Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adem Şahiner, 

Gıda Mühendisi

"Şimdilik tek çıkar yol camdan dışarıyı izlemek."

/Virginia Woolf/

Aralık 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Biyodizel hakkında bildikleriniz nelerdir? Yatırım yapılırsa ne kadar doğru bir hamle olur ve varsa dezavantajları nelerdir?

Bio dizel yatırımını yapmak yerine bioenerji üretimine odaklanmanı tavsiye ederim. Ülkemizde biodizel kullanımı yaygın olmamakla beraber, kullanımında araca zarar verme söz konusu olduğundan pek rağbet edilmiyor. Tabi kaçak mazot ve ucuz yakıt alarak (10 numara yağ) gibi insan güvenliğini hiçe sayan şöförler hariç, pek kullanılan bir şey değil. 10 numara yağda bir nevi biodizel dir. Fakat dile getirmek istediğim asıl şey, bioenerji santraller ülkemizde hiç yok. Çinde 7 milyon, Hindistanda 2,5 milyon vs. santraller var. Ne demektir, tüm atık meyve, sebze, ev atıkları, büyük baş küçük baş hayvanların büyük küçük dışkıları, sanayi atıkları vs. bunlardan üretilen metan gazı ve elektrik üretimi yapılabilirliği var. Yani dışarıda çok büyük bir enerji kaynağı doğaya boş yere atılıyor.
yaklaşık 500 bin - 10 milyon TL yatırımla 15 milyon ile 590 milyon TL arasında sadece tek bir santralden gelir sağlayacak bir yatırımdan bahsediyorum.
ÖRNEK ;pop10haber.com/yazar/yazarlar/amasya%E2...
Amasya Suluova ve Gümüşhacıköy’de yılda 900 bin ton soğan üretilir. Bu soğanların 270 bin tonu pazara çıkmadan tarlada çürür. Çürük soğanlar dere ve nehir çukurlarına dökülür.
Güneş altında kalan çürük soğanlar da fermente olur ve metan gazı çıkarır. Sonuç olarak çevre ve insanlar zarar görür.
Tekin Arda araştırmacı, bunun böyle gitmemesi gerektiğine karar verir.
Üzerinde çalıştığı proje ile çürük soğanın doğaya atılması önlenir ve fermente edilerek metan gazı üretir hale getirir.
Metan gazı kojenerasyon santralinde kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülür. 1 metreküp metangazından 10 kWh elektrik enerjisi sağlandığı için yılda 40500000 kWh elektrik enerjisi elde edilir.
Dahası da var: 1 ton çürük soğandan 0,300 ton organik gübre çıkar. Böylece tarlada çürüyerek doğaya ve insanlara zarar veren soğanlarla bir şehrin elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanırken geriye kalan atıklardan elde edilen organik gübre de tarımda kullanılır.
Patenti dahi talep edilmeyen, sadece sosyal amaçla geliştirilen özel bir proje…
Herkes kendi memleketinde kullansa, herkes kendi memleketinin elektrik enerjisini karşılar. Projenin yıllık getirisi 16 milyon 750 bin TL’ye kadar ulaşıyor…
Aralık 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Kaybetmeye gelemiyorum, hiç fark etmiyor önemsiz dahi olsa birileriyle yarış içindeysem kaybettiğim vakit sinirleniyorum. Bu durum olumlu veya olumsuz nelere yol açar? Örneğin; iş hayatı.

Kaybetmeyi kim sever ki zaten? Maalesef zaman zaman kaybediyoruz bazi seyleri. Bu tip durumlarda yapmamiz gereken bu yenilgiden kendi yararimiza bir sey cikartmak. Neden kaybettigimizi sorgulamak gerek.

(+) Bence bu huyunu (insanlari surekli rakip olarak gormek) disariya yansitmadigin takdirde, surekli degisim ve gelisim icinde olacaksin. Surekli birilerinden daha iyi olmaya calisiyorsun sonucta. Is hayatinda basarili olabilirsin.
(-) Surekli birilerini rakip gordugun ve surekli ust kademeye cikmakla ugrastigin icin psikolojin yipranabilir. Insanlar bu huyunu fark ettiginde senden uzaklasabilir ve yalniz kalabilirsin. Sadece isiyle ugrasan, tek basina kalmis bir insana donusursun.

Yani isi dengede tutmak onemli. Rekabete ihtiyac var ama rekabetin dozajini iyi ayarlamali, insanligini/insani iliskileri kaybetmemelisin.
Ekim 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Üşengeç öğrenci zeki midir?

*Bir öğrencinin zekiliği üşengeç olup olmaması ile ölçülemez bence...
*Üşengeçler zeki olabilir...
*Zekilerde üşengeç olabilir...
*Her üşengeç zeki değildir...
*Her zeki de üşengeç değildir... ... ...
Ekim 2014

Adem Şahiner bir yanıt verdi.

Mahiyeti aynı markası farklı kaşar peynirler farklı sürelerde küfleniyor, bunun nedeni kalite mi fazla katkı mı?

Gıdada kaliteden ödün vermenizi tavsiye etmem pahalı oluşu ülkemiz şartları malum. Peynirde görülen bu durum çiğ sütün kalitesi, standart ürün elde edememesi, yetersiz sterilizasyon veya pastörizasyon, saklandığı şartlar vs önemli kriterler etkendir. Ama süt kısa ömürlü bir besin kaynağı ve muhafaza süresi çok düşük. Raf ömrü her daim kalite değildir. Herşeyin tazesini tüketmeniz dileğiyle :)
Ekim 2014

Adem ŞahinerRüya kişisini takip etmeye başladı

Rüya, Gıda Mühendisi, @ruya1

Eylül 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Solucan gübresi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? İleride bu alanda bir iş kurmayı düşünüyorum. Sizce başarılı olabilir miyim?

Türkiye'de bilinçsizce üretimi gerçekleştirilen en verimli gübre çeşidine solucan gübresi diyoruz.
Bu gübreyi üreten solucanların bilinen adı Kırmızı Kaliforniya Solucanıdır.
Belirli gıda atıklarıyla beslenen bu solucanlar 4.5 - 5 yıl kadar yaşamaktadırlar.
Erişkin bir solucanın ağırlığı 1.4 grama kadar ulaşabilmekte ve günlük 1gr kadar yeme ve bu yediğini gübre olarak çıkartabilmektedir.
Ayrıca laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş olan test sonuçları en verimli organik gübreden %30 daha fazla verim sağladığını kanıtlamıştır.
Tonaj da ki fiyatı normal gübrelere oranla daha pahalıdır.
Fakat bu sektör başta oldukça kazançlı gibi görünse de işin fizibilitesine gömüldüğünüzde son derece zor aşamalardan geçtiğini ve evde ki hesabın hiçbir şekilde çarşıda ki hesaba uymadığı ortaya çıkmaktadır.

Not: Bir dost.
Eylül 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Bu soruya Charles Bukowski'nin sözleriyle yanıt vereceğim. Bir arkadaşına yazdığı mektuptan kesitler derlemiştim. Yine burada yayınlıyorum:

"Canımı yakan asıl şey ise insanların sırf diğer türlüsü daha kötü olabilir diye korktukları için aslında hiç istemedikleri işlerine dört elle sarılıp, onun için mücadele ederlerken insanlıklarının silinip gittiğini görmek... İnsanlar korku dolu, itaatkâr bedenlerden ibaretler. Gözlerinin feri sönüyor. Sesleri çirkinleşiyor. Ve bedenleri. Saçları. Tırnakları. Ayakkabıları. Her şey.

Gençken insanların tüm o baskıya hayatlarını nasıl feda ettiklerine inanamazdım. Şimdi yaşlı bir adamım ve hâlâ inanamıyorum. Bunu neden yapıyorlar ki? Seks için mi? Televizyon mu? Araba taksitleri mi? Ya da çocukları için? Onların yaptıklarını birebir tekrarlayacak olan çocukları için mi?

Özgürlüklerine kavuşmasınlar diye kölelere asla yeteri kadar para vermezler. Yalnızca hayatta kalmalarına ve işlerinin başına yeniden dönmelerine yetecek kadar… Hepsinin farkındayım. Neden yapamıyorlar ki? Parklardaki bankların ne kadar rahat olduğunu ya da o bar senin, bu bar benim gezmenin ne kadar harika olduğunu biliyorum ben. Onlar beni oraya göndermeden önce neden gidip kendim oturmayayım ki? Neden bekleyeyim?
Aydınlatma aksesuarları satan bir firmada paketleme işçisi olarak çalışırken, diğer işçilerden biri aniden "Asla özgür olmayacağım! " diye bağırmıştı.

Patronlardan biri ortalıkta geziniyordu (adı Morrie'ydi) ve o adamcağızın, hayatının sonuna dek kısıldığı bu kapandan kurtulamayacağı gerçeğinden zevk alarak, düpedüz, kıkır kıkır gülmeye başlamıştı. "
Charles Bukowski
Ağustos 2014

Adem Şahiner bir yanıt verdi.

Hayalinizdeki motosiklet hangisi?

Ötesi varmı hocam ?
Motosiklet
Ağustos 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Hayalinizdeki motosiklet hangisi?

Motosiklet
Ağustos 2014

Adem Şahiner bir yanıta alt yorum yaptı

Herhangı bırısı bır ıddada bulunursa o konuda ıyıysem kaybedersem uzulurum sinirlenırim buna tavlada dahil..Telefonumu kapatmam ama eleştirilere cok kızarımm
Muhtemelen tavla oynarken de karşınızdakini zar tutmakla suçluyor, maç izlerken kaybederseniz telefonunuzu kapatıyorsunuz, değil mi?
Ağustos 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Kaybetmeye gelemiyorum, hiç fark etmiyor önemsiz dahi olsa birileriyle yarış içindeysem kaybettiğim vakit sinirleniyorum. Bu durum olumlu veya olumsuz nelere yol açar? Örneğin; iş hayatı.

Biraz egoist olabilirsin(kızma ama) kendine bazı şeyleri öğretebilirsin mesela sen nasıl başkalarından bazı konularda üstünsen bazı kişilerin de senden üstün olması normal bir şey ama bunları düşünürken aşırıya kaçmadan daha iyisi olmak için çaba sarf edebilirsin. İnsanlara kızma senden bazı konularda daha iyiler diye unutma ki sen de onlardan bazı konularda üstünsün +1(Hırs) : D
Ağustos 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Kaybetmeye gelemiyorum, hiç fark etmiyor önemsiz dahi olsa birileriyle yarış içindeysem kaybettiğim vakit sinirleniyorum. Bu durum olumlu veya olumsuz nelere yol açar? Örneğin; iş hayatı.

Kaybettiğinizde verdiğiniz tepkilere bağlı. Eğer sinirleniyor ve kazanan taraf ile çatışma içine giriyorsanız göze batarsınız. İş hayatında patronların sizin duygularınızla işi yoktur. İnsancıl bir tutum içinde olan bir iş yerinde olsanız bile, şirketin temel amacı olan para kazandırmayı baltalayacak bir şey yaparsanız önce sizi uyarırlar, sonra hareketlerinizi kontrol etmeye başlarlar ve sizden kurtulmaya çalışırlar.

İş hayatı, temelde para kazanma amacını barındıran ve duygulara önem vermeyen bir yerdir.

Birileriyle makul ölçüde bir yarış içinde olmak teknik açıdan bireyin gelişimine yardımcı olabilir fakat bu yarışın dozu tutturulamaz ise size zarar vermeye başlar. Dışlandığınızı hissettiğiniz zamanlar olacaktır. Bu yüksek ihtimalle bir yanılsamadır. Örneğin üstünüz, yarış içinde olduğunuz kişiye bir iş verir ve bu iş süresince o kişi ile iletişimde olur. Bu iletişim aslında süreç açısından çok doğalken, sanki o kişinin sizi geçtiği, üstünüzün gözünde yer ettiği ve pabucunuzun dama atıldığı hissine kapılabilirsiniz. Bu durum sizce de yıpratıcı değil mi?

Öte yandan takım çalışması sürdürmeniz gereken sektörlerde, bir diğer kişi ile yarış haline girip çatışma yaşamaya başlarsanız takımı baltaladığınız düşünülür. Ki gerçekten de öyledir. İş birliği yapmanız gerektiği halde bunu yapamıyor olursunuz ve bu size dezavantaj sağlar. Muhtemelen de karşıdaki kişinin biraz kafası çalışıyor ise bu durumu sizin aleyhinize çevirir ve sinsi davranmaya başlar. Sizinle zaman zaman soğuk savaş içinde olduğunu fark edersiniz. Kimse tarafından fark edilmeyen ve sizi aşırı derecede rahatsız eden sinsiliklerden bahsediyorum.

Konuyu uzatıp kapsamdan çıkmadan bitirecek olursam, iş hayatında rekabet, dozu tutturulamaz ise çatışmayı ve beraberinde verimsizliği getirir. Daha da kötüsü size kötü ün getirir. Bu duruma düşen biri her ne kadar işinde iyi biri olsa bile, girdiği yarışı aslında hiç kazanamamış olur.
Ağustos 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Kaybetmeye gelemiyorum, hiç fark etmiyor önemsiz dahi olsa birileriyle yarış içindeysem kaybettiğim vakit sinirleniyorum. Bu durum olumlu veya olumsuz nelere yol açar? Örneğin; iş hayatı.

Erken ölürsün.
Azim iyidir, ancak hırs içinde nefret barındırır. Başarıyı elden bırakmamak istemek ve asla pes etmemek azîmin göstergesi olmakla beraber, hep "en" olmak istemek seni yorar, gereksizdir. Sen kendini bildiğin sürece yarışacağın tek bir kimse var: O da kendin.
Ağustos 2014

Adem ŞahinerDoruk Yiğit Güney kişisini takip etmeye başladı

Doruk Yiğit Güney, Makina Mühendisi, @roleonly

Ağustos 2014

Adem ŞahinerÖzden Alperen Çal kişisini takip etmeye başladı

Özden Alperen Çal, Otomotiv Mühendisi, @ozdencal

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği, KBÜ Taşıt Teknolojileri Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi, Karvolt Elektromobil Software Development Specialist, Co-Founder of Yuki 3D www.yuki3dp.com

Temmuz 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

İskambil kağıtlarının tarihi nereye dayanmaktadır?

Tahminlere göre Fransa' nın 1300 yıllarına doğru kullanılmaya başlanır. Doğal olarak o dönemin esintileri devam etmiştir. Kral, kraliçe, papaz, ...

52 kartlık bir desteden oluşuyor. 4 tane de temel simgesi var . Kupa, maço, sinek, karo,

K simgesi King den, Q simgesi de Quenn den gelmekte.

İskambil Oyunları

Maça şekli itibari ile mızrak ucuna benzediği için ordunun gücünü temsil eder... Karo o zamanki deniz ticaretinde kullanılan gemilerin kiremitlerinden esinlenerek orta sınıfı ve çalışkanlıklarını anlatır... Sinek ise yonca yapağı şekli ile köylü sınıfına atfedilmiştir... Kupa ise kalp ve kalkanı anımsatan şekli ile asilliği temsil ettiği için içlerinde en değerlisidir.
Temmuz 2014

Adem Şahiner bu yanıtı beğendi:

Vücut geliştirme sürecinde kullanılan protein tozları, aminoasit hapları ve yağ yakıcı haplar sağlığa zararlı mıdır?

Evet toz/hap kullananlar kullanmayanların 2-3 sene de yaptığı işi 6 ay gibi kısa bir sürede yapar. Gel gelelim bu alınan KİMYEVİ maddeler peynir altı süz tozu diye süslü cümlelerle sanki zararsızmış edası verilmeye çalışılıp çok başarılı bir pazarlama tekniği yakalamış ve kapitalist sistemin gereği gibi burada da cebinizden paranızı rızanızla almaktadır.

Böyle durumlarda çok basit bir şeyi düşünmek gerekir, o aldığınız ürünlerin RAF ÖMRÜ nedir? En az 6 ay diye biliyorum bazısı 1 yıl belki de, peki siz hiç gördünüz mü doğal bir ET/SÜT ürününün 6 ay bozulmadan durduğunu? Firmalar hem yapay bileşikler oluşturuyorlar, hem de bu oluşturdukları maddeyi korumak için de dünya kadar kimyasal içerik katıyorlar ve sen de bunu alıyorsun, soruyorum sana hala zararsız mı diyorsun?

Kusura bakma da kimse kar/menfaat amacı güttüğü bir iş'de bunun içinde zararlı madde-kanser yapıcı kimyasallar vs var demez, tabi ki peynir altı suyu der ve sen de inanırsın... ;)
Temmuz 2014

Adem Şahiner bir yanıt verdi.

Hangi hava senin ruhunu yansıtıyor? Neden?

Sonbahar-hüzün biraz mazoşistçe belki :)
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Yazılım

3251 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3404 Kişi   268 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Sinema

3255 Kişi   301 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Gerçek Hayat

842 Kişi   102 Soru

Fotoğraf Makinesi

365 Kişi   58 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

535 Kişi   81 Soru

Enstrüman

65 Kişi   65 Soru

Tıp

355 Kişi   261 Soru

İnsan Sağlığı

537 Kişi   314 Soru

Felsefe

1948 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Üniversite

418 Kişi   203 Soru

Tasarım

376 Kişi   53 Soru

İnsanlar

440 Kişi   217 Soru

Filmler

3387 Kişi   192 Soru