Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adem Şahiner,

Gıda Mühendisi

"Şimdilik tek çıkar yol camdan dışarıyı izlemek."

/Virginia Woolf/

Aralık 2014

Adem Şahiner

Biyodizel hakkında bildikleriniz nelerdir? Yatırım yapılırsa ne kadar doğru bir hamle olur ve varsa dezavantajları nelerdir?

Bio dizel yatırımını yapmak yerine bioenerji üretimine odaklanmanı tavsiye ederim. Ülkemizde biodizel kullanımı yaygın olmamakla beraber, kullanımında araca zarar verme söz konusu olduğundan pek rağbet edilmiyor. Tabi kaçak mazot ve ucuz yakıt alarak (10 numara yağ) gibi insan güvenliğini hiçe sayan şöförler hariç, pek kullanılan bir şey değil. 10 numara yağda bir nevi biodizel dir. Fakat dile getirmek istediğim asıl şey, bioenerji santraller ülkemizde hiç yok. Çinde 7 milyon, Hindistanda 2,5 milyon vs. santraller var. Ne demektir, tüm atık meyve, sebze, ev atıkları, büyük baş küçük baş hayvanların büyük küçük dışkıları, sanayi atıkları vs. bunlardan üretilen metan gazı ve elektrik üretimi yapılabilirliği var. Yani dışarıda çok büyük bir enerji kaynağı doğaya boş yere atılıyor.
yaklaşık 500 bin - 10 milyon TL yatırımla 15 milyon ile 590 milyon TL arasında sadece tek bir santralden gelir sağlayacak bir yatırımdan bahsediyorum.
ÖRNEK ;pop10haber.com/yazar/yazarlar/amasya%E2...
Amasya Suluova ve Gümüşhacıköy’de yılda 900 bin ton soğan üretilir. Bu soğanların 270 bin tonu pazara çıkmadan tarlada çürür. Çürük soğanlar dere ve nehir çukurlarına dökülür.
Güneş altında kalan çürük soğanlar da fermente olur ve metan gazı çıkarır. Sonuç olarak çevre ve insanlar zarar görür.
Tekin Arda araştırmacı, bunun böyle gitmemesi gerektiğine karar verir.
Üzerinde çalıştığı proje ile çürük soğanın doğaya atılması önlenir ve fermente edilerek metan gazı üretir hale getirir.
Metan gazı kojenerasyon santralinde kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülür. 1 metreküp metangazından 10 kWh elektrik enerjisi sağlandığı için yılda 40500000 kWh elektrik enerjisi elde edilir.
Dahası da var: 1 ton çürük soğandan 0,300 ton organik gübre çıkar. Böylece tarlada çürüyerek doğaya ve insanlara zarar veren soğanlarla bir şehrin elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanırken geriye kalan atıklardan elde edilen organik gübre de tarımda kullanılır.
Patenti dahi talep edilmeyen, sadece sosyal amaçla geliştirilen özel bir proje…
Herkes kendi memleketinde kullansa, herkes kendi memleketinin elektrik enerjisini karşılar. Projenin yıllık getirisi 16 milyon 750 bin TL’ye kadar ulaşıyor…
 • 1 Yanıt
Ağustos 2014

Adem Şahiner

Kaybetmeye gelemiyorum, hiç fark etmiyor önemsiz dahi olsa birileriyle yarış içindeysem kaybettiğim vakit sinirleniyorum. Bu durum olumlu veya olumsuz nelere yol açar? Örneğin; iş hayatı.

Erken ölürsün.
Azim iyidir, ancak hırs içinde nefret barındırır. Başarıyı elden bırakmamak istemek ve asla pes etmemek azîmin göstergesi olmakla beraber, hep "en" olmak istemek seni yorar, gereksizdir. Sen kendini bildiğin sürece yarışacağın tek bir kimse var: O da kendin.
 • 17 Yanıt
Nisan 2014

Adem Şahiner

Kaşınmak bir hastalık mıdır? Zengin kaşıntısı nedir?

Kaşınmanın altında bir çok hastalık yatıyor olabilir. Bazen psikolojik nedenlerle, midenizin kaldırmadığı bir durumla karşılaştığınızda, etrafın kirli olduğunu düşündüğünüzde huylanıp kaşınmaya başlayabilirsiniz. Bunlar görülen durumlardır. Bunların dışında neden olabilecek hastalıklar;

 • Kaşınmayla birlikte vücutta kızarıklık, döküntü ve kabarma gibi problemler yaşıyorsanız, cilt le ilgili hastalıklar buna neden olabilir. Egzama, alerjik reaksiyonlar, mantar enfeksiyonları gibi...
 • Cildin kuru ve nemsiz olması kaşınmasına yol açar.
 • Cildi hassa olanlar, güneşle temas sırasında kaşınmaya başlar bu insanlar güneşten koruyucu kremlerle dışarı çıkmalıdır.
 • Histamin adlı kimyasal, cilt hücreleri tarafından çok fazla salgılandığında kurdeşen ortaya çıkar. Ciltte beyaz ya da kırmızı, yaklaşık 1 cm büyüklüğünde kabarcıklar meydana gelir ve kaşıntı yapar.
 • Karaciğer rahatsızlıkları, tiroid bezinin az ya da çok çalışması, Çölyak hastalığı, kronik böbrek hastalıkları, anemi (demir eksikliği) de kaşıntıya neden olan hastalıklar arasındadır.
 • Aşırı temizlik kaşıntı nedeni olabilir. Özellikle makat çevresini sabun, parfümlerle temizlemek doğal florayı bozar ve kaşıntılara neden olur.
 • Kıl kurtları makatta ve burunda aşırı kaşıntı sebepleri olabilir.
 • Hamilelik zamanında çok kaşıntı olabilir. Karında meydana gelen çatlaklar buna neden olabilir.
 • 1 Yanıt
Nisan 2014

Adem Şahiner

Astroloji hakkında ne düşünüyorsunuz?

Birileri anlatınca eğlenceli geliyor ama dinlerken bile inanmıyorum hissi ağır basıyor. Gerçi şöyle bir geriye baktığımda bazı burçtan insanların ortak özelliklerini görebiliyorum. Tabii şimdi onları yazmayacağım, her ne kadar kitaptaki tanımlarına uysalar da bir ikizlere dağınıksın, bir akrebe seks düşkünüsün, bir balığa hayal dünyanda yaşıyorsun, bir yengece domestiksin dediğinizde hakaret olarak algılıyorlar. :)
 • 2 Yanıt
Nisan 2014

Adem Şahiner

Solucan gübresi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? İleride bu alanda bir iş kurmayı düşünüyorum. Sizce başarılı olabilir miyim?

Türkiye'de bilinçsizce üretimi gerçekleştirilen en verimli gübre çeşidine solucan gübresi diyoruz.
Bu gübreyi üreten solucanların bilinen adı Kırmızı Kaliforniya Solucanıdır.
Belirli gıda atıklarıyla beslenen bu solucanlar 4.5 - 5 yıl kadar yaşamaktadırlar.
Erişkin bir solucanın ağırlığı 1.4 grama kadar ulaşabilmekte ve günlük 1gr kadar yeme ve bu yediğini gübre olarak çıkartabilmektedir.
Ayrıca laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş olan test sonuçları en verimli organik gübreden %30 daha fazla verim sağladığını kanıtlamıştır.
Tonaj da ki fiyatı normal gübrelere oranla daha pahalıdır.
Fakat bu sektör başta oldukça kazançlı gibi görünse de işin fizibilitesine gömüldüğünüzde son derece zor aşamalardan geçtiğini ve evde ki hesabın hiçbir şekilde çarşıda ki hesaba uymadığı ortaya çıkmaktadır.

Not: Bir dost.
 • 2 Yanıt
Nisan 2014

Adem Şahiner

Facebook insan ilişkilerine zarar verdiğini düşünüyorum ve kapattım. Biten ilişkiler, hakaretler ve özel hayatın gizliliği dışında çok bir şey göremedim. Sizce de zararlı değil mi?

Kesinlikle doğru. İnsanlar teknolojinin zararlarını en çok sosyal medyadan görüyor. Özellikle de çiftler için çok önemli sorunlar teşkil edebiliyor.
 • 12 Yanıt
Daha fazla göster