Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adem İlhan, 

Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar Mühendisi Adem İlhan inploid.com'da 0 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Aralık 2012

Adem İlhanKişisel Gelişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Kişisel Gelişim

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2012

Adem İlhanKişisellik konu başlığını takip etmeye başladı.

Kişisellik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2012

Adem İlhanSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Aralık 2012

Adem İlhanAlkol konu başlığını takip etmeye başladı.

Alkol

Alkol, karbon atomuna doğrudan doğruya -OH grubunun bağlı olduğu organik bileşiklere verilen genel ad. Genel formulü CnH2n+1OH olan mono alk...

Aralık 2012

Adem İlhanİstanbul konu başlığını takip etmeye başladı.

İstanbul

İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık ve ekonomik açıdan en önemli şehri. Dünyanın 34. büyük ekonomiye sahip şehri.

Aralık 2012

Adem İlhanMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Aralık 2012

Adem İlhanGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2012

Adem İlhanİngilizce konu başlığını takip etmeye başladı.

İngilizce

İngilizce, Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, İrlanda Cumhuriy...

Aralık 2012

Adem İlhanCumhuriyet Tarihi konu başlığını takip etmeye başladı.

Cumhuriyet Tarihi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2012

Adem İlhan bu yanıtı beğendi:

Son yıllarda programcılık alanında çok büyük tartışmalara sebep olmuş C# ve Java dillerinden hangisini daha önde görüyorsunuz ya da kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Geçtiğimiz günlerde bununla alakalı Webrazzi'de bir yazı yayınlandı:

webrazzi.com/2012/08/31/populer-programlama-dilleri-ve-teknolojileri/


Yazıda bulunan grafiğe göre Java almış başını gidiyor, ancak 2. sırada olan C# da potansiyeli arttırmış görünmesine rağmen aralarında çok büyük bir uçurum var.


Grafiğin ilgili kısmı şu şekilde:

Programlama Dilleri


NOT: Webrazzi'deki yazıya yapılan yorumlardan birinde Türkiye ve Dünya için durum çok farklı denmiş, bence bunu da göz önünde bulundurmakta fayda olabilir.

Ekim 2012

Adem İlhan bir yanıt verdi.

Yazılım Proje Yöneticisi ne iş yapar?

Okulumuzda "Sistem Analizi ve Tasarımı" diye bir ders vardı. İsimden anlaşılacağı gibi bir projenin sistemli geliştirmek ve tasarımını yapmaktı. Herkesin 5'erli grubu vardı ve ben grubumda "Proje Yöneticisiydim". Gerçek hayattaki gibi büyük bir proje geliştirmedik ama bu projeden sonra çıkarımlarım: "Yürütülen projenin ekip yapısını oluşturmak", "Görev atamalarını yapmak", "Projenin düzgün bir şekilde yürümesini sağlamak", "Fizibilite yapmak" gibi işleri vardır.


Ekim 2012

Adem İlhan bir yanıt verdi.

Programlama öğrenmek için kitaplar yeterli midir yoksa kursa gitmek gerekir mi?

Hiç bir şey bilmediği bir programlama dilini öğrenmek isteyenler için bence ilk yapılması gereken hareket bir kitap almak.(Güvenilir bir kaynak olması şart) Çünkü Google içinde kaybolabilirsin. Kitap senin temelini oluşturur, hatta kitaptan sonra neyin ne olduğunu daha iyi bildiğin için Google'dan daha verimli yararlanırsın.(Geçenlerde Objective-C kitabı aldım ve iyi ki de aldım diyorum, çünkü almadan önce internette biraz araştırdım ve anlatımı güzel, örnekleri bol bir kaynak göremedim.)

Kurs konusuna gelirsek, bölümüne göre değişir. Eğer bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi tamamen bilgisayarın ön planda olduğu mühendis veya öğrenciler için kursu çok saçma buluyorum. Çünkü sen okulunu okumuş ve mantığını almışsındır. Kendi kendine de öğrenebilirsin(Kitap+İnternet). Hatta bizim okula Garanti Teknolojilerinden pozisyonu iyi bir adam gelmişti ve bize demişti ki: "Bilge Adam ve türevlerine gideni işe almam, çünkü onlar araştırmasını bilmiyolardır". Hee ama çok alakasız bir bölümde okuyorsan/çalışıyorsan ve yine de öğrenmek istiyorsan, kursa gitmeni öneririm. Çünkü senin için öğrenmek bize göre kat ve kat daha zor olacaktır. Bunun nedeni ise senden(kişisel algılama) 4 sene daha fazla tecrübemiz(Okul) olmasıdır.
Ekim 2012

Adem İlhan bir yanıt verdi.

Bilardo türleri nelerdir?

Delikli Bilardo (pool) oyunları;
  • 8 top
  • 9 top
  • 14-1
  • Snooker

    Ayrıca;

  • 10 top
  • Ring
Ekim 2012

Adem İlhan bu yanıtı beğendi:

KOSGEB'in sağlamış olduğu girişimci desteğinden yararlananlar bu süreçte ne gibi sıkıntılar çekiyor?

Konuya ilişkin danışmanlık hizmeti veren bir şirketin genel sorumlusu olarak süreç hakkında kısa ve öz bazı bilgiler paylaşmak isterim.

1-) KOSGEB, yeni girişimci sıfatıyla şirket kurmak isteyen kişilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında sertifika ve sertifikayı almaya hak kazananlara 30.000 TL'ye kadar hibe (geri ödemesiz), 70.000 TL'ye kadar ise kredi (geri ödemeli) desteği vermektedir.

2-) Bu desteklerden yararlanma hakkı kazanan girişimci, öncelikle şirketini nerde, nasıl ve hangi makine-ekipman ve personel ihtiyacıyla kurmak istediğini detaylı bir şekilde anlatan (içerisinde piyasa ve rakip analizinden tutun da, mali kar-zarar tablolarına kadar her türlü ayrıntının bulunduğu) bir iş planı hazırlar.

İş planı hazırlamak, o kadar bilgi, deneyim ve araştırma gerektirir ki çoğunlukla girişimciler tek başlarına bu raporun altından kalkamazlar. O yüzden konusuna hakim ve iyi referansları olan bir KOSGEB Danışmanı ile çalışmaları gerekir.

Genelde danışmanlık firmaları ne kadar iyi referansa sahip olursa olsun, hazırladıkları iş planı için kurul incelemesinden geçme onayı vermezler. Yani; KOSGEB müdürlüğüne sunulan iş planı kurul onayından geçmezse, firmaya ödediğiniz tüm danışmanlık ücreti boşa gider.

Böyle sıkıntılı bir durumla karşılaşmamak için daima hizmet garanti sözleşmesiyle çalışan ve iş planının kuruldan geçememesi halinde hizmet bedelini iade eden şirketlerle çalışmayı tercih etmelisiniz. KOSGEBTurkiye.com olarak %100 Destek Alma Garantili KOSGEB Danışmanlığı hizmeti vermekteyiz ( www.isplaniornegi.com ).

3-) Bir diğer önemli unsur, girişimcinin almış olduğu desteğe ilişkin bütçe kapsamını iyi bilmesidir. Buna göre; 30.000 TL'lik KOSGEB Girişimci hibesi alan bir kişi, bu hibeyi aşağıdaki destek oranına göre kullanmak zorundadır:

3.000 TL -> Şirket kuruluş giderleri (odalara kayıt, sicil gazetesi ilanı, ilgili muhasebe giderleri vb.),
15.000 TL -> Makine-techizat giderleri (masa, sandalye, bilgisayar, gerekli temel ekipmanlar vb.),
12.000 TL -> 2 yıl boyunca genel gider desteği (telefon, su, elektrik, doğalgaz faturaları vb.)

Farkettiyseniz, yeni açıklanan - ve henüz yürürlüğe girmemiş - destek oranı kapsamında kira ve hammadde gideri yer almamaktadır.

Bunun dışında, destek oranları yapılan toplam harcama üzerinden Kadın ve Özürlü girişimciler için %70, Erkekler için %60'tır (Ör: 30.000 TL'lik destek alabilmeniz için toplam harcamanızın - destek oranları dahilinde - kadınsanız ~43.000 TL, erkekseniz 50.000 TL olması gerekiyor)


4-) Söz konusu desteklerden faydalanabilmeniz için iş planı hazırlama aşamasında ihtiyaç duyduğunuz ekipman-teçhizata ilişkin satıcı firmalardan proforma fatura almanız ve başvuru esnasında KOSGEB'e ibraz etmeniz,


KOSGEB proje onayı aldıktan sonra tüm bu ihtiyaçlarınızı kendi paranızla satın almanız, ilgili fatura ve ödeme yapıldığına dair banka dekontunu tekrar KOSGEB'e iletmeniz,

Bildiriminize istinaden şirket adresinize gelecek KOSGEB Denetleme Memuru'nun beyan ettiğiniz ekipmanları gerçekten aldığınıza dair ilgili tutanağı imzalaması ve başvurduğunuz müdürlüğe iletmesi gerekmektedir.

Bu aşamalardan sonra KOSGEB, banka hesabınıza yaptığınız harcamaların Kadın veya Özürlü iseniz %70'ni, Erkekseniz %60'nı banka hesabınıza yatırır.

En kısa anlatımla, KOSGEB Girişimci desteklerinin ana hatları bu şekildedir. Kişisel görüşüm, düşük sermayelerle kurulacak işler için KOSGEB desteklerinin eşsiz olduğu, bunun yanı sıra büyük sermaye gerektiren işlerde ise pek uygun bir seçim olmadığı yönündedir.

Dipnot: Destek oranlarını yazarken karışıklık olmaması nedeniyle sadece HİBE desteğiyle ilgili bilgileri paylaştım. Kredi desteğine ilişkin bilgi almak isterseniz lütfen belirtin; buna ilişkin bir yorum daha yazabilirim.
Ekim 2012

Adem İlhanSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Ekim 2012

Adem İlhan bu yanıtı beğendi:

JQuery için güzel eklentiler nelerdir?

impress.js şu sıralar en popüler jQuery eklentilerinden biridir. Bi' bakmanızı tavsiye ederim.

Demo : bartaz.github.com/impress.js/

Repo : github.com/bartaz/impress.js

Ekim 2012

Adem İlhan bir yanıt verdi.

Java öğrenmeye nereden başlanabilir?

Bu tamamen Java'dan ne beklediğine göre değişir. Eğer Java'nın özelliklerini tam anlamıyla kullanmak istiyorsan önce "Nesneye Dayalı Programlamanın" mantığını öğrenmen gerekiyor. "Sınıf", "Nesne", "Instance" vb. gibi kavramlar bence Java'dan önce öğrenilmesi gereken konular. Mantığı kaptıktan sonra Java öğrenmeye başlayabilirsin. Ama sen bana, "Abi ben bunları biliyorum, bana kaynak söyle dersen", Türkçe kitap olarak "Kim Korkar JAVA'dan-Alper AKALIN", İngilizce kitap olarak "How to Java Program-Deitel" öneririm. Para vermem diyorsan önerebileceğim birkaç site:

docs.oracle.com/javase/tutorial/reallybigindex.html
pdf.coreservlets.com/
Ekim 2012

Adem İlhan bir yanıt verdi.

"Kitap takip programı" aramaktayım, elinde böyle bir program olan var mıdır?

Android'de var mıdır bilemiyorum ama, iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda "GoodReads" adlı bir program var. Öneririm.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Bilardo

14 Kişi   5 Soru

Tenis

71 Kişi   23 Soru

Yazılım

3254 Kişi   564 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Programlama

815 Kişi   232 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

Java

315 Kişi   52 Soru

Javascript

229 Kişi   51 Soru

İngilizce

801 Kişi   107 Soru

Cumhuriyet Tarihi

51 Kişi   23 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Alkol

142 Kişi   73 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

Kişisellik

274 Kişi   27 Soru

Kişisel Gelişim

2075 Kişi   155 Soru

İstanbul

569 Kişi   196 Soru

Girişimcilik

3700 Kişi   363 Soru