Bilmek istediğin her şeye ulaş

Onur Çınar, 

Makina Mühendisi

Start reading. Stop. Go back. Erase. Rewrite. Go back. Reread. Stop. Cross out. Start again. Read. Smile.

Nisan 2015

Onur ÇınarEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Şubat 2015

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Hayatın belli bir noktası var ki, oraya varınca çoğu insan, her zaman düşlediğinden tamamen farklı, umutsuz bir gelecek görmeye başlıyor önünde...

Bunun için Leonardo da Vinci'nin çok güzel bir sözü var: "Nasıl yaşamam gerektiğini anlamaya başladığımda, nasıl ölmekte olduğumu gördüm. "
Çünkü insanoğlu hiç ölmeyecekmiş gibi hayal kurar, ama bu hayallarin peşinden koşmaz veya gerçekleştirmeye çalışmaz. Hayatın hengamesi içinde. Ama unuttuğu bir şey vardır ki insanın o da hayat çizgimizde ölüme ne kadar yakın veya uzak olduğumuzdur...
Hayalleriyle birlikte ölen çok insan gördüm ben...
Kendi babam dahil. . .
Şubat 2015

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

inploid ile nasıl tanıştınız?

Valla Serkan Köse (@serkan) 'la Gayrettepe'de Burger King'in önünde Hakan Köse (@hakank) 'la ise yakınlardaki bir meyhanede tanıştım. Siteyle tanışmam ama çok öncelere dayanıyor. Bu arkadaşlar siteyi ilk kurduklarında Dragon's Den'de boy göstermişlerdi, erkeklerle pek olmaz ama bu kardeşlere içim hemen ısındı. Baktım cin gibi ama iyi kalpli ve naif çocuklar. Başarıyla karşılarındaki kurtların beşini birden de etkilediler. Çok hoşuma gitti, daha program esnasında üye oldum. Önceleri birkaç zibidi, birkaç din alimi ve birkaç da öğretmen vardı. Kendimi zibidilerden sayıyorum :) Sadece geyik yapılıyordu, site amacından şaşmış gibi olmuştu. Hatta Serkan'la ilk yazışmam "Bu siteden üyelik nasıl sildirilir" şeklinde olmuştu. Neyse Serkan'ın buna verdiği sempatik yanıt üyeliğimi sildirmeme kararıma neden oldu. Bir süre ben de ilk başlayanlar gibi siteyi bıraktım. Sonra geri döndüm ve bir iki tane kafama uygun insanın sitede olduğunu fark ettim. Bir süre sonra da kardeşler siteye bu yeni formatını oturttular, çok daha iyi de oldu. Neyse işte o gün bugündür incilerimi döktürüyorum buraya.

Ahanda buraya da yazmışız zaten :
inploid.com/t/inploid-ile-nasil-tanistin...
Kasım 2013

Onur Çınar  bu yazıyı beğendi:

Penguen Nasıl Çizilir?

 • Bir kağıdın üzerine penguenin gövdesi ve ayakları için biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki oval çizin. Okul Öncesi Eğitim
 • Başı için küçük bir daire ve gagası için de küçük bir üçgen çizin. Ayrıca kuyruğu için de sağ alt köşeye üçgen çizin. Okul Öncesi Eğitim
 • Penguenin anahatlarını silinmez bir kalemle çizin. Okul Öncesi Eğitim
 • Kurşun kalemle çizdiğiniz ayrıntıları silin. Okul Öncesi Eğitim
 • Pengueni boyayın. Okul Öncesi Eğitim
 • Son olarak penguenin yüzündeki ve göğsündeki sarı tonları ekleyin. Okul Öncesi Eğitim
Kasım 2013

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Etnik filmlere örnekler verebilir misiniz?

Bir çingene sempatizanı olan Tony Gatlif'in
 • Vengo
 • Latcho Drom
 • Gadjo Dilo
 • Transylvania
 • Exils
 • Swing filmleri.

Filmlerinde çingene kültürünü, mitolojisini, inançlarını, müziğini, flamencoyu ve daima yolda olmayı yaşatırcasına aktarır. İlginiz var ise çingeneler hakkında çok şey öğrenebileceğiniz filmler yapar Tony Gatlif. Bir tanesi bile izlendiğinde bu içten ve sıcakkanlı insanlara bir kez daha hayran olursunuz. Yönetmen olarak, en belirgin özelliği müziğe inanılmaz derecede önem vermesidir. Kaldı ki, çingeneleri müzikten ayırmak imkansızdır. Sadece aşklarını değil garip bir şekilde acılarını ve ölümleri de müzikle anlatmayı çok iyi bilen, insanlık tarihinin 1000 yıllık ayrılmaz parçası olan çingeneler hakkında yaptığı her filmde müzikler daima olacaktır. Örneğin, Vengo'nun başlangıcında bir sufi flemenco sahnesi vardır ki görülmeye değer.
Kasım 2013

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Zeka zorlayan filmlere örnek verebilir misiniz?

Kesinlikle Shutter Island diyebilirim. Hala çözümleyemediğim ultra karmaşık filmdir.
Kasım 2013

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Bacadan çıkan gazın (atık ısının) debisi ve hızı nasıl ölçülür?

Aklıma gelen 2 alternatifi paylaşıyorum:
 1. Anemometre ile hız ölçümü yapıp, kesit alanından hacimsel debiyi çıkarabilirsin.
 2. Yaktığın yakıtın cinsi ve birim zamandaki miktarı belli ise ve tam yanma gerçekleştiğini varsayarak egzos debisini bulabilir. Kesit alanı belli olduğu için hızı çekebilirsin.
Kasım 2012

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliklerinden hangisi iyi ve bu mühendislikleri anlatabilir misiniz?

Endüstri mühendisliği sanıldığı gibi 'herşeyden biraz bilir' falan değil aksine herşeye hakim olabilecek bilinçte ve özellikte yetiştirilen bir mühendislik dalıdır. Tamamen kendinizi hangi yönde geliştirmek istediğiniz ile alakalı bir durum. Endüstri mühendisi olarak ayda 2bin liraya da emekli olabilirsin, büyük bir şirketin CEO'su olarakta olabilirsin. Para konusunda tamamen kendini geliştirmen ile alakalı açıkçası. Endüstri mühendisliğini bitiren biri olarak aslında adının yanlış olduğunu ve 'Yönetici Mühendisliği' diye değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşaat mühendisliği konusunda çok bilgim olmasa da sonucunda genel olarak kendi inşaat şirketini açarak devam ediyorsun, belli bir sermayen yok ise girişte biraz zorlanırsın diye tahmin ediyorum. Makine mühendisi ülkede artık o kadar fazla fakat istihdam tam tersine bir o kadar azaldığı için tavsiye etmiyorum. Makine mühendisi olacak isen yüksek lisansını da bilgisayar/bilişim tabanlı bir disiplinde yapar isen ve kendini geliştirir isen o zaman önün baya açık olur tabi. Özellikle ulaşım, telekomünikasyon ve uzay dallarında iyi işler bulabilirsin ( Uzay kısmı Türkiye'de zor olsa da TAI iyi bir tercih olabilir ).

Kasım 2012

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliklerinden hangisi iyi ve bu mühendislikleri anlatabilir misiniz?

Hengisi olursa olsun en iyisi olmaya çalış.hepsi de güzel meslekler ama kendini tanıyarak başla ve gidip tanış bu meslek sahipleri ile onları gör, sonra karar verirsin
Kasım 2012

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Çözülemeyen denklemler nelerdir?

Geçmiş bilim adamlarının ortaya attığı ancak kiminin üstünden 350 yıl geçmiş olmasına ve bilimin olağanüstü bir şekilde gelişmiş olmasına rağmen çözülemeyen problemler vardır. Bunlardan bazıları; Goldbach kestirimi, ikiz asallar, Fermat asalları, Mersenne asalları, mükemmel sayı sorusu, Collatz problemi.

Cambridge'de kurulan Clay Matematik Enstitüsü 24 Mayıs 2000'de matematiğin farklı brançlarında çözülemeyen 7 tane problemini Milenyum Problemleri olarak adlandırdı ve çözen ilk kişilere 1'er milyon dolar ödül verileceğini açıkladı. Bu 7 denklemden 1 tanesi kesin olarak çözüldü ve terorem olarak yayınlandı. 1 tanesi değerlendiriliyor. Geri kalan 5'i için herkese bol şans.

Denklem

Denklem
Kasım 2012

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Dolaplı kitaplık için ölçülendirilmiş teknik resim taslağına ihtiyacım var, nereden bulabilirim?

Teknik Resim

Teknik Resim

Sanırım çizmek için örnek çizim arıyorsun. Google'a "technical drawing shelf" yaz ve görselleri göstert bir sürü örnek göreceksin. Zaten nasıl yapılacağını biliyorsundur ama benim de çorbada tuzum olsun. Yukarıdakinin ölçülendirmesi tam olmamış, ben de yanı sıra hocasıyım bu işin, 80 alır benden bu, bir de planını koymamış paftaya, neyse o belki diğer bir paftadadır :) Bir alttaki daha iyi yapmış, malzeme kalınlıklarını da ölçülendirmiş. Bir elemanı teknik çizim olarak şu şekilde göstermelisin. İlk olarak ölçeğin en küçük 1:10 olmalı, yerin varsa 1:5 bile olabilir. Aşağıda bir plan (kuşbakışı), üstünde önden görünüş ya da planın yatay kesiti (önden görünüş kullanırsan dolap kapaklarının arkasında kalan rafları kesikli çizgiyle göster), görünüşün yanında bir de planın düşey kesiti. Ölçülendirmen şöyle olmalı öncelikle birim: mm, içten dışa yukarıdaki rafın önden görünüşünü ölçülendirirsek önce raflar, malzeme kalınlıkları ve aralıkları, ara ahşaplar, ayaklar, ikinci ölçü üç bölümü ayrı ayrı ölçülendir, üçüncü ölçü tüm yükseklik olmalı. Kesit ve görünüşte bu ölçüleri versen yeter, düşey kesitte iki farklı derinliği de ölçülendir, planda ise içten dışa kenar ve orta duvarların malzeme kalınlıkları ve aradaki boşluklar, ikinci ölçü tüm genişlik. Düşeyde ise arka duvarın kalınlığı ve derinlikte kalan ölçü ve ön kapakların kalınlığı, ikinci ölçü de tüm derinlik olmalı. Tüm ölçüler elemanı en dıştan en dışa ölçülendirmelidir. Eğer ilk çizimdeki gibi bir raf yapacaksan, üstteki rafın ön çizgisi de planda görünmeli. Ölçülendirmede dikkat edeceğin şey aslında sonunda bütün elemanların boyutlarını o ölçülerden çıkartabiliyor musun? Bunu da elemanların bir listesini yaparak kontrol edebilirsin. Çizgi kalınlıklarına gelince görünüşte gördüğün çizgileri 0,35, kestiğin çizgileri 0,50, elemanların arkasında kalan çizgileri ise kesikli 0,25 yaparsan çizimin tadından yenmez. Çizgi kalınlıklarını istersen bir derece de azaltabilirsin (mesela 0,35, 0,25, 0,18 gibi) Mühim olan bu üç durum için üç ayrı kalınlık kullanman. Görünüş, kesit etiketlerini güzel yap, kesit yerlerini çizgili noktalı çizgiyle ve yönünü oklarla göster, ölçeği yazmayı unutma, bütün çizgilerinin köşelerini de kapat, tüm fontların mümkün mertebe aynı ve basit olsun (Görünüş vb etiketleri için bold kullan) 100 alırsın :) Eminim bir çok noktayı unutmuşumdur ama bunlar şu anda aklıma gelen en önemlileri. Kolay gelsin.
Kasım 2012

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

Bir binanın sağlam olup olmadığını dıştan bakarak nasıl anlarız?

Bir binanın dıştan bakılarak sağlamlığını anlama ihtimaliniz çok düşüktür. Ancak deprem sonrası durumunu ilk elden görmeniz durumunda oluşan çatlakların tespitlerindeki tecrübeyle kanat getirilebilir, fakat daha doğru veya sağlıklı bir tespit için uzman bir kişinin gelip binayı baştan aşağı inceleyip vede binadan karotlar "beton numuneleri" aldırarak karotların basınç testinden çıkan sonuçları değerlendirmesi sonucu kesin bir sonuç ortaya çıkabilir.

Bunun haricinde konu ile ilgili söylenebilecek tüm hususlar suya yazı yazmaktan başka bir şey değildir. Bu değerlendirmeleri yapabilecek kişilere İnşaat Mühendisleri odasından ulaşabilirsiniz ya da odadan yardım talep edebilirsiniz.
Kasım 2012

Onur Çınar bu yanıtı beğendi:

AutoCad-Catia arası dosya transferi nasıl yapılır?

 • Catia'da drafting sayfası açılır
 • File/open seçilerek dwg.dosyası seçilir (bu dwg.çizimi Catia'da açılır.)
 • Çizim çerçeve içine alınır ve seçilerek kopyalanır.
 • 3D modele geçerek sketch'in içine yapıştırılır.

Nisan 2012

Onur Çınar bir yanıta alt yorum yaptı

gıcıktır da.
Pepe
Nisan 2012

Onur Çınar bir yanıt verdi.

Her ay telefon hatlarımızdan kesilen 1.21TL Telsiz Kullanım Ücreti nedir?

Avea'nın 19tl'lik kampanyasında beni her dönem başı dumur eden ücrettir. 20 lira yüklerim, kampanya ücretinden önce ilk bu lanet olası ücret alınır. öyle olunca da benim 20 gayme yetmez. Ve araki 1lira biri transfer etsin. Yok bulamadınsa 7tl'den başlar parça tarifeler :S
Daha Fazla