Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahmet Kafkaslı, 

Mimarlık Öğrencisi

Mimarlık Öğrencisi Ahmet Kafkaslı inploid.com'da 3 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Şubat 2015

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Film hayal gücünü geliştirmekten çok kısırlaştırır bence
kitabın her türlüsü okurken kafanda bir yandan da canlandığı içi her türlüsü gelişme gösterir hayal gücünde
Şubat 2015

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Han Tümertekin'in "B2 EVİ" hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Sayın meslektaşlarım;
B2 Evi ahır olmaz, olamaz. B2 Evi çok özel bir evdir. Örneğine az rastlanır bir müşteriye , az rastlanır bir "yer" de az rastlanacak gerçek bir mimari örnektir.

Betonart dergisinin 2005/KIŞ sayısındaki röportajı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
mimarlar.com/AAB3652556F94F8D80C091AE39...
Mimari Tasarım
Mimari TasarımMimari Tasarım

Mimari Tasarım
Mimari Tasarım

Mimari Tasarım

Aralık 2004 yılında milliyet gazetesinde bir röportaj yayınlanmış gene. Bunu da okumanızı tavsiye ediyorum.

milliyet.com.tr/2004/12/08/pazar/paz01....

Özellikle müşterilerinin taleplerinin alışık olduğumuz kalıplardan ne kadar farklı olduğunu ama bir o kadar da bilinçli olduğunu bilmek gerekiyor. Sadece kitap okumak, şehir ve yoğun iş yaşantılarının tamamen dışında kalabilecekleri bir kutu istemişler ve hatta mimar ile kurdukları sosyal ilişki sayesinde işin en başında daha bir gereksinim iken mimarı devreye sokuyorlar.

Arsa seçimini mimarın bilgisi ve tavsiyesi doğrultusunda yapıyorlar mesala.

Sonrasında daha önce de söylediğim gibi ne istediklerini çok iyi biliyorlar ve bunu ifade edebiliyorlar.

Mimar, şu anda çoğumuza hayal ürünü gelebilecek bir bir yöntemle, yani aslında yapması gerektiği gibi sadece gereksinimlere cevap veriyor.

Bunu da tam anlamıyla inanarak yapıyor. Yazarların, senaristlerin sıklıkla ifade ettiği bir klişe vardır bilirsiniz. Yarattıkları karakterler hikayenin nasıl akacaklarına kendileri karar verirler derler. Bu evde de aynı hissiyata kapılıyorum. Oluşturulan ana eskiz, taslak geri kalan tüm ayrıntıların kendiliğinden yerini bulmasını sağlamış.

Arka istinat duvarı ile bina kütlesinin kurduğu ilişki doğrultusunda merdiven aslında ana hacmin dışında kalmış yani salondan yatak odasına geçmek için evin dışına çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Yağmur, rüzgar, kar, çamur önemli değil, çünkü asıl mesele, uyku eylemini tüm çapaklarından temizleyip yatağa bir tek uyumaya gitmek . Başta söylediğim istinat duvarı ve bina kütlesinin kurgusal problemine cevap olarak merdivenin ara kesitte kalması bu sonucu doğuruyor. Tam tersi olsaydı senaryoya ters giden, tutarsızlık yaratan, çelişen şeyler ortaya çıkarırdı. Müşteri diyor ki, " Ben zaten şehirdeki evimde salondan yatak odasına geçer gibi değil, farklı bir deneyim yaşamak iin gidiyorum oraya dolayısıyla yağmurlu bir günde de üstüme bir şey alıp evin dışına çıkıp merdivenle üst kata çıkabilirim. " Duyarlılıkla fark edilen bir problemin cevabı sonucu ortaya çıkan kazanç ve bu kazancı sadece gene olabildiğince sade bir merdivenin yaratıyor olması olsa olsa "ilham verici" olarak açıklanabilir.

İnşaat süreci ile de ilgili olarak, Betonart dergisindeki röportajtan bir alıntı her şeyi açıklıyor aslında " Kalfa B2 Evi'ni bitirdiğinde dedi ki "30 yıldır yaptığım işin aynısını yaptım ama bambaşka bir şey çıktı. ""

Eşi benzeri bulunmayan malzemeler kullanarak, tüm mühendislik hesap sınırları zorlanarak, olmadık geometrilerde bir plan çözümüne sahip olmak, yani nicelik olarak kabarık bir listeden ziyade, nitelik olarak yoğun bir ürün ile karşı karşıya olduğumuzun bilincinde olmalıyız.

Ödül noktasında ise kurul tarafından görevlendirilen mimarın inceleme için evde bir hafta vakit geçirdiğini, müşteri ile, mimar ile, yapı ustaları ile ve komşular ile tek tek görüşerek bir rapor hazırladığını da belirteyim.

Tam olarak elimde bir belge yok ama bilgim kadarıyla, betonarme karkas bir bina.

Sonuç olarak müşterinin talebi, arsa seçimi, projelendirme süreci, imalat süreci , tam tamına her şeyi ile içinde bulunduğumuz mimarlık pratiği açısından ütopik derecede ideal bir yapıdır B2 Evi.
Şubat 2015

Ahmet Kafkaslı yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2015

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

İnception filmini izle ve fantastik kitaplar oku
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Hayal gücü geliştirmek için en iyi film tür olarak bilim-kurgudur. Bu türde benim bildiğim en iyi filmler; Başlangıç, Prestij, Otomat, Star wars, Yüzüklerin efendisi, Harry Potter. Star trek vb.
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Hayal gücünüzü bir kaç bilim-kurgu filmi veya fantastik film seyrederek ya da kitaplarını okuyarak geliştiremezsiniz. Hayal gücünüzün gelişmesi için her türlü kitabı okuyup kelime hazinenizi, olaylara bakış açınızı geliştirmeniz ve genişletmeniz gerekir. Siz Asimov, Arthur c. Clarke ya da Ursula K. Le Guin gibi yazarların sadece fantastik/bilim-kurgu kitaplar okuduğunu mu sanıyorsunuz? Ya da bilim-kurgunun babası Jules Verne, veya fantastik edebiyatın babası H.P. Lovecraft bilim-kurgu ve fantastik kitaplar mı okumuştu veya filmlerini mi seyretmişlerdi? Eğer klasik eserleri okumazsanız, onlardaki anlatım çeşitliliğini, psikolojik derinlikleri, hayata bakış açılarını kavrayamazsanız istediğiniz kadar fantastik/bilim-kurgu film seyredin veya kitap okuyun hayal gücünüz yerinde saymaya devam eder... Hayal gücünüz kelime haznenizden öteye geçemez. . . .
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Ursula K. Le Guin okumanı şiddetle tavsiye ediyorum... Bilimkurgu Hayal Gücü sınırlarını ölçebilir insanın... Ve elbette The Lord of the Rings serileri... Ayrıca kitaplarıda. . .
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Hayal gücünüzü geliştirmek için kitap veya filmden ziyade gezi özellikle yurtdışı gezilerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum.
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Hayal gücüne en çok katkı yapan yegane ögelerden biri de mitolojik hikayelerdir bence. O yüzden farklı kültürleri araştırıp onların mitlerini efsanelerini de okuyabilirsiniz aslında. Japon mitolojisi çok enteresandır mesela hint mitolojisi de keza öyle orta asya Türk mitolojisi fazla bilinmez maalesef ama bulunmalı okunmalıdır mutlaka mitoloji de sadece yunanlılar da olcak diye bi kaide yok di mi ama :)
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Yüksek IQ'lu öğrencilere nasıl yaklaşılmalıdır?

Aslında böyle sorulara cevap vermek istemiyorum zira bu gibi uzmanlık gerektiren konularda bizim oturduğumuz yerden ahkam kesmemiz pek doğru gelmiyor bana. Ama yine de sınırlı bilgim dahilinde bir yorum getireceğim belki fikir alış verişi sırasında bir şeyler öğreniriz.

İlk olarak, bu öğrencilerin 'normal' olarak öğrenmediğini biliyorsak mutlaka kendilerine özel bir programları olmalı diye düşünüyorum. Benzer zeka düzeylerinde, benzer algılayış şekli olan öğrenciler bir arada olduğunda ve müfredat da onlara uygun bir biçimde hazırlandığında hiç şüphesiz eğitimin kalitesi artacaktır.

Öte yandan, bu öğrencilerin her zaman ayrı okullarda ya da sınıflarda eğitim görmelerini sağlamak mümkün olmuyor. Sınıfa girdiğimizde böyle bir öğrenciyle karşılaştığımızda kısa vade için dahi olsa bazı çözüm yolları geliştirmek gerekebilir. Bence burada yine temel strateji bu öğrenciyi de göz önünde bulundurarak programı hazırlamaktır. Zaten farklı zeka ve algı şekillerine hitap edecek şekilde program hazırlamak sınıfta 'özel' öğrenci olmasa dahi faydalıdır. İşte biz bu farklı beyinlere hitap etme noktasında yüksek IQ'lu öğrenciyi de göz önünde bulundurmalıyız. Onu zorlayacak ya da onun ilgisini çekebilecek şekilde özel görevler, ödevler programlar hazırlanabilir.

Hemen akıla 'özel olursa yine ayrıştırmış mı oluruz' sorusu gelebilir. Elbette bu durum göz önünde bulundurulmalıdır ancak öğretmenin bu durumu idare edebileceğini düşünüyorum. Üstelik bu yüksek zekalı öğrenci olmasa dahi 30 farklı öğrenciye aynı ödevi vermek de bana pek adil, mantıklı görünmüyor.

İstanbul'da staj yaptığım bir özel okulda öğretmenlerin 3 farklı kitapçık hazırladıklarını görmüştüm. Çocuklara çalışma kağıtları dağıtılırken, sessizce ve sakince farklı öğrencilere farklı kağıtlar veriliyordu. Çocuklarda bu durumu pek fark etmiş gibi değildi. Tabii ki öğrencilerin fark etmeme ihtimaline güvenerek böyle hareket edilmemiştir ancak velilerle, öğrencilerle uygun bir iletişimle gerçekleştirilmesi bana makul göründü.

Özetle söylemek istediğim şey, özel öğrencilere özel muamele gösterilmelidir. Ancak bunun için de öğretmenlerin yine özel eğitimler alması, bu konuda araştırmalar yapması gerekir diye düşünüyorum. Böyle platformlardan alınacak cevaplarla çocuklara zararımızın dokunması bile söz konusu olabilir.
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bir yanıta alt yorum yaptı

Mesela Vlado Milunić’in bir yapıyı dans eden iki dansçı olarak ifade etmesi gibi.
İfade biçimlerinden kastınızı anlamadım ama tahmin ediyorum ki proje sunum stratejileri ve teknikleri ile ilgili alternatifleri merak ediyorsunuz.

Aşağıdaki linklerde görebileceğiniz sunumlar şimdiye kadar gördüğüm en etkilileridir.

big.dk/#projects


Aşağıdaki linklerde de gene farklı alternatiflerle ilgili yazıları bulabilirsin

architizer.com/blog/architectural-illus...
architizer.com/blog/these-designers-are...

Bu da Türkiye'den bir örnek.

erdemarchitects.com/index.php
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Aklından bir sayı tut john verdon ve Göçebe - Stephenie Meyer Tavsiye ederim
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Esaretin bedelini siddetle tavsiye ederim. Yüzüklerin efendisi, memento, a beutiful mind, shutter island. . .
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Lucy var . Hayal gücüü geliştirir mi bilmem ama. bittikten sonra baya düşündürüyor. ( not: izlediğim en iyi film diyebilirim.)
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Kesinlikle Edwin A.Abbott - Yassı Ülke (Flatland: A Romance of Many Dimensions).
19. yy'ın sonunda yazılmış küçük bir bilimkurgu. Hayal gücünüzü yükselmez, "boyut atlatır"
Türkçe Vikipedi'ye göre kitap, çocuklara matematiği sevdirmek için yazılmış, ayrıca toplumdaki sınıfları hicvediyormuş, evet orası da var ama asıl yaptığı şeyi nasıl es geçebilmişler: 3 boyuttan fazla boyutların varlığını sorgulatıyor.
Demek ki okuyanın da hangi gözle okuduğuna bağlı hayal gücü... Salt sosyal/içtimai bakış açısından okursan, çocuklar için sıkıcı bir çocuk romanı, fakat...
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Fantastik edebiyat okumanızı öneririm. Çünkü bu türde yazar sıfırdan kendi dünyasını yaratır, bu sizin hayalgücünüzü de geliştirecektir.

Edgar Allan Poe ve Jorge Luis Borges'in öyküleri ile başlayabilirsiniz.

Dost Yayınevi'nin Babil Kitaplığı adında yayınlanan yirmiye yakın kitabı vardı. Burda çeşitli kültürlerin kadim masalları, hikayeleri mevcut.

Film olarak da ilk aklıma gelen Tarkovski'nin Solaris (1972) filmi.
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

İnsanlar 'ATEİST' olduğunuzu bildiği halde neden 'CUMA' mesajları gönderme gereği hissediyor?

İslam dininde doğru bildiğin yola sıkı sıkıya sarılma vardır İslam dini sadece ben dini değildir diyerek biz der kendisi Müslüman olan kişi doğru yola gidecekse kardeşlerinide yanına götürmesi şarttır bu yüden olabilir kardeşim.. .
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Bence çocukluğumuz ce animasyon filmler diye düşünüyorum :)
Aralık 2014

Ahmet Kafkaslı bu yanıtı beğendi:

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Çocuk filmleri, animasyonlar, sessiz çizgifilmler ve kitaplar
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Autodesk

114 Kişi   3 Soru

Autocad

316 Kişi   17 Soru

Intellicad

25 Kişi   0 Soru

Mimarlık

418 Kişi   138 Soru

Mimari Tasarım

532 Kişi   91 Soru

İç Mimarlık

286 Kişi   62 Soru

Coreldraw

54 Kişi   1 Soru

İkinci Öğretim

1007 Kişi   9 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Hayal Gücü

941 Kişi   42 Soru

Kitap Okumak

387 Kişi   43 Soru

Gelişim

11 Kişi   9 Soru

Mimari

197 Kişi   134 Soru

Çağdaş Mimarlık

14 Kişi   8 Soru

Sürdürülebilir Mimari

14 Kişi   9 Soru

Mimari Tasarım Programı

108 Kişi   22 Soru