Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ekim 2012

Senaryo Ekibi

Online senaryo yazarlığı kursları hangileridir?

Bu alanda çok fazla ve sayıda kurslar mevcuttur ... Ama ondan önce en önemlisi bol bol kitap okumak, görsel zekamızı geliştirecek olan iyi ödül almış filmleri izlemek, çevrenizi çok iyi gözlemlemek gerekir.

Önce bunlardan başlanınca gerisi gelecektir.
  • 3 Yanıt
Ekim 2012

Senaryo Ekibi

Senaryoyu oluşturan temel unsurlar nelerdir ?

Senaryo oynanmak için yazılan bir hikayedir. Her koşulda bir olayı anlatır. Bunun içinde başka küçük olaylar olduğu gibi, büyük ve birbirine değmeyen olaylardan da oluşabilir. (Bkz, Paramparça aşklar ve köpekler, Babil vb.) Neticede hepsi bir araya geldiğinde bir anlatı (anlam) oluşturur. Bu durumda amacı iyi belirlenmiş olmalı. Bir de içinde mutlaka bir çatışması olmalı, her öyküde olduğu gibi. Çatışmayı besleyen gerilimler de olmalı (gerilimden kastım, çatışmayı yoğunlaştıran ya da çözüme giden yolda çıkan engeller vs... ) Karakterler iyi betimlenmeli ve türüne hizmet etmeli. Bir de mekansal veya ihtiyaç varsa zamansal tasvirler de iyi olmalı.
Bence iyi bir senaryo türü ne olursa olsun merak ögesini iyi bir şekilde oluşturmalı. Yani kız karşıdan karşıya geçerken ona çarpacak arabanın şoförünün zengin bir aslan parçası olduğunu düşünmemeliyim. Öyle bile olacaksa şaşırtmalı. gibi... .
  • 5 Yanıt
Daha fazla göster