Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgi İşlem Sorumlusu Ahmet Aktas inploid.com'da 0 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Eylül 2012

Ahmet AktasSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Eylül 2012

Ahmet AktasErsen Tekin kişisini takip etmeye başladı

Ersen Tekin, Mobil Yazılım Uzmanı, @ersentekin

Eylül 2012

Ahmet Aktas bu yanıtı beğendi:

Ücretsiz olarak kullanabileceğimiz inploid'deki autocomplete'e benzeyen .NET kontrolleri var mı?

inploid ekibi olarak kendi geliştirdiğimiz bu tarz kontolleri açık kaynak kodlu olarak codeplex'e yerleştiriyoruz. Bu bahsettiğiniz kontrol de bizim geliştirdiğimiz bir kontrol olarak codeplex'te şu adreste mevcut:

autocompletecontrol.codeplex.com/

Oldukça gelişmiş bir kontrol olup, daha ayrıntılı bilgi ve demosunu yine aynı adreste bulabilirsiniz.

Ağustos 2012

Ahmet Aktas bu yanıtı beğendi:

.Net Framework nedir? Ne işe yarar?

.NET Framework bir çatıdır. Bu çatının altında Winform, ASP.NET, Silverlight, Windows Phone, VB, WPF vs.. uygulamaları geliştirebilirsin.

.NET Framework'ün birden çok versiyonu vardır. En son versiyonu 4.0'dır :)
@kadiryilmaz arkadaşımın dediği gibi bir mantıksal yapısı vardır :)
Temmuz 2012

Ahmet Aktas bu yanıtı beğendi:

XML ve HTML arasındaki farklar nelerdir?

XML (Extensible Markup Language):
XML, HTML ile birçok noktada benzerlik gösteren bir markup dilidir. Aradaki en ayırt edici özellik ise, XML verinin kendisiyle ilgilenir daha çok, verinin alınması, taşınması, iletilmesi gibi durumlar için geliştirilmiş bir dildir. XML'de kullanılacak tag'lar HTML'de ki gibi önceden tanımlı değildir, yani XML dosyasının yapısı tamamen kullanıcı tarafından oluşturulur. 
HTML (HyperText Markup Language):
HTML ise XML'den farklı olarak verilerin görüntü olarak nasıl sunulacağı ile ilgilidir daha çok. Verilerin hangi renkte olacağı, yazı tiplerinin belirlenmesi, punto'ların belirlenmesi gibi kullanıcıların sayfada göreceği arayüzü dizayn etme görevini üslenir. Bunun yanı sıra multi-medya araçlarının (video, resim vs.) kullanılmasına imkan sağlar.
Temmuz 2012

Ahmet Aktas bu yanıtı beğendi:

Kayak tahtası (snowboard) alırken nelere dikkat etmek gerekir?

forum.kartutkusu.com/kayak-ve-snowboarda-yeni-baslayanlar/1302-snowboard-alirken-nelere-dikkat-ederim.html  bu sitedeki arkadaş baya araştırmış bu konuyu faydası olacak diye düşünüyorum.
Temmuz 2012

Ahmet Aktas bir yanıt verdi.

Çevik yazılım geliştirme nedir?


Çevik yazılım deyince benim aklıma gelen iki husus var:

1. Mükemmel bir yazılım yerine müşterinin ihtiyaç duyduğu yazılımı ortaya koymak,

2. Proje süreci boyunca yazılımcı ve müşteri arasındaki bilgi akışını sürekli canlı tutmak, bununla birlikte de güncellemeleri sağlamak.

Temmuz 2012

Ahmet Aktas bir yanıt verdi.

IPv6 ne zaman yaygınlaşacak?

IPv6`ya geçiş süreci resmi olarak 2010 yılından itibaren başbakanlık genelgesiyle başlamıştı zaten. Bununla ilgili tüm kurumlar yanlış bilmiyorsam TUBİTAK önderliğinde bir araya gelerek geçişin nasıl sağlanabileceğine dair iki yıldır toplantılar yapıyordu. Geçtiğimiz aylarda bu toplantılar da sona erdi. Artık birçok kurum kendine uygun gördüğü geçiş yöntemi ile sistemlerini uyumlu hale getirmeye başladı bile. Planlanan faaliyet çizelgesine göre de 2013 yılında bütün hizmetlerin IPv6 destekler hale gelmesi öngörülüyor.
Temmuz 2012

Ahmet Aktas bir yanıt verdi.

Haziran 2012

Ahmet Aktas bir yanıt verdi.

Apple'ın kendi dünyasını oluşturması sizce mantıklı mı?

Performans yönünden mantıklı, sonuçta kabaca söyleyecek olursak bir anlamda tamamen aynı dili kullanıyor bütün bileşenler. Bu sayede performans yüksek sorun az. 

Kendileri için ekonomik yönden de çok mantıklı çünkü oluşturdukları "elite" kesim fiyatını hiç sorun etmiyor hatta Apple bağımlısı insanlar haline getiriyor.

Bu aslında Steve Jobs`un bu şirkete mirası. Bu kadar yüksek bir egoya sahip bir insan şirketine bunu resmen işlemiş. Aslında adam sizi nasıl memnun ederim diye düşünmüyor yaptığı şeyin mükemmel olduğunu düşünüyor ve bunu sattığı kişinin bile bunu değiştirmesine izin vermiyor bozacak diye:)

Ancak çağımız teknoloji çağı ve hayatımızın her kesimi buna entegre edilmeye çalışılıyor. Bu, gün geçtikçe üssel bir artışla ilerleyen teknolojide karşılıklı iletişim çok daha fazla önem kazanmasına neden oluyor. Buyüzden bence kendine has teknolojiler yerine ortak teknolojilerin teşviki sağlanmalı.

Yaşasın Açık Kaynak(Open Source):)    

Nisan 2012

Ahmet Aktas bu yanıtı beğendi:

Java için önerebileceğiniz IDE var mı?

Eclipse oldukça iyidir.

eclipse.org/downloads

Nisan 2012

Ahmet Aktas bir yanıt verdi.

Nisan 2012

Ahmet AktasHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Nisan 2012

Ahmet Aktas bir yanıt verdi.

Açık kaynak kodlu çalışmalar daha güvenlidir denilebilir mi?

Kesinlikle daha güvenlidir. Programın açık kaynak olması ilgili programın neyi nasıl kulandığını ve tam olarak ne yaptığını anlamanıza imkan verir. Kontrol tamamen sizin elinizdedir.
Nisan 2012

Ahmet Aktas bir yanıt verdi.

Türkiye Avrupa Birliği'ne ne kadar yakındır?

Bu konuda bence asıl sorgulanması gereken AB`ne fiilen üye olmak değil, Medeniyetin bileşenleri sayılabilecek AB değerlerinin hayata geçirilebilmiş, bütün vatandaşlarca özümsenebilmiş olması olmalıdır. Ülke olarak ta birey olarak ta amacımız bu olmalı. Bunu yapabilir miyiz yapamaz mıyız o ayrı bir konu ama bunu başarabilirsek fiilen girmiş olmanın hiç bir anlamı yok zaten. Bakarsınız Norveç gibi biz istemeyiz bu sefer bizi kötü etkilerler diye.
Nisan 2012

Ahmet Aktas bir yanıt verdi.

Teknolojinin bizlere verdiği en büyük zarar nedir?

Bilgisayar ve teknoloji tutkunu olarak şunu söyleyebilirim ki, teknolojinin insanı üşengeçliğe itmesi yadsınamaz bir gerçek. Ancak dediğim gibi üşenmeniz, asosyal olmanızı zorunlu kılmıyor; sizin iradenize bırakıyor. Eğer olması gerektiği gibi bir araç olarak kullanabilirseniz tam tersine daha da sosyalleşebilirsiniz. Arkadaşlarınızla gidebilecek etkinlikleri kolayca ve anında takip edebilir, iş için gittiğiniz bir şehirde uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızın da orada olduğunu teknoloji sayesinde görüp onunla hasret giderebilirsiniz mesela. Yeter ki siz teknolojiye sahip olun, o size değil.
Mart 2012

Ahmet AktasGökhan Örün kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Örün, Girişimci, @GokhanOrun

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Daha Fazla