Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ağustos 2013

Sinan B.

Film sitelerinde upload için hangi video formatı kullanılmalı? Hangi program kullanılmalı? Hardcore altyazı gömme işlemi nasıl olmalı?

MeGui sanırım tüm bu dediklerini yapabiliyor. Sadece programı birazcık kurcalaman ve resimli anlatımları incelemen yeterli.
  • 1 Yanıt
Eylül 2012

Sinan B.

Bir internet girişimi için start-up aşamasındayım. Ancak Video tanıtımı yapmam gerekiyor, nesnelerin bulunacağı bu video için aşamaları ve kullanılacak programlar hakkında acil bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle tanıtım videosunu hızlı bir şekilde hazırlamak istiyorsanız bunu daha önce yapmış kişileri bulmanızı tavsiye ederim. Zamanınız varsa ve kendiniz yapmak istiyorsanız -tam olarak nasıl bir video hazırlamak istediğinizi anlamadım ama- Adobe After Effects kullanarak çok çarpıcı videolar hazırlayabilirsiniz. Videonun içeriğinde 3D modellenmiş objeler kullanmanız gerektiğinde bunu da 3D Studio vb. bir programla oluşturup After Effects içerisine import seçeneği ile dahil edebilirsiniz. Bu konuda hızlıca eğitim alabileceğiniz sitelerin başlıcaları da şunlar:


Adobe After Effects ile hazırlayabileceğiniz bazı tanıtım videoları:


Ha bir de bu 2 seçenek arasında bir çözüm var. Envato.com'a gidip oradaki bazı hazır projeleri kullanabilirsiniz (ya da aynı sitede aşağı kısımdaki Freelance Switch sitesinden bu işi yapacak kişileri bulabilirsiniz).

  • 1 Yanıt
Ağustos 2012

Sinan B.

Web tasarımında kullanılacak renklerin diğer renkler ile uyumları hakkında bilgi alabileceğim kaynaklar nelerdir?

Adobe tarafından geliştirilen kuler işinize yarayacaktır. kuler.adobe.com/

Gözünüze bir renk kestirin ve o renk ile uyumlu olabilecek değerleri görebilirsiniz.


Kuler iyi güzel hoşta flash bu derseniz (Flash apple sistemlerde ram düşmanı görevini üstlenerek makinayı ısıtıyor) yine kulere benzer bir web sitesi; colorschemedesigner.com


"Yok ben kendim oluşturarak vakit kaybetmek istemiyorum. Bunun yerine daha önceden oluşturulmuş birşeyler var mı?" şeklinde bir sorunuz varsa hemen cevap vereyim. Olmaz mı? Siz yeterki isteyin! colourlovers.com

  • 4 Yanıt
Ağustos 2012

Sinan B.

IdeaSoft E-Ticaret yazılımlarının avantaj ve dezavantajları neledir?

Ideasoft olarak değil de, genel eticaret yazılım desteği veren firmaları baz alarak değerlendireceğim. Öncelikle bu tarz paket yazılım veren firmalar belirli standartları sağlayarak size hizmet verir. Startup olarak işinizi görebilir ancak zamanla ihtiyaçlarımıza cevap veremez hale gelir. Bir paket üzerinden anlaşma yaptığınız için, her talebiniz ayrı ayrı fiyatlandırılıp maliyet olarak size dönecektir. Sitede yaşanan herhangi bir sıkıntıda acil destek gerektiğinde firmaya ulaşmanız gerekecek ki tatil günlerinde bu durum kriz yaratabilir. Illa ki paket yazılım kullanılacak ise ideasoft referans ve paketleri ile bir başlangıç olabilir.
  • 1 Yanıt
Ağustos 2012

Sinan B.

Bir E-Ticaret platformunun olmazsa olmazları nelerdir?

Sorduğunuz soruya yazılımsal olarak yaklaştığımda olmazsa olmazların başında iyi bir yazılım tasarımı gelmelidir. E-Ticaret günümüzün en çok ilerleyen trend teknolojilerinden bir tanesi olduğu için plug mantığı ile iyi çalışabilmelidir.

E-Ticaret sitelerinde Sosyal Ağ entegrasyonlarıda çok önemlidir. Artık kimse her yere üye olmak istemiyor. Bu sebeple Google Connect, Facebook Connect ve Twitter Connect gibi yapıları muhakkak kullanmanız gerekiyor.


Bazı E-Ticaret sitelerinin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi sepet oluşturma ve ödeme kısmındaki yazılımsal eksikliklerdir. Ziyaretçiye kesinlikle "Sepete At" butonuna bastığında "Üye olmalısınız" gibi bir ibare kullanmayın. Bırakın rahatça ziyaretçi sepetini oluştursun. Ödeme ekranına geldiğinde kullanıcıyı giriş ekranına yönlendirip migration uygulayın.


E-Ticaret uygulamalarının bazıları kargo takip desteği özelliği sunmamaktadır. Bu günümüz şartlarında çok önemli bir konu. Kesinlikle ve kesinlikle kullanıcı alışveriş yaptığında kargo firmasının desteği ile birlikte panelinizden kullanıcılara kargoların son süreçlerini muhakkak gösterin.


Yukarıda bahsettiğim konular yazılım tasarımını ciddi etkileyen etkenlerdir. İyi deneyimler.

  • 7 Yanıt
Ağustos 2012

Sinan B.

Windows programlarında ilk dikkatinizi çeken işlevsellik midir yoksa görsellik midir?

Soru şu şekilde olmalı bence. "Yazılım'da işlevsellik mi görsellik mi önemli?" şeklinde olmalı. Çünkü Yazılım ve Windows diye ayırım yapılmaz aynı şeylerdir. Sadece platformlar değişir.

Görsellik ve işlevsellik bir bütün şekilde olduğunda bir anlam ifade eder. Ama görselliği de yanlış algılamamak gerekir. Google'ın ana sayfası bunun için çok iyi bir örnek olur. Google'ın ana sayfası görsel mi? Bunun cevabı evet. Çünkü yerleşim düzeni de bir görselliktir. ;)
  • 3 Yanıt
Ağustos 2012

Sinan B.

Neden daha fazla insan part-time çalışarak daha az para biriktirip özgürlüklerini kazanmıyor?

Ülkemdeki birçok insan tam zamanlı çalışıp asgari ücrete talim ettiği için olabilir mi? Asgari ücret net 643.15 TL' dir.

  • 2 Yanıt
Daha fazla göster