Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahmer, 

Akademisyen

Akademisyen Ahmer inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Ocak 2015

Ahmer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Terörizmin Manşetlere Taşınmayan Tarafı – Karima Bennoune | academİdea | Tüm Renkler, Özgür Fikirler

Karima Bennoune, gerçek hayatta yaşanan, insanların kendi çevrelerindeki aşırı tutuculuğa karşı savaştıkları dört güçlü hikaye paylaşıyor- sevdikleri inançlarının suça, saldırılara ve cinayetlere alet edilmesini reddediyorlar. Ve Karima Benno bir alıntı yaparak: "Aşırı tutuculuklar, aşırı sağcı politik hareketler ki küreselleşme bağlamında dini kendi politik hedeflerine ulaşmak için kullanmaktadır." diyor. Örneklerle anlattığı bu kişisel hikayeler dünyanın en çok görmezden…
Ocak 2015

Ahmer bir yanıt verdi.

Aralık 2014

Ahmer bir yanıt verdi.

Sınıflarda kamera takip sistemi olsun ister miydiniz?

Kontrol mekanizması olarak kesinlikle doğru olmaz çünkü olumlu davranışlar bile suistimal edilebilir görüntüler izlendiğinde. Bi örnek oalrak, videonun yarısından başlatan bir aile konuyu tümüyle yanlış anlayıp sıkıntı çıkarabilir bunun tabiki art niyetli öğretmenlerde var bunun yolu takip sistemi ile değil daha nitelik bir eğitimle olmalı. Yani her üniden mezun olanı kpss gibi bir sınavla öğretmen yapmak yerine öğretmen adayına öğretmenlik bilinci yerleştirilmeli. . .
Kasım 2014

Ahmer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Demokrasi Güven Olmadan Var Olabilir mi? academidea.com/ivan-krastev-demokrasi-gu...

Ivan Krastev: Demokrasi Güven Olmadan Var Olabilir mi? | academİdea | Tüm Renkler, Özgür Fikirler

'Son 50 yılda yaşanan devrimler politik kültürü şekillendirdi.' diyor Ivan Krastev. İleri doğru atılan her adımın (60'ların kültürel devriminden son yıllarda ortaya çıkan nöroloji alanındaki gelişmelere kadar) demokratik alanda aşınmalara da neden olduğunu gösteriyor bize. Onun da dediği gibi, "İyi olan şeyler aynı zamanda kötüye de gitti." Demokrasi kurtulabilecek mi?
Kasım 2014

AhmerSertaç Kunduz kişisini takip etmeye başladı

Sertaç Kunduz, Girişimci, @sertac

--

Kasım 2014

Ahmer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Ahmer bir yanıt verdi.

Boğaziçi PDR okuyorum ve ileride insan kaynaklarına yönelmek istiyorum. İkinci üniversite olarak PDR ile beraber işletme okumanın kariyerim için önemli olacağını düşünüyorum. Sizin tavsiyeleriniz nedir?

Senin için olumlu olur fakat madem spesifik bir alan belirledin, Sakarya Üniversiteisnde "Uzaktan İnsan Kaynakları Yönetimi" okuman daha faydalı olacaktır. Yada bir lisans daha okumak yerine Yüksek lisansınız İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yapabilirsin. . .
Ekim 2014

Ahmer bir yanıt verdi.

Akademik kariyer açısından sınavsız 2. üniversite olarak hangi bölüm okunmalıdır?

"Akademik kariyer" düşünüyorsan önce hangi alanda uzmanlaşmak istediğine karar vermen lazım ve sonra gereksiz yere bir lisans bölümü daha okumaman lazım. Hangi alanda uzmanlaşmak istediğine kara verdikten sonra şuan okuduğun bölümü 3 ve üzeri ortalmayla bitirip ingilizceyi en az iyi seviyede öğrenip sonra uzmanlaşmak istediğin alanda yüksek lisans yapman lazım. Sonra yüksek lisansta iyi bir tez hazırlayıp ya Araştırma görevliliğine başvuracaksın öyle devam edeceksin yada ara vermeden doktoraya devam etmelisin...

NOT: Çoğu kişi hangi alanda çalışmak istediğin gibi bişeyler yazmış, zaten alan akademik alan hani akademisyenlik, herkes meseleyi çok yanlış anlamış. . .
Ekim 2014

Ahmer bir yanıt verdi.

Yüksek Lisans yaparken çalışan yakınlarınız var mı? Zorlukları nelerdir?

Çalışmanı kesinlikle tavsiye etmem! Yüksek lisans derken genel oalrak öğrencin aklına hep lisans eğimi gelir ve karşılaştırmasını ona göre yapar, bu çok yanlış. Çünkü yüksek lisansta ki okuma listen 4 yıllık lisansından belki 4 kat daha fazla olacak. İşe girip çalışırsan yüksek lisansa ağırlık veremeyebilirsin tabi ki bu işede bağlı ama ne olursa olsun yüksek lisans akademik bir eğitimdir ve iş ile birlikte çok yorar.

Yazacağın tezle tecrübenin neredeyse hiç bir alakası yok. Çünkü akademik bir tez tamamen okumaya dayalı teoriktir yani daha önce tecrübeli olman sana okumalarından daha fazla bişey katmaz, burada önemli olan şey tamamen teze yoğunlaşmandır eğer iyi bir tez çıkarmak istiyorsan. . .
Ağustos 2014

Ahmer bir yanıt verdi.

Almanya'da mı Avusturya'da mı Makina Mühendisliği Yüksek Lisansı yapmak daha faydalı olur?

Ülke bazında bakmak kesinlikle yanlış olur, Üniversite olarak hatta bölüm olarak incelemek gerekli. Almanya makine konusunda ileri bir ülke fakat Avusturya'da ki bir üniversitenin bölümü çok daha nitelikli kaliteli eğitim veriyor olabilir. Kısacası bu alanda ek tek üniversitelerle iletişime geçip bilgi almak daha mantıklı...
Ağustos 2014

Ahmer bir yanıta alt yorum yaptı

Çok güzel bi fikir, buna bütçede sağlayabilrisin. öncelikle bunu bir proje haline getirin elinizde bir çıktı olursa destek bulmanız kolalaşır, muhtemelen sinemalar buna öncülük etmeyecektir bu yüzden proje haline getirip belediye, kaymakamlık, bulunduğunuz yerdeki üniverisitenin sinema televizyon bölümünden kişilerle irtiba geçerek kaynak sağlayabilirsin
Kültür Bakanlığı'na (bakan olursa) yazılabilir ve DT sahnesi olan her şehirde belirli aralıklarla ücretsiz tiyatro etkinlikleri yapılması için istekte bulunulabilir.
Sinema içinse önce şu yüksek bütçeli gişe filmleri furyasından kurtulmalı ve gençlere/çocuklara daha eğitici ve tabi ki bedava sinema gösterimleri yapılabilmeli.
Şehirlerde böyle uygulamalara öncülük edebilecek sinemalar bulunmalı.
Biraz yürek.
Ağustos 2014

Ahmer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dünyanın en büyük sorunu, öğretmek yerine empoze edip dayatıyoruz... academidea.com/dayatma

Dayatma | academİdea | Tüm Renkler, Özgür Fikirler

Ağustos 2014

Ahmer  yeni bir  gönderide  bulundu.

İstihbarat Zafiyeti ve Bilimi Üzerine

İstihbarat denilince akıllara ilk olarak James Bond filmleri ya da malum diziler geliyor. Bu tür film ve dizilerin istihbarat konusuna ya merak uyandıran bir alan ya da uzak durulması gereken bir alan olarak algı oluşturuyor. Aslına baktığınızda bu aksiyon bir istihbarat faaliyetinin %5′ini oluşturuyor ancak. İstihbaratın bu gizemli yanını bilerek kullanan bazı yazar çizer takımı ise gerçeklikten uzak bire on katılarak yazılan komplo teorileri ile dolu kitaplar ortaya çıkarıyor. Özellikle Türkiye’de akademik bir metin aradığınızda yok denecek kadar az sayıda metin bulabiliyorsunuz.
İstihbarat ABD’de özellikle 1970′ lerden sonra sosyal bilim olarak kabul görmüş ve bu alanla akademik metinlerden lisans üstü eğitimde bölüm açılmasına kadar bir çok çalışma yapılmış. ABD ve Avrupa’ya baktığımızda şuan 150′den fazla bu alanda bölüm bulunmaktadır. Peki Türkiye’de neden bu alanda bir çalışma yok?
Yakın zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi “Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri” bölümünü açtı öğrenci almaya başladılar. Bölümün öncüleri akademik kitaplarda yazmaya başladılar. Sorun şu ki neden bu kadar bekledik ve geriden takip ediyoruz?
Aslında başta söylediğimiz konuyla ilgili bir konu: pek piyasa yapmayacak bir bölüm ya da satışı yapılmayacak kitaplar olarak görülmekteydi. İstihbarat alanında ki çeviri kitap sayısı bile o kadar az sayıda ki…
Sherman Kent’e göre İstihbarat: Disiplinlerarası bir çalışmadır yani akademik bir faaliyettir.
Araştırma merkezilerimiz ya da üniversite enstitüleri dahi bu alana girmiyor. Sosyal bilimler alanında özellikle siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ile alakalı merkez ve enstitülerden hatta ve hatta stratejik araştırma merkezilerinde dahi “İstihbarat Çalışmaları” masasının olmaması çok garip bir durum. Neyse ki İstanbul Aydın Üniversitesi böyle bir adım attı da inşallah örnek olur. Burada öğrencilerinde aslında talep etmesi gerektiğini vurgulamadan olmaz ama şunu da duyar gibiyim: İstihbarat master’ı yapıp hepimiz MİT’e girip ajan mı olacağız? Tabi ki hayır, nasıl ki tüm Kamu Yönetimi öğrencileri Kaymakam, Uluslararası İlişkiler öğrencileri Diplomat olmuyorsa İstihbarat alanında master yapan tüm öğrenciler de MİT Ajanı olmayacak. Özel sektörde de çok fazla iş imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bir akademik çalışmadır ve bu alanda yapılan çalışmalar diğer sosyal bilimler alanında ki çalışmalar gibi ülkeye ve bu alanda çalışmak isteyenlere yaralar sağlayacaktır.
Aslında konuyu uzatmak mümkün, çok fazla teorik kavram ve tanımlarla sıkmak istemiyorum fakat son olarak istihbarat ne işe yarar derseniz; ekonomik, siyasi, askeri ve endüstriyel alanlarda istihbarat çalışanlar, oyun kurucu aktörlerin başında gelmektedir. Bunu film ve dizilerde ki gibi sadece bir aksiyon olarak düşünmemeli istihbaratın bir sosyal bilim olarak akademik bir çalışma gerektirdiğini bilmek gerekir.
Kaynak: academidea.com/bir-sosyal-bilim-olarak-... .
Daha Fazla