Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2014

Ufuk Aktaş

inploid neden hala beta sürümde bu kadar uzun süredir test aşamasında olmasının sebebi nedir?

Inploid sürekli geliştirilen bir platform, bazı özellikler (tartışma, post sayfaları, vs.) süreç içerisinde ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda eklenmiştir ve ekleniyor. Beta ibaresinin olması ya da olmaması büyük bir fark ifade etmiyor bizim açımızdan ancak eklemeler, özellikler ve tüm yenilikçi geliştirmeler kendi içinde yeni testler ve denemeler yapılması gerçeğini doğuruyor. Her ne kadar bizler bir çok testi gerçekleştirsek de bazen kullanıcı davranışlarında öngörmediğimiz hatalar olabiliyor. Beta ibaresi bu tarz hataların oluşabileceğini siz kullanıcılarımıza bildirmek için orada tuttuğumuz bir kelime, ancak sistemin büyük hatalar içerdiği anlamında değil, olabilecek küçük hataları affetmeniz anlamında :). Nitekim sistem bizim açımızdan oldukça sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.
 • 1 Yanıt
Mart 2014

Ufuk Aktaş

Sürekli olarak takip ediyorum dediğiniz bir gazeteci var mı? Varsa hangi özelliklerinden dolayı takip ediyorsunuz?

Cengiz Çandar
Köşe yazarlarını takip ederken, olabildiğince analiz üzerinden giden ve çeşitli çıkarımlara ulaşan yazarları tercih etmeye çalışıyorum. Bu konuda en başarılı bulduğum köşe yazarı Cengiz Çandar. Somut olaylar eşliğinde çözümlemeler yapan bir gazeteci. Takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Özellikle demogojiden uzak kalınması gereken şu günlerde gerçekçi çıkarımlara şiddetle ihtiyacımızı var.

Cüneyt Özdemir
Köşe yazarlığından ziyade bir muhabir gibi çalışmayı seven ve sahadan gelen bir gazeteci. Dolayısıyla gazetecilikte ideolojik söylemler üzerinden, olayları kaleme almanın ne denli yanlış olduğunun farkında. Gerçekçi çıkarımları ve haber niteliği taşıyan yazıları var. O da mutlaka takip edilmesi gerekenlerden.

Ruşen Çakır
Farklı bir cenahı temsil ediyor. Yazıları çok tartışılır, çok konuşulur. Farklı fikirleri öğrenmek açısından mutlaka okunması gereken bir isim. Yazılarını kendi sitesinde de okuyabilirsiniz.

Ali Murat İrat
Bir gün gazetesinde yazıyor. Sosyalist bir yazar. Sert yazıları var. Belki üslubunu ağır bulabilirsiniz fakat durumlara çok farklı bir perspektiften bakıyor.

Ahmet Hakan
Popülist gibi görünse de değil. Gündemde olanlarla ilgili yazılar yazaR. Çok uzun yazılar yazsa da kendine has dizgelemesiyle okuyucuyu sıkmaz. Söylemek istediğini uzatmadan, açıkça söyler.

Koray Çalışkan
Toplumdaki düşünce farklılıklarını analiz etmeyi ve olaylara pek çok açıdan yaklaşmayı seven bir isim.

Fuat Keyman
Radikal 2'de yazıyor. Manzaraya dışardan bakmayı seven bir yazar. Genellemeri de beylik laflardan çok çok uzak. Özellikle şu günlerde şiddetle tavsiye edeceğim isimlerden birisi.

Nuray Mert
T24'te yazıyor. Görüşlerini oldukça net ifade eden ve buna özen gösteren yazarlardan. Pek çok konuyu birleştirerek yazar. Derinlikli olmaya özen gösterir. Yazılarını günlere bölmeyi de çok sever. Aynı konuya başka pencerelerden yaklaşmayı çok sever.

Hasan Cemal
Mutlaka takip edilmesi gereken köşe yazarlarındandır. Yılların verdiği birikimle sonuç odaklı, nedenler üzerinden geleceğe atıflar yapan bir tarzı vardır.

Yılmaz Özdil
Popilisttir. Genel konular hakkında yazar. Kendi düşüncesini ispatlayacak bazı çıkarımlarda bulunur. Bunlar genelde, "Bakın ne kadar da haklıyım" havasındadır. Eğleneceli bir kalemi vardır. Çoğu zaman duygusal bazı öğelerle, kendi düşüncesine yakın kesimi kendine bağımlı hale getirmeyi başarmıştır. Çözüm sunmaz, geleceğe yönelik somut çıkarımlar yapmayı da pek tercih etmez. Bir göz atmak da fayda vardır. Çünkü gerçekten Türkiye'de önemli bir kesmin -Özellikle de ulusalcıların- düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız takip edilmesi gerekenlerdedir.

Akif Beki
Muhafazakar kesimin bir numaralı sözcüsüdür. Bu yüzden bir zamanlar Başbakan'ın sözcüsüydü kendisi. Bıraktıktan sonra da yazılarında bir değişiklik olmamıştır. İyi bir kalemdir. Okumakta fayda vardır.
 • 6 Yanıt
Haziran 2013

Ufuk Aktaş

Ygs sınavında başarısız oldum ve şu an direk geçiş yapmayı düşünüyorum. Çevremdekiler boşa zaman kaybedersin diyor bekleyip tekrar sınava girmemi tavsiye ediyor. Sizin düşünceleriniz nedir?

Ben bilgisayar programlama mezunuyum. İş sende bitiyor aslında, ama statü de bazı yerlerde önemli oluyor maalesef.
Ben 6 senedir bu işle uğraşıyorum. Çalıştığım yere mühendislik bölümünden gelen stajyerlerin bir çoğu benimle tanıştıklarında ön lisans mezunu olduğumu duyunca bir mühendislik kibirine giriyorlar. Fakat hiçbiri de benim bulunduğum teknik seviyede değil.
Okul, eğer sen bir şeyler almak istemezsen sana hiçbir şey vermez. Eğer amacın bu alanda bilgi sahibi olmak ise akademik kalitede bir yol seç ve mühendislik oku derim.
Türkiye'deki ön lisans bölümleri, bölüme gelen öğrencilerin seviyelerinden ve hocaların yetersizliğinden (doçent vs zor bulursun bir çok yerde) dolayı maalesef kaliteli eğitim vermiyor.

Eğer şu an fırsatım olsaydı ön lisans yazmaz ve 2 senemi harcamazdım. Dgs ile mühendisliğe devam etmek istiyorum fakat yaşım 26 olmuş, hayatım bir düzene girmiş, belli maddi sorumluluklarım var. Bir saatten sonra bu işler daha da zor oluyor. Maddi durumunu, yaşını bilmiyorum, ama ön lisansa gireyim Dgs'den mühendisliğe geçerim diye bir yol düşünüyorsan tavsiye etmem.
 • 7 Yanıt
Ekim 2012

Ufuk Aktaş

Paypal hesabımdaki paramı nasıl çekebilirim? Kredi kartım yok, mevduat cüzdanım var. Parayı çekmek için ne yapabilirim?

Yerel banka hesabınıza para çekmek için
Hesabınıza giriş yapın.
Sayfanın üst tarafındaki Para Çekin'i tıklayın.
Banka hesabına para çekimi'ni tıklayın.
Birden çok bakiyeniz varsa paranın çekileceği bakiyeyi seçin.
Tutarı girin. (Gerekli minimum tutarı görmek için minimum çekim tutarı'nı tıklayın.)
Birden fazla kayıtlı banka hesabınız varsa çekilen paranın iletileceği banka hesabını seçin.
Devam'ı tıklayın.
Onay sayfasını inceleyin ve ardından Gönder'i tıklayın
Lütfen unutmayın
Çekimlerin banka hesabınıza gönderilmesi 5 - 7 gün sürer.
 • 1 Yanıt
Ocak 2012

Ufuk Aktaş

İş ve İşçi bulma Programı için nasıl bir isim önerebilirsiniz?

İş ve işçi bulma programı
 • 2 Yanıt
Ocak 2012

Ufuk Aktaş

Çalınan telefonun IMEI numarasını Polise versem bulunması uzun sürer mi?

Gayet hizli olur birde tanidigin olsa 1 gununu alir...
 • 1 Yanıt
Ocak 2012

Ufuk Aktaş

inploid reklam da göstermeden nasıl para kazanıyor?

inploid gelir modelleri henüz siteye yansıtılmamış durumdadır. Reklam, vs. gibi kullanıyı rahhatsız edici şeyler yerine daha efektif ve verimli çözümlerimiz var ve ilerleyen zamanda gelinen noktaya göre sisteme dahil etmeyi planlıyoruz.

 • 2 Yanıt
Ocak 2012

Ufuk Aktaş

Java ile ilgili önerebiliceğiniz eğitici siteler ya da kitaplar hangileridir?

pratikprogramci.com/urun/profesyonel-ja...
Özcan Acar'ın hazırladığı video seti. Kendisi Türkiye'de ki tek java champion sertifikasına sahip kişidir. Makalelerini okumanı tavsiye ederim. Java üzerinede yazdığı kitaplar var
 • 6 Yanıt
Ocak 2012

Ufuk Aktaş

En güvenilir veritabanı hangisidir?

DBA'a göre değişir. Sen yetkileri iyi vermezsen hiçbir sistem güvenli değildir. Ayrıca "En güvenli sistem, fişi çekili sistemdir" alıntısını da hatırlatırım.
 • 3 Yanıt
Kasım 2011

Ufuk Aktaş

İyi "Sushi"'yi İstanbul'da nerede yiyebilirim?

Yeni Hong Kong (Taksim) restoranı lezzet ve fiyatlar açısından gayet iyi. En önemlisi fazlasıyla sakin bir yer. Yemeğin tadını gerçekten çıkarabiliyorsunuz.

 • 3 Yanıt
Ekim 2011

Ufuk Aktaş

Yoksulluğun olduğu yerde Terör vardır. Bu yorumu doğru buluyor musunuz?

Yoksulluğun değil, cahilliğin olduğu yerde terör vardır. PKK'nın ilk ortaya çıktığı dönemleri hatırlarsanız, ilk yaptıkları iş (aynısını geçenlerde de yaptılar) bölgedeki öğretmenleri kaçırmak, yolları kesip bölgeye giden öğretmenleri katletmek olmuştu. Böylece öğretmenleri korkutup bölgeden kaçırmak istiyorlardı; çünkü halkın eğitim-öğretim almasını, okuma yazma öğrenmelerini, "anlama" kapasitelerinin artmasını istemiyorlardı... Hala bölgede, nice yoksulluk içinde okumaya çalışan insanlar, ve nice yokluk içinde onları eğitmeye, birşeyler öğretmeye çalışan insanlar vardır...
 • 11 Yanıt
Eylül 2011

Ufuk Aktaş

Sizce bu sezonun en güzel Tv dizisi hangisi?

Dizi fazla takip edememekle beraber kesinlikle leyla ile mecnunu denk geldiğimde kaçırmamaya çalışırım...
 • 13 Yanıt
Ağustos 2011

Ufuk Aktaş

Sizce hangi erkek parfümü en iyisidir?

Calvin Klein / Euphoria,
Burberrys ve Armani / Black Code bu üçü erkek parfümünde favorim...
 • 3 Yanıt
Ağustos 2011

Ufuk Aktaş

En beğendiğiniz şiir hangisidir?

DESEM Kİ/ CAHİT SITKI TARANCI
Desem ki vakitlerden bir Nisan akşamıdır,
Rüzgârların en ferahlatıcısı senden esiyor,
Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini,
Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim,
Senden kopardım çiçeklerin en solmazını,
Toprakların en bereketlisini sende sürdüm,
Sende tattım yemişlerin cümlesini.
Desem ki sen benim için,
Hava kadar lazım,
Ekmek kadar mübarek,
Su gibi aziz bir şeysin;
Nimettensin, nimettensin!
Desem ki...
İnan bana sevgilim inan,
Evimde şenliksin, bahçemde bahar;
Ve soframda en eski şarap.
Ben sende yaşıyorum,
Sen bende hüküm sürmektesin.
Bırak ben söyleyeyim güzelliğini,
Rüzgârlarla, nehirlerle, kuşlarla beraber.
Günlerden sonra bir gün,
Şayet sesimi farkedemezsen,
Rüzgârların, nehirlerin, kuşların sesinden,
Bil ki ölmüşüm.
Fakat yine üzülme, müsterih ol;
Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini,
Ve neden sonra
Tekrar duyduğun gün sesimi gökkubbede,
Hatırla ki mahşer günüdür
Ortalığa düşmüşüm seni arıyorum.
 • 15 Yanıt
Ağustos 2011

Ufuk Aktaş

Rüya tabirlerine inanan var mı?

bu konuda @serkan abiye katılıyorum. psikanlize dayalı yorumlara kulak asabilirim ama bir takım dini öğretilere dayalı yorumlara pek meyleden biri değilim.
 • 4 Yanıt
Temmuz 2011

Ufuk Aktaş

2011'de en çok beğendiğiniz Türkçe parça hangisi?

Model - Değmesin Ellerimiz:
 • 15 Yanıt
Temmuz 2011

Ufuk Aktaş

Sizce (inploid´in) kaç üyesi vardır?

İnploid'in derdi sizi mi gerdi :))
 • 4 Yanıt
Daha fazla göster