Bilmek istediğin her şeye ulaş

MUViZi | Film izlemenin en kolay yolu

Şubat 2014

Gujan Şen bu yanıtı beğendi:

İnternette en iyi film izleme sitesi hangisidir?

Mubi ve Muvizi tarzı siteler vasıtasıyla aslında sakız parasına film izleyebilirsiniz.

Hadi sakız olmasın, iki Snickers parası. 4 tek sigara parası.
Şubat 2014

Gujan Şen bir yanıt verdi.

Youtube embed ile bir video klibi sitede paylaşmak yasal mıdır?

MUYAP'ın avukatı diyorsa doğrudur diyen arkadaşlara sesleniyorum. Olmayabilir "Telif Hakları" ile ilgili çok çeşitli görüşler ve yorumlar var. Farklı farklı yorumlanmış pek çok dava var. Youtube'un ve dijital platformların nasıl çalıştığını bilmeyen bir avukatın bu işin içinden sağlık bir şekilde çıkması mümkün değil görüşüme göre.

1) Youtube'a yüklediğiniz videoyu embed edilelbilir veya edilemez diye ayarlamanız mümkün. Anlaşılan o ki bundan pek haberdar değil. Gerekli önlemi almazsan, gidip bu konuda da bir hak talep edemezsin önce sen kendi önlemini alacaksın.

2) Embed edilmiş videonun izlenme sayısı Youtube tarafından hesaba katılıyor ve ödemeler ona göre gerçekleştiriliyor. Reklam yayınlanıyorsa embed edilmiş videonun içerisinde oluşan gelir yine video sahibine aktarılıyor.

Burda bahsedilen olay bana sorarsanız, iki yan yana kafeye gidip MUYAP'ın aynı şarkı için para istemesine benziyor. Yandaki kafede çalan müziğin sesi buraya kadar geliyor. Senin müşterilerin de buraya o müziği dinlemeye geliyor. Yan taraftakinden şimdi bir çantayla para aldım. Sen de bana bir çanta para ver demekten çok da farklı değil.

Embed edilmesin istiyorsan seçeneği var kapatırsın, sen bu seçeneği kapatmana rağmen hala başka bir yolu bulup o videoyu siteye embed ettiyse zaten içeriğini izinsiz kullanıyordur ona göre müdahale de bulunursun.
Şubat 2014

Gujan Şen bir yanıt verdi.

İnternetten kontakt lens almak ne kadar güvenilir?

12 yıldır lens kullanıyorum ve yaklaşık olarak 4-5 yıldır da lenslerimi internet üzerinden alıyorum. Internetten veya mağazadan almanın bir farkı yok. Reçeteyi tarayıp internet sitesine gönderiyorsunuz, lensiniz dopdoğru geliyor. Internetten lens almak güvenli değildir, kör olursun vs gibi şeyleri kim uyduruyor merak ediyorum. Büyük ihtimal geleneksel satış kanallarının müşteriden pay kaybetmemek için ortaya attıkları bir saçmalıktan öte değil.
Aralık 2013

Gujan Şen bir yanıt verdi.

Tam anlamıyla yasal yabancı dizi sitesi yapmak için ne gereklidir?

Yabancı dizilerin yasal olarak izlenebildiği bir internet sitesi teoride mümkün. Dizilerin dijital ortamdaki işletim haklarının yapımcı veya dağıtımcı firmalarından alınması gerekli. Bu haklar coğrafi olarak veriliyor. Yani Amerika'da yasal olarak gösterim yapan bir sitenin Türkiye'de de dizileri gösterebilmesi için Türkiye ile ilgili işletme hakkını da almış olması gerekli.

Hemen akla gelecek ikinci soruyu da yanıtlayayım, bir dizinin işletme hakkı ne kadardır? Dizinin, popüleritesine, hangi yılda çekildiğine, hakkı elinde bulunduran yapımcı/dağıtımcı'nın keyfine göre değişiklik gösterir. Türkiye'de bile Muhteşem Yüzyıl ve Kurtlar Vadisi gibi dizilerin dijital yayınları için milyonlar isteniyor. Yani popüler bir yabancı dizinin gösterim hakkını 200 bin $ ila 1 milyon $ arasında alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bu hakların belirli süreler için alındığını da lütfen gözden kaçırmayalım.

Görüldüğü gibi teoride parayı basarsanız. Yasal şekilde dizi yayınlayan bir site açabilirsiniz. Fakat işin pratiğine bakacak olursak. Bazı popüler yabancı dizilerin hakları zaten Türkiye'de münhasır olarak alınmış durumda. Digiturk gibi büyük kurumlar bu hakları alırken tüm hakları (dijital ortam, tv, dvd vs... ) da kapsayacak şekilde münhasır olarak aldıklarından. Onların yaptığı anlaşmalar bitmeden herhangi bir şekilde dijital ortamda yayınlamanız mümkün olmaz.

Yakın zamanda kapatılan diziport, dizimag gibi yasadışı yayın yapan sitelerin, yasal olarak iş yapan bir benzerini açmak teoride mümkün fakat pratikte en azından önümüzdeki bir kaç yıl için pek mümkün değildir.
Eylül 2013

Gujan Şen bu yanıtı beğendi:

İnternette online film izlerken en çok rahatsız olduğunuz şeyler ve beklentileriniz nelerdir?

Online film izlemek ya da kalitesiz bir çekimi şu veya bu şekilde izlemek insanda şöyle bir paradoks yaratıyor. Yani; filme duyulan merak bir an önce giderilmek istenirken, filmi bu kadar kötü halde izleyerek heder etmiş olma açmazı.. Neticede kötü de olsa izlemiş olmak, sonraki dönemde çok daha kaliteli bir görüntüyle izlemenin veya sinemadaki etkinin kaybolmasına yol açıyor. Çok bilirim, filmi indirdiğim halde ya da aldığım halde, sırf ziyan olmasın diye izlemediğimi, dayanabildikçe dayandığımı.. Ara ara bazı sahnelere kesik attığımı :)

Online film de buna benzer etkiler oluşturur bende..
Eylül 2013

Gujan Şen bir yanıta alt yorum yaptı

Konuyla ilgili net bir bilgiye sahip değilsiniz sanıyorum bu kadar kesin bir cevap yazmanızı yadırgadım.

Böyle bir yasak vs. yoktur. Böyle bir yasağın olmadığı gibi Youtube'dan yayınlanan her video, film, klip de telif hakları yasasına uygun olarak paylaşılmamış olabilir.

Youtube haricinde Herhangi bir Film veya Klip, Müzik paylaşılması yasaktır ve telif haklarına aykırıdır. "Muyap" tarafından yüklenen Klip, Müzik veya Filmlere telif hakkı tıklama oranına göre ödenmektedir.

Nisan 2013

Gujan Şen bir yanıt verdi.

Web sitemizde kullandığımız kendi ürün görsellerimizi (200 adetden fazla) başka bir şirket kendi sitesinde kullandığında yasal haklarımız nelerdir? Ne tür bir yol izlemeliyiz?

Bir fotoğrafın ya da başka bir eserin internette yayınlanması bu eserin serbestçe kullanılabileceği anlamına gelmez. Bu sebeple ilgili hak sahiplerine ulaşarak izin alınması gereklidir.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Savcılığına başvurarak dava açabilirsiniz.

Özden Bey'in söylediklerine itafen: Türkiye'deki yasalara göre eserler oluşturulduğu andan itibaren eseri oluşturan kişinin tüm haklarına sahip olacağı şekilde doğal bir sürece girer. Ayrıca tekrar bir lisans alınmasına gerek yoktur.
Mart 2013

Gujan ŞenSOPA konu başlığını takip etmeye başladı.

SOPA

Sopa - Kalın değnek Sopa (silah) - İlkel bir silah Stop Online Piracy Act - ABD tarafından çıkarılan bir yasa Sopa - Bir Şarkı

Mart 2013

Gujan Şen bir yanıt verdi.

SOPA tasarısı sizce interneti ne duruma getirecek?

Devletler arası baskı uygulanırsa bizim de külahı önümüzü koyup düşünmemiz gerekecek denmiş. Fakat Türkiye'de şu an uygulanan yöntemler çok daha anti demokratik ve ağır. Sadece yapana ceza verilme kısmı atlanıyor. Her hangi bir şekilde yasaya uygun olmayan içeriğin bulunduğu düşünülen siteler içerisindeki içerik, kontrol dahi edilmeden masa başında kapatma kararları ile karşı karşıya kalıyor.

Korsana karşı durmak ile özgürlüğü kısıtlamak arasında dağlar kadar fark var uygulayıcıların amatörlüğü ve hakim olma istekleri yüzünden korsana karşı yapılacak yasalar suistimal ediliyor.

Akıllı başlı bir şekilde oluşturulacak benzer cezalar içeren yasaların düzgün işletilmesi halinde internetin sansürlenmesi önlenmiş ve korsan içeriğin önüne geçilmiş olacaktır. Tabi sansürü bedava mp3-film indirememek olarak algılıyorsanız sizin bu düşüncenizi değiştirmeniz gerekli olacak diye düşünüyorum.

Korsan içeriğin önüne geçilmesinin ne gibi faydaları var diye düşünüyorsanız, çok daha kaliteli, daha hızlı ve daha ucuz olarak dijital içeriğe ulaşma imaknına kavuşacak internet kullanıcıları.
Basit bir örnek: Seyretmeyi sevdiğiniz yabancı dizileri, kendi yayın saatlerinde, yayın kuruluşlarının kendi sitelerinden, hd ve hatta daha üstü kalitelerde, sağdan soldan fışkıran reklamların tacizine uğramadan izleyebilir hale geleceksiniz.
Aralık 2012

Gujan Şen bu yanıtı beğendi:

Steve Carell filmleri tadında komedi filmi önerileri hangileridir?

MUViZi Komedi bölümünü incelemeni tavsiye ederim.

muvizi.com/komedi-filmleri/online-izle

Kasım 2012

Gujan Şen bu yanıtı beğendi:

İyi bir girişimci ilk parasını nereden bulur?

FFF (Friends-Arkadaşlar, Family-Aile and Fools-Aptallar)
Kasım 2012

Gujan ŞenAlphan Manas kişisini takip etmeye başladı

Alphan Manas, İşadamı, @Manas

Kasım 2012

Gujan Şen bu yanıtı beğendi:

Bir sosyal ağ sitesi yaptırmak istesem ne kadara mal olur?

Aylık 6.95'den başlayan fiyatlarla bir Türk girişimcinin kurduğu Grou.ps üzerinden istediğin özellikte sosyal ağ kurabilirsin. Kendim bir süre denedim ve diğer alternatiflerinden daha iyi olduğuna kanaat getirdim. grou.ps/home/pricing adresinde fiyat bilgisi yer alıyor. Türkçe desteği var. Diğer alternatifler ise: ning.com/ ve socialgo.com/. Bu ikisinin Türkçe desteği var mı emin değilim. Ayrıca Wordpress eklentisi Buddypress ile kendin biraz emek vererek de başlayabilirsin.


Ayrıca socialengine.com/examples adresinde örnekleri bulunan ve bir ay deneyip bıraktığım socialengine çok hoşuma gitti. Aylık makul bir ücrete karşılık hosted plan sunuyorlar fakat Türkçe desteği yok. Ben çevirisin kendim yapmayı teklif ettim ama bazı bölümlerini değiştirmeye izin vermiyorlar. Bu yüzden lisans satın alıp ülkemizdeki hızlı bir sunucuya yükleyince iş çözülür.

Ekim 2012

Gujan ŞenOkan Tambay kişisini takip etmeye başladı

Okan Tambay, E-Ticaret Uzmanı, @okanil

The Wanted

Ekim 2012

Gujan Şen bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ sitesi yaptırmak istesem ne kadara mal olur?

Bir sosyal paylaşım sitesi yaptıracak olsanız ve bütceniz 50 Bin TL olsa hangi yazılım dili ile yazılması gerekirdi sizce? Sorusuna verdiğim cevap aslında bu soru için de geçerli.

Cevabı buradan inceleyebilirsiniz

Böyle bir platformu Türkiye'de kurmak, kurdurmak çok uzun süreler alacağı ve maliyetinin yüksek olacağı konusunda herkes hem fikir sanırım. Hazır social network yazılımları kullanmak en mantıklısı.

Her hangi bir sosyal network için önemli olan şeyler hitap edebildiği kitle ve kitlenin oluşturduğu içeriktir. Kimse yazılımın nasıl yapıldığına veya hangi dillerle yazıldığını önemsemez.


6-12 ay arası bir sürede 70-100 bin TL harcayacağına, hazır platformlar kullanarak 2 saat içerisinde bir social network oluşturabilirsin. Bu iki saatin sonunda elinde kalan 6-12 ay ve 70-100 bin TL'yi de pazarlama için harcarsın.

Ekim 2012

Gujan Şen bu yanıtı beğendi:

Teniste puanlama neden 1-0, 2-0 gibi olmaz da 15-0, 40-30 gibi olur?

Rivayete göre:
13. yüzyılda tenisin atası sayılan bir raket oyununda ilk sayı filenin 15 metre gerisinden, ikinci oyun 30 metre gerisinden, 3. oyun ise 40 metre gerisinden yapılmaktaymış. Zamanla bir çok kural gelişmiş, değişmiş ama puan sistemi değişmemiş.


Ekim 2012

Gujan Şen bir yanıt verdi.

Hangi işletim sistemleri IPv6 uyarlı çalışabilmektedir? Bu işletim sistemlerinin performansları ne durumdadır?

  • 1996 Kasım Linux kernel 2.1.8'de IPv6 için desteği için gerekli kod eklenmiştir.
  • 2001 Ekim Windows XP SP1 ve Windows Server 2003 IPv6 kullanımına sahip oldu.
  • 2003 Apple Mac OS X v10.3 “Panther”, IPv6 desteğine sahip oldu.

Çok yeni bir teknoloji sanılan IPv6'nın serüveni aslında baya eskilere dayanıyor anlayacağınız üzere, hangisinin performansı daha iyi bununla ilgili bir gözleme dayalı bir yorum yapamıyorum. Subjektif bir yorum yapacak olursam Linux derim gözü kapalı :)
Ekim 2012

Gujan Şen bir yanıta alt yorum yaptı

Evet dediğiniz gibi film izleme platformlarının çoğu da telif haklarını ihlal ederek yayın yapar, MUViZi bunlardan biri değildir, yapımcı ve dağıtımcı firmalardan aldığı gösterim hakkı ile kullanıcılarımıza filmleri ulaştırıyoruz.

Net bir şekilde söylüyorum, hiç bir şekilde kitap, dergi, makale, müzik, film, dizi, video clip vb. çalmadım, çalmıyorum, çalmayacağım.

Size çok fantastik bir durummuş gibi gözükebilir fakat bu konuda hassas davranan pek çok insan tanıyorum, tabi sizin gibi bu konuyu normalleştirmiş hatta içselleştirmiş insanların sayısı bu sayıdan daha fazla.

Umuyorum ki Türkiye'deki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu yakın zamanda bu konuda hassas davranmaya başlayacaktır.
Müzisyenleri albüm satışı yerine konserden kazanmaya zorladığı için aslında korsan oldukça yararlı bir şey. Carlos Santana'ya yurdumuzda sordular "korsana ne diyorsunuz?" diye. Üstat gözleri parlayarak cevapladı: "Ne güzel, müziğim dünyaya yayılıyor." Kaldı ki adam albüm satışlarının tüm gelirlerini Meksika'daki kimsesiz çocuklara bağışlamış durumda.

Tabii ki albümün fiyatı da korsanı körüklüyor, bir de o paranın 50 kuruş kadarının müzisyene gittiğini düşünürseniz hiç canınız çekmiyordur korsan olmayanı almayı. Korsandan şikayetçi olan müzisyenler de zaten çok kazananlar. Onlar yüzme havuzlarını büyütemediler diye üzülmeye gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası. İşin tabii ki bir de Ferhat Göçer gibi yarı müzisyenlerin yüzme havuzlarını koruma amaçlı üretilmiş yasal boyutu var. Ben hiç bir şeyi indirmiyorum, youtube'dan izliyorum ya da dinliyorum. Artık zaten indirmeye gerek kalmadı.


Aslında ben dinlediklerimi kaydedersem korsan mı olur? Youtube'dan müzik dinlemek korsan mı? Bir de itiraf edin hanginizin MP3 çaları ya da telefonunda hiç korsan MP3 yok?

Ekim 2012

Gujan Şen bir yanıta alt yorum yaptı

Hiç bir cihazımda korsan mp3 yok.
Müzisyenleri albüm satışı yerine konserden kazanmaya zorladığı için aslında korsan oldukça yararlı bir şey. Carlos Santana'ya yurdumuzda sordular "korsana ne diyorsunuz?" diye. Üstat gözleri parlayarak cevapladı: "Ne güzel, müziğim dünyaya yayılıyor." Kaldı ki adam albüm satışlarının tüm gelirlerini Meksika'daki kimsesiz çocuklara bağışlamış durumda.

Tabii ki albümün fiyatı da korsanı körüklüyor, bir de o paranın 50 kuruş kadarının müzisyene gittiğini düşünürseniz hiç canınız çekmiyordur korsan olmayanı almayı. Korsandan şikayetçi olan müzisyenler de zaten çok kazananlar. Onlar yüzme havuzlarını büyütemediler diye üzülmeye gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası. İşin tabii ki bir de Ferhat Göçer gibi yarı müzisyenlerin yüzme havuzlarını koruma amaçlı üretilmiş yasal boyutu var. Ben hiç bir şeyi indirmiyorum, youtube'dan izliyorum ya da dinliyorum. Artık zaten indirmeye gerek kalmadı.


Aslında ben dinlediklerimi kaydedersem korsan mı olur? Youtube'dan müzik dinlemek korsan mı? Bir de itiraf edin hanginizin MP3 çaları ya da telefonunda hiç korsan MP3 yok?

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Gerçek Hayat

844 Kişi   102 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Dragons' Den Türkiye

400 Kişi   82 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Yemek Kültürü

868 Kişi   86 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Türkiye

948 Kişi   375 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Web Siteleri

3422 Kişi   268 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Seçimler

58 Kişi   68 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

827 Kişi   69 Soru

Mal

664 Kişi   367 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Türkiye Politikaları

441 Kişi   128 Soru

Güncel

581 Kişi   138 Soru

İnsan İlişkileri

1050 Kişi   129 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Kişisel Gelişim

2086 Kişi   156 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru