Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özlem Dirik, 

Endüstri Mühendisi

Endüstri Mühendisi Özlem Dirik inploid.com'da 3 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 87 takipçisi var.

Kasım 2013

Özlem Dirik bir yanıt verdi.

İş arama siteleri hangileridir, hangi siteleri önerirsiniz?

Bence bunun için linkedin'i de kullanmaya başlayabilirsin. Özellikle Büyük şirketlerin birçok ilanı oluyor linkedin de. Şirketlerin IK çalışanları ya da işe alım firmaları da buradan oldukça fazla kontak kuruyorlar. Linkedin de profesyonel bir profil oluştur. Sonra da beğendiğin firmaları takip etmeye başla. Hatta bu firmalarda işe alan kişilerle de direk kontak kurarak daha aktif olarak firmalara başvurabilirisn.
Kasım 2013

Özlem Dirik bir yanıt verdi.

Endüstri Mühendisliğini bitirmiş arkadaşların özel şirket tecrübelerini merak ediyorum. Özel şirkette görev almak maddi ve manevi yönden tatmin edici mi?

Endüstri mühendisliğinin böyle güzel bir yönü var, bir çok farklı sektörde ve pozisyonda çalışabiliyorsun. Özel sektörde de oldukça tercih edilen bir bölüm. Bu şansı iyi kullanıp gerçekten ilgi duyduğun alana yoğunlaşırsan (IK, analiz, danışmanlık, satış, satınalma, lojistik vs herşey olabilir) manevi olarak tatmin olursun. Maddi olarak da diğer meslek gruplarına göre maaş skalası biraz daha üstte gibi gözüküyor. Ben özel sektörde Analist olarak çalışıyorum. Maddi açıdan tatmin edici olduğunu söyleyebilirim:)
Kasım 2013

Özlem Dirik bir yanıt verdi.

Hayata bakış açımı değiştirdi dediğiniz filmler hangileridir?

12 Angry Men. 1957 yapımı siyah-beyaz bu film, gerçekten ilham verici. Herkes size karşıyken bile doğru bildiğinizi savunmayı, tek başına kalabılıklara karşı durmayı, cesareti anlatıyor; umut aşılıyor.
Kasım 2013

Özlem Dirik  bu yazıyı beğendi:

Bu mühendise inanıyor musunuz?..

Yoksa sayın başbakanımızın mühendislik konusunda da hepimizden bilgili olduğunu mu düşünüyorsunuz?

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, yarın açılışı yapılacak Marmaray Projesi ile ilgili olası risklere dikkat çekerek, "8 yıl bu projede görev alan arkadaşımız sakın binmeyin diyor" dedi.


DHA'nın haberine göre, TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde, yarın hizmete açılacak Marmaray Projesi’nin risklerine ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz ve Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz katıldı.

Süleyman Solmaz, Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan’ın Başbakan, Cumhurbaşkanı, Ulaştırma Bakanlığına ve Devlet Demir Yolları’na bir rapor gönderdiğini ve raporun 11 maddeden oluştuğunu belirterek, "Raporda şu noktalarda problem var, bu problemler çözülmeden eğer siz Marmaray’ı açarsanız burada ciddi bir risk oluşur ve açmayın. Bu cinayet olur’ diyor" dedi.

Solmaz şöyle konuştu, "Sistemin emniyet vagonları ve elektronik güvenlik sistemi yok. Çünkü proje bir bütün olarak dikkate alınmış ve denilmiş ki proje Gebze’den başlayacak Halkalı’da bitecek ve güvenlik sistemi buna göre oluşturulmuş. Şu anda açılacak tüpün kontrol güvenlik merkezi yok. Bunun için 10 Milyon Euroluk ek yatırımın yapılacağı söyleniyor ancak bu da sorunu çözmüyor"


"Bağlantılarda yırtılma olursa tünele su dolar"
Solmaz, şöyle devam etti, "Tüpler birleştirilerek bu deniz geçişi oluşturulmuştur. Bunlar esnek bir bağlantıyla yapılmıştır. Bu bağlantılarda yırtılma, söz konusu olduğunda tünele su dolacaktır. Böyle bir risk oluşturulduğunda bu problemin çözecek bir senaryo, bir proje geliştirilmemiş bunun için hiçbir önlem alınmamıştır. Önemli bir sorundur. Burada deneme seferleri yapılması gerekir. Deneme seferleri bugüne kadar Devlet Demir Yolları’nın diğer ulaşım alanlarında kullandığı dizel lokomatiflerle yapılmıştır. Yolcu ağırlığına denk gelecek yükte yapılmamıştır. Halbuki işletmeye alındığında burada elektirik sistemiyle çalışan lokomotifler kullanılacaktır. İnsan taşınacaktır, farklı bir ağırlıkla ulaşım sağlanacaktır. Bu farklı ağırlığa göre bir deneme yapılmamıştır. Bu çok büyük bir risktir. Bunun mutlaka önlemi alınmalıdır. "


"Bitmeyen tünel açılıyor"
Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz da yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
"Zaten tünel bitmedi ki. Bütün teknik çalışmalar tamamlanmadı. Tamamlanmadan deneme çalışması olmaz. Bunlar ’Deneme sürüşleri yapıyoruz’ diyerek kamuoyunu yanıltıyorlar. Bitmeden deneme çalışması olmaz. 24 saat hala tünelin içerisinde çalışma ve faaliyetler devam ediyor. Hala çalışıyorlarsa bitmemiştir. Bitmeyen tünel açılıyor. Sistemi kontrol edecek bir kumanda masası oluşturulmamıştır. Sinyalleri takip edecek. Aslında bu proje ’Başbakanımızın ben bunu bu tarihte açacağım’ dediği için zoraki açılıyordur. Ben umuyorum ki bu sadece tören olarak kalır. Belki o gün için ulaşım sağlanır. Sonu tam teknik olarak tamamen güvenli bir şekilde gerekli çalışmalar bittikten sonra yolcu taşımasına açılır. Çok ciddi yolcusuz deneme seferleri yapıldıktan sonra, test edildikten sonra açılması gerekiyor. Şu an için tüp aslında teknik olarak açılmaya hazır değil. "


"Elektronik güvenlik sistemi yok"
Hazır olmadığını belirttiği Elektronik Güvenlik Sistemi hakkında da bilgi veren Süleyman Solmaz, şöyle devam etti:
"Mevcut güzergahta tren seyir halindeyken iki ayrı merkezde sefer halindeki trenin seyri takip ediliyor. İşte arızalanma söz konusu olabilir, sinyalizasyon sisteminde bir arıza olabilir, raylı sistemde bir arıza olabilir. Tüplerde yırtılma olup, su dolması söz konusu olabilir, Ya da başka bir sebep olabilir. Bunlar elektromekanik olarak kontol ediliyor. Şu anda bu sistem tamamen oluşturulmamıştır. Geçici olarak Üsküdar’a kurulan bir sistemle kontol edilmesi denencektir. Ama bu klasik ve olması gereken tren yollarındaki sinyalizasyonu içermemektedir. "


"8 yıl bu projede görev alan arkadaşımız sakın binmeyin diyor"
"Tünelin içine su sızması noktasında orada o suyu tahliye edecek pompa sistemi var mı? " sorusu üzerine Solmaz, "Bununla ilgili bir proje geliştirilmemiştir" diye konuştu. Marmaray Projesi hakkında kamuoyuna bilgi paylaşımında da bulunulmadığının altını çizen Solmaz, "Marmaray’ı kullanır mısınız? " şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi, "Meslektaşımız (Rıza Behçet Akça) ’Sakın binmeyin’ diyor. 8 yıl bu projede fiilen görev alan birisi. Diyor ki, ’Ben binmeyeceğim, kimse de binmesin. Kendisi gelemedi. Rica etti ’aman bunu kamuoyuyla paylaşın bu bir cinayettir’ diyor. Onun sözü" ifadelerini kullandı.
Kasım 2013

Özlem DirikTatil konu başlığını takip etmeye başladı.

Tatil

Yılın en güzel zamanı... :)

Kasım 2013

Özlem Dirik bir yanıt verdi.

Yeni mezun olacak endüstri mühendisine iş bulma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir? Önce askere mi gitmeli yoksa iş başvurusu yapıp çalışmalı mı?

Bence askerlik şart değil. Ben Garanti Teknolojide çalışıyorum, askere gitmemiş bir sürü yeni mezun arkadaş çalışıyor burada. İşe alım için askere gitmiş mi koşuluna çoğu şirket artık bakmıyor. Aslında askerden öncesinde iş tecrübenin olması iyi de olabilir. Böylece sektörü ve çalışma hayatını tanımış olursun ve askerlik döneminde düşünmeye vaktin olur, gerçekten bu işi mi yapmak istiyorum yoksa farklı bir pozisyon benim için daha mı uygun olur? Bu arada askere giderken, çalıştığın şirketten çalıştığın yıl kadar tazminat alıyorsun, bunu değerlendirmek maddi açıdan iyi olabilir:)
İş bulma konusunda ise, gerçekten nasıl bir pozisyonda çalışmak istediğine karar ver önce, sektör çok da önemli değil. Örneğin satınalma yapmak istiyorsan, bu işi öğrendiğinde bütün sektörlerde çalışabilirsin.
Endüstri mühendisi, bir çok pozisyonda işe alınabildiğinden, hangi işi yapmak istediğine karar vermek çok daha önemli diye düşünüyorum.
Bol şans:)
Eylül 2012

Özlem Dirik bir yanıta alt yorum yaptı

Marketten aldığında kabuklarını ayıklıyorlar. Sadece yıkarken bir de üst tarafını temizlemek gerekiyor, ama çok zor bir iş değil, gerçekten! :)

Malzemeler (4 kişilik):

- Yarım kilo karides (taze)

-400 gr mantar

- 4 adet sivri yeşil biber

-2 adet domates

-2 diş sarımsak

-Tuz, karabiber, kırmızı pul biber,

-Rendelenmiş kaşar

-Tereyağ

Bu tarifi dondorulmuş karides ile de denedim fakat tazesiyle yapılan kadar lezzetli olmuyor. Karides'i markettin kabukları ayıklanmış olarak aldım. Evde de yine bağırsaklarını ayıklamak gerekiyor. Yıkayıp sırt kısmındaki siyah kısmı temizlemek yeterli.

Mantarlar yıkanıp ince ince doğranır, Biberler ince ince doğranır, domatesler de kabukları doyulup küçük küp şeklinde doğranır. Sarımsaklar soyulur ve rendelenir.

Geniş bir tava alınarak ocağın altı açılır. Tereyağ konarak eritilir. Tereyağ eridikten sonra sarımsaklar konur. 1-2 dakika sonra karidesler eklenir. 7-8 dakika karidesler suyunu çekene kadar orta ateşte kavrulur. Ardından mantarlar ve biberler eklenir. 5-6 dakika dava kavrulduktan sonra domatesler eklenir. Yarım bardak su ve bahartlar da eklendirten sonra kapağı kapatılarak orta ateşte pişirilir.

Bu arada fırın 200 dereceye ısıtılır. Hazırlaran karides eğer varsa güveç kabına, yoksa borcam kabına alınabilir. Rendelenmiş kaşar üzerine serpilir. 10 dakika, kaşar pembeleşene kadar fırınlanır.Yemek TarifleriEylül 2012

Özlem Dirik bir yanıta alt yorum yaptı

Yoğurtlu çok güzel oluyor, dene mutlaka. Yorumunu bekliyorum;)

1 kutu ton balığı (160 gr)

1 konserve mısır

2 yemek kaşığı yoğurt

1 yemek kaşığı mayonez (silme)

Zeytinyağı

Yarım limon

tuz

 

Ton balığı açılarak yağı süzülür (ya da light tercih edebilirsiniz)

Mısırın da suyu süzülür ve yıkanır. Ton balığı çatal ile ezilerek bir kaba alınır. Üzerine mısır ilave edilir. Yoğurt, mayonez, tuz, limon ve zeytinyağı da eklenerek iyice karıştırılır. Yemeğimiz hazır:)

Ben bunu tek başına meze olarak ya da dilimlenmiş marul, domates ve salatalık üzerine ekleyerek ton balıklı salata olarak da tüketiyorum. Her şekilde çok lezzetli. Afiyet olsun.

Eylül 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Karides Güveç

Malzemeler (4 kişilik):

- Yarım kilo karides (taze)

-400 gr mantar

- 4 adet sivri yeşil biber

-2 adet domates

-2 diş sarımsak

-Tuz, karabiber, kırmızı pul biber,

-Rendelenmiş kaşar

-Tereyağ

Bu tarifi dondorulmuş karides ile de denedim fakat tazesiyle yapılan kadar lezzetli olmuyor. Karides'i markettin kabukları ayıklanmış olarak aldım. Evde de yine bağırsaklarını ayıklamak gerekiyor. Yıkayıp sırt kısmındaki siyah kısmı temizlemek yeterli.

Mantarlar yıkanıp ince ince doğranır, Biberler ince ince doğranır, domatesler de kabukları doyulup küçük küp şeklinde doğranır. Sarımsaklar soyulur ve rendelenir.

Geniş bir tava alınarak ocağın altı açılır. Tereyağ konarak eritilir. Tereyağ eridikten sonra sarımsaklar konur. 1-2 dakika sonra karidesler eklenir. 7-8 dakika karidesler suyunu çekene kadar orta ateşte kavrulur. Ardından mantarlar ve biberler eklenir. 5-6 dakika dava kavrulduktan sonra domatesler eklenir. Yarım bardak su ve bahartlar da eklendirten sonra kapağı kapatılarak orta ateşte pişirilir.

Bu arada fırın 200 dereceye ısıtılır. Hazırlaran karides eğer varsa güveç kabına, yoksa borcam kabına alınabilir. Rendelenmiş kaşar üzerine serpilir. 10 dakika, kaşar pembeleşene kadar fırınlanır.Yemek TarifleriEylül 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tavuklu Quesadilla

Malzemeler (2 kişilik)

-200 gr tavuk göğsü

- 2 adet kırmızı biber

-2 adet dolmalık yeşil biber

-200 gr mantar

-2 diş sarımsak

-2 orta boğ soğan

-2 adet tortilla ekmeği

-Rendelenmiş kaşar

-Tuz, karabiber, kırmızı pul biber, köri

-Tereyağ

Tavuk göğsü, kırmızı biber ve yeşil biber jülyen (ince uzun) doğranır. Mantarlarda yıkanıp ince ince doğranır. Sarımsak soyulur ve rendelenir. Soğanlar da soyularak yine ince uzun doğranır

Geniş bir kapta tereyağ eritilir. Sarımsaklar ve soğan konarak karıştırılır. Soğanlar k hafif pembeleşince tavuklar eklenir. Tavuk suyunu çektikten sonra önce mantarlar, sonra da biberler ilave edilir. 20 dakika orta ateşte pişirilir. En son baharatlar da ilave edildikten sonra ocağın altı kapatılır.

Geniş bir teflon tavaya tortilla ekmeği konarak ocağın altı açılır. 1-2 dakika kısık ateşte tortilla kızartılır. Sonra tortillanın yarısına kaşar serpilir, üzerine önceden pişirdiğimi tavuğumuz bolca eklenir. Tortillanın boş olan yarısı diğer yarısının üzerine örtülür. Yarım ay şeklindeki quesadillamız hazır. İstediğiniz gibi dilimleyerek servis edebilirsiniz.Eylül 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Moskova

Moskova'ya Nisan sonunda gittik. Kredi kartında biriken millerimiz olduğu için bileti sadece vergileri ödeyerek aldık. Rusya vize istemiyor. Havaalanında küçük bir belgeyi imzalayarak girebiliyorsunuz ülkeye.


Moskova'da Vkunova havaalanına indik. Hızlı tren ile Kverskaya istasyonu oradan da yine metro ile kalacağımız yere gittik. Eşimin kardeşi Moskova'da yaşadığı için kalacak yer sorunumuz da olmadı. Moskova'nın metro hattı gerçekten çok iyi tasarlanmış, her yere metro ile ulaşılabiliyor. Fakat kiril alfebesinin okuması zor olduğundan gitmeden önce Moskova metro hattının çıktısını almamız çok faydalı oldu.


Gittiğimiz ilk gün, Rusyanın simgesi Kızıl meydana gittik. Girişte Moskova tarih müzesi karşılıyor bizi. Hemen soldaki kapıdan geçerek meydana giriyoruz. Meydanda sol tarafta ünlü alışveriş merkezi GUM var. Birinci dünya savaşı öncesi sosyalizmin üretildiği yer olan bu bina şimdi dünyanın en phalı markalarının satıldığı bir alışveriş merkezi. Sağ tarfta Lenin Mozalesi. Hemen arkasında Kremlin sarayının kırmızı duvarları. Sarayın içine çok pahalı olduğu için girmedik. (15 Euro) Haftaiçi saat beşe kadar gelindiğinde Lenin'in mumyalanıp günümüze kadar saklanmış bedenini görebilirsiniz.Tam karşıda şekerleme tadında Aziz Vasil Katedrali.


Eylül 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Floransa

Haziran'da yaptığımız İtalya gezisinde 1 gün de Floransa'da kaldık. Genel olarak güzel bir şehir. 1 gece yetmiyor bu kültür sanat dolu şehri gezmeye.

Ulaşım: Biz Floransa'ya Cenova'dan araba ile gittik. Genel olarak park yeri sorunu şehir merkezi'nde var. Kaldığımız otel bize ücretsiz otopark için Michelangelo tepesini önerdi. Biz de gece park için oraya gittik fakat o karanlıkta arabayı bıraktıktan sonra şehre geri dönmemiz mümkün olmayacağından yine arabayla geri döndük ve yol kenarlarında mavi ile işaretlenmiş park bölgelerine işaretledik. Park ücretini nakit ödüyorsunuz, hemen park alanlarının yanında otomatlar bulunuyor. Buradan saat kaça kadar kalıcaksanız parayı ödeyip, çıkan belgeyi arabanın önüne bırakıyorsunuz. Ücreti çok iyi hatırlamıyorum fakat çok pahalı değildi:)

Konaklama: Biz merkeze çok yakın olan Bodoni otel'de kaldık. Yine rezervasyonu Booking.com'dan yapmıştım. Fiyat performans açısından hakkını verdi (Gecelik 35 Euro)
Kahvaltısı tüm İtalya'da kaldığımız otellerdekinden çok daha iyiydi. (Taze sıkma portakal suyu ile nutella bile vardı kahvaltıda, o kadar iyiydi yani) Şehir gezisi için çok uygun lokasyonu, her yere yürüme mesafesinde.

Gezilecek yerler: Floransa'nın küçük sokaklarında bile gezmek çok eğlenceli. Ama tabi, şu anda ikinci dünya savaşında yıkılmadan ayakta kalmayı başarmış ünlü köprüsü, Ponte Vechio, Floransa'nın simgesi, görülmeden dönülmezlerinden.Her şehrin olmazsa olmaz ünlü katedralinin Floransa ismi, Santa Maria del Fiore. Ama bu katedral diğerlerinden daha farklı geldi bana, şeker renginde, yenilesi bir havası var:)
Yanındaki çan kulesine de çıkılabiliyor bu arada, yukarı çıkmak 8 euro idi. Biz vakit darlığından çıkamadık. Katedralin hemen karşısında da ünlü Cennet kapısı yer alıyor.
Senyorler Meydanı (Piazza della Signoria) mutlaka gezilmeli. Burada Michelangelo'nun ünlü David heykelinin de bir kopyası bulunuyor. Bunun dışında Neptün çeşmesi ve Herkül heykeli gibi çeşitli eserlerin bulunduğu meydan, bir açıkhava müzesi tadında.


Uffizi Müzesi: Floransa'nın en büyük müzesi. Dünya'nın en güzel müzelerinden biri olarak nitelendiriliyor. Kesin gezmek lazım, biz yine vakit darlığından gezemedik, bir dahaki sefere umarım.

Michelangelo tepesi: Şehri yukarıdan görmek için güzel bir nokta.

Yeme-İçme: ZAZA TRATTORIA! Burayı ne yapın edin bulun! İtalya gezisinde yediğimiz en güzel yemekti. Fiyatlar da uygun. Haşlanmış midye, Kırmızı et, Deniz mahsüllü spaghetti, ev yapımı şarap, ne aldıysak çok lezzetliydi. Floransa'da daha önce yaşayan bir arkadaş tavsiye etmişti, kesinlikle söylediği kadar var, mükemmel!(trattoriazaza.it/)

Sonuç olarak Floransa gidilesi görülesi bir şehir. Gidilince en aşağıda iki gün de kalınmalı..

Eylül 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kuzey İtalya

Genelde Tur ile bir yere gitmekten hoşlanmıyorum. Kendi planımı yaptığımda, istediğim yerde istediğim kadar kalma özgürlüğüm oluyor.


Kuzey İtalya'ya Haziran başında gittik. Uçak biletlerini Milano'ya yakın olan Bergamo havaalanına aldık. Pegasus indirimi ile gidiğ dönüş 250 Tl'ye geldi:) Gezi rotasını Milano-Cenova-Floransa-Venedik-Verona olarak belirledik.


Ağustos 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bursa

Bursa'ya sırf Idobus bileti 1 TL diye diye gittik arkadaşlarla (@Baku, @hakank, @cenin, @serkan, @artemis, @feelnightmare, @sewrus)! iyi ki de gitmişiz, bir günlük gezide Bursa'nın çoğu yerini gezdik ve yiyebileceğimizin maksimumunu yedik.

Gezimize 7:30'da Kabataş İskelesi'nde başladık. Buradan İdobusun feribotuna binerek 2 saat sonra Güzelyalı İskelesi'nde indik. Gezinin en zor kısmı Güzelyalı iskelesinden Bursa merkeze ulaşma kısmıydı. Araba kiralayacağımız için önce burada kiralık araba şirketi aradık, başarılı olamayınca iskeleden kalkan otobüsle metroya, metro ile de merkeze gittik. Merkezde araba kiralayıp (günlük 80 TL) kahvaltı için Cumalıkızık'a gittik. Araba ile yarım saatte ulaşılan Cumalıkızık oldukça sevimli bir köy.

Gezi

Arnavut kaldırımlı eski cumbalı evlerin bulunduğu bölge 700 yıldır yaşam alanı. Restorasyondan sonra turizme açılan minik köyde tepeye uzanan dar yol boyunca sağlı sollu kahvaltırıcılar, kafeler bulunuyor. Biz de kahvaltımızı eski bir konaktan kafeye dönüşen otontik yer sofralarıyle eski günlerini hatırlatan Bulan Konağı'nda yaptık. Kişi başı 15 tl'ye gözlemeden menemene, her türlü reçel peynir zeytin ve çeşitlerini içeren zengin bir kahvaltı menümüz vardı.

Gezi

Kahvaltıdan sonra Cin aralığı denilen tek bir insanın sığabileceği aralıktan geçip, Cumalıkızık sokaklarını dolaşarak köy meydanına ulaştık. Köydeki teyzelerin yaptığı reçellerden alarak aşağıya,köy meydanına geri yürüdük. Zaten çok küçük bir köy olduğu için yarım saatte bütün köy yürünebiliyor. Köyden çıkmadan önce türk kahvesi için aşağıda mola verdik.

Gezi

Sonra arabamıza binerek herkesin çevresinin büyüklüğü hakkında efsaneler anlattığı Uluçınar parkına gittik (Merak ettiğimiz için denedik, çevresi sekiz kişinin elelele tutuşarak oluşturduğu çember büyüklüğünde) Parkta ortada buraya gelmemize vesile olan ulu çınar devasa cüssesiyle, etrafında ise çepeçevre masa sandalyeler, mangal yapanlar, gözleme yiyenler ve çay içmek için gelmiş olan birsürü insanla doluydu. Çınarın hemen üst tarafındaki kafe ise gözülmeye değer bir Bursa manzarası sunuyordu. Burada yan masada gördüğümüz meyve tabağından istedik. Böyle bir meyve tabağı olamaz! Muz,çilek,kivi üzerine şerit şerit kaymak konulmuş üzerine de bal ve ceviz dökülmüş. İlki 2 dakikada bittiği için ikinci tabağı söyledik. Buraya gidip de yemeden dönülmez.

Parktan sonra sonunda Bursa merkeze döndük. Kısaca Ulu camiyi ve bakırcılar çarşısını gezdik. Bakırcılar çarşısının içinde biraz oturduktan sonra İskender yemek için hemen çarşının az ilerisindeki ünlü İskendercide sıraya girdik. Yaklaşık yarım saat bekledik ama değdi. İskender gerçekten lezzetliydi. Midemizde kalan son boşluğa da İskenderi yerleştirdikten sonra geri dönüş yolculuğu için Güzelyalı'ya döndük ve 21:30 feribotu ile İstanbul'a geri döndük.

1 günlük Bursa gezisi, kesinlikle dolu dolu geçti. Direkt feribot ile de ulaşım çok kolay olduğu için haftasonu için tercih edilebilir. Bursa'dan Cumlalıkızık görülmeden, Uluçınar'da meyve tabağı yenilmeden de dönülmemeli:)

Haziran 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tarator Sos

Malzemeler:

 

4 kaşık yoğurt

1 kaşık mayonez:

1 kaşık limon suyu

2 diş sarımsak

1 dilim ekmek içi

Tuz, karabiber

 

Sarımsaklar ince ince doğranır ya da dövülür. Ekmek için küçük parçalara halinde ufalanır. Yoğurt, mayonez, sarımsak, limon suyu ve ekmek içi, tuz ve karabiber de ilave edilerek karıştırılır. Tartar sos hazır:)

Haziran 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kalamar Tava

Malzemeler:

1 adet temizlenmiş kalamar

1 çorba kaşığı karbonat

1 çorba kaşığı pudra şeker

1 limon

3-4 kaşık soda

4-5 kaşık un

 

Eğer kalamarlar doğranmadıysa halka halka doğrarın ve bol suyla yıkayın.

Kalamarları derin bir kaba alarak pudra şekeri, karbonat, limon ve soda ilave edilerek iyice yoğurun. Bu sosun içinde bırakarak buzdolabında yarım saat -1 saat arası bekletin.  Sonra kalamarları bol suyla yıkayın ve kağıt peçeteyle kurulayın. Üzerine un ekleyerek bolca unlayın.

Derin bir kızartma kabına bolca yağ koyarak ocağın altını açın. Kalamarları yağ iyice kızdıktan sonra eklemeniz gerekiyor. Fazla ununu silkeleyerek kalamarları kızgın yağa atın. Sadece 2 dakika kızarması gerekiyor. Sonrasında yine kağıt peçete üzerine çıkararak fazla yağını alın. Son olarak üzerine tuz serpin. (Tuzu en son serpmeniz gerekiyor, kızarmadan koyduğunuzda kalamarların sertleşmesine neden oluyor). Kalamarlar servise hazır. Bu haliyle yaptığınızda inanılmaz yumuşak oluyor, dondurulmuş kalamarla asla kıyalanamaz;)

 

Nisan 2012

Özlem Dirikzdarov kişisini takip etmeye başladı

-, Makina Mühendisi, @zdarov

Nisan 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tweeter da tweetleyememe sendromu

Şu Twitter'a bir türlü alışamadım. Hiç bana göre gelmiyor, amacını anlayamıyorum bir türlü. Ama twitterda varım tabii ki, eksik kalır mıyım. Üye olmamın da tek amacı sevgilim üye, ne yazıyor orada kimleri takip ediyor kimlere yorum yazıyor onu takip etmek. Ama bir türlü tweet atamıyorum. Üzerimde bir "ilk tweet atma" baskısı var ki sorma gitsin. İlk tweetim böyle çok havalı olacak, herkes vaoow bunu nasıl düşünmüş 140 karaktere bu zekayı nasıl sığdırmış inanamıyorum diyecek. Öyle bir baskı ki bu, üye olduktan sonra olayları yaşamıyorum sadece bu olaydan nasıl bir tweet çıkarabilirim diye bakıyorum hayata. Duyan da sayısı 1000'leri geçen takipçi sayım var sanacak. Altı üstü 5-6 kişi var :) Neyse en sonunda bu 5-6 kişi birlik olup bana tweet attılar ben de onlara cevap yazdım "sizi seviyorum" bu da ilk tweetim oldu, en azından sevgi dolu bir tweet :))

Zaten şu zırt pırt tweet atan insanları hiç anlayamıyorum. Tam bir şeyler oluyor hayatında, bir olayın içindesin, aniden dur şunu tweetliyeyim bundan iyi malzeme çıkar mı diyorlar. Hiç samimi gelmiyor (tabi ben öyle havalı tweetler bulamadığım için kıskanıyor da olabilirim).


inploid'i işte bu yüzden seviyorum. Kendimi çok kısa cümlelerle süper havalı ifade etme baskısı yok üzerimde. İstediğim kadar uzun yazıp saçmalayabiliyorum. Teşekkürler inploid, seni seviyorum:)
Mart 2012

Özlem DirikFeelnightmare kişisini takip etmeye başladı

Feelnightmare, Tekstil Mühendisi, @feelnightmare

Şubat 2012

Özlem Dirik bir yanıt verdi.

Daha Fazla