Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Yunus Sarıgül inploid.com'da 6 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Mayıs 2013

Yunus SarıgülŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Mayıs 2013

Yunus Sarıgül bu yanıtı beğendi:

MSİ GE60 mı yoksa Lenovo Y580 mi daha iyidir?

MSI ServisPoint üstüne şunu yazmıştım: inploid.com/post/msi-servispoint-mecidiyekoygulbag

Yanlış anlaşılmasın sorduğunuz modelleri bilmiyorum ama bendeki MSI GT683 işim için ihtiyaç duyduğum performansı sorunsuzca sağlıyor. Bu yavaş kalmaya başlayınca bundan çok memnun kaldığım için tekrar bir MSI alırım. Tabii ki iki modeli de kullanmış olan arkadaşlar daha detaylı bilgiler verecektir.
Mayıs 2013

Yunus Sarıgül bu yanıtı beğendi:

MSİ GE60 mı yoksa Lenovo Y580 mi daha iyidir?

Hemen hemen aynı özellikte de olsalar da, MSI daha iyidir. Oyun performansı olarakta MSI tercih edebilirsiniz. MSI ekran çözünürlüğü konusunda dah iyi İşlemcisi biraz daha hızlıdır. Servis konusunda da MSI tercih sebebidir. Aklınızda bir soru varsa yönlendirebilirsiniz.
Mayıs 2013

Yunus Sarıgül  bu yazıyı beğendi:

MSI ServisPoint Mecidiyeköy/Gülbağ

Bu tür tecrübelerin tam da bu platformda paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir şikayet ya da reklamasyon yazısı değil. Aslında mutlu sonlu bir hikaye. C:

İşim nedeniyle oldukça bağımlı olduğum bir MSI GT683'üm var. Her türlü hızlı ve iyi donanıma sahip ama...


Geçenlerde arızalandı zannettim [aslında kullandığım yazılımın (SAP2000) problemi olduğunu sonradan keşfettim, bilgisayarın yöresel ayarlarını Amerikanya'ya getirmek gerekiyormuş.]

MSI ServisPoint'i aradım, Mecidiyeköy'dekini. İlk olarak, makineyi getirmemi, bir haftaya kadar bakacaklarını, bir hafta kadar da tamiratın sürebileceğini söylediler. Bozuk olduğunu sanıyorum ya, kaptım makineyi çıktım huzurlarına (1). Anında baskı yapmaya başladım; acaba hizmet bedellerini ben ödesem daha çabuk yapabilirler mi vb. diye. İmkansız olduğunu söylediler, ilk intibam feci oldu tabii ki...

Altı gün sonra aradım (Bu arada da problemimin yazılımsal olduğunu keşfetmiştim.) makinemin SSD'sinde (SSD: Solid State Disk, mekanik parçaları olmayan flash bellek gibi çalışan disklerden) hata olduğunu, onu değiştireceklerini söylediler (bunu nereden çıkarttıkları da hala benim için muamma, iki gün önce Windows kurmuş ve hızını da ölçmüştüm. Süper bir 7,6 idi.) Ellerinde aynı SSD'den olmadığından Tayvan'dan onay almaları gerekiyormuş, mail yazmışlar ama cevap gelmemiş. Ertesi gün Cuma bir de bu insanlar çalışmaya başladıklarında Tayvan'da mesai zaten bitmiş oluyor :)

Tabii ki Cuma günü tekrardan aradım, onayın hala gelmediğini söylediler. Ben de makinemin orada yattığı bir hafta boyunca zaten onay almak için yeterince zamanları olmuş olduğunu söyledim. Tayvan'ı hemen arayın, telefonla da onay alamıyorsanız eski SSD'mi takın ve makinemi geri verin, onay geldiğinde takmış ve çıkartmış olduğunuz SSD'yi tekrar takarsınız dedim. (Aslında bu kadar da kaprisli olduğumu sanmıyorum ama bilgisayarım benim hayatım, onsuz hiç bir işimi yapamıyorum ki alete yaptırdığım işler de ağır hesap işleri, bu ayarda ya da yakın bir yedeğim de yok.) Zaten çok kolay bir iş olduğundan kabul ettiler. Bir kaç saat sonra onaylarını hala alamamışlardı. Ben de çıktım tekrardan huzurlarına ve makineyi eski SSD'm takılmış olarak geri aldım (2). Bu arada makinemin içini de temizlemişler.

Pazartesi ServisPoint'den aradılar. Onayınız geldi gelin SSD'nizi takıyoruz dediler. Kaptım makineyi çıktım huzurlarına (3). 10 dakika içinde SSD'yi değiştirdiler ve makinemi verdiler.

Hikaye daha uzun :)
Aldım makineyi geldim eve, kurdum Windows'u, baktım makine fark edilir ölçüde yavaşlamış. Hemen Windows Deneyimi Dizini punanına baktım. Önceden 7,6 puan alan SSD şimdi 6,9 alıyordu. Direkt SSD hızını ölçtüm, gerçekten yavaş (Transcend TS128GSSD25S-M, mümkünse uzak durun.) Ertesi gün aradım bana yavaş SSD taktıklarını bunun da makinemi yavaşlattığını söyledim." En iyisi" dedim "siz yine eski SSD'mi takın ve aynı modelden de sipariş edin." Bunu da kabul ettiler hemen. Kaptım yine makineyi çıktım huzurlarına (4). Bakın dedim, elinizde hızlı bir SSD varsa onu da takabilirsiniz aradaki fiyat farkını da karşılarım. Bunun da imkansız olduğunu, parça satamayacaklarını söylediler. Yine 10 dakika kadar bir sürede eski SSD'm tekrardan girmişti makineye. Artık Tayvan'dan aynı model bir SSD gelene kadar bekleyecektim.

Perşembe günü aradılar, Kingston V300 120GB takabiliriz, bir araştırın dediler. Araştırdım, benim kağıt üstünde eski Intel'den iki kat hızlı, aradım olur ama bunun 240GB olanından takabilir misiniz dedim. Olur ne zaman isterseniz gelin takalım dediler. Ben de geleceğim gün ararım dedim. Ertesi gün vakit buldum aradım, hemen gelin takalım diski dediler. Kaptım makineyi çıktım bir sefer daha huzurlarına (5). Bu sefer 10 dakika kadar diskin gelmesini bekledim ama çay bile ikram ettiler :) 10 dakika sonra SSD geldi ve 10 dakikada da takıldı. Ödememi yaptım ve çıktım.

Kıssadan hisse duygusal bir hizmet istasyonu, eğer onlara iyi , kibar ama bilgisiz olmadığınızı da göstererek davranırsanız sizin için prosedüre aykırı şeyler de yapabiliyorlar. 5 kere gitmeye gerek yoktu tabii ki. Aynı diski en başından da alıp makineye takabilirlerdi. Yine de insanlar hata yapar diyebilirim. Aslında aynı dükkana tekrar da giderim, artık kiminle çalıştıklarını bildikleri için onlar da terbiyeli, kibar hatta araştırmacılar. Bir daha sefere ama başından sorarım ne yapacaklarını, hangi parçaları takacaklarını vb.

Almanların dediği gibi "Ende gut, alles gut."

Velhasıl eve geldim kurdum Windows'u, tabii hemen diskin puanına baktım :) 7,9 yani tavan puanı aldı :) Bu SSD'yi de kesinlikle tavsiye ederim, alet uçuyor, uçuruyor.

MSI ServisPoint Gülbağ:
gelecekonline.com/onemli_nokta/923
Mayıs 2013

Yunus Sarıgül bir yanıt verdi.

MSİ GE60 mı yoksa Lenovo Y580 mi daha iyidir?

Benimde tercihim msi dan yanaydı . Yinede bi sormak istedim . Cok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için
Mayıs 2013

Yunus SarıgülJava konu başlığını takip etmeye başladı.

Java

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yü...

Mayıs 2013

Yunus SarıgülHızır Can kişisini takip etmeye başladı

Hızır Can, Serbest Meslek, @hizircan

Mayıs 2013

Yunus SarıgülŞizofreni konu başlığını takip etmeye başladı.

Şizofreni

Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak k...

Mayıs 2013

Yunus Sarıgül bir yanıt verdi.

Mayıs 2013

Yunus SarıgülNetworking konu başlığını takip etmeye başladı.

Networking

redirect Network

Mayıs 2013

Yunus SarıgülFelsefe konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefe

Felsefe doğruyu vermez, en iyi ihtimalle yanlışı öğretir. Fakat yanlışı öğrenmek de doğruya yaklaşmak değil midir?

Mayıs 2013

Yunus Sarıgülİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2013

Yunus Sarıgül yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2013

Yunus SarıgülCep Telefonları konu başlığını takip etmeye başladı.

Cep Telefonları

Cep telefonu, kolayca taşınabilen, geniş kapsama alanlı, kablosuz telefon sistemini kullanan bir iletişim ve multimedya aygıtı. Cep telefonu...

Mayıs 2013

Yunus Sarıgül bir yanıt verdi.

HTC Incredible S kullanıyorum ve Nokia Lumia 620 almayı düşünüyorum. Sizce almalı mıyım yoksa Android'e devam mı etmeliyim?

Bikaç kişiye de aynı soruyu yönelttim de cevaplar sizinkinden pek de farklı değil :-) sonuç olarak android candır
Mayıs 2013

Yunus SarıgülEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Mayıs 2013

Yunus SarıgülMuhabbet konu başlığını takip etmeye başladı.

Muhabbet

Muhabbet tadında düşüncelerin konuşulduğu ağ.

Mayıs 2013

Yunus SarıgülMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Meslek Seçimi

813 Kişi   94 Soru

İnternet Sitesi

1011 Kişi   171 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Facebook

808 Kişi   185 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2408 Kişi   175 Soru

Filmler

3387 Kişi   192 Soru

Yazılım

3251 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3404 Kişi   268 Soru

Yabancı Filmler

942 Kişi   115 Soru

Kişisel Gelişim

2076 Kişi   155 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Fotoğrafçılık

1949 Kişi   167 Soru

Orta Öğrenim

50 Kişi   10 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

901 Kişi   48 Soru

Bilgisayar Markaları

115 Kişi   12 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

831 Kişi   76 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Teknoloji Geliştirme Bölgesi

154 Kişi   9 Soru

Öğrenci Olayları

779 Kişi   17 Soru

Öğrenci Kredileri

493 Kişi   11 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

492 Kişi   13 Soru

Bilgisayar Oyunları

803 Kişi   113 Soru

Denklem

250 Kişi   1 Soru