Bilmek istediğin her şeye ulaş

Solsoledo,

Akademisyen

"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım." GİORDANO BRUNO

Mart 2015

Solsoledo bir yanıt verdi.

Sinemayla ve filmlerle ilgili takip ettiğiniz platformlar nelerdir?

Kendimin blog sayfası diye demiyorum ama elimden geldiğince iyi bir şey yapmaya çalışıyorum. Arada bakabilirsiniz :
hayatinizboyuncaseyretmenizgereken. Blog...
Bunun dışında yazarları arasında yer aldığım;
tersninja.com/ ve
isteofilm.com/ sitelerine de bakabilirsiniz. . .
Aralık 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

İlk Türk otomobili olan 'Devrim', neden piyasaya sürülmeden üretimden kaldırıldı?

Devrim'in yapılışını anlatan "Devrim Arabaları" filminde şöyle bir replik vardı, ki bu bence neden Devrim'in başarısız (!) bir girişim olarak gösterildiğini açıklıyordu:
- "Adı Devrim olan bir arabanın sokaklarda dolaşmasına zaten izin vermezlerdi. . . "
Aralık 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Hayal gücünüzü bir kaç bilim-kurgu filmi veya fantastik film seyrederek ya da kitaplarını okuyarak geliştiremezsiniz. Hayal gücünüzün gelişmesi için her türlü kitabı okuyup kelime hazinenizi, olaylara bakış açınızı geliştirmeniz ve genişletmeniz gerekir. Siz Asimov, Arthur c. Clarke ya da Ursula K. Le Guin gibi yazarların sadece fantastik/bilim-kurgu kitaplar okuduğunu mu sanıyorsunuz? Ya da bilim-kurgunun babası Jules Verne, veya fantastik edebiyatın babası H.P. Lovecraft bilim-kurgu ve fantastik kitaplar mı okumuştu veya filmlerini mi seyretmişlerdi? Eğer klasik eserleri okumazsanız, onlardaki anlatım çeşitliliğini, psikolojik derinlikleri, hayata bakış açılarını kavrayamazsanız istediğiniz kadar fantastik/bilim-kurgu film seyredin veya kitap okuyun hayal gücünüz yerinde saymaya devam eder... Hayal gücünüz kelime haznenizden öteye geçemez. . . .
Aralık 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

İnsanlar 'ATEİST' olduğunuzu bildiği halde neden 'CUMA' mesajları gönderme gereği hissediyor?

Çünkü onlar telefon rehberindeki herkese otomatik olarak yollananlar mesajlar, ve ateisti müslümandan ayırmak pek mumkün olmuyor rehberde. "Gönder" diyorsun ve herkese gönderiyor... Dijital müslümanlık işte. . .
Haziran 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Son dönemlerde Türk sinemasını nasıl buluyorsunuz ve favori Türk filmleriniz neler?

Ben özellikle son dönem filmleri arasında "Hacivat Karagöz Nasıl Öldürüldü"yü tek geçerim. Hem senaryo hem de oyunculuk açısından çok iyi bir film ve en önemli tarafı da Türkler'in yalan dolanla nasıl Müslüman yapıldıklarını ve şamanizmin nasıl güzel bir şey olduğunu anlatması. O dönemde "Bacılar" ile Anadolu'nun kadına ne kadar çok değer verdiğini anlatırken bir yandan da Müslümanlıkla birlikte değiştirilen değerlerle kadının da nasıl değer kaybettiğini anlatıyor. Hacivat ve Karagöz'ün öldürülmesi aslında Şamanist dönemin kapanmasını anlatıyor...
Bundan başka ise tabiki Metin Erksan'ın şiir filmi "Sevmek Zamanı" mutlaka ama mutlaka seyredilmelidir. Siyah-beyaz iki boyutlu bir düzlemde şiirin nasıl resmedileceğini göstermesi açısından mükemmel ötesidir... .
Mayıs 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

“Çalışkan öğrencilerin ön sıraya, çalışkan olmayanların ise arka sıraya oturtulması” anlayışı eğitim stratejilerinde ne kadar doğrudur?

Çalışkanların ön sıralarda, tembellerin (çalışmayanların!) ise arkada sırada oturması, sadece en erken çağlarımızdan itibaren ömür boyu karşılaşacağımız "kategorizasyon" işlemine başlamak ve bizi buna yönlendirmek için yapılan bir işlem/sınıflandırmadır. Aslında çalışkan ve tembel diye değil, öndekiler ve arkadakiler diye bir ayrım söz konusudur ve arkadakiler öndekilerden daha fakir, daha haylaz (haylazlık sınıf lerledikçe serseriliğe dönüşür), daha hakir görülebilecek nitelikte kabul edilir veya öyle empoze edilir. Ön sıradakilere ömür boyu önde, arkadakilere de ömür boyu arkada yer alacakları mesajı verilmeye çalışılır böylece. Çünkü ön sıradakiler daha çalışkan, daha aristokrat, daha iyi(!) olarak bir "kalıba" sokulurlar, arka sıradakiler ise daha tembel, daha yaramaz, daha aşağı olarak bir "kalıba" sokulurlar ve kendilerine eğitim hayatları boyunca öyle davranılır, öyle kategorize edilirler...
Sonuç: Sistem tarafından "yaratılmış" kişilikler.
Nisan 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Giordano Bruno kimdir?

"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."

Sözünün sahibi Hermesçi filozof ve simyager GİORDANO BRUNO
Mart 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Eski Bakan İ.Naim Şahin 'Başbakan beni ve AKP'de bulunan bütün arkadaşlarımı esir aldı, çalıyor beni sakın görmeyin diyor.' açıklamasını yaptı. Bir bakanın partisini, başkanını bu derece yermesi siyasi etik açısından uygun mu? Yoksa menfaat çelişmesi mi var?

Eğer siz düşünce ve ifade özgürlüğünü daha kendi partiniz içinde bile sağlamamışsanız nasıl olur da bunu ülkede sağladığınızı söyleyebilirsiniz? Erdoğan'ın CHP karşısında geliştirdiği en büyük söylemlerden biri "Onlar daha kendi partileri içinde görüş birliği sağlayamıyorlar! "dır; yani aslında Erdoğan parti başkanı dışında "bir partideki diğer insanların görüş ve fikir üretmesini" anlayamadığını belirtmektedir bu söylemle. Kendisinden başka kimsenin görüş ve fikir üretmemesini ve beyan etmemesini savunmak da demokrasi değil, diktatörlüktür. Bu nedenle bir parti başkanının eleştiriye kapalı olması, muhalif görüşlere kapalı olması aslında siyasi etik açısından uygun değildir.
Yalnız burada hemen şunu ayırmak gerekir; eleştiriler siyasi bir yapıcılık taşımalıdır, siyasi endişe taşımalıdır. İ. Naim Şener'in bu açıklaması ise tamamen kişisel çıkarlar ve çatışmalar sonucu yapılmıştır ve bir nevi tehdit siyasi tehdit taşımaktadır. Eğer sen bizim kirli çamaşırlarımızı dökersen biz de seninkini dökeriz, mesajı vermektedir. Dolayısıyla siyaseti kendi çıkarlarını geliştirecek doğrultuda veya kendi çıkarların için kullanmak (unutmayın başbakan servetini 12 yılda 300 küsür kat arttırmıştır; tabii yanındakiler de bundan nemalandırılmıştır) zaten etik olmadığından, İ. Naim Şener'in bu açıklamasını da etik midir, değil midir diye tartışmak da abesle iştigaldir. Çünkü sebebi bellidir... .
Mart 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Güneş dili tezi nedir?

Aşağıdaki linkler Güneş-Dil Teorisi üzerine yapılmış çalışmalara ait birincil bağlantılardır. Güneş-Dil Teorisini öğrenmek ve anlamak için en iyi kaynaklar bunlardır. Ayrıca Geoffrey Lewiss'in Trajik Başarı isimli kitabı da bu konuda iyi bir kaynaktır. Bunlar dışında kim ne derse yanlış ve taraflı olarak açıklar bu konuyu size... Okuyun ve kendiniz karar verin... 1. tdkkitaplik.org.tr/gun_dil.asp
2. tdkkitaplik.org.tr/gdtraporu.asp
Mart 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Aranızda hoca dayağı yiyen var mı? Bu konuda fikirleriniz nelerdir?

Ben ilkokul 4-5 civarında yemiştim, ama bizim kendi sınıf öğretmenimizin olmadığı ve onun yerine başka bir öğretmenin baktığı bir gündü. Bütün parmaklarımızın ucunu dikey olarak birleştirtip öyle vurmuştu cetvelle. Hatırladığım kadarıyla 5-6 kişiydik bu dayağı yiyen ama sebebini gerçekten hiç hatırlamıyorum. Tabii bir de ben bu dayağı yediğimde velilerin öğretmenlere "Eti senin kemiği benim" dediği dönemlerdi... .
Mart 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Revolution, Arrow tarzı önerebileceğiniz yabancı dizi hangisidir?

Smallville, on üzerinden on numaralık bir dizidir. Süperman'in gençlik dönemlerini anlatır. Toplam da 10 sezon yani 10 yıl sürmüş ve Clark Kent'in Süperman kostümünü giyip, uçmayı başarmasıyla bitmiştir... Acayip bir dizidir...

Dizi
Mart 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Mart 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Bir Zippo çakmağın orjinal olduğu nasıl anlaşılır?

Bir Zippo çakmağın orjinal olup olmadığını anlamak için bu kadar tantana yapmaya gerek yok! Yapmanız gereken tek şey çakmağı yakmak ve hızlı bir şekilde sallamak. Sönerse Zippo değildir, sönmez ve yanmaya devam ederse Zippo'dur... .
Şubat 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Açıktan bir üniversite okumak isteseniz ne okumak isterdiniz?

Felsefe; hatta açıköğretimde okuyup, master ve doktora yapmayı düşünüyorum... Hatta lisansı birincilikle bitireceğime de eminim :)
Şubat 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Hayatımızı seçimlerimiz mi, rastlantılar mı, yoksa kader mi belirler?

Rastlantılara inanmıyorum. Doğal olarak kaderin içinde de rastlantı olduğunu düşünmüyorum. Rastlantılar, sebebini bizim açıklayamadığımız olaylardır ki, bizim açıklayamıyor olmamız sebeplerinin olmadığı anlamına gelmez (Tabi ki sebeplerin de olmadığı görüşünde olan kişiler olabailir). Bu sebeple cevabım
kader+seçimlerimiz=hayat,

(Kadere inanmayan adam, tesadüflere inanır.Tesadüflere inanan adamsa kaderini avucunun içinde tutamaz... Ramiz Dayı'dan sevgilerle :))
Şubat 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Sizce hangisinde ortam daha güzeldir; ilk okul, orta okul, lise, üniversite?

Eğer,
oyun oynamayı biliyorsan İLKOKUL;
okumayı biliyorsan ORTAOKUL;
kavga etmeyi biliyorsan LİSE;
sevmeyi biliyorsan ÜNİVERSİTE
hep güzeldir, en güzeldir... .
Şubat 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Ankara'daki dükkanların çoğunun isminin 'aspava' olmasının nedeni nedir?

En ünlüsü Esat'tan Seyranbağlarına inen yokuşun sonunda bulunan Hassas Bölge Şube Müdürlüğü ve İtfaiyenin hemen arkasındaki Aspava'dır. Hatta Behzat Ç. Ve adamları orada bol bol dürüm ve lahmacun yerlerdi. Ankara'dayken ev oradaydı ve dışarda yiyeceğim zaman oradan başka yerde yemezdim. Hatta duvarında fi tarihinin Hürriyet Kelebek ekindeki "Türkiye'deki En İyi Dürüm Yapan 10 Yer" başlığında da kendine yer edinmiştir. Gerçekten de dürümü çok iyidir ama kendi adıma lahmacunu üzerine Ankra'da başka yer tanımam. Ayrıca oradaki bir cacıkı da hiçbir yerde içmedim sonradan, her seferinde 3 kase içmeden kalkmazdım :) . İkram zaten malum, yemekten önce doyuyorsunuz... .
Şubat 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Sözlükte bir kelime olsaydınız, hangi kelime olmak isterdiniz?

AŞK...
Herkes farklı tanımlar, kimi doğru anlar kimi yanlış yaşardı...
Herkesin en çok isteyip de yaşamaktan en çok korktuğu kelime olurdum...
Kimine saçmalatan, kiminin canını yakan, kimini de mutlu eden bir kelime olurdum...
Kimi anlamıma kani olur kimi de farkımda bile olmazdı... .
Şubat 2014

Solsoledo bir yanıt verdi.

Mutlaka okunması gereken kitaplar sizce hangileridir?

Okunması öncelikli ve gerekli kitaplar
1. Karamazov Kardeşler
2. Decameron
3. Don Quijote (bizim Don Kişot)
4. İlahi Komedya
5. Ulysses
6. Moby Dick
7. Pal Sokağı Çocukları (ne alaka demeyin! Hangi yaşta olursanız olun eğer bu kitabı okumamışsanız yarım bir insansınız demektir; insanlıktan yeterince nasibinizi almamışsınız demektir. O kadar)

ve bu yazarların bütün kitapları;

1. Jorge Luis Borges
2. H. P. Lovecraft
3. Danilo Kiş
4. Joan Perucho
5. Dino Buzzati
6. İtalo calvino

Buraya da yazmıştım aynısını:
edebisozluk.com/sozluk.php? process=eid&a... .
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler