Bilmek istediğin her şeye ulaş

Thecrazyhands,

Doktor

MEDICINE Fucking My Life To Save Yours.

Şubat 2017

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

22 Şubat'ta dişime kanal tedavisi yapılacak ama doktorun verdiği ağrı kesici ve antibiyotik pek işe yaramıyor, çok ağrı çekiyorum. Randevu tarihini de erkene almıyorlar. Özel poliklinikte de 300 TL'den aşağı yapan yer yok. Ağrılar canıma tak etti kafamın sol tarafını hissetmiyorum. Sizce ne yapayım?

Ağrınızın tamamen geçmemesi abse sebebiyle ağrı kesicinin yeterli düzeyde etkisini gösterememesi olabilir. Oradaki odak kaldırılmadan (oral antibiyotik, kanal tedavisi vs) ağrınız sıfırlanmayabilir. Bu süreçte hekiminizle tekrar konuşarak antibiyotiğin uygunsa değişimi sağlanabilir.
Ocak 2016

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

St. Petersburg'da Ekim ayında ne yapılır? Hangi lokasyonlar tavsiye edilir?

Öncelikle ekim ayında hava bildiğin soğuk olur onu bilerek hazırlıklı gitmek lazım. 2015 yılı Ağustos başında 1 haftalık St.Petersburg gezimde bazı akşamlar saat 10-11 gibi ciddi soğuk çıkmış ve mont giymek durumunda kalmıştım.İlk olarak kalın bir mont al derim.

Gelelim lokasyonlara, ne tarzda bir gezi planladığın önemli tabi. Kültürel gezi diyorsan yaz mevsimi kadar rahatça sokak sokak tarihi yapıları göremeyeceğin aşikar ama Hermitage Sarayı, Kanlı kilise, Mihaylov Kalesi, St.İsaac kilisesi, Zenit Stadı, Petergoff Sarayı, Petersburg Cami, Aurora Gemisi, Yaz Bahçesi (sıcak mevsimde efsanedir burası) gibi yerlere gidilebilir her mevsimde, sıkıntı olmaz.

Eğlence diyorsan adım başı pub var zaten. Tavsiyeler; Soulkitchen, Coyote Ugly, Barrel, Labirent vs.(nevsk caddesi civarında bunlar oldukça popülerdir)

Restoran olarak gene nevsky caddesi üzerinde oldukça kaliteli dünya restoranları var; aralrından TAKAO’ya muhakkak uğramalı ama.İlk akşamımda gitmiştim ve asla unutamayacağım. Hem hoş bir ortamda yemek yerken hem de poll-dance yapan kızlar eşliğinde oldukça eğlenceli bir akşam geçirirsin ;)

One night stand takılmak için naparım dersen eğer oldukça fazla sayıda Tacikli, Özbekli, Gürcü korsan taksiciler var çevir birini [ nerden bulcam diye düşünme onlar seni yol kenarında buluyor merak etme :) ] direkt seni olay mekanına götürüyorlar. Ortalama fiyatlar 1 saat 3500-4000 ruble arası. Yani 175-200TL.

Hadi kolay gele …
Mart 2015

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

İnsan hayatında her şey monotonluğun tehditi altında diye düşünüyorum. Sıradanlaşma, aynılaşma ve tekrarlanma gibi durumlar her konuda olduğu gibi ilişkide de ilgiyi heyecanı köreltebiliyor. Kendimden 2 örnek vereyim;

NewYork'daki ilk günüm aklıma geldi. Metrodan indim yürüyen merdivenlerden Times meydanına çıkıyorum gündüz vakti, içimde acayip bir heyecan sanki kız arkadaşımla buluşacakmışım gibi :) neyse artık meydandayım her yer ışıl ışıl devasa binalar vs tüylerim diken diken güneşe rağmen o ışıltıyı unutamam binalardaki. Hayran hayran bakıyorum etrafa. 1. Gün, 2. Gün, 3,4,5 derken olay tamamiyle aynılaştı ve benim için etkisini yitirmeye havasını kaybetmeye başladı. O saatten sonra NY benim için alışılagelmiş ışıltıların şehriydi. Artık heyecanı katacak başka şeyler lazımdı şehre dair.
Diğer örnek ise kız arkadaşımla olan monotonluk; cafeye git sohbet muhabbet, sinemaya git film izle, boğaza git çay kahve iç, haftasonu kahvaltıya git vs. ee bunlar bisüre sonra sadece mekanın değiştiği ama içeriğin aynılaştığı durumlar değil mi? Öyle olunca ilişkiye heyecan katacak başka şeyler gerekiyor. Ara sıra ufak hediyeler, belki bir kinder suprise çikolata :) , ruhunu okşayacak gönlüne hitap edecek samimi sevgi cümleleri, en sevdiği sanatçının konserine bilet, belki statta bir futbol maçı heyecanı, sahilde kısa yürüyüşler, habersiz iş çıkışı yemeğe götürmeler şeklinde uzatılabilir heyecanı canlandırabilecek detaylar... Yani bence heyecan dediğin şey süreklilik arz eden durumlarda aranmaz, ara sıra olan, tahmin edilemeyen, ön görülemeyen sürprizler/zamanlamalar ile pişirilen bir duygudur ilişkideki heyecan. . .
Eylül 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Hayatınızı değiştiren bir film repliği var mı?

Değiştiren değil ama favori repliğim;

" Para silahtır ama siyaset tetiği ne zaman çekeceğini bilmektir. "

The Godfather

Sinema
Eylül 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Amerika'ya gidenler için para kazandıran işler nelerdir?

Restoranda server ya da hosteslik. Çok iyi para var. Hem çok sosyal bir iş, hem dil iyi gelişir hem de güzel para kazanırsın. (ortalama günlük $200-300 arası)
Eylül 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Ayağa kalkınca oluşan ani göz kararmasının nedeni nedir?

Ortostatik hipotansiyon denilen bir durum bu. Aniden ayağa kalktığımızda toplardamarlardaki kan yerçekiminin etkisiyle bacaklarda göllenir ve hızlı bir tansiyon düşmesi meydana gelir. Beyine kan akışı yavaşlar göz kararması olur hatta ciddi durumlarda bayılmalar meydana gelir. Bayılmanın nedeni beyin kendini korumak için tabiri caizse motoru kapatır(bilinci kapatır) sen yere yığılırsın böyle olunca düzlemde yatay hale gelirsin yani ayaklarda göllenen kan tekrardan kalbe geri döner kalp beyne pompalar ve bilinç yerine gelir ayılırsın.

Ortostatik hipotansiyon bir hastalık değil bulgudur. Şeker, kalp, tansiyon, damar hastalıkları, kansızlık, dehidratasyon gibi birçok durumun belirtisi olabilir. Dolayısıyla altta yatan sebebi bulmak çok önemli. En basit sebep havalar aşırı sıcaktır yaşlısındır az su içmişindir yani sıvısız kalmıştır vücut bundan dolayı olabilir. Doktora gidelim lütfen.
Eylül 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Eylül 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Eylül 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Work and Travel'a kimler katılabilir? Yaş sınırlaması var mıdır? İlla örgün üniversitede okumuş olma şartı aranmakta mıdır?

Amerikan Konsolosluğu Work and Travel programına olabildiğince çok Türk öğrencisinin katılmasını istemektedir. Bu yüzden, katılım şartlarını sağlayan öğrencilere her zaman vize verme eğilimindedir. ABD Konsolosluğu yetkilileri Work and Travel programına katılmada en öncelikli koşul olarak not ortalamasını vurgulamakta, genel not ortalaması 2.00’ın altında olan üniversite öğrencilerine bu programa katılmamalarını tavsiye etmektedir. Bu arada erken vize başvurusu da vize için bir koşul olmamakla birlikte vize alma oranını arttıran bir etkendir. Work and Travel programına katılım şartlarını ABD Konsolosluğu aşağıda belirtilen maddelerle açıklamıştır. Bu şartları yerine getiren öğrenciler Work and Travel programına katılabilirler.

  • Dört yıllık eğitim veren üniversitelerde eğitim gören öğrenciler (Mezuniyet durumunda olan son sınıf öğrencileri de Work and Travel programına katılabilirler !! )
  • 2 yıllık eğitim gören öğrenciler ve master - doktora öğrencileri. (Not ortalamalarının ve İngilizce seviyelerinin iyi olması gerekmektedir.)
  • Genel akademik not ortalaması 2.00’ın üzerinde olan ve son dönem not ortalaması da 2.00'ın üzerinde olan üniversite öğrencileri
  • 18-28 yaş arasında olan ve yukarıdaki şartları sağlayan üniversite öğrencileri
  • Yaş sınırını aşmayan doktora öğrencileri
  • Açıköğretim Fakültesi'nin 2 yıllık kampüste eğitim veren programlarına devam eden öğrenciler


Work and Travel Programına Kimler Katılamaz?
  • Genel akademik not ortalaması (GPA) 2.00’ın altında olan ve son dönem not ortalaması 2.00’ın altında olan üniversite öğrencileri
  • Açıköğretim Fakültesi'nin 2 yıllık bölümlerinde uzaktan eğitim gören öğrenciler
  • Vize başvurusu yaptığı dönemde okula kayıtlı olmasına rağmen ders kayıdı yaptırmamış ve aktif olarak ders almayanlar. Ancak tez aşamasındaki lisansüstü öğrencileri ders almiyor olmalarina rağmen Work and Travel Programına katılabilirler.
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Tek taraflı beslenmenin vücuda zararları nelerdir?

Karışık anlatmaya ve uzatmaya hiç gerek yok. İnsan vücudu trilyonlarca hücreden oluşmaktadır. Bir hücreyi ele alıp baktığımızda bazal düzeyde yağ, karbonhidrat, protein yapılarından ve bunların meydana getirdiği organellerden oluşur. Yağı da karbonhidrat da proteini kesemezsiniz asla. Aksi sürekli bir rahatsızlığınız olacaktır.
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Menisküs nedir? Nasıl tedavi edilir?

Meniskusler conta gibi düşünülebilir. Uyluk ve kaval kemiği arasında bariyer görevi görürler. Dize binen yükü dağıtmaya ve hafifletmeye yararlar. Çoğunluğu damarsizdir dolayısıyla darbe sonucu (özellikle rotasyonel donmelerde) yirtildiginda kendi kendine iyilesmez. 4 derece yirtigi vardır bunlardan 1 ve 2. Derece yırtık % 90 önem arz etmez. Zorlanma hasarlanma gibi düşünebilirsiniz. Belki cogumuzda bu derece yırtık vardır bile.ne zamanki yırtık parça eklem arasına uzanır da dizde kitlenme hissi ve siddetli agri yaparsa işte müdahale zamanı gelmiş demektir. Teşhisi doğru bir fizik muayene ve Mr la konulabilir. Astroskopi denilen kapalı (genelde 2 adet kalem ucu kadar delik ile) yöntem ile tedavisi yapılır. Bu tedavi gençlerde eğer yırtık tipi dikilebilecek durumda ise dikmek şeklindedir. Gençlerde menisküs onarımı oldukça önemlidir çünkü menisküs lezyonu tamir edilmeyen hastalarda dizler hızlı bir şekilde kireclenir ve yasitlarina göre daha erken yaşlarda kireçlenme problemleri çıkarır. Fakat yaşlı hastalarda menisküs dokusu da yaşlı olduğu için hem dikmesi zordur kolay parcalanir hem de diz zaten kireclidir. Tamir etmek yerine ağrı sebebi olan yırtık kısım temizlenir ve hasta rahatlatılır. Unutmayalım ki Gençlerde menisküs yirtiklari oldukça onemli (özellikle 3 ve 4. Derece yirtiklar), birsey olmaz canım çok da ağrı yapmıyor deyip ertelememek gerekir. Tabi yaşlılıgında daha rahat bir yaşam sürmek istiyorsan.
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Sitemin reklamını hangi yöntemlerle yapabilirim?

Parasız bu işler olmuyor diyerek klişe bir cümle kullanmayacağım ama yeterli bütçen yoksa sabırla oluyor bu işler diyebilirim. Ucuz/bedava olarak en iyi yöntem gerilla pazarlamadır. Artık sosyal medyanın gücünü de arkasına aldı ve sosyal gerilla pazarlama diye bir terim ortaya çıktı. Ki benim de uyguladığım bir yöntem. Yavaş ama sağlam sonuçlar getiriyor buna emin olabilirsin.

slideshare.net/esgiz/gerilla-pazarlama-... bu link yararlı olabilir.
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Şeker hastalarının böbrekleri neden bozulur?

Hocamın bir lafı vardı "şeker bir damar hastalığıdır damarları tutan bi hastalıktır"diye. O bunu söyleyene kadar hiç o açıdan bakmamıstim olaya. Dolayısıyla böbrek damarlarını tutar yetmezliğe sokar, göz damarlarını tutar görme bozukluğu yapar, sinirleri besleyen damarları tutar noropati yapar. Kısacası böyle özetlenebilir.
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Hangi ilaçların reçetesiz alınmaması gereklidir?

Hiçbir ilaç reçetesiz alınmamalıdır. Biz de sistem yanlış ama yakında değişecek gibi. ABD de basit bir ağrı kesici bile alamazsınız üstelik reçete ile gitseniz dahi öyle kutu kutu ilaç verilmiyor. Sayı ile adet ile veriliyor. Umarım kısa zaman sonra aynı sistem bizde de olur. Devlete büyük masrafı var bu sistemin.
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Ortodontistim müdahaleye gerek yok diyor ama dişlerime tel taktırmak istiyorum. Üniversite sınavı için sorun olur mu?

Üniversite için ne gibi bir sorun oluşturabilir ki. Estetik açıdan sorun olabilir belki. Onun dışında ağrısı sızısı zaten 1 hafta sonra geçiyor takıldıktan sonra.

Yeni bir tedavi çıktı 2012 gibi, pek bilinmez. Telsiz tedavi yapılıyor sonuçlar oldukça iyi. Biraz pahalı tabi böyle olunca da.invisalign diye diş kalıpları ile giden bir tedavi sistemi.
Bu linke bir bak invisalign.com
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Son kullanma tarihi dolmamış evimizdeki kullanmadığımız ilaçları nereye verebiliriz?

5 gün önce Çorum'da bir ilçede aile hekimi olan arkadaşımı ziyarete gittiğimde bir dede geldi dediki: evladım ben bu ilacı kullanmıyorum evde duracağına size vereyim belki kullanırsınız. İkimizinde çok hoşuna gitmişti dedenin bu yaklaşımı :) özellikle ilçelerde merkezlerden uzak yerlerde olan doktorların ve hastalarımızın gerçekten ihtiyacı oluyor.
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Bademciklerim fena halde şiş ve ne ilacım ne de doktora gitme imkanım var. Kendimi nasıl tedavi edebilirim?

Sıcağa yakın ılık sivilar tuket çoğunlukla. Ama ateş yapiyorsa (özellikle >38 derece) ve dusmuyorsa bakteriyel bi enfeksiyon binmistir üstüne o durumda sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Çok ciddi olmayan durumlarda kış çayı denilen bi olay var onu tavsiye ederim kendim kullanıyorum. Google'dan arastir derim.
Ağustos 2014

Thecrazyhands bir yanıt verdi.

Mamografi hangi sıklıkta yaptırılmalıdır?

40 yaş altına çok özel şartlar olmadığı sürece mamografi yapılmaz! Gençlerde tanı yönteminde ultrason tercih edilir ilk aşamada. Ama ailede kanser öyküsü varsa, hastada gen mutasyonu varsa genç yaşlarda da MMG yapılmak zorunda kalınabilir.
Normalde her kadın 40 yaşından sonra mutlaka 2 yılda bir mamografi, 50 yaşından sonra da yılda bir mamografi yaptırması gerekir(hiçbir şikayeti olmasa bile) . Mikro düzeyde başlayan kanseri yakalamada oldukça başarılıdır.

m.inploid.com/post/meme-kanseri-hakkinda... yazımı okuyabilirsin.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler