Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2011

Tradition

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Merhamet Eğitimi kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çevremde herkes bir birine merhamet ediyor bu eğitim sayesinde baksanıza. mesela trafik tam bir merhamet örneği. mahkemelerimiz merhamet örneği. iki kişi bir konu hakkında tartışınca merhamete başlıyorlar hemencecik. eğitim şart kardeşim.
 • 1 Yanıt
Nisan 2011

Tradition

Taşınabilir hard disk almak istiyorum. Sizce nasıl ve hangi markayı tercih etmeliyim?

Western Digital diskleri tavsiye etmem. Özellikle USB bağlantılarında ciddi problemler yaratıyorlar. Bendeki bir external drive (kendi özel kablosu olmasına rağmen) her bilgisayarda çalışmıyordu. Özellikle masaüstü bir bilgisayara bağladığımda Windows diski tanımıyor, ya da tanısa  bile diski dosya transferleri esnasında kaybediyor, ya da diski takar takmaz 'diski okunamadı, formatlanması gerekiyor, Format için Evet/Hayır' gibi bir uyarı çıkarıyordu. O esnada küçük bir dikkatsizlikle format atmamak işten bile değil :)

Sonrasında araştırdığımda, WD Drive'ın bendeki ve bazı modellerinde, power yetersizliğinden dolayı sorunlar oluşuyormuş ve 'Powered USB' denen 2 uçlu USB kabloları ile kullanmadan bu sorunun aşılamadığını öğrendim.

Powered USB için:
google.com/products/catalog?hl=en&cp=5&gs_id=3u&xhr=t&q=usb+y+cable&pq=powered+usb&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1366&bih=619&um=1&ie=utf-8&tbm=shop&cid=15457520148422895268&sa=x&ei=jrdstp-0k8pt4qta8s38ca&sqi=2&ved=0cdmq8gıwaa

Anladığım kadarı ile WD External Drive'lar optimum performans ile çalışabilmek için daha fazla güce ihtiyaç duyuyor ve birçok bilgisayardaki USB portu ise bu yeterli gücü sağlayamadığından (normal olarak) sorunlar oluşuyor.

Bu arada küçük bir not: USB Powered Y Cable bulmak hiç kolay bir iş değil. Çok ihtiyaç duyulmayan bir kablo olduğundan çok az yerde satılıyor. Ben günlerce araştırmıştım.

Benim tavsiyem maximum performans ve dayanıklılık için Seagate kullanman.
Ürünleri bir karşılaştır istersen:
seagate.com
 • 4 Yanıt
Mart 2011

Tradition

Ntv'deki "Bir fikrin mi var" programı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Telif ihlali davası açmak ne demek ya? Adamlar da yeni fikirler arıyor, Türkiye'nin yeteneklerine fırsatlar vermek istiyor, daha çok yatırımcıyla daha çok girişimciyi buluşturmak istiyorsa, Drangons Den'deki sayın abi ve ablaların hedefledikleri amaç da mümkün olduğunca çok projeyi tanıyıp işe yararlara sahip çıkmaksa, NTV'nin yaptığı bu güzel iş paylaşımına telif davası açılması, Drangon's Den gibi bir programdan bile insanların kâr ettiğini ve etmek istediğini açıklar. Amaçlarına ne kadar da ters..

 • 4 Yanıt
Mart 2011

Tradition

Arabanın yağını değiştirirken nelere dikkat edersiniz? Hangi marka yağ kullanıyorsunuz?

10 BİN KM GİDER DERLER İNANMA BU PİS YOĞUN ORTAMDA 7-8 BİNDE DEĞİŞ HOCAM MARKADA MOBIL YADA CASTROL.
 • 3 Yanıt
Mart 2011

Tradition

Vınn modemler radyasyon yayıyor mu? Bu modemler aracılığıyla internete bağlanmak ne kadar zararlıdır?

Hakan (@hakkan) üstadımızın 15. defa da yazdığı gibi (bunu neden yazmaya devam ediyor anlamıyorum ama kendi bilir C: ) modemler, cep telefonları, plazma TV'ler, saç kurutma makineleri, mikro dalga fırınlar, radyo cihazları, bilgisayarlar, tüm beyaz eşyalar, duvarlarınızın içinden geçen kablolar, yüksek gerilim hatları, yazıcılar, çiziciler, mikserler, mutfak robotları, elektrikli fırınlar, davlumbazlar, elektrik ampulleri ve evinizde kullandığınız hiçbir elektrikli alet ışıma radyasyonu yaymaz. Elektro manyetik dalgalar yayarlar.

Cep telefonları, baz istasyonları ve mikro dalga fırınlar dalga boyu çok kısa olan mikro dalgaları yayarlar. Aslında mikro dalga fırınlar bu dalgaları yaymazlar bile; içlerinde hapsederler.

Modemler, BlueTooth aletleri, radyo cihazları, telsizler daha uzun olan kısa dalga boylarında enerji yayarlar. Diğer elektrikli aletler ise prizdeki alternatif akımın titreşim frekansı olan 50Hz'le dalgalar yayarlar. Bunların hiçbirinin ışıma radyasyonuyla alakası yoktur.

Radyoaktif elementler çok pahalı ve ulaşılması zor maddelerdir. Tamam, aslında iki tür yayılıma da radyasyon denir ki kafanızı karıştıran da bu. Hatta tüm yayılmalara fizikte radyasyon denir ki "radyatör" kelimesi de "yayan" anlamına gelir. Düz mantıkla evinizdeki radyatörler de radyasyon yayar. Işıma radyasyonu sağlığa zararlıdır ama evinizdeki hiçbir alet bunu yapmaz. Dalga radyasyonu yoğun mikro dalgalara maruz kalınması hariç sağlığa zararlı değildir.

Soruya gelince vınn modemler radyasyon yayar ama dalga radyasyonu dediğimiz sağlığa hiçbir etkisi olmayan türden. Radyo dalgaları yayarlar. Çok komik, şimdi yazarken fark ettim ki "radyo"da radyasyonla ilgili ama yine dalga radyasyonu. Merak etmeyin eski cep radyolarını kulağına dayayıp maç dinleyenlerden hiçbiri beyin tümörü edinmedi.

Evlerdeki asıl potansiyel radyasyon kaynağı yerli malı paslanmaz çelik tencerelerdir. Ülkemiz sanayicisi hurda demir ithal ederken en ucuzunu alıp kontrol de etmediğinden ki bunu aslında devletin organlarının da kontrol etmesi gerekir arada sırada radyasyon bulaşmış hurdalar da hammaddeye karışmaktadır. Evinizde muhtemelen bir geiger sayacı bulundurmadığınızdan ve radyasyon tehlikesinden de çok korkuyorsanız yerli malı çelik ürünlerden sakınınız.
 • 2 Yanıt
Şubat 2011

Tradition

Mısır ve Tunus'daki ayaklanmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Siyonistlerin kadrosundaki değişiklik.
 • 3 Yanıt
Şubat 2011

Tradition

GPRS ücretli midir?

GPRS (General Packet Radio Service) Paket kuralına dayalı radyo servisi olarak bilinir. Telefonunda GPRS servisini kullanırsan hattınla ilgili servis
sağlayıcındaki ücretlendirmeye tabi olursun, ki hattında internet paketin yoksa ciddi ücretlerle karşılabilirsin. Ancak bahsettiğin şey senin GPS sanırım. GPS, uydu bazlı radyo navigasyon sistemidir. Cep telefonunda GPS özelliği varsa ücretlendirme olmadan kullanabilirsin. Ek olarak her ihtimale karşın cihazının otomatik GPRS servisini kullanmaması için mobil veri ayarlarını silebilirsin.
 • 8 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

Okunmasını tavsiye ettiğiniz hadis kitapları var mı?

Buhari'nin hadis kitapları.
 • 3 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

İslam hakkındaki bilginizi nereden edindiniz?

Kitapta yazıyor. Adı: Kur'an-ı Kerim
 • 12 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

Sizce her geçen gün dünya iyiye mi gidiyor kötüye mi?

Bir yere gittiği yok dünyanın :)  güneş ve ay la saçma sapan bir yörünge ilişkisinde takılıyor kendi çapında. güneş batınca, ay la yatıyor. sabah olunca da kudretli sevgilisi güneşin kollarında uyanıyor.  arada sırada halleyle flört ediyor ama halley her galakside bir tane hesabı yaptığından güven vermiyor tabii.  öyle tek düze yani.
 • 4 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

Katılım bankaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Katılım Bankaları özellikle dini inançları sebebiyle faiz reddine giden tasarruf sahiplerinin ekonomik stoklarını gerçek ekonomiye dahil edebilmek amacıyla kurulmuş bir finans sektörüdür.

 

Basit anlamda kar/zarar mantığıyla çalışır. paranızı katılım bankalarına yatırdığınızda o bankanın gerçek karına yada zararına ortak olursunuz. Zarar ihtimali sermaye sahiplerini korkutmasın diye katılım bankaları buna da çare bulmuşlardır ve size piyasadaki faiz oranından maksimum getiriyi, yatıracağınız paranın mal karşılığında aldım sattım yöntemiyle garanti ederler.

 

yani 1000 tl yatırdığınızda bir ay sonra size 1001 tl vereceğiz demezlerde aradaki 1 tl için sizin 1000 tl niz ile a malını aldık 1001 tl ye sattık 1 tl kar ettiniz derler. basitçe anlatımı bu şekilde yapabiliriz.

 

Uluslararası ekonomi de faiz paranın fiyatıdır. 2 tüccar arasında mal dışında dolaşan her 1 tl nin el değişmesinden doğan bir maliyet vardır ve bu maaliyet kaçınılmazdır. tasarruf sahibine ister faiz deyin ister kar/zarar ortaklığı deyin sonuçta ana para ile vade sonondaki para arasındaki fark elde etme maliyeti yani faizdir.

 • 1 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

İnanmak ile bilmek arasındaki fark nedir?

"İnanmak, bilmemek arzusudur." der Friedrich Nietzsche.
 • 2 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

İnploid'de yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Alanlarının farklı olmasına rağmen Twitter, Facebook ve inploid'i kıyaslama çabaları beni sıkıntıya sürüklüyor. Bir manava, terzi rakip olamaz. Manavın rakibi yine bir manavdır.
 • 6 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

Bilgisayar'da arama yapmak için Ava Find kullanıyorum. Buna alternatif önerebileceğiniz program var mı?

Önceleri bilgisayar hard disk kapasiteleri oldukça küçüktü bilgisayarda dosya arama zor değildi günümüzde ise hard diskler Gigabyte ve terabyte derken, şimdi de zettabyte geliyor. Yıllar geçtikçe değişen ve eskiyen her teknoloji gibi Gigabyte’lar da yerlerini terabyte’lara bırakıyor. Haliyle bilgisayarımızdaki dosyaları bulmamız gittikçe zorlaşıyor Avafind den kat kat üstün bir proğram buldum ve sizinle paylaşmak istedim ismi Everything Türkçe ve ücretsiz olan bu yazılım dosya boyutu oldukça küçük sadece (334 KB) Kurulum yaptıktan sonra kısa zaman içinde hard diskinizi tarıyor ve sizin arama yapmanızı bekliyor. Kullandıktan sonra
vazgeçemeyeceksiniz.

Download Türkçe Everything 1.2.1.371 (334 KB)
Download Türkçe Everything 1.2.1.371 (Portable – Kurulumsuz) (272 KB)
Download Türkçe dil dosyası (173 KB)
 • 11 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

İngilizce pratiği geliştirmek için kitap tavsiyeleriniz nelerdir?

Kitabı boş ver derim, buraya bir bak, bence en verimli dil eğitimi yöntemi:  livemocha.com
 • 40 Yanıt
Aralık 2010

Tradition

Hz. Peygamber'in en sevdiğiniz hadisi hangisi? Örnek verir misiniz, bir de neden sevdiğinizi?

"İyi müslüman, diğer müslümanların dilinden ve elinden emin oldukları kişidir." Bu hadisi seviyorum, çünkü müslümanın net tarifi yapılmış. Etrafımda hacı abiler olarak bilinip, 5 vakit yatıp kalkıp insanların hakkını yiyen onları kıran okadar çok insan var ki.
 • 8 Yanıt
Daha fazla göster