Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2010

Gokay

New horizons on the internet industry: Is there a chance for inploid?

Sure will be with better improvments and marketing
  • 3 Yanıt
Aralık 2010

Gokay

Emlak balonu patlayacak mı?

Her balon patlar:) Mesele ne kadar şişmiş olduğunda, çok şişen balon hassaslaşır malum.

Bence patlamaz, çünkü alacağı daha çok yol var, dünyadaki emsallerine göre ve daha birçok evrimden geçip, türev piyasasının oluşması gerekiyor. Ki bu anlamıyla şu an çok çok sağlam temeller üzerinde hala.

Ancak bu aşırı değerlenmiş konutların olmadığı anlamına gelmiyor, dikkat etmek lazım. Arsa değerlerini, konut maliyetlerini, o bölgedeki değerlemeleri ve gelecekteki beklentileri iyi incelemek lazım. Bu bölge çok değerli, bu bölge çok kıymetli diye 300. 000 TL ev alıp 600. 000 TL olmasını beklemek hayal olabilir, zira piyasayı alıcı ve satıcı dengesi belirler. O alıcının o fiyatta alıma hazır olması lazım.

İktidar malum, inşaat sektörünü lokomotif olarak kullandı ve artan güven ortamı sayesinde düşük faizli uzun vadeli kredileri, ve bu kredilerle alım gücünün artması sağlandı. Etkileşim halindeki bütün sektörlere ivme geldi.

Ortalama olarak aslında bakıldığında, uçan kaçan, aşırı şişen bir balon yok. Bu konuyla ilgili geçmiş yılları kapsayan, bütün şehirlerdeki yıl yıl konut fiyatlarını da içeren TUİK in araştırmaları var, yayınlanıyor, bulabilirsem koyacağım buraya;

Büyük şehirler ve özellikle İstanbul' da büyük bir değerlenme oluştu, ancak kredilerle yaratılan alım gücü çok hassas, ekonomide çalkantı olduğu an, bu aşırı değerlenmiş yerler en büyük darbeyi alacaktır.

Ve insanların biçtiği değerler sosyolojiktir, her zaman dalgalanır, tarihte bir lale soğanının Hollanda' da bir fabrika fiyatına ulaştığı meşhur yaşanmış balon hikayeleri vardır. Değerleme açısından gelecekle ilgili aşırı iyimserlik ve aşırı kötümserlik sürekli aynı figürü çizer ve devamında düzeltmesi gelir.

Piyasa her zaman alıcılardan en yüksek fiyatı verenle, satıcılardan en düşük fiyata satmaya razı olan arasında oluşur. Ve konut fiyatları her zaman, o ülkede yaşayan insanların var olan alım güçleriyle alabileceği fiyatlarda olmak zorundadır gibi bir paradoksu var bu hikayenin.
  • 6 Yanıt
Daha fazla göster