Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sevgiseli,

Öğretmen

Kanatları var ruhunda...

Aralık 2013

Sevgiseli

En iyi USB (taşınabilir) bellek hangisidir?

Kingston, Sandisk, Toshiba dayanıklılık açısından iyi. Flash bellekler genel olarak ortalama aynı yazma ve okuma hızlarına sahipler. USB 3.0 arabirimini destekleyen bir bellek almanız, performansı daha çok artıracaktır. Bir ürün önermemi isterseniz, aşağıdaki ürünü önerebilirim. hepsiburada.com/liste/sandisk-ultra-usb-. . .
 • 7 Yanıt
Kasım 2013

Sevgiseli

İnternet bağlantım olmasına rağmen bağlantım sürekli kesilip uzun bir süre bağlanmıyor. Dns sunucularında sorun olduğu yazıyor. Düzeltmek için neler yapabilirim?

4.2.2.1
4.2.2.2 bu dns sunucu ip adreslerini denemen faydalı olacaktır bende aynı sorunu yaşamıştım denedim çözüldü : )

 • 4 Yanıt
Temmuz 2013

Sevgiseli

Nazca çizgileri nedir?

Güney Peru'daki Nazca Çölünde bazı canlı türlerinin ve çeşitli geometrik şekillerinin yere çizilmiş halidir. Çok büyük olan bu çizimler kuş bakışı çok yüksekten bakıldığında ancak anlaşılabilir. Ne zaman kim tarafından çizildiği belli değildir ama 12. Yy da yaşamış olan İnka uygarlığından bile eski olduğu düşünülmektedir. Ne amaçla çizildiği hakkında da pek bir bilgi yoktur.
 • 1 Yanıt
Haziran 2013

Sevgiseli

Piyasada 40 bin TL civarında alınabilecek en iyi araba nedir?

Woswogen toyata honda
 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Sevgiseli

Uyuşturucu ölüme nasıl yol açar?

Uyuşturucu maddeler zamanla bağımlılık yaratan maddelerdir. Beyin işlevlerini ve tüm bedensel yapıları etkileyerek, zamanla organ sistemlerinde kalıcı değişikliklere yol açarak, ruhsal ve davranışsal sorunlar oluştururlar. Uyuşturucu maddelerin vücuda verdiği bin bir türlü zarar bulunuyor. Bunları genelleyecek olursak;
 • Beyin ve merkezi sinir sistemi tahribatına maruz kalır. Kişinin normal yaşam ve hayatından uzaklaşmasına neden olur. Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler, halüsinasyon, zeka ve hafıza kayıpları görülmeye başlanır.
 • Sindirim sistemini tahrip eder. Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmları, kanama ve yaraları, gastrit, ülser gibi hastalıklar madde kullanan insanlarda zamanla en çok görülen belirtiler olmaktadır.
 • Karaciğer ve böbreklerde hasara yol açar.
 • Solunum sistemine direk etkileri vardır. Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve bunun sonucunda ölümler görülmektedir.
 • Fizyolojik etkilerinin yanında psikolojik etkileri de büyük ölçüde önem kazanır. İnsanın uyum gücünü alarak ve iflasa götürmekle onu aileden, toplumdan ve çevresinden kopararak, yalnızlığa, bunalıma sürüklemekle aslında yaşayan bir ölüye dönüşmesine yol açar.
 • İntiharlara, cinayetlere ve diğer anormal davranışlara olan yatkınlık artar.
 • Bir şeye bağımlı olma duygusu insanın özgürlüğünü tamamen kısıtlar.
 • Bağımlı kişide yoksunluk duygusuna katlanamama gelişeceğinden hem fizyolojik hem de psikolojik yetersizlik hissi doğar.
 • Bilinci yerinde olmadığı için etrafa ve kendine zarar verebilir.
Aslında herkesin bildiği uyuşturucunun zararlarının doğurduğu sonuçlar nedeniyle kayıplar yaşanmaktadır. En çok madde bağımlılığından görülen ölümlerin nedeni; gün geçtikçe artan dozlarda uyuşturucu isteği uyandırıp, en sonunda bağımlı kişinin öldürücü doz “altın vuruş” yapmasıyla sonuçlanır. Vücudun toleransı artar ve artık daha fazla madde gereksinimi gelişir. Bir yandan da olumsuz gelişen sosyal yaşantı bir çok bağımlıda bu sona en başından zemin hazırlar.

Devamlı uyuşturucu madde kullanılması durumunda ise kişinin bağışıklık sistemi çöker ve herhangi bir hastalık sonucunda yine ölümle sonuçlanabilir. Bütün uyuşturucu maddeler bir zaman sonra bağımlılık geliştirir, damardan alınan eroin ise en hızlı bağımlılık yaratan maddedir. Eroinin burna her çekilişinde damarlarda çatlama olabileceğini vurgulayan uzmanlar, kurtulma şansının çok az olup ölümün çabuk gerçekleşebileceğini söylüyor. Bir kere denemeyi göze alan birinin bağımlı olma tehlikesini de düşünmesi gereklidir.
 • 1 Yanıt
Eylül 2012

Sevgiseli

Samsung Smart Tv'nin benzerleriyle kıyaslandığında artıları ve eksileri nelerdir?

1, 5 yıl önce sormuşum. Ben televizyonu çoktan aldım ama hala cevap alamamışım. : )
 • 1 Yanıt
Haziran 2012

Sevgiseli

Kendinizi nasıl şımartırsınız?

Bol müzik, bol çikolata :)
 • 17 Yanıt
Şubat 2012

Sevgiseli

Hangi iphone modelini tavsiye edersiniz? Neden?

Bu sizin kullanım tercihine bağlı bir şey yeni uygulamaları (application) kullanmayı, denemeyi severim derseniz her 2-3 yılda bir yenisiyle değiştirmelisiniz... Çünkü uygulamaların çoğunluğu en son sürüme göre güncelleniyor eski iPhone'lar da 4.0 altındaki iOS'larda çalışmayabiliyorlar. "Yok benim uygulamalarla işim olmaz, biraz fotoğraf ve müzik telefon amaçlı" diyor iseniz istediğinizi alabilirsiniz.:)
Eskisini alırsanız daha iyi ekonomik açıdan... Sevgi ile.
 • 1 Yanıt
Ocak 2012

Sevgiseli

İnsan sesi uzayda kayboluyor mu?

Ses ortamda havanın bulunması sayesinde titreşimsel olarak yayılır. Uzayda boşluk olduğundan bunu yüksek frekanslı radyo sinyalleri ile transfer ediyorlar... Kaldı ki boşlukta astronotlar kafalarındakini çıkarıp konuşamazlar :).. Ama ses sinyali yayılamaz uzayda diye düşünüyorum.
 • 3 Yanıt
Ocak 2012

Sevgiseli

Telefondan internete bağlanınca çıkan 3.5G teknolojisi nedir?

İlk ne­sil kab­lo­suz te­le­fon tek­no­lo­ji­siy­le ta­nış­tı­ğı­mız­da he­nüz 80’li yıl­lar­day­dık. Mobil ile­ti­şim­de bi­ze su­nu­lan ilk şey, sa­de­ce ses tek­no­lo­ji­siy­di. Pa­ket­len­miş ve­ri ile­ti­mi ve sa­yı­sal ses tek­no­lo­ji­siy­le be­ra­ber ha­ya­tı­mı­za 2. ne­sil tek­no­lo­ji­le­ri al­dık. 2G stan­dar­dı ya­ra­tıl­dı­ğı za­man, çok bant ge­niş­li­ği ve az iş­lem­ci var­dı. Ha­liy­le
te­le­fon­la­rı­mız hep meş­gul­dü!


Vaz­geç­me­di­ği­miz mo­bil ile­ti­şim, ar­tık mo­bil ge­niş­bant özel­li­ğiy­le ye­ni bir bo­yut ve hız ka­zan­dı. Ses ye­ri­ne ve­ri odak­lı, gö­rün­tü­lü ile­ti­şi­mi de için­de ba­rın­dı­ran 3’ün­cü ne­sil tek­no­lo­ji­ler, mo­bil ile­ti­şim­de bü­yük bir zıp­la­ma sağ­la­dı. Ya­şa­nan bu hız­lı de­ği­şim­le be­ra­ber, bu ne­sil­le­ri des­tek­le­yen ci­haz­la­rın ha­yat­ta kal­ma
sü­re­side kı­sal­dı.


3G tek­no­lo­ji­siy­le 25 kat hı­zı­nı ar­tı­ran mo­bil ile­ti­şim, Tür­ki­ye’de ye­ri­ni he­nüz al­mış­ken; dün­ya­da bu hız, 3,5 G tek­no­lo­ji­siy­le 6 kat da­ha art­tı. Hız­lan­dı­rıl­mış 3G
ola­rak da bi­li­nen 3,5G (HSPA) ile 2 MP3’ü 1 sa­ni­ye­de ak­tar­mak müm­kün… Tür­ki­ye he­nüz 3,5G ile he­nüz ta­nış­ma­dı. Dün­ya ise, 4’ün­cü ne­si­le adım at­tı...
 • 3 Yanıt
Aralık 2011

Sevgiseli

Facebook zaman tünelini nasıl buldunuz?

Ben bazı şeyleri aylardır hala çözemedim. Beğenmeyenler çok olacak ki Facebook fanları da giderek düşmüş.
Facebook
 • 8 Yanıt
Aralık 2011

Sevgiseli

Hangi ilaçlar alkolle tüketilmemelidir? Zararları nelerdir?

Bence hiçbir şekilde alkol aldığınız gün ilaç içmemelisiniz.
 • 4 Yanıt
Aralık 2011

Sevgiseli

"O Ses Türkiye" yarışmasında kim kazanır?

Acun kazanır her ihtimal de etinden, sütünden, postundan hatta dışkısından bile nemalanır sifonu çekip lağıma yollamadan önce. Çok takdir ediyorum kapitalizmi sonuna kadar kullanıyor ya :))
 • 2 Yanıt
Aralık 2011

Sevgiseli

Ameliyat olduğunuzda neler yaşadınız ve hissettiniz?

Apandisit ameliyatı olmuştum :)
Basit bir ameliyat olduğunu herkes bilir ama ben şiddetli ağrının apandisitten kaynaklandığını bilmiyordum. İnternetten araştırdığımda apandisit olduğunu anladım, acile gittim bir güzel muayene ettiler. Ameliyata alacaklarını biliyordum ama ailem tahmin etmiyordu, kendimi hazırlamıştım zaten. Basit ameliyat olduğunu 30-45 dk. sürdüğünü, eğer ameliyat yapılmassa ölüm riski taşıdığını öğrendim. İlk defa masaya yatacağım ne de olsa ve buna kendimi alıştırmam gerektiğini de o zaman anladım. :)
Anestezi uzmanını gözüm tutmadı, yakın arkadaşlarımın bile sormadığı sorular sormaya başlayınca adamı gözümden ayırmadım 'şu ameliyattan bir çıkıyım, bulacağım seni oğlum' diyorum içimden :) Sonra kolumda bir yanma hissettim 'ne oluyo lannn' diyerek anestezi uzmanına döndüm, 'birazdan gözün kararacak korkma' dedi. Sonrasını hatırlamıyorum... 23:15 gibi girdim, 00:45 gibi çıkmışım. Çıkarken ayıkır gibi oldum, tam 1 saat 30-35 dk kadar sürmüş, apandisit patlama noktasına geldiği için uğraşmışlar biraz.. Acayip bir şekilde susasmama rağmen bir yudum su vermedi vicdansızlar :) ilk gece sancılı geçti ama benden sonra giren bir genç daha vardı, 'zehra seni seviyorum', 'istiklal marşı', 'hemşireee iğne vurr banaaa' diye haykırışlarıyla uyumaya çalıştım :) Narkoz bazen kişilik değişikliğide yapabiliyormuş meğer. Refakatcim, sabah çocuğa gece yaptıklarını anlattığında, ne yapacağını şaşırdı utanmaya başladı :D
Film gibi bir histi açıkcası :) yalnız benden sonra ameliyat olanları hemen taburcu ettiler beni 4 gün daha gözlem altında tuttular. Verdikleri yemek bir adet bisküvi ve meyve suyu :) taburcu olur olmaz hasret kalmışım çorbaya (yalann, doktor; 'sıvı tüketeceksin' dedi) Olsun, yine de benim için yemekti :)))
 • 3 Yanıt
Ekim 2011

Sevgiseli

Acaba gerçekte sevmediğim akraba gezmeleri mi yoksa akrabalarım mı, düğün organizasyonları mı yoksa evlenen samimiyetsiz çiftleri görmek mi?

Aslında yaşamak istemediğimiz şeyleri süperego yüzünden yaşıyor olmamız..Yaşadığımız süreçlerde sadece vucuden canımız bize ait! Geri kalan herşey inanılmaz bir yapmacıklıkla, ayıp olmaması için, rutine bağlanan şeylerin bozulmaması için yapılması bozuyor insanı..Bu dünyaya ait olmadığını düşünüyor çoğu kez insan..Aslında hiçbiri iyi ya da kötü değil.Kötü olan, beyninin ve kalbinin yapmak istediği şeyleri yapamaması ; yapmamak isetediği şeyleri yapması....İstediklerinle yapabildiklerinin çelişkisi....
 • 2 Yanıt
Ekim 2011

Sevgiseli

İnternet sitelerinde, sizin sitede kalıcılığınızı arttıracak hoşunuza giden-gitmeyen ayrıntılar nelerdir?

Özgün olması, insanı fıtık ettiren reklamların olmaması (reklam olması demiyorum ama bak Facebook'a reklam var mı yok mu belli değil)
 • 8 Yanıt
Ekim 2011

Sevgiseli

Mekan ve etkinlik (konser, tiyatro, gösteri,... vs.) tanıtımı yapan bir internet sitesinden neler beklersiniz? Sitenin gelir kaynağı nelerden sağlanabilir?

Halihazırda bunu etkinliğin biletini satarak ve haberdar ederek yapan siteler var aslında Biletix (biletix.com), Mybilet(mybilet.com) gibi. Etkinliklerden haberdar ederken bu etkinliklerin biletlerinden komisyon alarak iyi bir gelir modeli kurulabilir -ki bu siteler de halihazırda bunu yapıyor-...
Bu konuyu derinelemesine daha farklı açılardan incelemek de gerekir. Ancak ben kendi açımdan boyle bir sitede neler yapılabilir, eklenebilir burada anlatmak isterim:
 • Etkinliklerin kategorilernmiş olarak ana başlıklarını görmek
 • Daha ayrıntılı görünümde etkinlik ile ilgili tüm bilginin özeti: nerede, kac lira, içeriği nasıl, katılımcı,...vs. bilgileri varsa..
 • Panel,..vs. ise katılımcıların otobiyografileri
 • Eğer bilet alacaksam oturma duzeni ve yerimi secmek ve biletin ödemesini olabildigince hızlı ve güvenilir olarak yapabilmek
 • Oturacağım yerinn seçimini yaparken, orada arkadaslarım da varsa onları da bana göstermesini isterim (bunu su an bir firma yapmaya basladi facebook connect ile)
 • Tüm bunların otesinde tüm işlemlerimden sistemin birşeyler öğrenerek bana önerilerde bulunmasını isterim. Yani nasıl etkinlikllerden hoşlandığımı, hangi yerlerde oturmayı sevdiğimi, kimlerle orada olmaktan memnuniyet duyduğumu zamanla ölçümleyerek bana bu bilgilerin kesişiminde önerilerde bulunması
 • İnternet sektöründe sistemler artık buna doğru yöneliyor/yönelmeli. Artık hem zaman önemli hem de içerik çok fazla, bunun önüne geçecek daha akıllı sistemler tasarlanmalı
Gelir kaynakları genel olarak satılan biletlerden alınan düşük komisyonlar üzerinden sağlanabileceği gibi, bana öneride bulunma eylemini iyi gerçekleştirebiliyorsa bundan da çok küçük paralar alınabilir (işime yarayan ve benim zamanımı değerli kılan herşeye belirli bir seviyeye kadar para odeyebilirim)...

Düzenleme: harita üzerinde hem etkinliğin yerini hem de mobil bir uygulama varsa o uygulama ile etkinliğe halihazırda katılan tanıdıklarımın mekanda olup olmadıklarını/olmayacaklarını da görmek güzel olurdu :) ( @gokhanorun )
 • 7 Yanıt
Eylül 2011

Sevgiseli

Hangi yemeğe hangi sosu hangi markada tavsiye edersiniz?

 • Worcestershire Sos - Et Yemekleri - Heinz
 • Soya Sosu - Et, Tavuk - Kikkoman
 • Acı Biber Sosu - Her yemeğe yakışıyor kanaatimce - Knorr
 • Dijon Hardalı - Et, Tavuk - Maille
 • Barbekü Sos - Et, Tavuk - Heinz
 • Buffalo Sos - Et, Tavuk - Burger King
 • 4 Yanıt
Daha fazla göster