Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Geliştirme Uzmanı A. T. Koray inploid.com'da 7 soru sordu, 89 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Şubat 2013

A. T. Koray bir yanıt verdi.

Browser üzerinde Flash dışında (unity gibi) hangi oyun geliştirme platformu seçenekleri vardır?

Söylendiği gibi Silverlight kullanabilirsiniz.

Bildiklerimi aktarıyorum ama Uygulama Geliştirme noktasında detaylarını araştırmak zorunda kalabilirsiniz.

İlk olarak Crysis'in yapımcı firması olan Crytek'ten gelen bir haber, steam benzeri yeni bir platform olan Gface'in (bkz: gface.com/ ) hem kendisinin hem de desteklediği oyunların tamamen web - aka internet tarayıcısı üzerinden çalışacağı yönünde olması bu yönde ihtiyacınızı karşılayabilir. Crytek'in Genel Müdürünün Türk olması elbette bizim için büyük bir avantaj.

Yapılan bir söyleşide buna ek olarak Gface'in free-2-play aka: Tamamen Ücretsiz oyunlar sunacağı (Gelecekte ücrete tabi oyunlar sunulacak olsa bile asıl projenin ücretsiz oyunlar üzerine olduğu da) belirtiliyordu. Şu an için halen yapım aşamasında ama kayıt yaptırıp gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Benim bu aralar sıklıkla takıldığım bir yer var;

Saygıdeğer Agent 47 için;
beta.coreonline.com/age_gate/?next=/hitman-blood-money/

bir de sükseli Mezar Avcısı için;
beta.coreonline.com/age_gate/?next=/tomb-raider-underworld/

Bildiğim kadarı ile Unity desteği ile geliştirilmiş ancak sadece Unity'nin sunabileceğinden daha fazlası olduğunu söyleyebilirim. Gerek grafikler gerek akışkanlık bunun ipuçları.

Bir de Warmaker var ki;

Fantasy RP;
war-maker.com/games/war-maker.php

Zombie Aftermath;
warmakergames.com/games/zombies.php

Bunlar tamamen Unity... Tipik MMORPG ile FPS birleşimi.
Buraya kadar yazmışken bunu da atayım dedim.
Şubat 2013

A. T. Koray bu yanıtı beğendi:

.Net Framework nedir? Ne işe yarar?

.NET Framework Microsoft tarafından geliştirilmiş Windows, Web ve Mobil uygulamalar geliştirebilmenizi sağlayan bir platformdur. .NET Framework'ü CLR ve FCL oluşturur.

  • .NET Framework içerisinde CLR (Common Language Runtime) dediğimiz bir yapı vardır. CLR uygulama çalıştırıldığı anda devreye girer ve bulunduğunuz işletim sistemine uygun kodları üretir. Bu yapınında altında bir hiyerarşi bulunmaktadır. Bu sayede uygulamalarınız 32bit, 64bit işletim sistemlerinde düzgün bir şekilde çalışır.
  • .NET Framework içerisinde FCL (Framework Class Library) adlı bir kütüphane vardır. Uygulama yazarken bize yardımcı olan class'ları içerir. Bu kütüphaneninde kendi içerisinde ayrı bir hiyerarşisi vardır.

Bu sebeple .NET Framework ile geliştirilen uygulamaların çalışması için işletim sisteminde .NET Framework'ün yüklü olması gerektirir.


.NET Framework "side and side" şeklinde bilgisayarınıza yüklenir. .NET Framework 4.5'u bilgisayarınıza yüklediğinizde 1,2,3,4 gibi versiyonları da yüklenecektir.


Ufak bir not:

Bazı arkadaşların dediklerine aldanmayın. JAVA'dan copy + paste diye bir durum yoktur. .NET Framework çok gelişmiş yapıları içerisinde barındırır. Property, Delegate, Async Method vb. birçok yapılar maalesef JAVA platformunda yoktur ve JAVA'nın gelişimi durmuştur.

Nisan 2012

A. T. Koray bu yanıtı beğendi:

Uzayda zaman kavramı ve Albert Einstein'ın İzafiyet teorisi nedir?

Izafiyet Teorisi Nedir ? - E=mc²

Albert Einstein (1879-1955), yirminci yüzyılın en büyüklerindendi. O, sağduyuya dayanan köhne inançlarımıza, insan aklının en kapsamlı saldırısını yöneltti. Bize,uzaklığın ve zamanın göreli olduğunu gösterdi. Işığın, paket paket yayıldığını, yani kuantum denen enerji paketçiklerinin varlığını gösterdi. Bizi düşsel yerlere bilimsel gezilere çıkardı. Kimi zaman Güneş’ e götürdü bizi, kimi zaman asansörde tehlikeli deneylerin kobayı yaptı . Ama onun büyük öngörüleri doğrulandı. O, ‘önce deney ve gözlem, sonra kuram’ diyen eski bilimsel çalışma yöntemine’ son ve büyük darbeyi indirdi. Önce hesap yaptı, tahminde bulundu. Deney arkadan geldi. Ve deney, Einstein’i destekledi. Ne büyük bir onur: O, gerçek bir deha idi.

Özel görelilik, iki temel önermeye dayanır:

1. Hareket görelidir.
2. Evrendeki en yüksek ve mutlak hız, ışığın hızıdır.

İzafiyet Teorisi'ni günümüzden 86 yıl önce, 20. yüzyılın en büyük fizikçisi olarak nitelendirilen Albert Einstein ortaya atmıştır. Görelilik kuramı olarak da adlandırılan bu teoriye göre uzay ve zaman bir algıdır. Diğer bir deyişle, mutlak zaman diye birşey yoktur. Uzay ve zamanı algılama biçimimiz, nerede bulunduğumuza ve nasıl hareket ettiğimize bağlıdır. Buna göre bir cismin hızına ve konumuna (çekim merkezine olan uzaklığına) göre, zaman hızlı veya yavaş geçmektedir. Bir cisim hızlandıkça (çekim merkezlerinin yakınında) o cismin üzerinde zaman yavaşlamaktadır. Yani hız arttıkça zaman kısalmakta, sıkışmakta; daha ağır, daha yavaş işleyerek sanki 'durma' noktasına yaklaşmaktadır.

Bunu Einstein'ın bir örneği ile açıklayalım. Bu örneğe göre aynı yaştaki ikizlerden biri Dünya'da kalırken, diğeri ışık hızına yakın bir hızda uzay yolcuğuna çıkar. Uzaya çıkan kişi, geri döndüğünde ikiz kardeşini kendisinden çok daha yaşlı bulacaktır. Bunun nedeni uzayda hızla seyahat eden kardeş için zamanın daha yavaş akmasıdır.

Bir cismin hızının yanısıra konumu da zamanı etkilemektedir. Genel Görelilik Kuramı, çekim merkezlerinin yakınında zamanın daha yavaş geçtiğini ispatlamıştır.Ünlü fizikçi Stephen Hawking, bu gerçeği yine bir ikiz örneğiyle şöyle anlatmaktadır: 'Görelilik kuramı mutlak zamanı çöpe attı. Bir çift ikizi düşünelim. Diyelim ki ikizlerden biri dağın tepesinde yaşasın, ötekisi deniz yüzeyinde. İlk ikiz (yani dağın tepesinde yaşayan) ikincisinden daha çabuk yaşlanacaktır. Yani yeniden karşılaştıklarında öbüründen daha yaşlı olacaktır.' (Stephen Hawking, Zamanın Kısa Tarihi, s.54)

Görelilik Kuramı ile, hıza ve konuma göre uzayda farklı zaman dilimleri olduğu ortaya konmuştur.

Zaman, değişmeyen değişimler bütünüdür! Bir cok insan zamanı doğrusal (lineer) biçimde algılıyor. Zaman aslında doğrusal değildir. Bilmelisiniz ki zaman, uzay gibi eğrilebilir-katlanabilir-genişleyebilir, daraltılabilir bir yapıdır.Zaman çok esnek ve çok boyutlu olan plastiksi bir akımdır(eğer onu doğrusal bir akış gibi görürsek). Ve zaman üstüste bindirilip katlanabilir bir yapıdır. Bir zaman noktası bir frekans yapısında olup başka zaman frekanslarıyla senkonize biçimde örtüştürülüp çakıştırılabilir.Bir bakıma zaman, toplumumuzun onu ölçtüğü gibi doğrusal biçimden çok daha farklı ve karmaşık olan bir şeydir.

Bagajımdaki Eflatun  / Albert Einstein
Nisan 2012

A. T. Koray bir yanıta alt yorum yaptı

Notebook olsun ama küçük olsun diyorsan Samsung NP530U3B-A01TR tavsiye ederim. Gördüğüm en güzel en tapılası ultrabook; i5 2467 - 160 Ghz işlemci 4Gb DDR3 ram, 16 Gb Express Cache + 500 Gb HDD; 13.3" ekran ve sadece 1.4 kg ağırlığında, sağa sola giderken yanında taşıdığını bile farketmiyorsun. Gümüş renkli aliminyum diye hatırladığım kasa ve 6 saat giden pili ile bakmaya koklamaya doyamıyor insan.
Arkadaşlar bir defa kesinlikle AMD olmasın! Kim ne derse desin TOSHIBA notebooklar da Qosmio hariç tüm modeller ısınma problemi yapıyor. İşlemci Amd ise daha çok yapar!

HP her ne kadar kendini ispatlamış olsada istenilen permormansı kesinlikle veremiyor! Aynı donanıma sahip cihazlardan nedense daha yavaş kalıyor. Kendi sınıfındaki modellerden geri kalan bir marka!
Asus sürekli ekran kartı ve Monitör problemleri yapan markalardan! Bütün markalarda bu tarz sorunlar söylenebilir.

Ancak SAMSUNG cihazları DONANIM UYUMU konusunda biraz daha tecrübeli! SES KARTI+İŞLEMCİ+EKRAN KARTI+LAN+WLAN+BLTH vb cihazlar uyumluluk testi neticesinde yapılandırılıp modeller üretiliyor! Dolayısıyla aynı özelliklere sahip cihazlardan daha önde. Kesinlik Apple da da aynı özellik söz konusu.

Bence APPLE ya da SAMSUNG notebook her zaman tercih edilebilir cihazlardır.
Nisan 2012

A. T. Koray bir yanıta alt yorum yaptı

Windows 7 ile birlikte gelen araçlar benim için kullanışsız, masaüstüm her daim temiz olmalı, ben ikon ya da kısayol da bulundurmam; ayrıca performansı düşürmeleri nedeni ile de tercih etmiyorum. Kendi adıma performans önemli bir konu zira aynı anda birkaç farklı ve sistem kaynaklarını tüketen uygulamayı aktif halde çalıştırmam gerekebiliyor.

Google vs Yandex karşılaşmasına gelirsek; Google kraldır. Bilişim sektörünü tek eline alan Microsoft'a kafa tutmayı başarıp da, bu derece büyüyen bir firma bu sektörle ilgilenen herkesi kendine hayran bırakmıştır. Ancak bu demek değildir ki google'a rakip olan firmalar ot toplayacaklar. Yandex'in ana sayfasında sunduğu bu basit uygulamalar hem masaüstümü temiz tutarken hem sistem kaynaklarımı rahat bırakırken hem de ihtiyaç duyduğumda o bilgilere hızla erişebilmemi sağlayabiliyorlar. Yeme de yanında yat misali.
"Arama motoru sayfasında haber başlıklarının, Ankara haritasının, hava durumunun, Murat Boz'un ne işi olur!" denilip derhal sayfadan çıkılır.
Nisan 2012

A. T. Koray bir yanıta alt yorum yaptı

Tamamen göreceli bir konu. Şahsi google sayfam, sadece arama motorunu içermek yerine gündelik ihtiyaç duyduğum ve eskiden site site dolaşmamı gerektiren pek çok özelliği içinde barındıran bir açılış sayfası formatında. Nispeten daha basit işler için interneti kullanan kullanıcıların sade bir arama sayfasını tercih etmesi daha doğal ama çekirge gibi o sayfadan başkasına sıçrayan kullanıcılar bu bahsettiğiniz tür arayüzlere daha sıcak bakıyorlar.
"Arama motoru sayfasında haber başlıklarının, Ankara haritasının, hava durumunun, Murat Boz'un ne işi olur!" denilip derhal sayfadan çıkılır.
Mart 2012

A. T. Koray bir yanıta alt yorum yaptı

Benzer özellik zaten gmail'de senelerdir mevcut; hatta muhtemelen daha yandex'in adı konuşulmaz iken bile aktif kullanılan bir özellikti. GMail'e giriş yaparak 'Ayarlar' menüsü altından 'Hesaplar' seçeneğine girerek pek çok farklı veya aynı sağlayıcıdan mail almanız ve mail atmanız mümkün.
Yandex'i fazla inceleyemedim ancak e-postası çok güzel. Diğer e-postalarınızı Yandex'e yönlendirip tek elden postalarınızı kontrol edebiliyorsunuz.
Mart 2012

A. T. Koray bir yanıt verdi.

inploid'e üyelik tavsiye sistemiyle mi olmalı?

Üç aydır bir değişme yaşandı mı, bilmiyorum ama bu konuyu itibar meselesi veya bir oyun gibi ele almanın yanlış olacağını düşünüyorum.

Sık verilen bir örneği ele alalım; gmail'in zamanında sadece davet yolu ile hesap açımına izin vermesinin sebebi kitlesini dar ve seçilmiş kullanıcılar ile sınırlı tutarak değerini arttırmak değildi; o dönem gmail altyapısının bir anda yoğun bir yükü kaldırması mümkün olmayacağından dolayı serverların hızlıca şişmesini engellemek ve benzer şekilde bir anda yoğun bir kullanıcı trafiğinin sebep olacağı sorunları daha başlamadan önlemek için kullanılan bir sistemdi. Inploid'in aynı derece veri transfer yoğunluğu ile başetmek zorunda kaldığını zannetmiyorum. 

Inploid'in genişlemek için ihtiyaç duyduğu sistem ayrı bir konu, üyelik sistemine engeller getirmek ise bambaşka. Ayrıca fikir alış verişini teşvik etmek üzere hazırlanmış bir portal neden kendisine katkısı olabilecek bireyleri bünyesine katmadan önce önlerine sınırlar koysun? 
Mart 2012

A. T. Koray bir yanıt verdi.

Sizce hangi sanallaştırma sistemi daha verimli ve daha sağlıklı çalışmaktadır (Vmware, Oracle Virtual Box veya Microsoft Virtual PC)?

VmWare Player ile Oracle Virtual Box başa baş gider. Vmware özellikle fiziksel makinelerin sanallaştırılması konusunda açık ara önde, eğer güvenceye almak istediğin bir bilgisayarın var ise tercih sebebindir, Oracle VB ise fiziksel makinedeki donanımı sanal makine üzerinde daha sağlıklı kullanabiliyor. Özellikle grafik kartını kullanması sebebi ile sanal makinelerde kullanılması imkansız denilen bir programı açmıştı bir sefer. Sonra bir daha beceremedim çalıştırmayı, o da ayrı.

Hız konusunda bir yorum yapamayacağım, gözle görülebilir herhangi bir farkla karşılaşmadım henüz.
Mart 2012

A. T. KorayRedeye kişisini takip etmeye başladı

Redeye, Avukat, @Redeye

Nevbet-i köhne-fürûşân dergüzeşt. Nev fûrûşânîm ü in bâzâr-i mâst
Docendo discitur = Öğrenerek öğretilir.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

inploiders

351 Kişi   166 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Televizyon Dizisi

244 Kişi   59 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

Yazılım

3268 Kişi   564 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Antivirüs Programları

69 Kişi   16 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

Download Programları

6 Kişi   7 Soru

Yazılım Güvenliği

548 Kişi   17 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Otomasyon Sistemi

26 Kişi   12 Soru

Programlama Dilleri

579 Kişi   94 Soru

Korsan Yazılım

53 Kişi   7 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Yerli İnternet Girişimleri

413 Kişi   60 Soru

Linq To Sql

17 Kişi   7 Soru

Software

38 Kişi   14 Soru