Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahmet Küçükoğlu,

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Software Development, UI Development and some Tips Tricks

Aralık 2013

Ahmet Küçükoğlu

Windows Phone 8.1'de geleceği iddia edilen özellikler

Microsoft, Windows Phone 8. 1'de ne gibi özelliklerin geleceğini sır gibi saklamaya devam ediyor lakin teknoloji dünyasında çok fazla sızdırılma haber var. Aylardır her siteyi takip etmeye çalışıyoruz. İşte Windows Phone 8. 1 ile geleceği iddia edilen özellikler.

1. Notification Center
Android ve iOS'da telefonun yukarısından kaydırılarak açılan Notification Center Windows Phone 8. 1'de de olacak. Ama bu Notification Center'ın nasıl görüntüleceği konusunda farklı sitelerden farklı iddialar ortaya atıldı. Kimisi telefonun yukarısından uzun şekilde aşağı kaydırılma suretiyle açılacağını, kimisi LiveTile şeklinde sunulacağını tıklanıldığında bildirimlerin geleceğini iddia etti.

Yorumum : Uygulama açıkken modern arayüze dönüp Live Tile'e tıklamak çok zor olur diye düşünüyorum. Yukarıdan aşağıya doğru açılmasının uygun olacağını düşünüyorum.
Windows Phone

Windows Phone

2. Control Center
Android'de telefonun yukarısından aşağıya doğru açılan barda, iOS'ta ise telefonun aşağısından yukarıya açılan barda bulunan Control Center Windows Phone 8. 1'de de olacak. Notification Center'ın tam aksine telefonun yukarısından aşağıya kısa kaydırılmasında Control Center'ın çıkacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Control Center'ın telefonun sol tarafından açılmasını tercih ederdim. Ama bekleyip görmek lazım.

3. Software OS Buttons
Bilindiği gibi Windows Phone'da 3 adet kapasitif buton bulunmakta ve bu butonlar akıllı telefon cihazı üzerinde bulunmakta. Back, Home ve Search butonları. Microsoft'un Android'de olduğu gibi bu fiziksel butonları kaldırıp OS'un içerisine eklemek istediği iddia ediliyor. Bu şekilde akıllı telefon cihazı üreten firmaların üzerinden bazı yükleri alacağı ve güncellemelerle bu butonların artırılıp, eksiltilmesi düşünülüyor.

Yorumum : OS'un gelişimi açısından bu gelişmeyi çok doğru buluyorum. Çünkü her güncelleme ile insanlara yeni akıllı telefon aldırma politikasından vazgeçmesi gerekli.

4. Application Group
Android ve iOS'ta bulunan uygulamaları bir grup altında toplama özelliğinin Windows Phone 8. 1'de de olması bekleniyor. Modern arayüzde birden fazla live tile seçme imkanı vererek bu işlemi yaptırılacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Birden fazla Live Tile seçtirme imkanı vermesi hem uygulamaları gruplamamazı sağlayabilir, hem de toplu işlemler yapmamızı sağlayacaktır. Güzel fikir.

Windows Phone

5. Kortana
iOS'ta bulunan sesli asistan Siri'nin Windows Phone'daki karşılığının Kortana olacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Microsoft'un sesli yönetim konusundaki tecrübesi OS'a aktarması çok güzel bir gelişme. Siri'den daha iyi olacağını düşünüyorum.

Windows Phone

6. Quick Reply
iOS7'de olduğu gibi gelen mesaja hızlı bir şekilde cevap verilebileceği iddia ediliyor. Notification'ın üzerine tıklanıldığında Message uygulamasına gitmeden hızlı bir hızlı şekilde mesaj yazıp gönderilebileceği iddia ediliyor.

Windows Phone

7. Micro SD Support ve File Manager System
Android'de olduğu gibi uygulamaların MicroSD karta yüklenebileceği ve gelişmiş bir dosya yöneticisinin geleceği iddia ediliyor.

8. Advanced Volume Controller
Her uygulamanın ayrı şekilde ses ayarlarının yapılabilmesinin sağlanacağı iddia ediliyor.
Kasım 2013

Ahmet Küçükoğlu

Keser döner, sap döner... Gün gelir, hesap döner...

Son zamanlarda Windows Phone cephesinde hızlı gelişmeler var. Foursquare, Twitter, Whatsapp, Viber gibi uygulamalar sürekli güncelleme alarak yoluna devam ediyor. Aynı şekilde Microsoft tarafından geliştirilen uygulamalardan Facebook, Skype da gelişimine devam ediyor. Vine'ın Windows Phone için release olması, Instagram'ın çok yakın bir zamanda Windows Phone platformuna uygulama çıkartacağını açıklaması da sıcak gelişmelerden.

Hatırlarsınız ki; Google, Windows Phone platformuna uygulama çıkartmayacağını açıklamıştı. Google Maps, Gmail gibi hizmetlerini Windows Phone platformu için kapatmış hatta daha da ileri giderek Microsoft tarafından geliştirilen Youtube uygulamasını elle tutulur sebepler gösteremeden komik nedenlerden dolayı api servislerini Microsoft'a kapatmıştı. Lakin Google tarafından çok uzun zamandır güncellenmeyen "Google" adlı uygulamanın bugün itibari ile yeni özellikler(!) katılarak güncellenmesi çok manidar.

Acaba Windows Phone pazarının diğer mobil işletim sistemlerine göre daha hızlı ilerleme göstermesi Google'ın dikkatini mi çekiyor? Senin önceden Windows Phone kullanan kullanıcın yokmuydu da güncelleme yapmıyordun?

Google bir defa daha kullanıcısına önem vermeyen sadece kendi çıkarlarına uygun hareket eden bir firma olduğunu göstermiştir.

Bizim buralarda senin için söylenen çok güzel bir atasözü vardır. Keser döner, sap döner... Gün gelir, hesap döner. . .
Ekim 2013

Ahmet Küçükoğlu

Teknoloji hayatı kolaylaştırdıkça güzeldir

Teknoloji hayatı kolaylaştırdıkça güzeldir. Şimdi içinizden "teknoloji zaten hayatı kolaylaştırıyor" diyorsunuz. Durun hemen karar vermeyin. Sadece okuyun.

Örneğin Samsung'un smartphonelarında kullandığı "Smart Scroll". Şimdilik hayatı kolaylaştırmaktan çok öte bir durumda. Belki ileride ama henüz değil. Ve daha niceleri.

Ama "Livescribe Smart Pen" projesi öyle mi? Sadece 2 dakikanızı ayırın ve izleyin. Ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Eylül 2013

Ahmet Küçükoğlu

Güle güle Steve Ballmer

Ben biliyorum ki "Meyve veren ağaç her zaman taşlanır". Ben biliyorum ki "Yapılanlar, başarılar unutulur" ama "Aksaklıklar asla unutulmaz". Ben biliyorum ki "Böyle bir dünya da yapılan her eleştiriler insafsızca". Ben biliyorum çünkü aynısını bizde(! ) yaşıyoruz. Ama ne ben senin başarılarını unuturum, ne de unuttururum. Güle güle Bill Gates'in en iyi dostu Steve Ballmer. Güle güle...
Temmuz 2013

Ahmet Küçükoğlu

CSS Border Radius

CSS'in border-radius özelliğini her tarayıcı için ayrı yazmak gerekebiliyor. Durum bu olunca her tarayıcı için ayrı tanımlamalar yapılıyor. Bir de her köşesi için farklı boyutlandırma yapmak gerektiği zaman sıkıcı olabiliyor. Ama bu web uygulaması işinizi çok rahat bir şekilde görebilir.

border-radius.com
Temmuz 2013

Ahmet Küçükoğlu

Microsoft'un hataları

Microsoft, satışların beklediklerinin altında olmasından dolayı yeni nesil Surface’ler üzerinde çalıştığını duyurdu. Microsoft aşığı olarak eleştiri yapma zamanı geldi.

Birincisi; sen hangi ülkelerde Surface sattın? Sayılı! Peki durum böyle olunca sen nasıl çok ürün/cihaz satabilirsin?

İkincisi; hangi sıklıkla işletim sistemlerini güncelliyorsun? Yılda bir! Peki piyasa olağanüstü hareketli iken sen bu kadar durağanlık sergileyerek ne kadar ürün/cihaz satabilirsin? Üstelik piyasaya geç girmenden dolayı çok daha fazlasını yapman gerekirken.

Üçüncüsü; eski cihazlarına destek veriyor musun? Biz her şeyi yeniden yaptık, eski ürüne/cihaza destek veremiyoruz! Peki sen her şeyi yeniden yaparsan ve geriye tam destek vermezsen ne kadar ürün/cihaz satabilirsin?

Yıllardır ürünlerini/cihazlarını kullanıyorum. WP 7 yüklü cihaz aldım. WP 7.5 çıkarttın ama eskiye tam destek veremedin. Gittim yeni cihaz aldım. WP 8 çıkarttın ama bu sefer geriye hiç destek vermedin. Yine gittim yeni cihaz aldım. WP 9 ne olacak bilmiyorum artık. Surface aldım. Yeni nesil Surface’ler üzerinde çalıştığını duyurdun. Mühim değil onu da alırım ama sen sorunun kaynağına inmemeye devam edersen bu alanda başarısız olmaya devam edersin.
Temmuz 2013

Ahmet Küçükoğlu

CSS Sprite

CSS Sprite için görsel hazırlamak ne kadar zaman alan bir iş ise, onu HTML'e dökmekte, pixel pixel çalışmakta o kadar zor bir iş. Ama bu web uygulaması bu işi inanılmaz kolaylaştırıyor.

spritecow.com
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu

Windows 8 Tips & Tricks 6

Laptop taşımak istemiyorsunuz ama Windows 8'inizin yanınızda olmasını istiyorsunuz. Nasıl olacak ki bu?

Cevap
Windows 8 Enterprise ve To Go sertifikalı USB sahibi iseniz, Windows 8'inizi usb'nize atabilir ve başka bilgisayarlarda çalıştırabilirsiniz.
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu

Windows 8 Tips & Tricks 5

Kendine özel masaüstü hazırladın, tema renklerini seçtin, kişisel ayarlarını yaptın. Windows 8'ini kendine göre özelleştirdin. Bunu nasıl saklayabilirim?

Cevap
Windows 8'in varsa kişisel window 8'ini saklamaya ihtiyaç duymazsın. Windows senin için bilgilerini cloud'da saklar. Bilgisayarına format atsan dahi son ayarların yüklü gelir.
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu

Windows 8 Tips & Tricks 4

Kendini güvende hissetmiyorsun ve antivirüs programı yüklemek istiyorsun. Hangi programı yüklemelisin?

Cevap
Window 8'in varsa herhangi bir antivirüs programına ihtiyaç duymazsın. Security Essentials sistem içerisinde gömülü gelir.
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu

Windows 8 Tips & Tricks 3

Elinde ISO dosyan var. Bu dosyayı açıp uygulamayı yüklemen gerek. Bunu nasıl yaparsın?

Cevap
Windows 8'in varsa herhangi bir ISO tool'una ihtiyaç duymazsın. Dosyaya sağ tıkla ve "Mount" et. İşin bittiğinde "Eject" et.
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu

Windows 8 Tips & Tricks 2

Elinde bir albüm var ama albüm bilgileri eksik. Örneğin albüm adı, albüm türü, albümdeki sanatçılar. Bunları nasıl düzenlersin?

Cevap
Windows 8'in varsa herhangi bir music tool'una ihtiyaç duymazsın. Albümü seç ve özelliklerine git. İstediğin bilgileri düzenle.
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu

Windows 8 Tips & Tricks 1

Elinde .m4a formatında bir müzik dosyan var, bunu windows phone'a atıp dinlemek istiyorsun. Ama Windows Phone .mp3 ve waw destekliyor. Ne yaparsın?

Cevap
Windows 8'in varsa herhangi bir convert tool'a ihtiyaç duymazsın. Dosyayı atarken o senin için convert eder.
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu

URL Decoder Encoder

Özellikle api testleri yaparken ihtiyaç duyulabilen url encode ve decode işlemini yapabilen sade ve başarılı bir web uygulaması.

meyerweb.com/eric/tools/dencoder
Mayıs 2013

Ahmet Küçükoğlu

JSON Validator - JSONLint

JSON formatının geçerliliğini kontrol eden ve minify edilmiş JSON içerikleri uygun şekilde magnify edebilen başarılı bir web uygulaması.

jsonlint.com
Nisan 2013

Ahmet Küçükoğlu

Responsive Web Design - Viewport Resizer

Günümüz trendi; Responsive Web Design

Hazırlanan web çalışmalarını farklı platformlarda test etmek için "Google Chrome Developer Tool" çok başarılı. Ama bu bookmarklet projesi de gerçekten takdiri hak ediyor.
lab.maltewassermann.com/viewport-resizer
Eylül 2012

Ahmet Küçükoğlu

Microsoft, Apple veya Google sempatizanı olmaktan çok sıkıldım

Firmaların veya kişilerin üzerinde yoğun şekilde çalıştıkları ve ortaya çıkan çalışmaların patentini alması görüşünü savunanlardanım. Ama bu patent konusunun da bir sınırı olmalı. Hele ki patent teknoloji ile ilgili bir şey ise oturup bir daha düşünülmeli? Bunlar iyi düşünülmediği zaman çok garip “Patent Savaşları” diye adlandırdığımız saçma sapan bir savaş türü çıkıyor ortaya. Sonra bu haberlerle hit alan “Web Portalları” ortaya çıkmakta. İsim vermek istemiyorum.

Peki bu patent alınıp alınamayacağına nasıl karar verilmeli? Bu sorunun cevabı çok basit aslında. Çeşitliliği belli ve geneli olan çalışmaların patenti olmamalı.

Örneğin telefonun köşesinin yuvarlak olması gibi. Mesela Apple'ın yuvarlak köşeli telefon patent başvurusu hayatımda gördüğüm en saçma patent konusu. Eee başka ne olabilir ki zaten. Ya köşeli olur ya yuvarlak olur. Onu da geçtim bunun bir faydası var mı? Yok. O zaman laptoplarda birbirine çok benziyor diye hepsi birbirine patent davası açsın. Yuvarlak laptop mı olur? Yada üçgen, beşgen vb. İşte bu tür çeşitliliği az olan konular patent konusu olmamalı.

Yahoo’nun elinde bulundurduğu “İnternet Reklamcılığı” patenti çok mantıklı bir patent mi sizce? Reklamcılığı sen mi icat ettin derler insana. Reklamcılık genel bir kavramdır. İster gider internette yaparım, ister pisuarın önünde yaparım.

Aksini düşünürsek UI Design & Technology bir patent olabilir. Çünkü çeşitliliği çok olan bir durum ve sınırı yok. Örneğin Microsoft'un "Modern" ara yüz teknolojisi bir patent konusu olabilir. HTC'nin “Sense” ara yüz teknolojisi de bir patent olabilir. Ya da Samsung’un “Touchwiz” ara yüz teknolojisi.

Windows 8 ve Windows Phone 8 kullanıcıları “Live Tile” kavramını bilirler. Kullanıcıya bildirimde bulunmak için uygulama ikonunun canlı şekilde değiştirilme teknolojisi diyebiliriz. Bu patent konusu olabilir. Ama kare ve yuvarlak uygulama ikonları bir patent konusu olmamalı.

Neden böyle bir yazı yazdım? Çünkü teknoloji muhabbeti yapamıyoruz artık. Teknoloji muhabbeti yaptığımızda ya Microsoft sempatizanı ilan ediliyoruz, ya Apple ya da Google. Böyle bir damga yapıştırılıyor hemen insana. Sanki bu firmaların kurucusuyum ben. Bu benim canımı gerçekten çok sıkıyor hemde çok.

Eylül 2012

Ahmet Küçükoğlu

Yazılım Uzmanı değil Yazılım Geliştiricisiyim

Yazılım öyle bir dünya ki sonunu yakalamak çok güç. Ben oldum artık demek çok güç. Yeni konular öğrendikçe, pratik yaptıkça tekniklerimiz sürekli gelişiyor. Şu zamandan bir ay öncesinde yazdığımız kodu beğenmiyoruz. Ben mi yazdım bunu diyoruz.

Mesleğimizden birçok arkadaşlarla tanışıyoruz. Ne cevherler var değil mi? Bizden çok daha iyi, daha teknik ve daha donanımlı. Yazdığı kodlara baktığımızda imreniyoruz. Peki bu arkadaşlar da kendinden daha donanımlı insanlarla karşılaşmıyor mu? Karşılaşıyor tabiki. Ve bizim hissettiklerimizin aynısını hissediyor. Baktığınızda sonu yok. Bizden daha iyileri var.

Benim bir hocam vardı. Driver yazmış, Akbank gibi firmalara danışmanlık yapmış, ileri seviye donanımsal uygulamalar yazmış bir insan. Ben bu insanın yanında Yazılım Uzmanı'yım diyebilirmiyim? Peki .NET Framework'ü yazan mühendislerin yanında hocam ben Yazılım Uzmanıyım diyebilir mi?

Yazılım Uzmanı ve Yazılım Geliştiricisi bu yüzden aynı şeyler değil. Ben Yazılım Uzmanı değil Yazılım Geliştiricisiyim.
Eylül 2012

Ahmet Küçükoğlu

Windows Phone'nun kısıtlama problemleri

Launcher ve Chooser'lar gerçekten çok kullanışlı ve simple yazılmışlar ama eksiklik var. SMS veya Email göndermek için neden kullanıcının onay vermesini beklemeliyim ki? Bu geliştirici için gerçekten bir problem.

Avea'nın Android için geliştirmiş olduğu Deprem Uyarı uygulamasının Windows Phone versiyonunu yazdım. Simüle ettiğimde çok güzel çalışıyor. Ama gel gelelim belirlenen numaraya otomatik olarak SMS gönderemiyorum. Tamam güvenlik önemlidir ama sonuçta kullanıcıdan izin alıyoruz.

Microsoft'un bu konulara el atması gerekli. Aksi taktirde uygulamalar sınırlanarak geliştirilecek ki buda hoş bir durum değil.
Eylül 2012

Ahmet Küçükoğlu

1.Grup Ülkeleri BingMap Kontrolleri Problemi

Windows Phone için çok kullanışlı bir uygulama geliştirmiştim. Marketplace'a eklenmesini beklerken ve üstelik bir ay geçmişken uygulama "Failed" olarak işaretlendi.

1 Group Countries: China

Birinci grup ülkeler BingMap kontrollerini desteklemiyormuş. Bu ülkelerde uygulamanızın farklı versiyonlarını yayınlayabilirsiniz yada o ülkelerden uygulama erişimini kapatabilirsiniz. Ben kapatmayı tercih edeceğim. Benim için üzücü bir tecrübe oldu. Sizde tecrübelenmeyin diye gönderi oluşturuyorum. ;)
Daha fazla göster