Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2010

Tamerkaratekin

Türkiye'de çocuk yetiştirmenin zorlukları nelerdir?

Aslında nasıl bakıldığı ile alakalı bir soruya cevap veriyorum. Zorluklar dendiği için sadece negatif yönlerini ele alıp bunlardan çıkarsamalar yapmak gerekli sanırım. Ama bir de işin pozitif yani var. Kolaylıkları nelerdir? - Bana sorarsanız da kolaylıkları "samanlıkta iğne aramak"a benziyor!

Yaşadığımız en derin sorun bana göre insan sorunu. Adaletli, güvenilir, arkamıza baktırmayacak, gece sokağa çıktığımızda güvenle yürüyebileceğimiz bir çevreye/yaşam alanına sahip olsaydık; hiçbirimiz zorlukları bu kadar aşılamaz görmezdik kanaatimce. Parkta oynayan çocuğun eve gelip gelemeyeceği, başına ne geleceği meçhul olan durumları yaşıyoruz her birimiz. İşte buradaki sorun, ağaçlar, kuşlar, yollar, arabalar değil; bunları istifadesine alan biz insanların sorunu. Dolayısıyla evin dışına atılmış her bir adım yaşam için tehlikeli ve zor bir hale geliyor.

Arkadaşlık, hayat şartları, değişen ekonomik dengeler, konjonktürel siyasi eğilim vs her bir şey yaşamı zor hale getirmeye yetiyor. Ondan sonrada bazıları kalıcı bazıları kısa zamanlı olarak "zorluk" kelimesini hayatımıza sunuyor.

Nihayetinde, kişiliğimin de etkisiyle, olumlu bir bakış açısı vermediğimi düşünüyorum. Ben de yarınları, af edersiniz hatta bugünleri, umutlu görmek isterim; ama sanırım benim olumsuz yarım diğer olumlu yarımdan daha baskın çıkıyor.

Saygılar.

  • 7 Yanıt
Daha fazla göster