Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahmet Küçükoğlu, 

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Software Development, UI Development and some Tips Tricks

Nisan 2017

Ahmet Küçükoğlu bir yanıt verdi.

Entity Framework kullanımı gerçekten rahatlık sağlar mı?

ORM araçlarının amacı rahatlık sağlamak denemez. Prosedürel tekdüze sql sorguları yerine daha anlaşılabilir kod yazmanıza olanak sağlar. Betikler yerine OOP ile yaklaşmanızı sağlar. MsSQL, MySQL gibi bağımlılıklardan uzaklaşarak kod yazmanıza imkan verir. Bugünkü projelere, teknolojilere baktığımızda RDBMS için ORM kullanılması kaçınılmaz.
Ocak 2014

Ahmet Küçükoğlu bu yanıtı beğendi:

Okullarda zorunlu kıyafet uygulamasının kaldırılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eğer okullarımız bilim yuvasıysa, çocuklarımıza çeşitli yetenekler kazandırıp onları hayata güzel bir şekilde hazırlamak için varlarsa bence öğrencileri tek tipleştirmek manasız. Öğrencilerimizi sürü gibi değil de birey gibi yetiştirmek istiyorsak bırakalım buna küçük yaştan alışsınlar. Okullarımız kışlalardan farklı olacaksa, okullarda gerek olan nizam değil de bilimse, bırakalım kıyafetleri istedikleri gibi olsun. Çoğu kişi şunu savunuyor. Gelir dağılımı eşitsizliği var. Bu çocukların psikolojisini olumsuz etkiler. Babalar çocukların istediklerini alamaz vs. Zaten bir çocuk hayata gözlerini açtığı an maalesef ki bu eşitliği görerek büyüyor. Önlükler, üniformalar eşitsizlik gerçeğini gizleyemez. Bir sınıfta herkesin ayakkabısı aynı değildir, herkesin saati aynı değildir. Tenefüslerde kimi tost-kola alabiliyorken kimisi simit-ayran alabilir kimisi de hiç bir şey alamaz. Kim iddia edebilir ki bir çocuk önlüğünü giydiği zaman kendisini diğer herkes eşit görür. Kaldı ki hepimiz şunu pekala biliyoruz; Çöpçü Mehmet abinin oğlu ile Güler Sabancı'nın torunu aynı okulda okumuyor. Günümüzde tüm aileler kendi gelir düzeyindeki insanlarla birlikte yaşıyor. Aynı mahallede semtte yaşayan insanların gelir düzeylerini neredeyse birbirine yakın. Kimse çöpçü Mehmet abi ile Güler Sabancı'nın aynı semtte oturduğunu iddia edemez. O yüzden ben okullarımızdaki gereksiz tek tipleştirmeye karşıyım. Bunun öğrenci bireyselleştirmekten uzaklaştırıp sürüleştirdiği kanısındayım. Kıyafetle ne alakası var demeyin. Kışlalarda neden asker üniforma giyiyor bir düşünelim. Ve yine aynı şekilde neden üniversitelerde üniforma giyilmiyor onu da düşünelim. Neden ilkokullarımızın liselerimizin vizyonu üniversitelerimizinki gibi olmasın. Neden bilim yuvaları olamasınlar..
Ocak 2014

Ahmet Küçükoğlu bir yanıta alt yorum yaptı

Moduler bir uygulama yazmak istiyorsanız Abstraction Based Development, Dependency Injection konularını incelemelisiniz. Sizin için ufak bir demo hazırladım. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

sdrv.ms/1bav4jw

Kısaca anlatmak gerekirse;

Modül Hazırlama
ModuleApp.Modules katmanına modülleri tanımlarız. Modüller IModule implement etmek zorundadır.

Müşterilere İstenilen Modülleri Yükleme
ModuleApp.WebUI katmanında Web.config içerisine hangi modüllerin çalıştırılması gerektiğini tanımlarız.
Sorununuz yeterince açıklayıcı olmamış. Modülerlikten kastınız nedir?
Ocak 2014

Ahmet Küçükoğlu bir yanıt verdi.

Asp.Net Mvc ile Modüler bir yapı nasıl oluşturabilirim?

Sorununuz yeterince açıklayıcı olmamış. Modülerlikten kastınız nedir?
Aralık 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Windows Phone 8.1'de geleceği iddia edilen özellikler

Microsoft, Windows Phone 8. 1'de ne gibi özelliklerin geleceğini sır gibi saklamaya devam ediyor lakin teknoloji dünyasında çok fazla sızdırılma haber var. Aylardır her siteyi takip etmeye çalışıyoruz. İşte Windows Phone 8. 1 ile geleceği iddia edilen özellikler.

1. Notification Center
Android ve iOS'da telefonun yukarısından kaydırılarak açılan Notification Center Windows Phone 8. 1'de de olacak. Ama bu Notification Center'ın nasıl görüntüleceği konusunda farklı sitelerden farklı iddialar ortaya atıldı. Kimisi telefonun yukarısından uzun şekilde aşağı kaydırılma suretiyle açılacağını, kimisi LiveTile şeklinde sunulacağını tıklanıldığında bildirimlerin geleceğini iddia etti.

Yorumum : Uygulama açıkken modern arayüze dönüp Live Tile'e tıklamak çok zor olur diye düşünüyorum. Yukarıdan aşağıya doğru açılmasının uygun olacağını düşünüyorum.
Windows Phone

Windows Phone

2. Control Center
Android'de telefonun yukarısından aşağıya doğru açılan barda, iOS'ta ise telefonun aşağısından yukarıya açılan barda bulunan Control Center Windows Phone 8. 1'de de olacak. Notification Center'ın tam aksine telefonun yukarısından aşağıya kısa kaydırılmasında Control Center'ın çıkacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Control Center'ın telefonun sol tarafından açılmasını tercih ederdim. Ama bekleyip görmek lazım.

3. Software OS Buttons
Bilindiği gibi Windows Phone'da 3 adet kapasitif buton bulunmakta ve bu butonlar akıllı telefon cihazı üzerinde bulunmakta. Back, Home ve Search butonları. Microsoft'un Android'de olduğu gibi bu fiziksel butonları kaldırıp OS'un içerisine eklemek istediği iddia ediliyor. Bu şekilde akıllı telefon cihazı üreten firmaların üzerinden bazı yükleri alacağı ve güncellemelerle bu butonların artırılıp, eksiltilmesi düşünülüyor.

Yorumum : OS'un gelişimi açısından bu gelişmeyi çok doğru buluyorum. Çünkü her güncelleme ile insanlara yeni akıllı telefon aldırma politikasından vazgeçmesi gerekli.

4. Application Group
Android ve iOS'ta bulunan uygulamaları bir grup altında toplama özelliğinin Windows Phone 8. 1'de de olması bekleniyor. Modern arayüzde birden fazla live tile seçme imkanı vererek bu işlemi yaptırılacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Birden fazla Live Tile seçtirme imkanı vermesi hem uygulamaları gruplamamazı sağlayabilir, hem de toplu işlemler yapmamızı sağlayacaktır. Güzel fikir.

Windows Phone

5. Kortana
iOS'ta bulunan sesli asistan Siri'nin Windows Phone'daki karşılığının Kortana olacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Microsoft'un sesli yönetim konusundaki tecrübesi OS'a aktarması çok güzel bir gelişme. Siri'den daha iyi olacağını düşünüyorum.

Windows Phone

6. Quick Reply
iOS7'de olduğu gibi gelen mesaja hızlı bir şekilde cevap verilebileceği iddia ediliyor. Notification'ın üzerine tıklanıldığında Message uygulamasına gitmeden hızlı bir hızlı şekilde mesaj yazıp gönderilebileceği iddia ediliyor.

Windows Phone

7. Micro SD Support ve File Manager System
Android'de olduğu gibi uygulamaların MicroSD karta yüklenebileceği ve gelişmiş bir dosya yöneticisinin geleceği iddia ediliyor.

8. Advanced Volume Controller
Her uygulamanın ayrı şekilde ses ayarlarının yapılabilmesinin sağlanacağı iddia ediliyor.
Aralık 2013

Ahmet Küçükoğlu bir yanıt verdi.

MVC4 ASP.NET ile viewler arası querystring nasıl kullanılır?

View'lar arası querystring nasıl kullanılır'dan kastınız nedir? View'ler hiçbir zaman birbirlerine veri taşımazlar. View'ler sadece modeli nasıl sunacağı ile ilgilenir.
Kasım 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Keser döner, sap döner... Gün gelir, hesap döner...

Son zamanlarda Windows Phone cephesinde hızlı gelişmeler var. Foursquare, Twitter, Whatsapp, Viber gibi uygulamalar sürekli güncelleme alarak yoluna devam ediyor. Aynı şekilde Microsoft tarafından geliştirilen uygulamalardan Facebook, Skype da gelişimine devam ediyor. Vine'ın Windows Phone için release olması, Instagram'ın çok yakın bir zamanda Windows Phone platformuna uygulama çıkartacağını açıklaması da sıcak gelişmelerden.

Hatırlarsınız ki; Google, Windows Phone platformuna uygulama çıkartmayacağını açıklamıştı. Google Maps, Gmail gibi hizmetlerini Windows Phone platformu için kapatmış hatta daha da ileri giderek Microsoft tarafından geliştirilen Youtube uygulamasını elle tutulur sebepler gösteremeden komik nedenlerden dolayı api servislerini Microsoft'a kapatmıştı. Lakin Google tarafından çok uzun zamandır güncellenmeyen "Google" adlı uygulamanın bugün itibari ile yeni özellikler(!) katılarak güncellenmesi çok manidar.

Acaba Windows Phone pazarının diğer mobil işletim sistemlerine göre daha hızlı ilerleme göstermesi Google'ın dikkatini mi çekiyor? Senin önceden Windows Phone kullanan kullanıcın yokmuydu da güncelleme yapmıyordun?

Google bir defa daha kullanıcısına önem vermeyen sadece kendi çıkarlarına uygun hareket eden bir firma olduğunu göstermiştir.

Bizim buralarda senin için söylenen çok güzel bir atasözü vardır. Keser döner, sap döner... Gün gelir, hesap döner. . .
Kasım 2013

Ahmet Küçükoğlu bu yanıtı beğendi:

Tanrı adil midir?

Allah, bizim bunu sorgulamamıza bile izin verecek kadar adildir!
Ekim 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Teknoloji hayatı kolaylaştırdıkça güzeldir

Teknoloji hayatı kolaylaştırdıkça güzeldir. Şimdi içinizden "teknoloji zaten hayatı kolaylaştırıyor" diyorsunuz. Durun hemen karar vermeyin. Sadece okuyun.

Örneğin Samsung'un smartphonelarında kullandığı "Smart Scroll". Şimdilik hayatı kolaylaştırmaktan çok öte bir durumda. Belki ileride ama henüz değil. Ve daha niceleri.

Ama "Livescribe Smart Pen" projesi öyle mi? Sadece 2 dakikanızı ayırın ve izleyin. Ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Ekim 2013

Ahmet Küçükoğlu bir yanıt verdi.

Web sitesi tasarımı grafik tasarımı yapılırken nereden başlamalıyız? İş akışı nasıl olur ve izlememiz gereken kurallar nelerdir?

  1. Websitesini tasarlayacağınız firmanın logosunu edinmeniz gerekli.
  2. Websitesini tasarlayacağınız firmanın kurumsal çalışmalarını(Kartvizit, Antetli kağıt vb.) edinmeniz gerekli.
  3. Websitesinde kullanılacak olan renkleri logo içerisinde bulunan renkleri göz önünde bulundurarak seçmeniz gerekli.

    Örneğin inploid.com'un logosunu incelediğinizde mavi, lacivert ve beyaz renklerin bulunduğunu göreceksiniz. Bu renklerden yola çıkarak sitede beyaz, gri, mavi, lacivert ve bu renklerin yanına yakışan renkler belirleyebilirsiniz.

    Örneğin inploid.com'un sitesini incelediğinizde yukarıda lacivert bir bar olduğunu ve içerisindeki yazıların beyaz olduğunu göreceksiniz. Bunun dışındaki konteynırlarda gri rengin, tag'lerde açık mavi rengin, butonlar da ise gri, mavi ve yeşil rengin kullanıldığını göreceksiniz.
  4. Websitesinin hatlarını belirlerken kurumsal çalışmaları göz önünde bulundurmanız gerekli.

    Örneğin inploid.com'un logosuna tekrar baktığınızda yumuşak geçişlerin olduğunu göreceksiniz. Buradan yola çıkarak siteyi tekrar incelediğimizde butonlara radius ve gradient uygulandığını göreceksiniz.
Yukarıda belirttiğim aşamaları gerçekleştirmeniz sitenin UI kısmını daha rahat oluşturmanızı sağlar. Gerisi artık hayal gücünüze kalıyor. Bunun kesin bir akışı olamaz.
Eylül 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Güle güle Steve Ballmer

Ben biliyorum ki "Meyve veren ağaç her zaman taşlanır". Ben biliyorum ki "Yapılanlar, başarılar unutulur" ama "Aksaklıklar asla unutulmaz". Ben biliyorum ki "Böyle bir dünya da yapılan her eleştiriler insafsızca". Ben biliyorum çünkü aynısını bizde(! ) yaşıyoruz. Ama ne ben senin başarılarını unuturum, ne de unuttururum. Güle güle Bill Gates'in en iyi dostu Steve Ballmer. Güle güle...
Temmuz 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

CSS Border Radius

CSS'in border-radius özelliğini her tarayıcı için ayrı yazmak gerekebiliyor. Durum bu olunca her tarayıcı için ayrı tanımlamalar yapılıyor. Bir de her köşesi için farklı boyutlandırma yapmak gerektiği zaman sıkıcı olabiliyor. Ama bu web uygulaması işinizi çok rahat bir şekilde görebilir.

border-radius.com
Temmuz 2013

Ahmet Küçükoğlu bir yanıta alt yorum yaptı

Tam aksine yazilim gelistirme teknolojileri Microsoft'un en basarili oldugu alanlar. MVC, Web Api, Azure, Entity Framework, oData vb. teknolojiler konularinda surekli gelisim gostermekte. Surekli yeni teknolojiler uretilmekte. Ama bunlar isleri zorlastirmak icin degil yazilim ihtiyaclarini karsilayabilmek icin var. Ayrica Visual Studio, Team Foundation Server ve Share Point vb. uygulamalar ile bu alanda ki rakibi olmayan tek firma. Bu konularda da Microsoft'un uzerine tanimam ;)
Microsoft, satışların beklediklerinin altında olmasından dolayı yeni nesil Surface’ler üzerinde çalıştığını duyurdu. Microsoft aşığı olarak eleştiri yapma zamanı geldi.

Birincisi; sen hangi ülkelerde Surface sattın? Sayılı! Peki durum böyle olunca sen nasıl çok ürün/cihaz satabilirsin?

İkincisi; hangi sıklıkla işletim sistemlerini güncelliyorsun? Yılda bir! Peki piyasa olağanüstü hareketli iken sen bu kadar durağanlık sergileyerek ne kadar ürün/cihaz satabilirsin? Üstelik piyasaya geç girmenden dolayı çok daha fazlasını yapman gerekirken.

Üçüncüsü; eski cihazlarına destek veriyor musun? Biz her şeyi yeniden yaptık, eski ürüne/cihaza destek veremiyoruz! Peki sen her şeyi yeniden yaparsan ve geriye tam destek vermezsen ne kadar ürün/cihaz satabilirsin?

Yıllardır ürünlerini/cihazlarını kullanıyorum. WP 7 yüklü cihaz aldım. WP 7.5 çıkarttın ama eskiye tam destek veremedin. Gittim yeni cihaz aldım. WP 8 çıkarttın ama bu sefer geriye hiç destek vermedin. Yine gittim yeni cihaz aldım. WP 9 ne olacak bilmiyorum artık. Surface aldım. Yeni nesil Surface’ler üzerinde çalıştığını duyurdun. Mühim değil onu da alırım ama sen sorunun kaynağına inmemeye devam edersen bu alanda başarısız olmaya devam edersin.
Temmuz 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Microsoft'un hataları

Microsoft, satışların beklediklerinin altında olmasından dolayı yeni nesil Surface’ler üzerinde çalıştığını duyurdu. Microsoft aşığı olarak eleştiri yapma zamanı geldi.

Birincisi; sen hangi ülkelerde Surface sattın? Sayılı! Peki durum böyle olunca sen nasıl çok ürün/cihaz satabilirsin?

İkincisi; hangi sıklıkla işletim sistemlerini güncelliyorsun? Yılda bir! Peki piyasa olağanüstü hareketli iken sen bu kadar durağanlık sergileyerek ne kadar ürün/cihaz satabilirsin? Üstelik piyasaya geç girmenden dolayı çok daha fazlasını yapman gerekirken.

Üçüncüsü; eski cihazlarına destek veriyor musun? Biz her şeyi yeniden yaptık, eski ürüne/cihaza destek veremiyoruz! Peki sen her şeyi yeniden yaparsan ve geriye tam destek vermezsen ne kadar ürün/cihaz satabilirsin?

Yıllardır ürünlerini/cihazlarını kullanıyorum. WP 7 yüklü cihaz aldım. WP 7.5 çıkarttın ama eskiye tam destek veremedin. Gittim yeni cihaz aldım. WP 8 çıkarttın ama bu sefer geriye hiç destek vermedin. Yine gittim yeni cihaz aldım. WP 9 ne olacak bilmiyorum artık. Surface aldım. Yeni nesil Surface’ler üzerinde çalıştığını duyurdun. Mühim değil onu da alırım ama sen sorunun kaynağına inmemeye devam edersen bu alanda başarısız olmaya devam edersin.
Temmuz 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

CSS Sprite

CSS Sprite için görsel hazırlamak ne kadar zaman alan bir iş ise, onu HTML'e dökmekte, pixel pixel çalışmakta o kadar zor bir iş. Ama bu web uygulaması bu işi inanılmaz kolaylaştırıyor.

spritecow.com
Haziran 2013

Ahmet Küçükoğlu bir yanıt verdi.

Online hasta takip/randevu otomasyonu için ASP.NET mi yoksa PHP mi kullanmalı? Neden?

C# ve PHP güncel diller ve ikisi de ileri OOP destekler. Sorunla karşılaşmanız durumunda cevap alabileceğiniz bir ton kaynak bulabilirsiniz. Ama aralarında platform farklılıkları var.

Birisinde Microsoft imzası var ve sürekli gelişen harika bir geliştirme platformuna sahip. Team Foundation, Visual Studio, Azure vb.
Diğeri ise açık kaynak ve bütünleşik bir platforma sahip değil.

Proje durumuna göre seçim yapmak sizin kararınız.
Haziran 2013

Ahmet Küçükoğlu bir yanıta alt yorum yaptı

Teşekkürler, güzel bir yazı. Bu kültürün oluşması için bazı anlayışlarımızı da değiştirmemiz gerekli. Umarım güzel bir sonuç elde ederiz.
Girişimcilik

Özellikle Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Silikon Vadisine yapmış olduğu geçen haftaki ziyaretiyle çok uzun zamandır konuşulan bir mevzu yeniden alevlendi: Silikon Vadisi benzeri bir oluşumu Türkiye’de başlatmak.

Gerek Türkiye’de gerekse de Silikon Vadisinde girişimciliğe soyunmuş biri olarak bir iki değerlendirmede bulunmak istiyorum. Özellikle son 2 senede bilfiil San Francisco Körfezinde vakit geçiren biri olarak buradaki eko-sistemden bahsederek kararı size bırakmak istiyorum.

Burası dünyanın çok farklı yerlerinden macera ruhlu, yaratıcı, kafası yeniliklere açık kişilerin olduğu bir girişimci kulübü. Bilginin paylaşıldığı ve en önemlisi değer bulduğu bir yer. Türkiye'den zaman zaman gelen arkadaşlarla buluştuğumuzda ya da farklı kanallardan bana ulaşanlarla hep tekrarlanan sorunlarının bir kısmı burada da yaşanıyor. Fakat artık burada bazı şeyler formülize edilmiş ve girişimcilerin işlerini kolaylaştırmak adına bir sistem kurulmuş durumda.

Türkiye'de görmeye alışık olduğumuz lüks bina ve araçlardan ziyade daha mütevazi sayılabilecek yaşam koşullarına sahip, yaratıcı gençler dünyayı her gün daha farklı bir teknoloji ile tanıştırıp insanların hayatlarını değiştirmeye çalışıyorlar. Çok küçük bir alanda yüzlerce startup kurucusu ve çalışanı ile denk gelip ortak konularda fikir alışverişi yapabilirsiniz. 1.5 aylık bir B2B şirketinin 60+ müşteri sayısına hiç şaşırmayıp aynı zamanda hiç bir gelir modeli olmayan başka bir mobil uygulamanın milyon dolarlık yatırım haberlerini günlük sıradan bir gelişme olarak okuyabilirsiniz.

Olay son derece modern binalar, altyapı ve hayat kalitesini artıracak aletlerden ziyade, daha çok kafa yapısı ve kültürle alakalı. Buda çok kısa zamanda oluşacak bir şey değil. Fakat Türkiye'de ki bu gelişmeleri çok olumlu buluyorum. Uzun soluklu bakıldığında hem ülke ekonomisine hem de gençlerde girişimcilik ruhunu aşılamak adına çok faydalı olacağı şüphesiz.

Aykut Karaalioglu
CEO | Mobile Action
[email protected]
themobileaction.com
Haziran 2013

Ahmet Küçükoğlu  bu yazıyı beğendi:

Silikon Vadisi ve Türkiye

Girişimcilik

Özellikle Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Silikon Vadisine yapmış olduğu geçen haftaki ziyaretiyle çok uzun zamandır konuşulan bir mevzu yeniden alevlendi: Silikon Vadisi benzeri bir oluşumu Türkiye’de başlatmak.

Gerek Türkiye’de gerekse de Silikon Vadisinde girişimciliğe soyunmuş biri olarak bir iki değerlendirmede bulunmak istiyorum. Özellikle son 2 senede bilfiil San Francisco Körfezinde vakit geçiren biri olarak buradaki eko-sistemden bahsederek kararı size bırakmak istiyorum.

Burası dünyanın çok farklı yerlerinden macera ruhlu, yaratıcı, kafası yeniliklere açık kişilerin olduğu bir girişimci kulübü. Bilginin paylaşıldığı ve en önemlisi değer bulduğu bir yer. Türkiye'den zaman zaman gelen arkadaşlarla buluştuğumuzda ya da farklı kanallardan bana ulaşanlarla hep tekrarlanan sorunlarının bir kısmı burada da yaşanıyor. Fakat artık burada bazı şeyler formülize edilmiş ve girişimcilerin işlerini kolaylaştırmak adına bir sistem kurulmuş durumda.

Türkiye'de görmeye alışık olduğumuz lüks bina ve araçlardan ziyade daha mütevazi sayılabilecek yaşam koşullarına sahip, yaratıcı gençler dünyayı her gün daha farklı bir teknoloji ile tanıştırıp insanların hayatlarını değiştirmeye çalışıyorlar. Çok küçük bir alanda yüzlerce startup kurucusu ve çalışanı ile denk gelip ortak konularda fikir alışverişi yapabilirsiniz. 1.5 aylık bir B2B şirketinin 60+ müşteri sayısına hiç şaşırmayıp aynı zamanda hiç bir gelir modeli olmayan başka bir mobil uygulamanın milyon dolarlık yatırım haberlerini günlük sıradan bir gelişme olarak okuyabilirsiniz.

Olay son derece modern binalar, altyapı ve hayat kalitesini artıracak aletlerden ziyade, daha çok kafa yapısı ve kültürle alakalı. Buda çok kısa zamanda oluşacak bir şey değil. Fakat Türkiye'de ki bu gelişmeleri çok olumlu buluyorum. Uzun soluklu bakıldığında hem ülke ekonomisine hem de gençlerde girişimcilik ruhunu aşılamak adına çok faydalı olacağı şüphesiz.

Aykut Karaalioglu
CEO | Mobile Action
[email protected]
themobileaction.com
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Windows 8 Tips & Tricks 6

Laptop taşımak istemiyorsunuz ama Windows 8'inizin yanınızda olmasını istiyorsunuz. Nasıl olacak ki bu?

Cevap
Windows 8 Enterprise ve To Go sertifikalı USB sahibi iseniz, Windows 8'inizi usb'nize atabilir ve başka bilgisayarlarda çalıştırabilirsiniz.
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Windows 8 Tips & Tricks 5

Kendine özel masaüstü hazırladın, tema renklerini seçtin, kişisel ayarlarını yaptın. Windows 8'ini kendine göre özelleştirdin. Bunu nasıl saklayabilirim?

Cevap
Windows 8'in varsa kişisel window 8'ini saklamaya ihtiyaç duymazsın. Windows senin için bilgilerini cloud'da saklar. Bilgisayarına format atsan dahi son ayarların yüklü gelir.
Daha Fazla