarını kandırmaktadırlar.  çünki islami kaynaklarda mesihin yeryüzüne gelişinden sonra hristiyanları islama yönelteceğine dair ifadeler var. bazan böle süslemeler olmasa tabanlarını böle yanlışlara sevketmek yada milyarlarca bağış almak mümkün olur mu?
 • 5 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyenlerden misin? Yoksa ne kimseye dayı derim ne de kimseye ayılık yaptırırım diyenlerden mi?

Ayıya dayı diyince bizde ayının yeğeni olmuş oluyoruz  :)) işe bak yaa.. :)) demesek bile, ayı ya dayı demem tavrını koyarak, onu ayı kendimizi de yeğen yapmış olmuyormyuz? :)
 • 4 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Hüzünlüyken mi müzik dinlemek istersin mutluyken mi?

İki haldede Dinlerim Yanlız 2 haldede dinlediğim müzikler birbirinden farklı olur =)
 • 13 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Winzip uygulamasının çalışma mantığı nedir? Dosya boyutu sıkıştırılıp küçültülünce nasıl oluyor da veri kaybı olmuyor?

Veri sıkıştırma aslında veri setinin birbirine bağlı olarak sadedce aralarındaki fark kısımlarının kaydedilmesi sayesinde başarılı olmaktadır. Bu sayede bir noktadan yola çıkarak sonraki kısımlarda bu klısmın farklarının veriye eklenmesi ile tekrar orjinal bilgiye ulaşılmaktadır. Hareket halindeki bir aracın arka arkaya 2 fotoğrafının çekildiğini düşünün.. İki resimden birincinin kaydedilip ikincinin nise sadece birinciden farklı olduğu noktalar kayıt edilirse zaten birinci resimde bulunan aynı noktalar boşu boşuna bir daha kayıt edilmemiş olacağından daha az veri ile yine aynı resime ulaşılabilir. Birçok algoritma da mavcut aslında ama en çok kullanılanlarından birisi için buraya bakabilirsin:  kodaman.org/yazi/huffman-algoritmasi
 • 1 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır?

360/12= 30 derece 30/60=0.5 derece 0.5x15=7.5 derece
 • 38 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Para parayı çeker mi?

Kesinlikle çeker..
 • 9 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Ne tür mekanlara gitmekten hoşlanırsınız? Örneğin gittiğiniz bir cafede ne gibi özellikler ararsınız?

Nezih ortamlar. Kahve ve Nargilenin iyi olduğu bir yer.
 • 7 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Neden bir şeye inanma ihtiyacı duyarız?

Şu an düşündüm kendimi hiçbir şeye inanmasaydım diye...( Her türlü konuda) İlk başta bir eksikliğini hissetmezdim belki bir süre ama günler haftalar geçince mutlaka kendimi boşlukta hissederdim. 'İnandıkları uğruna yaşamak, ölmek' gibi kavramlar bu yüzden oluşmuş bence. Bir nevi umut, amaçtır bence inanmak... İç huzurun ihtiyacıdır birazda bu. Basit bir örnek verecek olursam eğer; iki hafta sonra geçmek istediğim bir sınavım var ve ben bunu geçeceğime inanıyorum ya da inanmaya ihtiyacım var. Eğer inanmasaydım o amaç için hiçbir şey yapmazdım. Bu da beni karmaşıklığa sürüklerdi...gibi gibi.. Geçemezsem de inanacak başka şey bulurum. Bir dahaki sınavı geçmek gibi.p 

 

İnandığınız bir şey iyi sonuçlandığında o mutluluk çok değerli oluyor başka yerde bulunmuyor. Her konu da böyle bence...

 • 5 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Karşıt madde nedir? Ne işe yarar?

Karşıt madde yapıdaki enerji dengesini kurmak için olduğu varsayılan madde.Subatomik partiküller ya da atom-altı parçacıklar olarak tabir ettiğimiz parçacıklar.ß elektron ise ß+ pozitrondur.Artı yüklü bir elektron varlığından söz edemeyiz ama teoride maddenin doğayla kurduğu dengede bu tip parçacıkların rol aldığı öngörülmüştür.
 • 2 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Bazen rüyalar o kadar gerçekçi olur ki uyandığımızda bile rüyanın devam ettiğini zannederiz. Sonuçta rüyada gördüklerimiz gerçek değil, beynimizde oluşan birer kopyadır. Peki gerçek hayatta madde olarak kabul ettiklerimiz aslında gerçek midir? Yoksa algılarımızın beynimizde birleşmesiyle oluşan kabu...

Evrendeki toplam ışık spektrumunda gözümüzün algılayabildiği kısım 1025 te 1 den daha dar bir aralıktadır.Görebildiğimiz ışığın dalga boyu ise 0.70-0.40 mikron arasındadır.Duyabildiğimiz sesler ise 20hertz-20kHertz arasındadır..Yani çok dar bir algı aralığımız var..
 • 26 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Hayal kurmanın bir sınırı yoktur diyorlar. Oysa ben hayal kurarken daha önce görmediğim veya yaratılmış varlıkların dışında herhangi birşeyi düşleyemiyorum. Bu durum sizin için de aynı mı? Eğer öyleyse bu başlı başına bir sınır oluşturmuyor mu?

Gördüğün şeyler daha önceden tecrübe ettiğin veya bildiğin şeylerin birleşmesinden oluşan yeni birşeydir.Sonuçta bambaşka bir şey gibi görünse de;mesela 4 kollu 4 bacaklı uçan kaçan bi görünen bi yokolan boynuzlu kuyruklu kıpkırmızı derili acayip hayvanlara benzeyen birşey de görsen bu varlığı oluşturan her parçayı ayrı ayrı da olsa bildiğin veya daha önce rastladığın şeylerdir..
 • 7 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Günün birinde zamanda ileri yolculuk yapılabilir mi? Ya da geleceği görebilir miyiz? Bu konuyla ilgili aykırı fikirler arıyorum.

zaten sorunun, çözülmeyen problemin olmadığı yerde gelişme olmasıda mümkün değildir. bu problemin çözümüde daha çoook uzun yıllar alacağına göre bize hala katkı sağlamaya devam edebilir :) bu arada şu linke bi göz atarsan belki aradığın cevabı bulursun :D [link]
 • 16 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Kalıcı mutluluk var mıdır? Nasıl elde edilir?

KALICI MUTLULUK VARDIR.MUTLU OLMAK ISTIYORSAN BUGUNU YASAYACAKSIN AKLIN NE BUGUNDE NE DE YARINDA OLMAYACAK VE INSANI SEVECEKSIN NE OLURSA OLSUN.EN UFAK SEYDEN HAZ ALMASINI BILECEKSIN YASAMAK GUZELDIR ZAMAN DURDURULAMAZ ARKADAS
 • 3 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Neden yalnız başımıza izlediğimizde sadece tebessüm ettiğimiz komik birşeyi arkadaşlarımızla izlediğimizde kahkahalara boğuluruz?

Ben yalnızken de çok gülüyorum ama o durumu da anlıyorum,bence o keyfi paylaşmak, birbirine yorumlamak perçinliyor galiba.
 • 5 Yanıt
Aralık 2010

Nebuchadnezzar

Big Bang anından 1 saniye öncesiyle ilgili fikri olan var mı?

Şüphesiz zamanı da Allah yaratmıştır.Big Bang den önce boyutsuzluk,yani kütleden ve zamandan yoksunluk olduğu da aklın almadığı ama kuvvetle muhtemel ihtimaller..Ama farklı fikirler çıkar mı bu konuda çok merak ediyorum.Çünkü bu olay fiziği aşan birşey ve metafizik devreye giriyor.Acaba kim ne düşünüyor bu konuda bilmek isterim..
 • 4 Yanıt
Daha fazla göster