Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adem Şahin, 

Bayan Kuaförü

ilim deryasından ilim ettim talep dediler ilim sondadır önce edep önce edep

Haziran 2019

Adem Şahin bu yanıtı beğendi:

Madem mantıklı düşünebilen bir beynimiz var o zaman evreni ve hayatı yaratıcı kavramı dışında mantıklı bir şekilde neden açıklayamıyoruz?

Mantıklı düşünebilen bir beynimizin olduğunu nerden çıkardınız. " madem " kelimesinden önce anladığım kadarıyla düşünmüşsünüz ve mantıklı olduğumuzu çıkarmışsınız. Merak ediyorum paylaşırsanız sevinirim. Dünyanın yuvarlak olduğunu kabul etmeyen ortacağ insan beyninden farklı olduğumuzu nerden anlıyorsunuz. Ve beyin manlıklı mı düşünüyor gerçekten . Mantık ne peki. Çikolata tatlıdır, sen de tatlısın; o halde sen çikolatasın. Diyen bir bilgi akışı bizim beyinlerimizin ne kadar cücük olduğunu ispat eden bir formül değil midir. Beyni önemsizleştirmiyorum. Fakat mantık dediğiniz kavramla evren ve hayatı açıklamaya kalkarsanız olacağı budur. Evren ve hayatı açıklamaya şimdilik bir altyapımız yok. ya da var biz henüz onu kullanamıyoruz. Evren ve hayatı , onları yaratan güçten bağımsız olarak düşünmeye kalkıştığımızda böyle komik durumlara düşebiliyoruz. Üzgünüm. :(

ek olarak evreni ve hayatı mantıklı bir şekilde açıklamak nasıl olabilir. "mantıklı " kelimesi çok fazla ayak altında bir kelime . hava soğuksa üzerime ona uygun bir mont giymişsem mantıklı davranmışımdır.. " mantıklı" kelimesi benim için fazla uluorta fazla önemsiz bir kelime . o yüzden sorudan çok sorunun mantıksızlığı üzerine gittim. bu soruya o yüzden hoşgörülü ve anlayışlı bir cevap veremiyorum.
mesela soru şu olsydı. evreni ve hayatı biyoloji kavramıyla açıklayabilir miyiz.
insan mantığı bunlardan ibarettir. üşürsün montunu giyersin mantıklı davranmış olursun. o yüzden şu an komik durumdayım farkındayım.
Haziran 2019

Adem Şahin bu yanıtı beğendi:

Madem mantıklı düşünebilen bir beynimiz var o zaman evreni ve hayatı yaratıcı kavramı dışında mantıklı bir şekilde neden açıklayamıyoruz?

Üniversitede matematik ve felsefe bölümünün ortak aldığı derslerden biri de logic yani mantıktır. Yüzeysel bir bakış açısıyla bu dersin matematikle ilgisini bulmak zordur zira içinde sayı bile yoktur. Öte yandan, felsefe ile de pek ilgili görünmeyebilir p ise q, q ancak ve ancak r, p nin değili veya q bu gibi cümleciklerin felsefeyle ve daha önemlisi bu soruyla ilgisi ne? Şimdi bağlıyorum.

Mantıklı düşünmek demek, benim anladığım kadarıyla, olaylardan ya da durumlardan doğru çıkarımlar yapabilmek demektir. Eğer beynimizi geliştirebilir, eğitebilir, olayları doğru şekilde değerlendirebilmeyi, neden sonuç ilişkileri kurmayı öğrenebilirsek "mantıklı" düşünebiliriz. Peki bu mantıklı düşünmek "her şeyi bilebiliriz, her sorunun cevabına sahibiz" mi demek? Elbette hayır. Daha ziyade, duyduklarımızla, öğrendiklerimizi karşılaştırabilmek, bize söylenenle, olması mümkün olanları mukayese edebilmek, yeri geldiğinde yanlış düşünmüşüm, yeri geldiğinde bunu hesaba katmamışım, yeri geldiğinde bu daha makul bir açıklama olabilir diyebilmektir. Yani diyeceğim o ki, mantıklı düşünebilmek ile evreni açıklamaya çalışırken tanrı kavramını kullanıp kullanmamak birbiriyle doğrudan ilgili değildir. Mantıklı olmak tanrıyı reddetmeyi gerektirmemekle beraber, her sorunun cevabına ulaşamamış olmak da mantığın gereksiz ya da yetersiz olduğu anlamına gelmez.
Ocak 2018

Adem Şahin bu yanıtı beğendi:

Evren sınırlı mıdır?

Bence sınırı yok ve genişleme devam etmektedir.
Ocak 2018

Adem Şahin bu yanıtı beğendi:

Bilim ve teknoloji neden ilerlemek zorundadır?

İnsan doğası gereği soru soran ve merak eden bir varlık olduğu için.
Ocak 2018

Adem Şahin bu yanıtı beğendi:

Madem mantıklı düşünebilen bir beynimiz var o zaman evreni ve hayatı yaratıcı kavramı dışında mantıklı bir şekilde neden açıklayamıyoruz?

Sorunun şeklinden dolayı, öncelikle sizin için mantık kavramını öğrenmek isterim veya hayatı yaratıcı kavramı ile nasıl mantıklı şekilde açıklandığına dair bana bir örnek verebilir misin? "Ol dedi, oldu. " sizce mantıklı mı?(Sadece daha iyi anlamak için soruyorum. Umarım yanlış anlaşılmam.)

Gördüğünüz gibi doğru nasıl kişiden, kişiye değişebiliyorsa, mantıkta aynı şekilde değişmektedir. Mantık bence; elimizdeki bilgiler* ile olayların, doğruya ve yanlışa olan ihtimallerini hesaplayarak arasından herkes için uygun (ortak akıl) olanı seçmemizdir. Elimizdeki bilgiler geliştikçe, doğrularımız da değişmektedir. Her zaman tek bir doğru olmak zorunda değil ama bahsettiğiniz konuda (yaratıcı kavramı) bilimsel açıdan bakıldığında çok fazla doğrunun olduğu şuan için ön görülmemektedir.
*elimizdeki bilgiler:İnsan ırkının şimdiye kadar elde ettiği tüm bilimsel bilgiler.

İstediğiniz açıklamanın bilimsel olarak net şekilde yapılabilmesi için tüm parametrelerin elimizde olması ve hepsini gözlemleyerek, test ederek ve tekrar, tekrar yorumlayarak sonuçlara ulaşmamız gerek. 13.5 milyar yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bu sürec üzerinde bir çok farklı daldan araştırmalar devam etmektedir ama bilimin henüz net bir açıklama yapmaması, sunduğu teorilerin hatalı olduğu anlamına gelmemektedir. Bu süreçte, evreni ve gezenleri anlamamızda bir çok bilimsel gelişme sağlanmıştır.

Ayrıca matematik, biyoloji, bilgisayar bilimleri vb. gibi bir çok alanı insan ırkı olarak biz yarattık. Yabancısı olduğumuz tek bilim uzay'dır. Uzay'ı gözlemleyerek, test ederek bir takım fizik kuralları oluşturduk. 2 x 2 = 4 veya 5'in tanımını biz yapabiliriz ama yıldızımızın (güneş) neden orada durduğunu net olarak tanımlayamayız. Çünkü, bu alan bizim yabancısı olduğumuz bir ortam. Ayrıca şuan adeta kör uçuş yaptığımız uzay üzerine çalıştığımız fizik türleri (classic, quantum vs.) içerisinde verdiğimiz kanunlar kusursuz çalışmamaktadır. Deterministik sanılan bu yapıları incelediğinizde aslında hepsinin kaotik olduğunu görürsünüz.

M.I. T'deki kuantum fiziği derslerini incelerseniz(online takip edebilirsiniz) ilk öğretilen şey yaptığınız hesaplamaların, sapma payını hesaplamaktır. Çünkü, çalıştığınız alanın sınırlarını siz çizmediniz. Onlar zaten siz evrimleşmeden önce de vardı. Siz sadece yeterli zeka seviyesine ulaştığınızda ölçmeyi (matematik), sınıflandırmayı(bioloji) ve takip etmeyi(zamanı) keşfettiniz.

Mikroskopu kullanmayı öğrendiğimizde ne kadar değerli varlıklar olduğumuzu, teleskopu kullanmayı öğrendiğimizde ise evren için ne kadar değersiz olduğumuzu öğrendik.

Özetle: Sorulara aradığımız cevaplar bizi, yıllar yılı sabit kalıplar içine sokan eğitim sistemi sonucu sınırlı cevaplar ile tatmin olur hale getirdi. Belki de henüz yeterli düşünebilen canlılar bile olmayabiliriz. Kendi farkındalığımızın, farkında olmamız bizleri ötekinden üstün kılanacağına inanıyoruz belki. Mantıklı düşünmeye; çemberin ortasında değilde, tesadüfi bir sırasında olduğumuzu idrak etmekle başlayabiliriz sanırım.

Son olarak; Tüm hayatını evreni ve yaşamı anlamamız için harcayan ve şuan aramızda olmayan bilim insanlarına teşekkür ediyorum. Benim için en mantıklı şekilde yaşamın değerini açıklamış oldular...

Yaşam varsa umutta vardır. . . Öğrenmeye devam. . .

Saygılarımla.
Nisan 2016

Adem Şahin bu yanıtı beğendi:

Evren bilinçli mi hareket ediyor yoksa kaosla mı?

Fizik kurallarına uygun olarak bilinçlidir ama fizikte status quo yani düzensizliğin düzeni durumuda vardır
Nisan 2016

Adem Şahin yeni bir  soru  sordu.

Nisan 2016

Adem ŞahinTurgay Coşkun kişisini takip etmeye başladı

Turgay Coşkun, Öğretmen, @turgaycoskun

Okumak, yazmak ve araştırmak vazgeçilmezlerimdendir.

Nisan 2016

Adem ŞahinNehir Kaya kişisini takip etmeye başladı

Nehir Kaya, Öğrenci, @nehirkaya

Nisan 2016

Adem ŞahinDemet Yakut kişisini takip etmeye başladı

Demet Yakut, Hemşirelik Bölümü Öğrencisi, @demetyakut

Sahip olamadıklarının peşine kaç kez takıldı düşüncen ?

Nisan 2016

Adem ŞahinSerhat Ergüven kişisini takip etmeye başladı

Serhat Ergüven, Fizik Mühendisi, @serguven

Hacetepe Üniversitesi mezunu(1980) Siemens Türkiye Lab. Md.(1989-2013)

Nisan 2016

Adem ŞahinCahit Ceylan kişisini takip etmeye başladı

Cahit Ceylan, Öğrenci, @cahitceylan

Kalpler iyiliklerle kazanılır.

Nisan 2016

Adem Şahin yeni bir  soru  sordu.

Nisan 2016

Adem Şahin bir yanıta alt yorum yaptı

hayvanlarda canlı.
Tabiki parçasıdır ve evreni anlamaya çalışır çünkü canlıdır.
Ocak 2016

Adem Şahin yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2015

Adem Şahin bir yanıta alt yorum yaptı

evet ama canlılılar içinde sadece insanlar evreni anlamaya çalışıyo bu özelliğin sadece insanlarda olması diğer canlı ve evreni oluşturan cansız maddelerde olmamasının bi mantığı varmıdır varsa nedir bi görüşünüz varmı
Tabiki parçasıdır ve evreni anlamaya çalışır çünkü canlıdır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fiziksel Özellikler

20 Kişi   10 Soru

Kadınlar

984 Kişi   358 Soru

Fizik

305 Kişi   266 Soru

Tarih

129 Kişi   150 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Toplum

108 Kişi   109 Soru

Küresel Kriz

26 Kişi   7 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Ahlak

14 Kişi   17 Soru

Matematik

717 Kişi   161 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Ateizm

107 Kişi   45 Soru

Dünya Medeniyetleri

2 Kişi   3 Soru

Çağdaşlık

4 Kişi   0 Soru

Medeniyetler

3 Kişi   7 Soru

Yerli Film

224 Kişi   52 Soru

Hayatın Amacı

53 Kişi   23 Soru

Korku

46 Kişi   34 Soru

Hayat

60 Kişi   66 Soru

Gerçek Aşk

17 Kişi   8 Soru

Atasözleri

92 Kişi   30 Soru

Spor

92 Kişi   143 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Bilmece

6 Kişi   5 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Hayal Gücü

941 Kişi   42 Soru

Duyusal Analiz

5 Kişi   5 Soru

Mantık

54 Kişi   24 Soru

Hayatın Anlamı

518 Kişi   48 Soru

Ahlak Felsefesi

249 Kişi   49 Soru