Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi Ceyhun Özcan inploid.com'da 2 soru sordu, 12 soru yanıtladı ve 7 takipçisi var.

Mart 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Şah&Sultan-İskender PALA
Mart 2013

Ceyhun Özcan bir yanıt verdi.

Mart 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Yoğurt nasıl bulunmuştur?

Yapılan araştırmaya göre, milyonlarca insanın geçim kaynağı ve milyarlarca insanın en önemli besin maddesi ve Türkler’in milli yemeklerinden biri olan yoğurdun bir rivayete göre ilk olarak karınca yumurtasından, diğer bir rivayete göre melekler tarafından Hz. İbrahim'e öğretilerek mayalandığı bildirildi.

Bugün yoğurdun nasıl yapıldığını herkes az çok biliyor. Sütün yoğurt haline dönüşmesi için eski yoğurt maya görevi görüyor. Peki insanlar sütü nasıl yoğurt haline getirdi? Yani yoğurtsuz yoğurt nasıl yapıldı? Milli yiyeceğimiz olan yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair yeterli ve kesin bir bilgi mevcut olmamakla birlikte, göçebe olarak yaşamlarını sürdüren atalarımızın yoğurt yapımında kullandığı doğal mayalar karınca yumurtalarıymış. Taşların altında yer alan küçük ve beyaz baloncuk şeklindeki taze karınca yumurtalarını ezmişler ve ısıtılan sütün altına koymuşlar. Böylece süt karınca yumurtalarında bulunan kimyasal maddeler yardımıyla mayalanarak yoğurt haline gelmiş. Başka bir rivayete göre, sütün yoğurt olarak mayalanması Hz. İbrahim'e melekler tarafından öğretilmiş. Ve bu sır halinde uzun süre babadan oğla intikal etmiş. Eski Türkçe’de yoğurt kelimesi 8. yy. metinlerinde yer alırken, Kaşgarlı Mahmut tarafından 10. yy.'da yazılan Divan-ı Lügatüt Türk ve Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig adlı eserlerinde bugünkü anlamında yoğurt kelimesinin kullanıldığı bildirildi.
Mart 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Yoğurt nasıl bulunmuştur?

Nasıl bulunduğunu arkadaşlar yazmış bende size evde yoğurttan peynir yapmayı anlatayım kendi peynirinizi 24 saatte yapın sağa sola kimyasal yoğurtlara bulaşmayın. Anlatımı ve yapımı inanamayacağınız kadar basit.

1 lt sütü kaynatın fokur fokur tam 15 dakika. Sonra kaynarken içine 2 yemek kaşığı yoğurt katı ve karıştırmaya devam edin. 3-5 dakika içinde süt kesilmeye başlayacak eğer kesilmezse yoğurdu az katmışsınızdır, bir kaşık daha katın.

Çürüme başlayınca heyecan yapmayın kaynatma devam edin. Sütün bittiği anı göreceksiniz pütür pütür kesilmiş süt olacak tencereniz de. Şimdi ocağın alevini azaltın 5 dakika daha karıştırarak kaynatın. Sonra bir süzgece dökün. Lor görüntülü bir ürün elde edeceksiniz onu tuzlayın bir miktar yaklaşık 20 gr kadar sonra bir tülbente sarın ve üzerine ağırlık koyup 12-24 saat bekleyin suyunun süzülmesi için ne kadar beklerseniz o kadar sertleşecek peynir. 24 saatte oldukça sert ve kaliteli peyniriniz hazırdır. Bu mudur, budur valla yılardır yaparım süperdir. Birkaç denemeden sonra kendi standartlarınıza en uygun ölçeklerde ve lezzette peyniri bulacaksınız, o sebeple çok net ölçüler vermedim ama yaklaşık olarak 1 lt sütten 150 g peynir alacaksınız hadi afiyet olsun. Bu arada sütte, maya olarak kullanacağınız yoğurtta pastorize olabilir hiç bir sakıncası yok..

Mart 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Son zamanlarda gelişen kötü olaylardan çocukları nasıl koruyacağız biz?

Kötü olaylar son zamanlarda gelişmedi, her zaman oluyorlardı. Bizim ebeveynlerimiz de bizi korkuyla sokağa bırakıyorlardı. Kanlı bir mayısta tesadüfen Taksim Meydanından koşarak geçmiştim Gümüşsuyu'ndaki anamın evine varabilmek için. Çocuklarınızı dışarı çıkarken bol bol yanınıza alırsanız sizin kendinizi ve onları nasıl koruduğunuzu gözlemleme fırsatı bulacaklardır. Sonuçta belli bir yaşa kadar sizi taklit ederek büyüyecekler. O belli yaş geldikten sonra zaten bir etkiniz olamayacağından mümkün mertebe çok sizi sosyal hayatta da tecrübe etmelerine izin verin. Onları koruyacağım diye geleceğin kalp hastası obezler yetiştirmeyin.

Mart 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Hayatınızı değiştiren bir kitap, öykü, yazar var mı? Varsa paylaşır mısınız?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov
Şubat 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz ? Hangi alanlarda ihtiyaç duyuluyor ne tür işlerle meşgul olunuyor?

Lisans derslerini inceleyince göreceksin ki kimya ile yakından alakalı olan bu bölüm ülkemizde veya yurt dışında Metalurji Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Seramik Mühendisliği veya bunların toplamı olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği olarak adlandırılmaktadır.  

Wikipedia'da yer alan bilgilerde de belirtildiği gibi, iş sahası oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Yalnız bir çok meslek dalında olduğu gibi, bu bölüm de kendi içinde branşlaşmayı gerektiriyor.

Örneğin ağır sanayii sektöründen olan Demir-Çelik sektöründe Metalurji Mühendisleri;  Yüksek Fırın Mühendisi (Üretim Mühendisi),  Haddehane Mühendisi,  Çelikhane Mühendisi gibi unvanlar alırlar.  

Otomotiv sektöründe ise daha çok Kalite Kontrol Mühendisi (Malzeme Mühendisi) olarak,

Enerji ve Boru Hatları,  Gemi İnşaat,  Çelik Konstrüksiyonlu Yapılar,   Tank ve Basınçlı Kap Üretimi,   Açık Deniz Yapıları,  Ulaşım (Havacılık ve Raylı Sistemler), Savunma Sanayi...  Gibi sektörlerde de Üretim Mühendisi'nin yanı sıra NDT Mühendisi (Non Destructive Test - Tahribatsız Muayene Testi) ve Kaynak Mühendisi ( goo.gl/wct10 ) olarak konumlanabilirler.

Üretimin, ihtiyaçlara yanıt vermek veya ihtiyaç duyulur kılmak için yapıldığını düşünüyorum. Belirtilen sektörlerdeki üretimin tamamı da satılmak içindir. Bu satma eylemini en iyi yapacak kişi, satacağı ürünü en iyi tanıyan kişi olduğundan Satış, Satış-Pazarlama ve Pazarlama Mühendisi olarak da mesleklerini icra edenlerin sayısı çok fazla.

Madencilik sektöründe, örneğin Koza Altın İşletmeleri'nde staj yaptığım dönemde Metalurji Mühendisinin iş alanına giren bazı süreçleri Kimya ve Maden Mühendisleri  de yapıyordu. Bazı işletmelerde, üretim süreci biliniyor olduğundan Metalurji ve Malzeme Mühendisi yerine Makine Mühendislerinin istihdam edildiği gerçeği de var.

Türkiye'nin 2023 vizyonu, sanayiyi ve yerli üretimi teşvik politikaları ile bu alandaki yatırım davetleri bu mesleğin, zaten geniş olan sahasında, istihdam edilme olasılığını artırmaktadır.

Tasarımın büyük önem kazandığı günümüz dünyasında, endüstriyel tasarım ve dolayısıyla malzeme çeşitliliğine duyulan ihtiyaç da bu mesleğin cezbedici taraflarındandır.

FAKAT, Türkiye'de metalurji ve malzeme mühendisleri daha çok demir-çelik sektöründe dolayısıyla ağır sanayide çalıştığından, çalışma koşullarından da ötürü, çok da prestijli görünmemektedir. Oysa ki Türkiye'nin en büyük ilk 100 şirketi listesinde bu bölümün ilgi alanına giren 20'nin üzerinde üretici vardır.

Maaşı mı ?  : ) 

Yeni başlayan bir mühendis, sömürülmeye müsait olduğundan 1700 TL dolaylarında olup, bilgi, beceri, ve deneyimine göre 10. 000 $ 'a kadar çıkmaktadır.


Bu mühendisliği seçmeyi düşünüyor isen, mezun  olduktan sonra hangi sektörde ve hangi alanda çalışmak istediğini iyi araştırmalısın. İletişim kurmak eskisi gibi zor değil ve merakını gidereceğin isimlere ulaşmak çok vaktini almayacaktır. Bu yolla en doğru kararı vermiş, bir çok öğrencinin yanlış veya eksik edindiği bilgiler yüzünden pişmanlık duyduğu üniversite yıllarında keşke dememiş olacaksın.

Sağlıcakla Kal.
Şubat 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Neden alkol kullanırız?

İnsanin normal zamanda yapmaya cesaret edemediği şeyleri yapmasına BAHANE olduğu için.

Alkolün cesaret verdiğine değil, insanların "çok alköllüydüm" ve hatta "hatırlamıyorum" diyerek işin içinden çıkabileceği bir durum sağladığına inanıyorum.
Şubat 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Sizden bir "Bucket List" (hayatta yapmak isteyip de yapamadığınız şeylerin listesi) yazmanız istense neler yazardınız?

 1. Motor ile Afrika turu (dünya turu çok uzun sürer)
 2. Kudüs'ü gezmek
 3. F-22 kullanmak
 4. Sonuncu olacağımı bilsem de bir F1 yarışına katılmak (Kakkinen takım arkadaşım olsun ve Mclaren takımında olayım)
 5. Kate Upton ile akşam yemeği
 6. Elbruz dağına tırmanmak
 7. Monaco'da Aston Martin ile gezmek
 8. Iron Maiden'in uçağı ile Iron Maiden turnesi (pilotu ben olacağım)
 9. All Blacks'in bir maçlığına teknik direktörü olmak
 10. Mariana çukuruna deniz altıyla dalmak

Şimdilik bu kadar kafi.
Şubat 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

"alanlar batar, verenler ise yükseleceklerdir" sözünü öğrendim hayatıma şiar ettim. cömertliği ve sadeliği öğrendim. bunun yanında şiar ettiğim bir başka şey "ülkem dünya, dinim iyi olanı yapmaktır" oldu. hayatımı değiştiren iki şey.
Şubat 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

1992 yılıydı, bilimsel olarak ölmem gerekiyorken, ölmemiştim, sonra madem bu sefer de ölmedim daha da ölmem deyip, sadece hayata tutundum, hayatımdan beni mutsuz eden her şeyi ve herkesi büyük acılar çekerek çıkardım ve kimseyi mutsuz etmemek için "her şey insanlar için" düşüncesini geliştirip, hayatıma geçirdim, durduk yere, olduğum ortamdan yürüyerek uzaklaşmayı öğrendim çünkü o yerde mutsuzdum. Vesselam inploid erkanı, doğaya aykırı değil, doğal akışa teslim oldum, ölmedim mutluyum :)
Şubat 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

10 yıl önceydi, Hotmail, Yahoo, Altavista gibi sitelerde Türkçe dil desteği olmamasına çok içerledim ve Türkçe'ye Davet ismiyle, sanal imza kampanyası başlattım. O imza kampanyası sırasında birçok insanla tanıştım ve hayatım değişti. Bugünkü işimi, o günkü idealist yaklaşımıma borçluyum.
Şubat 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

 • Dünya'ya şuan sahip olduğum aileye ait olarak geldim, hayatım değişti. (gerçekten şanslıyım.)
 • 6. yaş günümde hayatıma bilgisayar girdi, hayatım değişti.
 • 9 yaşımda internet ile tanıştım hayatım değişti.
 • 5. sınıfta okulumu değiştirdim ve yeni öğretmenim sayesinde web geliştirme macerasına atıldım hayatım değişti.
 • Kazandığım lise hayatımı değiştirdi, aldığım kararları da büyük ölçüde etkiledi.
 • Yaptığım ve başarısız olduğum girişimler hayata bakış açımı değiştirdi.
 • İnternet üzerinden tanıştığım ve şuan ortak girişimler üzerinde çalıştığımız arkadaşımla hayatım değişti.
Bakalım daha neler yaşayacağım ve hayatım değişecek :)
Şubat 2013

Ceyhun Özcan bu yanıtı beğendi:

Reklam sektöründe kullanılan psikolojik numaralar nelerdir?

Bazı ürünleri satmak için bilinçaltına yerleşebilecek ve insanları etkileyebilecek bir takım yöntemler kullanılmaktadır. Hiç bir üründe ticaretinde onun insanlarda yaratacağı olumsuzluklar gösterilmez. Aksine getireceği olumlu yönler gösterilir.


 • Bir gıda reklamında onun zararlarının yararlarının yanında çok daha fazla olduğunu bilen herkes için pazarlama amaçlı olan ürünü övmek yerine ürünü sunan kişiye önem verilir. Örneğin biscolata reklamları buna güzel bir örnektir. Kızlar için reklamda önemli olan bisküviler değildir.


 • Ya bir jilet reklamında genellikle sakalları olmayan ve pürüzsüz bir yüzün bir kadın tarafından, yüzün okşanması ve öpülmesi klasiği vardır. O jiletin bilinç altında oluşturduğu algı bu durumla bütünleşir.


 • Ürün satmada ikna etme yolu reklamlar aracılığıyla yapıldığında, ikna süresi kısadır. Bu nedenle en kısa yoldan bilinci ve aklı etkileyecek yöntemler kullanılır. En çok bilinçaltına yerleşen kontrolsüz iç güdüler olarak bilinir. Buna da cinsel duygular en iyi yoldur. Seks kelimesi kullanılmadan bir çok üründe onu çağrışım yaptırılır. O ürüne bu şekilde insanlar yaklaştırılır. En güzel örneği ise parfüm reklamlarıdır...

 • Ülkenin popüler bireylerine reklamlarda kullandırılan ürünler onların satış oranını çok fazla artırır. Bu durum sadece reklamlarda yoktur. En çok dizilerde çaktırmadan o ürüne teşvik edilir. Bihter kolyesi, Hürrem yüzüğü, Behlül kıyafetleri vs.. Bu ünlü grubun kullandığı ürünler hayranları tarafından yoğun ilgi görür.
 • Reklamların olmazsa olması, dile dolaşan ve uzun süre bilinçaltına yerleşen sloganlardır. Buraya sayısız örnek verilebilir. Örnek olarak ' vay vay vay çantaya bak..' sloganı mavi markasını akla getiren bir slogandır. Bu şekilde bilinçaltına yerleşir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Matematik Mühendisliği

120 Kişi   14 Soru

Meslek Seçimi

814 Kişi   94 Soru

Mevlana Celaleddin-i Rumi

38 Kişi   11 Soru

İşletim Sistemleri

173 Kişi   60 Soru

İspanya

6 Kişi   5 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Fantastik Kurgu

41 Kişi   9 Soru

Filmler

3397 Kişi   192 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Bilgisayar Programları

1844 Kişi   180 Soru

Bilim Adamı

306 Kişi   28 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Bilim

868 Kişi   286 Soru

Bilim Kurgu

250 Kişi   22 Soru

Web Siteleri

3413 Kişi   268 Soru

Web Tasarım

1235 Kişi   215 Soru

Rüzgar Enerjisi

25 Kişi   7 Soru

Elektrik Üretimi

111 Kişi   11 Soru

Mühendislik

791 Kişi   66 Soru

Türkiye Tarihi

415 Kişi   87 Soru

İnternet

2627 Kişi   542 Soru

İnsan Davranışları

3854 Kişi   962 Soru

Yaşam

1234 Kişi   398 Soru

Girişimcilik

3702 Kişi   363 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2412 Kişi   175 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3149 Kişi   269 Soru

Türkiye Sorunları

1160 Kişi   239 Soru

Gerçek Hayat

844 Kişi   102 Soru