Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahmet Tekelioglu, 

Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar Mühendisi Ahmet Tekelioglu inploid.com'da 0 soru sordu, 13 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Temmuz 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği hakkında bildikleriniz nelerdir?

Yirmi sene önce İTÜ'de en çok bilgisayar zamanı kullanan fakülteydi. İş fırsatlarının artmakta olduğu aşikâr ama daha ziyade devlete çalışacaksınız.
Mayıs 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Yandex, Google vs. arama motorları olmasaydı internet nasıl bir yer olurdu ve istediğimiz siteye nasıl ulaşırdık?

Ansiklopediye benzeyen rehberler hazırlar, bu rehberlerdeki konu başlıklarına ve fihristte bulduğumuz anahtar kelimelere bakarak sitelere giderdik.
Mayıs 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Yazılım projelerinin dökümantasyon süreçlerinin yürütülebileceği araçlar nelerdir?

Şahsen ben variable ve function (method) isimlerini iyi seçmeğe gayret ediyorum. Doxygen çok popüler. Ayrıca bu linkte uzun liste bulacaksınız:en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_doc...

Yalnız lutfen kelimeyi doğru yazın!
Hatalı: dökümantasyon
Doğru: dokümantasyon
Mayıs 2015

Ahmet Tekelioglu bu yanıtı beğendi:

Yazılım projelerinin dökümantasyon süreçlerinin yürütülebileceği araçlar nelerdir?

doxygen.org kod içindeki yorumları html ve diğer biçimlere çevirir. (pdf, doc)
Mayıs 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisinin bilişim sektörüyle ilgili takip etmesi gereken kanallar, bloglar, dergiler, kişiler neler ve kimlerdir ?

Kanallar yerine ürün ve teknolojiler hakkında bir tavsiyede bulunabilir miyim? Ücra bir yerde dağ başında arsa satın alıp o yerin imara açılmasını ve gelişmesini beklemek nasıl çok kazandırıyorsa, bizim sektörde de az gelişmiş yazılım ve donanım yatırım yapmak için daha cazip gözüküyor. Büyük sistemlerden sonra oyuncak gibi gözüken mikrobilgisayarlar nereden nereye geldi. Artık insanlar bilgisayarı masalarının üstünde kullandıkları alet zannediyorlar ve bir yere kadar haklılar da. Şimdi mikrobilgisayar yerine cep telefonu ve tablet sektörü süratle büyüyor. Internet, bir zamanlar kapasitesi sınırlı data hatlarını gayet verimsiz kullanan ama üzerinde çok gürültü koparılan bir haberleşme teknolojisiydi, şimdi TCP/IP sanayi standardı protol haline geldiği gibi, data hatlarının kapasiteleri 64Kbitlerden nerelere fırladı. Bütün mesele hangi "oyuncak" ürünün istikbal vaadettiğini önceden doğru tahmin edebilmekte. Web browser, client tarafında çok başarılı oldu ama mesela Gopher (protocol) neydi hatırlayan hâlâ var mı? Gopher bir yana, Symbian neydi onu hatırlayan var mı?
Mayıs 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Hangi SQL kitabını almalıyım?

Hangi veritabanı ile çalışacaksanız onun kitabını alın! IBM DB2, Oracle, MS SQL, MySQL gibi veritabanları tarafından kullanılan SQL birbirinin aynısı değildir. Birinde olan bir fonksiyon diğerinde olmayabilir veyahut o fonksiyon varsa bile farklı bir keyword ile ifade ediliyor olabilir. Stored procedure yazarken de bazı farklar ortaya çıkıyor. Bu yüzden önce kullanacağınız veritabanında karar kılın. Sonra o veritabanıyla alakalı bir kitap alıp SQL dilini oradan öğrenin. Böylece hem kullandığınız veritabanı ile SQL kitabı uyumlu olacak, hem de SQL diline ilaveten veritabanlarının çalışma prensiplerini öğrenmiş olacaksınız.
Mayıs 2015

Ahmet Tekelioglu bu yanıtı beğendi:

EcmaScript 6 nedir? JavaScript ten farklı olarak yeni neleri getirmiştir?

EcmaScript javascript'in resmi adıdır. Başlangıçta her tarayıcı ecmascript'i sistemine uyarlayıp kendi sistemi için isimlendiriyordu (Netscape javascript, microsoft jscipt vb..). Javascript ismi tutunca hepsi bu ismi kullanmaya başladı. Şu anda Ecmascript, javascript'in dil standardları olarak kullanılıyor. Ecmascript6, javascript'in bir üst versiyonu. Tarayıcılar şu anda desteklemiyor (Genellikle tarayıcılar Ecmascript5'teler). node.js üzerinden kurulabilir.

İlk aklıma gelen ek özellik diğer dillerdeki include benzeri bir js dosyasının diğerine eklenmesi. Ayrıca jquery'nin özellikleri ek bir kütüphane gerektirmeksizin native olarak eklediklerini biliyorum.
Mayıs 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

JSON nedir ve ne işe yarar?

İlk başlarda bir uygulamadan diğerine data transfer edebilmek için sütunları hizalı veya noktalı virgüllü text dosyalarını (CSV gibi) kullanıyorduk. Bunları hâlâ kullanıyoruz ama bu şekilde hierarşik data kaydetmek mümkün değil. Hierarşik datayı kaydedebilmek için XML kullandık. Şimdi XML alternatifi olarak JSON çıktı. XML ve JSON, websiteleri arasında haberleşmek için de kullanılıyor. Mesela diyelim ki bilgisayarlara teknik destek veren bir şirketsiniz. Müşteriniz bakım yapılmasını istediği cihazları kendi uygulamasına kaydediyor. Sizin de bakıma alınacak cihazları oradan alıp kendi uygulamanıza taşımanız ve bakım tamamlanınca müşteriye haber vermeniz lazım. Müşteri ve siz iki farklı web yazılımı kullanıyor olacağınızdan aradaki haberleşmenin web services (JSON veya XML) ile yapılması lazım. Aynı uygulamayı kullanmak mümkün olduğu takdirde buna ihtiyaç kalmaz.
Mayıs 2015

Ahmet Tekelioglu bu yanıtı beğendi:

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Ben de bir süredir bir sosyal ağ geliştiriyorum, bu aralar kapalı betaya açacağım. Konu ile alakalı olduğum için yetkin yanıt verebilecekler arasındayım sanırım.

öncelikle türkiyede şöyle bir senaryo işliyor; "türkiyeden çıkan x sosyal ağı yayına başladı" gibi bir başlık görüyorsun webrazzide, siteye girip baktığında trafiği kaldıramayıp çökmüş oluyor. Bu senaryoda, site çok kullanışlı ve özel bir şey olsa bile, bu ilk deneyimle, siteye gelmiş olan early adapter'ları bir daha kazanmasına imkan yok.

dolayısıyla sosyal ağ gibi birşey yapıyorsanız standart sitelerdeki altyapıları kullanmamalısınız. Hele ki apache+php+mysql kombinasyonundan kesinlikle uzak durun. Zaten açık kaynak kullanacağınızı var sayıyorum.

çoğu kişi farkında değil ama facebook, twitter, google kendi altyapısında kullanmak üzere ürettiği çoğu aracı github üzerinden açık kaynak hale getirmiş durumda. Sizin bunları kullanıp kendi sosyal ağınızı yapmamanız için hiçbir sebep yok. ben projede ağırlıklı olarak facebook teknolojilerini kullanıyorum. Dil olarak Python, Veritabanı olarak da mongodb.

yazılım geçmişiniz yok ise bence vaktinizi harcamayın derim. Tüm sosyal ağlar min. 5 yıl sonra reklam modeli vs oturtup gelir getirmeye başlıyor. 5 yıl iyi seviyedeki yazılımcılara milyon dolar/lira para gömerek bu günlere geldi tüm sosyal network siteleri, türkiyede bu yapılır mı? Kendiniz yazılımcı iseniz büyük çilelere katlanıp projeyi bir yere kadar götürebilirsiniz. Ama başkasına yaptırmak, dediğim gibi size büyük paralara ve zamana mal olur.
Nisan 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Database de "hit and read" olayı neyi ifade etmektedir?

Hangi database ile çalışıyorsunuz? Mesela, IBM DB2 dokümantasyonunda "hit and read" diye bir şeye rastlamadım ama sizin için bir tahmin yürütebilirim. Bilgisayarlarda sık erişilen kayıtların manyetik disk yerine elektronik hafızanın cache denilen bir yerinde muhafaza edilmesi lazımdır çünkü cache erişimi disk erişiminden tipik olarak bin misli daha hızlıdır. Anladığım kadarıyla "hit" dediğiniz hadise bu olmalı. Cache kullanmak her zaman basit bir iş olmayabilir. Hangi kayıtların daima cache'de kalacağına, geri kalan kayıtların hangilerinin hangi algoritmaya göre cache'e alınacağına, cache büyüklüğünün ne olması gerektiğine karar vermek gerekir. Yazılan kayıtlara gelince, onların her halükarda diske aktarılması şarttır ama bu aktarma işi diskin meşgul olmadığı zamanlarda yapılabilir. Elektrik kesintisi halinde data kaybı olabilir. Eskiden UNIX bilgisayarları kapatmadan evvel cache'deki dosyaların diske aktarıldığından emin olmak için iki defa üstüste sync yapardık!
Nisan 2015

Ahmet Tekelioglu bu yanıtı beğendi:

Mobil uygulama yaptırmak amacıyla soruyorum. Bildiğiniz en iyi mobil uygulama geliştirme şirketi hangisidir?

En iyi diye birşey olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan bir mobil uygulama değil, o mobil uygulama ile ne yapılacağıdır. Yani uygulama alanına göre çalışacak firmanın yetkinliği değerlendirilmelidir. Bu daha sağlıklı olacaktır. Projesini iyi yönetebilen firma en iyisidir, demek belki de şu aşamada verilecek en iyi yanıtım olabilir.
Mart 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Ebay'den 300$ üzeri alışveriş yaparsam gümrüğe takılır mı? Takılmaması için neler yapabilirim?

Gönderilen malın kıymeti nakliyat ücreti dahil $100'ın üzerindeyse gümrüğe tâbi diye hatırlıyorum. Faturada malın markası, ne olduğu bütün teferruatıyla yazılmış olmalı. Meselâ kol saati satın aldıysan, faturada CASIO bilmem ne yazması yetmez, mutlaka kol saati yazılması şart ki mevzuat sizi hırpalamasın. AET ile aramızda gümrük birliği olduğu için gümrük vergisi alınmayabilir ama bu imkândan istifade edebilmeniz için malı gönderen tarafın Türkiye ile ticarete mahsus ve ismini hatırlamadığım başka bir evrak doldurması icap ediyor. DHL gibi kurye şirketlerinin gümrük hizmetleri departmanı olduğundan, gümrüğe tâbi eşyayı hemen gümrüğe teslim ediyorlar. Muhtemelen onların gümrükçüsüne çektireceğiniz için bu işten kâr da ediyorlar. Daha anlatayım mı?

Gümrükle uğraşmamak için satın aldığınız eşyayı $100 altında bir beyanname ile, yükte hafif ve ufak ambalajlara koyup parça parça almanız lazım. Meselâ, üç kitap birden sipariş etmeyin, ayrı ayro sipariş edin. İyi şanslar.
Mart 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Mikro-denetleyici programlama nedir?

Mikrokontrolör. Artık bunlara Linux yükleniyor. Linux'ta bütün programlama dilleri mevcut olduğuna göre bilgisayar programlamaktan farkı yok. Beagleboard, Pandaboard ve Raspberry PI gibi alternatiflere bakın bence.
Şubat 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Cisco eğitimi mi yoksa açık kaynak programcılık eğitimi mi almak daha faydalıdır? Hem sektör açısından, hem de hiç temeli olmayan 25 yaşında birinin öğrenebilmesi açısından hangisi daha doğru bir karar olur?

İkisi de gayet faydalı olacaktır ama hiç temeli olmadığını söyleyen biri için son derece zor olacağını da düşünüyorum. Açık kaynak programcılığı, uçsuz bucaksız bir çalışma sahasıdır. Bunun içinde işletim sistemi üzerinde çalışmak; Linux uygulamaları yazmak; PHP, JavaScript, JQuery ve CSS ile websitesi geliştirmek; MySQL, PostGre SQL ile veritabanı design etmek gibi çok çeşitli işler var. CISCO kursu en azından TCP/IP routing tabloları ile sınırlı olursa yapılacak işin başı ve sonu belli.
Şubat 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Şubat 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

Web sitemizi nasıl geliştirir ve okuyuculara nasıl tanıtırız?

Haber sitesi geliştirmek için bir CMS platformu seçin. Hurriyet gibi gazetlerin parayla satın aldığı site teknolojilerine paranız yetmeyebilir. Onun için Wordpress (en kolayı), Joomla veya Drupal (en kabiliyetlisi) gibi platformlardan birini inceleyin. Tesadüf ya, şahsen şu ara Drupal üzerinde çalışıyorum ve çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bu platformda google gibi arama motorlarının yayınlarınızı doğru indexlemesi için bazı ek fonksiyonlar da mevcut. Muhtemelen diğer ikisinde de bu fonksiyon vardır. Hosting için katiyen Windows kullanmayın. Linux veya ticari UNIX kurulmuş bir bilgisayar kullanın. Cloud hosting çok ucuz fiyatlardan başlıyor, bakmanızda fayda var.

Okuyuculara tanıtmak nasıl olur, işin o tarafını inploid sitesinin sahiplerine sormak lazım!
Şubat 2015

Ahmet Tekelioglu bir yanıt verdi.

'Raspberry pi' ile yapılabilecek güzel uygulama önerileriniz nelerdir?

Şahsen ben GPS temelli bir proje üzerinde çalışmak istiyorum. Bunu kullanarak kamyon, minibüs, taksi gibi vasıtaların, kıymetli eşyanın yerinin bir harita üzerinde takip edilebileceğine inanıyorum. Ayrıca kriptografik uygulamalar da cazip olabilir. Bu tür bir proje üzerinde çalışmak istersen irtibata geç lutfen: vtam370@yahoo.com
Daha Fazla