Bilmek istediğin her şeye ulaş

Thecrazyhands,

Doktor

MEDICINE Fucking My Life To Save Yours.

Eylül 2014

Thecrazyhands

Paranın gücü mü bilginin gücü mü sizce daha önemlidir?

Yerine ve duruma göre değişir. Parayı doğru şekilde ve amaçta kullanabilmek için bilgi; bilgiyi eyleme dökebilmek için de zaman zaman para gerekir. Bence ikisine de sahip olabilmek için öncelikle akıl gerekir.
 • 29 Yanıt
Eylül 2014

Thecrazyhands

Türk kahvesinin yanında gelen su önce mi sonra mı içilir? Neden?

Osmanlı zamanında eve gelen misafirlere kahve ve su ikram edilirmiş. Eğer misafir toksa kahveyi alırmış, açsa suyu alırmış suyu alan misafire sofra çıkarılırmış...
 • 5 Yanıt
Ağustos 2014

Thecrazyhands

Hastanelerden mobil uygulama/web sitesi gibi internet alanlarında beklentiniz nedir? Ne gibi özellikleri barındırmasını isterdiniz?

1- Doktorların meşguliyet veya yoğunluğunu gösteren çevirimiçi anlık gösterge;
Yani şu gün şu saat ameliyatı var, şu gün şu saat izinli, şu gün şu saatler yoğun (doluluk oranı) gibi. Hani en azından belirli saatlerde anlık iletişime geçilebilecek bir aracı iletişim yolu olsa iyi olurdu.
Şayet böyle bişey olmadığında randevu alınan doktorun yanına gidildiğinde başka bir işle ilgilendiğini görüyorsun eğer hastanın haberi olsa boşuna hastanede beklemez ne kendine ne doktora sıkıntı çıkarmaz. Ondan dolayı.

2- Doktorların profili
Bu muhtemelen birçok hastane sitesinde vardır ama bazılarında nasıl? ... Bi isim ve sırıtan bi fotoğraf koyuyorlar al sana doktor profili... Diyeceğim o ki bir ufak özgeçmiş olsa fena olmazdı. Nasıl hastaların sağlık karnesi varsa doktorlarında bir özgeçmişi olmalı.

3- Hastane krokisi; Yani hasta kabulden ameliyathaneye kadar neyin nerede olduğunu öğrenilebileceği interaktif bir harita. Randevuyu aldıktan sonra alınan randevuya göre hangi odaya gidileceği işaretlemeler ile haritada gözükebilir mesela. İlla interaktif olması şart değil, en azından hastanede neyin nerde olduğunu gösteren bir harita hastanın elinin altında olsa fena olmazdı. Bazı hastaneler labirent gibi.

4- Hastanedeki kullanılan cihazların profili; Yani hastaya nasıl bir tıbbi makine ile müdahale edileceği bilinse fena olmazdı. Şayet bazen medyada tanıtılan tıbbi makineler ile gidilecek hastanenin tıbbi makineleri farklı olabiliyor. Hastaneye gidip bakmak yerine önceden mevcut makinelerin fotoğrafı görülseydi hasta ona göre bilinçli olurdu.

gibi özellikler barındırmasını isterdim.
 • 1 Yanıt
Ağustos 2014

Thecrazyhands

Sosyal medyadaki icebucketchallenge saçmalığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben kesinlikle saçmalık olarak görmüyorum, bir bilinçlenme kampanyasıydı ve başarıya da ulaştı. Bu aynı lösevin saçsız çocukları reklamlarında oynatarak para yardımı istemesine benziyor, tek farkı ünlüler yolu ile yapıldı, sosyal medyada geniş bir yer aldı. Farklı yollarla yapılamaz mıydı tabiki de yapılabilirdi ama sıcak yaz günlerinde insanlara eğlence oldu. İyi paralar toplandı ( 207,000 ), als hastalığını bu zamana kadar kim biliyordu da bu hastalık için para bağışında bulunuyordu, böyle de düşünmek gerekir.
 • 10 Yanıt
Ağustos 2014

Thecrazyhands

Özel hastanelerde değişmesini istediğiniz, memnun kalmadığınız durumlar nelerdir?

Özel hastanelerde çalışanların memnuniyetsizliğine dair bir fikrim yok. Herhangi bir tanıdığım ya da arkadaşım bulunmuyor özel bir hastanede çalışan.
Yalnız bütün personelin (hizmetli çalışanlara ve en üst düzey doktorlara kadar) hastaya davranış konusunda özel eğitimler alması gerektiğinden bahsedebilirim. Bu devlete bağlı sağlık kuruluşları için de fazlasıyla geçerli elbette.
Yenidoğan, çocuk, orta yaşlı ve yaşlı hastalara ayrı ayrı nasıl muamele edilir, "hasta psikolojisi nedir? " gibi belirgin bir şekilde ayrımlandırılmış çok sıkı eğitimler verilmelidir.
Temeli Tıp fakültelerinde verildiğini bildiğim bu eğitimlerin ayrıca uygulamada çok önem verilerek daha ince ayrıntılarıyla aktarılması gerektiğine inanıyorum.
Kimi doktorların hastaya yaklaşımları konusunda hastaların rahatlıkla istek ve şikâyette bulunabileceği birimler oluşturulmalı ve şikâyetler takip edilebilmeli ve hasta "boşverilmişlik" duygusuyla asla karşılaşmamalıdır.
Doktor ve hasta personelinin de elbette insan hakları kapsamında yapabilecekleri ve gösterdikleri davranışlar en tarafsız ve dikkatli değerlendirme kurullarıyla incelenmelidir. Kimsenin kimseyi rencide etmediği, çalışma düzeninin bozulmadığı ortamlar, hem hastane çalışanları hem hastalar bakımından belki de sağlanması en önemli ve gerekli durumdur.
 • 2 Yanıt
Ağustos 2014

Thecrazyhands

inploid'de değişmesini veya gelişmesini düşündüğünüz şeyler nelerdir?

Soruların kalitesini ya da verimliligini artirmak icin bi filtre olmasi gerektigini düşünüyorum. Ör: "gözünün üstünde neden kaşın var? " seklinde benzeri cok fazla soru var.soru sorulmak icin sorulmus olduğu cok bariz.kimisini etkilemez olsa. Da benim icin samimiyeti azaltan gercekten merakı olduğundan değil laf olsun diye sorulan sorular. Ve bunlar gerçekçi sorular arasinda beraber bir havuz şeklinde bulunuyor.ciddi sorulara ulaşımı etkiliyor. Ya da ben de olduğu gibi kişinin cevap verme isteğini baltalıyor.

Bir diğer dikkatimi ceken husus;
Sağlıkla ilgili konuya inşaatçı, ticaretle ilgili konuya makine muhendisi, bilgisayar muhendisligi ile ilgili konuya modaci gibi ozel ilgi dışında profesyonel bilgi sahibi olmayan kişiler cevapliyor. Google'a giriyor buluyor bisi kopyaliyor doğruluğunu bilmeden. İnternet birçok yanlış bilgi ile de dolu sonuçta. Kopyalama turu cevapları herkes yapabilir yani soruyu soranda bunu yapabilir neden burda soruyor peki? Sadece Kitabi bilgi aradigindan değil yanitliyicinin gerek bilgisinden gerek tecrübesinden gerek yaşadıklarından çıkan birikimi sentezi görmek istiyor. Ya da benim beklediğim bu inploidde. Yoksa google'a yazar okuruz zaten.inploid'i farklı kılan bisiler olmali.
 • 6 Yanıt
Kasım 2013

Thecrazyhands

Websitemizin mobil uygulamasını yaptırırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Web sitelerinin mobil versionlarının olması önemli bir konudur ancak her web sitesi tüm içeriğini ve tüm sağladığı hizmeti mobil platforma taşımak zorunda değildir.

Sizin web sitenizin yaptığı 10 kalemlik iş listesi varsa bir kullanıcı bunlardan hangisine mobil olarak da erişmelidir sorusuna yanıt verdiğinizde belki en kritik 3-4 kalem vardır. Bunun analiz edilmesi gerekir.

Örneğin bir futbol takımı web sitesini düşünelim.
Bu web sitesine girdiğinizde futbol takımınız ile ilgili son haberleri, maç sonuçlarını, puan tablosunu, canlı maç sonucunu, gelecek hafta kiminle oynayacağı gibi bilgiler bir taraftar için önemlidir. Futbol takımının yönetim kurulu şeması, tarihçesi, kazandığı zaferler, takımın satıştaki dergisinin son sayısı vs. Gibi diğer konuların da olduğunu varsayalım.

Mobil cihazdan giren bir taraftar takımının kiminle oynayacağını, kaçıncı sırada olduğunu, bu hafta ve gelecek hafta hangi maçların oynanacağı gibi hızlıca telefonundan tek bir ekrandan görmesi gerekebilir ve diğer tüm özellikler bir menü altında sunulabilir ya da sunulmaz.

Anlatmak istediğim web sitenize mobilden girildiğinde telefondan kullanmaya neyin ihtiyacı olduğunu iyi belirlemek gerekir. Belki de en önemlisi sadece iletişim sayfanızın sunulmasıdır. Telefon numaranızın sunulması ve sizin aranmanızın sağlanmasıdır.
 • 1 Yanıt
Kasım 2013

Thecrazyhands

Hosting ile server arasındaki farklar nedir? Avantajlar/dezavantaj durumu nedir?

Hosting Bilgisayar içinde size ayrılmış belirli bir kapasiteye sahip alandır. Server ise bir bilgisayarın bütünü olarak düşünebilirsiniz...

Sistem gereksinimi kuracağınız siteye göre değişmektedir diyelim ki fotoğraf sitesi açacaksınız ve bunu hosting ile rahatça yapabilrsiniz fakat video sitesi açtığınızda hosting limitleri bazen yetmeyebilir... Video alan + trafik+ işlemci gücü istediğinden dolayı server kullanmak daha yararlı olacaktır...

1000 gb trafik sadece tek başına bir etken değildir işlemci ve ram oranları da hızda önemli bir faktördür...
 • 1 Yanıt
Kasım 2013

Thecrazyhands

Yemeksepeti, hepsiburada, markafoni gibi trafiği yüksek olan siteler için server altyapısı nasıl oluşturulmalıdır?

Bu tarz büyük işler için her zaman kendi sunucularınızın olması daha iyidir. Ancak, günümüzde artık bulut bilişim sistemleri var ve maliyet anlamında neredeyse başa baş ve hatta daha az maliyetle daha yüksek performans elde etmeniz mümkün.

Bulut sistemlerde (belki biliyorsunuzdur) , binlerce sunucu bir merkezde birbiri ile bağlantılı olarak çalışır ve siteniz ya da uygulamanız sadece bir noktada değil, dağıtık biçimde ve her yerden erişilebilir durumda olur. Böylece, Amerika'dan sitenize girmek isteyen kişiler o bölgedeki veri merkezi tarafından, Avrupa'daki kullanıcı ise bu bölgedeki veri merkezi tarafından karşılanır.

Yedekleme, sunucu arızası, sistemin geçici olarak çökmesi ve buna benzer durumlar yoktur. Her zaman yedek bir sistem vardır.

Ancak, benim hissettiğim tek dezavantaj, bulut sistemin kendisinde ciddi bir sorun oluşması senaryosudur ki bu durumda sadece sizin değil, bu aynı anda binlerce servisin de durması anlamına gelir.

Eğer maliyetlerinizi kontrol edebilirseniz, bulut bilişim çözümleri her şekilde yüksek düzeyde performans sağlayabilir.

Microsoft'un Platformu, Windows Azure: windowsazure.com
Maliyet hesaplamak için: windowsazure.com/en-us/pricing/calculato...

Amazon'un Platformu: aws.amazon.com/s3/
Maliyet hesaplamak için: aws.amazon.com/s3/pricing
 • 3 Yanıt
Ağustos 2012

Thecrazyhands

Komandatura ne demektir?

Komandatura düzeltme terzisi anlamında kullanılır, sıfırdan kumaştan ceket pantolon gibi ürünler diken terzi kalıbını her şeyini aldığı ölçülere göre hazırlayarak dikerken düzeltme terzileri hali hazırda bir pantolon ceket vs... Giyim eşyasını müşterisinin bedenine göre revize eder bu işlem sanıldığından zordur ve iyi el göz ve deneyim gerektirir. ( paça kıvırma belden biraz alma gibi düşünmeyelim) daha çok gelinlik , abiye hazır satan firmalarda özellikle yurt dışı kaynaklı pek çok marka bu hizmeti sunmaktadır elbise kupunun bedene oturtulması önemli olan kalıplar olduğu için.
 • 1 Yanıt
Ağustos 2012

Thecrazyhands

E-ticaret trendleri ve akımları hakkında bilgi edinebileceğimiz yabancı kaynaklar nelerdir?

Bu konuda pek çok site pek çok kaynak var. SEO için yeni pazarlama anlayışlarından biri de hizmet veya ürün fark etmez ne satarsanız satın sadece sattığınız hizmeti müşterinize dayatan tanıtımların çok tatsız olduğunu ve okunmadan silindiğini biliyoruz. Yeni bir şeyler öğreten, anlatan, yol gösteren sitelerin mesajlarının sadakatle okunduğu göz önünde tutulursa, ben bu tür bazı sitelerin paylaşımlarından çok yararlanıyorum ve ( WIIF "what is in it for me" kuralını benim yararıma çok iyi kullandıkları için onları sadakatle izliyorum) ;

webpronews.com, sitepronews.com, infusionsoft.com, salehoo.com (dropship konusunda) ve daha pek çok site bulmak mümkün, bu tip sitelere üyelik yapmanız sonrasında çok yararlı makaleler ve çalışmalar adresinize gönderilecektir.
 • 1 Yanıt
Ağustos 2012

Thecrazyhands

Amerika'dan uygun kargo fiyatıyla ürün alınan web siteleri nelerdir?

En önemli siteler:
Bu sitelerden yaptığınız alışverişler 100 Euro altında olmalı aksi takdirde gümrüğe takılma ihtimali yüksek.

Buna ek olarak Türkiye'de de Amerika'dan aldığınız ürünü getiren siteler var. Örneğin, amerikadaniste.com. Burada ürün fiyatından ziyade sitenin ürününüze biçtiği taşıma fiyatına dikkat etmek yeterli. Yine de 100 doların üzerindeki alışverişlerde gümrük mevzusu geçerli diye biliyorum.
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster