Bilmek istediğin her şeye ulaş

Washburn PS7200 (y)

Aralık 2013

Aleks Mutlu bu yanıtı beğendi:

Shazam, Google Sound Search, Soundhound gibi yazılımlar müzikleri nasıl tanıyor?

Her şarkının kendine ait bir izi vardır. Bu iz; Spektogram adı verilen; sesin içerisindeki frekansları görsel olarak görmemizi sağlayan grafikler ile yakalanabilir. Çalınan her şarkının spektogram değerleri sayesinde şarkının kendi parmakizi çıkarılır. Bu parmakizi üzerinde belirli frekanslar istendiği takdirde bastırılabilir veya ön plana çıkarılabilir. Bu da belirli biz ezginin belirleyici olan faktörlerini ön plana çıkarılabilmesine veya arka plana itilebilmesine olanak verir (aşağıda örnek bir spektogram kaydını, onun altında da gerçek zamanlı bir müzik videosunun spektogram görüntülerini görebilirsiniz).

GoogleShazam, Soundhound, Google Sound Search gibi programlar kayıt ettikleri ses parçalarının anlık spektogram grafiklerini çıkararak ve belirgin yanlarını daha da güçlendirerek/belirleyerek (feature extraction) kendi veritabanlarındaki kayıtlar ile (elbette ki onların da spektogram kayıtları ile) karşılaştırıp bir eşik seviyesinde (threshold) benzerlik yakalamaya çalışırlar. Bu benzerliği yakaladığı anda da müziğin hangi şarkıya ait olduğunu belirlemiş olur (yüksek ihtimal ile). Buradaki asıl mevzu bu işi milyonlarca kayıt arasından nasıl bu adar hızlı yaptığıdır.

Bu da veritabanı kayıtlarında "belirleyici frekans özellikleri çıkarılmış halde" kayıtlı bulunan spektogram izlerinin (şarkı parmakizleri) bazı algoritmalar ile yakınsama değerlerine çok hızlı ulaşılabilmesi yolu ile yapılır.

Google
Aşağıdaki grafikte bulunan kırmızı noktalar örnek bir şarkının spektogramındaki belirleyici frekans noktalarını göstermektedir. Tepelerdeki yoğunluk sayısı benzerlik için kullanılabilir. Aynı şekilde en alttaki seviyeler de...
Google
Shazam (aynı şekilde diğerleri de); veritabanında, müziğin belirleyici frekanslarını spesifik olarak zamana bağlı bir iz şeklinde şarkı ismi ile birlikte kaydeder.

Örnek:
Frekans: 1672.1 Hz
Şarkı: Ali Baba'nın Çiftliği
Bu Frekansın Bulunduğu Zaman Noktası: 12,25. saniye


Shazam şarkıyı telefonda dinlerken, belirleyici frekansları yakalanan müzik parçasının bu frekans değerlerini veritabanına gönderir. Veritabanındaki kayıtlar ile karşılaştırılarak önce o frekansa yakın şarkılar tespit edilir (bu anda şarkının hangi andaki müziğinin olduğu çok önemli değildir). Sonrasında da şarkının süre olarak birbirine yakın diğer belirleyici frekansları arka arkaya gönderilir. Bu kez belirli aralıklarla benzeşen frekanslar söz konusudur ve şarkımız tanımlanmış olur :).

Yani aynı belirleyici frekansta onlarca şarkı olabilir ama arka arkaya aynı belirleyici frekans değerlerinde olan şarkı genelde tektir.
Kasım 2013

Aleks Mutlu bu yanıtı beğendi:

Yazılımcı olarak çalıştığınız şirkette en son aldığınız maaş ne kadardır?

Genel izlenimimi aktarmak isterim.
Ücret konusunu belirleyen çok parametre var. Kendimizi bir an için bizi işe alacak şirketin yöneticisi yerine koyalım. Bize kaç para maaş vermeli? Bunun için yöneticinin düşündüğü parametreler neler?

 • Diplomalı mı?
 • Alaylı mı?
 • Tecrübesi var mı?
 • Referansları neler?
 • Askerliğini yapmış mı yoksa üç beş ay sonra bizi bırakır gider mi?
 • Evli mi? Yoksa yakın zamanda evlenir de zam ister mi? (İş görüşmelerinde kız arkadaşınız erkek arkadaşınız var mı gibi sorularla da karşılaşırsınız şaşırmayın bundandır.)
 • Ailesi ile mi yaşıyor yalnız mı? (Yani kiracı mı değil mi?)
 • ....
ve daha pek çok parametre var ve bunların her biri gerçekten sizi işe alacak kişinin notları arasında borsa gibi sizin ücret beklentinizi tahmin ederken bir aşağı bir yukarı inip çıkar.

Siz ayda 2 bin TL isterken 2x12=yılda en az 24 bin liralık bir gider (sigorta vs hariç) yaratacaksınız ve o işletmenin 5 çalışanı varsa yılda en az 100 bin TL sadece çalışanları için masrafı var demektir. Peki bu işletmenin en az bir yıl sonra size zam yapabilmesi için ihtiyacı olan şey yıllık 200 bin liralık vb. Civarda iş yapabilmesi, iş alabilmesi gerekmektedir. Peki muhatap olduğunuz şirket gerçekten böyle projeleri olan bir şirket mi? Yani büyük işler mi gerçekleştiriyor yoksa hayalleri olan bir girişim ofisi mi? Size hayallerini satarak da ikna edebilirler sizi ayağı yere basan projelerle de ikna edebilirler. Bunlar da önemli.

Bunları neden anlattım ve neden bakış açısını bu yöne çevirdim? Ücret talep ederken muhatap olduğunuz şirketin büyüklüğü de önemlidir. Ve siz 3 bin lira maaş talep ederken yılda en az 50 bin değerinde bir iş üretmeniz gerekecektir. Aylık ihtiyacınız 3 bin TL olabilir ama siz profil olarak, birikim olarak yılda 50 bin TL değer üretecek bir donanıma sahip olmanız gerekir. Bu yüzden kendinizi sürekli eğitmelisiniz, geliştirmelisiniz. Bunun sonu yok.

Dedikten sonra;
İstanbul için gözlemimi aktarayım. Diplomalı yeni başlayanlar teknoloji tercihi ne olursa olsun (Java, .NET) en az 2 bin liradan işe başlıyor, başlamalılar da zaten. Daha azı için şirketler gerçekten sömürüyor diyebilirim. Dikkatli olun. Sabırlı olun.

Alaylı yazılımcılar başlangıç düzeyi bu seviyenin biraz aşağısında başlayabilir çünkü iş veren temkinli davranıyor diplomalı olmadığı için ve bir risk alıyor. Karşısındakine de kendisini göstermesi ve geliştirmesi için fırsat veriyor. Bu yüzden 1500, 1750 başlangıç için küçük işletmelerde normaldir.

Elinizde bir süre referanslar biriktikten sonra ve yavaş yavaş uzmanlaşmaya doğru ilerlediğinizi hissettiğinizde yıl sonunda size yapılacak 200-300 liralık zam tatmin etmediği yerde rahatlıkla 3000 lira ile işe başlayabileceğiniz yerler karşınıza çıkacaktır. Junior ve Senior arasındaki pek çok yazılımcı 2500-3500 aralığında çalışmaktadır. Benim gözlemim bu şekilde.

Sektörde en az 3-4 yıl geçirdikten sonra ve referanslarınız arttığında buna ilave olarak da blog sayfası gibi teknik paylaşımlarınızı not aldığınız ve uzmanlığınızı paylaştığınız platformlar yaratırsanız ve kendinize bir veya birden fazla konuda uzmanlaştığınız doğrultusunda inanıyorsanız şirketlerin huzuruna en az 3750-4500 aralığında maaş talepleri ile oturabilirsiniz.

Bu meslekten elde edilecek gelir sabırla kendinizi yetiştirmekten geçiyor. Bir de kendinizi iyi pazarlayabilmelisiniz.
Biraz da kader ve şans.

Statlarda sadece amigoluk yapan ve ayda en az 5 bin lira kazanan tribün liderleri de var : ) Hayat bu.
Kasım 2013

Aleks Mutlu bu yanıtı beğendi:

Sosyal ağlardaki yazılanlara bakarak birinin intihar edeceği web servisleri tarafından öngörülebilir mi?

Bu soruya da yanıt olması açısından yazılımlar ile yapılan bazı çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Stanford Üniversitesi'ne ait bir projede herhangi bir çiftin kamera karşısında aralarındaki bir tartışma gözlenerek ve belirli rutinlerdeki daravanış özellikleri takip edilerek, 15 dakikalık bir süre sonunda, bu çiftin ileride boşanıp boşanmayacağını %95-96 gibi bir oranla tahmin eden bir yazılımın var olduğunu Malcolm Gladwell'in Blink adlı kitabında okumuştum. Yazılımın aslen yaptığı şey insanlar arasındaki iletişim, etkileşim ve davranışlardaki bazı rutinleri -normalde parça parça da olsa farkedilmeyen rutinleri- yakalamak. Benzer şekilde, kişinin tüm etkileşim ve aktiviteleri analiz edilerek, en azından depresyonda olup olmadığına bir yorum yapılabileceği kanısındayım.

Çarpıcı bir örnek daha vermem gerekirse, bir MOSSAD ajanının yayınladığı bir blog yazısında, insanların klavyeye dokunuşlarındaki hız ve zamanlamayı yakalayarak, her kişiye ayrı ve özel olan bir dokunuş imzası sayesinde, kullanıcıların kim olduklarını tahmin edebildiklerini söylüyordu :). Yani belki de sinirli iken klavyeye dokunuş hızınız farklı bir rutine biniyor ama bu rutini siz farketmiyorsunuz. Ne var ki makineler bu küçük ayrıntıları çok başarılı bir şekilde yakalayabiliyor.

"Matrix is coming. Prepare yourself for another new world!"
Ekim 2013

Aleks MutluSerpil Güven kişisini takip etmeye başladı

Serpil Güven, Lise Öğrencisi, @gamzecik

Ekim 2013

Aleks Mutlu bu yanıtı beğendi:

Henüz patlama yapmamış, pek bilinmeyen ama yüksek potansiyeli olduğunu düşündüğünüz yeni şarkıcılar/gruplar hangileridir?

Ben Eyyam konusunda baya hevesliydim ama beklediğim gibi olmadı. Bir de Yırtık Uçurtma'nın ilk kurulduğu zamanki kadro çok iyiydi. Albümün tarzı ve çıkış zamanı -Sonbahar- da çok etkili olmuştur bende.

Eyyam:

Yırtık Uçurtma:

Ekim 2013

Aleks Mutlu bir yanıt verdi.

Bir çocuğu müzik dersleri almaya zorlamak doğru bir hareket midir?

Küçük bir çocuk için oyun oynamak, arkadaşlarıyla birlikte olmak bir müzik kursuna göre daha cezbedici olabilir. Maalesef o yaşlarda "baba ben şunu çalacam" diyebilecek kapasiteye sahip olmuyoruz. Ben her zaman derim keşke ailem beni zorla gitar kursuna yazdırsaymış zamanında. .
Ekim 2013

Aleks MutluLarissa kişisini takip etmeye başladı

Larissa, Avukat, @lari94

Ekim 2013

Aleks Mutlu  bu yazıyı beğendi:

Ölmeden önceki 5 pişmanlık

Ölüm

Palyatif bakım veren bir hemşire, tabiri caizse ölüm döşeğinde olan kişilerin en çok pişman oldukları 5 olguyu kaydetmiş. En çok duyduğu pişmanlık, 'Çok çalıştım keşke bu kadar çalışmayıp hayatımı yaşasaydım. ' olmuştur. Hiç biri anlık zevkleri yapmadığı için pişmanlık duyduğu söylememiştir. Örnek olarak; seks, bungee jumping...
 1. En büyük pişmanlıklardan birisi; 'Hayatta keşke benden istenenleri değil, kendi istediklerimi yapsaydım.' olmuş. Hayatlarının sonlarına doğru gelen bu insanların hayallerini gerçekleştiremeden bu dünyadan ayrılacak olmaları, yaşlarının ve sağlıklarının artık hayallere imkan vermemesi keşkelerin en büyüğü olmuş.
 2. Bu hastaların kendilerini psikolojik olarak kötü hissetmelerini artıran diğer bir pişmanlık; 'Çok çalıştım keşke bu kadar çalışmayıp hayatımı yaşasaydım. ' olmuş. Bu pişmanlık en çok dile getirilen pişmanlık olmuş.
 3. Duyguları tam olarak ifade etmemenin pişmanlığını zaman zaman yaşamış olsak bile bunu bedenimize oturtmuş olmak, pişmanlığı ortaya çıkan bir duygu olmuş. Uyumlu bir çevre sağlayıp, herkesle iyi geçinmeye çalışırken aslında vasat ve bastırılmış bir hayat yaşayanların ilerleyen yaşlarda bu duyguları, cesaretle dışa vuramadığı için stres, bununla birlikte hastalıkların ortaya çıktığı görülmüş.
 4. Ölüme yakınlaştığını düşünen insanların pişmanlıklarından birisi de dostlarını ve yakınlarını kırdığı zamanları düşünüp, 'Keşke aramız böyle olmasaydı.' demek olmuş. Dostlarına ve akrabalarına yeterli değer vermediğini düşünerek pişman olmuşlar. Zamanında gurur duygusuna fazla kapılmanın acısını çekmişler.
 5. En acı olan pişmanlıklardan birisi de, 'Kendimi mutlu edemedim...' Bu pişmanlığın hayatın tamamını kapsadığını düşünürseniz, aslında bunu söyleyen insanların gülerken içten gülümsemeler hissedemediklerini anlamak üzücü bir durum. Bu insanlar alışkanlıklara ve kalıplara sıkışıp kalan ruhlarını yeterince mutlu edemedikleri için pişmanlık duymuşlar...
Hissettiğimiz ve yaşadığımız bir çok duygu olduğu gibi pişmanlık da gerekli bir duygudur. Ancak pişmanlığın anlık olmasına ve sadece ders çıkarılacak bir duygu olmasını diliyorum herkes için...
Ekim 2013

Aleks MutluYa Ko kişisini takip etmeye başladı

Ya Ko, Bahçe Bitkileri Uzmanı, @yako

Bir şeyler biliyorduk, bir sürü şeyden de hiç haberimiz yoktu. İş bitki yetiştirmek olunca tabi durum derya deniz, biz de durmadan okuduk, araştırdık, sorduk, soruşturduk, yabancı dilde bulduğumuz kaynakları Türkçeleştirdik, öğrendiklerimizi denedik, oldu olmadı, tuttu tutmadı derken hepsini buraya yazdık.

Eylül 2013

Aleks Mutlu bir yanıta alt yorum yaptı

Mono ile (yeni adıyla Xamarin) Windows tarafından geliştirmeyi şahsen denemiş biri olarak, başka bir Mac makinedeki emülatöre uzaktan bağlanmaya çalışıyorsunuz. Uygulamayı atabildik emülatöre çalıştı fakat tam herşeyiyle çalıştıramamıştım. Breakpoint lere düşmüyordu vs. Birşeyi yanlış yapmış da olabilirim emin değilim fakat biraz karın ağrısı işler :)
Phoonegap ile bunu yapabilirsiniz ancak native uygulama gibi olmaz. Native uygulama yazmak istiyorsanız ama C# gibi bir dil kullanmak isterseniz Mono ile bunu yapabilirsiniz ama burada da yazılımı makineye yükleme veya iOS derleme esnasında bir Mac makineye ihtiyacınız olacaktır.
Eylül 2013

Aleks Mutlu bu yanıtı beğendi:

Windows üzeriden iPhone uygulaması geliştirilebilir mi?

Phoonegap ile bunu yapabilirsiniz ancak native uygulama gibi olmaz. Native uygulama yazmak istiyorsanız ama C# gibi bir dil kullanmak isterseniz Mono ile bunu yapabilirsiniz ama burada da yazılımı makineye yükleme veya iOS derleme esnasında bir Mac makineye ihtiyacınız olacaktır.
Eylül 2013

Aleks Mutlu bir yanıt verdi.

Yazılımda en çok hangi alanı ve bu alanda en çok hangi programlama dilini seviyorsunuz?

Mobil yazılım üzerine gidiyorum uzun zamandır. Mutluyum : ) Windows Phone ve iOS geliştiriyorum C# ile. Tek dille 2sine de geliştirdiğim için daha da mutluyum!
Eylül 2013

Aleks Mutlu bu yanıtı beğendi:

Google Chrome'da siteye sağ tıklayıp ögeyi denetle dediğimizde çıkan elements sekmesindeki anlık html koduna C# ile nasıl erişim sağlayabilirim?

Bir sitenin HTML koduna bu kodla erişmen mümkün:

string urlAddress = <a href='<a href='<a href='"http://google.com";' target='_blank' rel='nofollow' title='"google.com";'>"google.com";</a>' target='_blank' rel='nofollow' title='"google.com";'>"google.com";</a>' target='_blank' rel='nofollow' title='"google.com";'>"google.com";</a>
 
HttpWebRequest request = (HttpWebRequest)WebRequest.Create(urlAddress);
HttpWebResponse response = (HttpWebResponse)request.GetResponse();
if (response.StatusCode == HttpStatusCode.OK)
{
 Stream receiveStream = response.GetResponseStream();
 StreamReader readStream = null;
 if (response.CharacterSet == null)
  readStream = new StreamReader(receiveStream);
 else
  readStream = new StreamReader(receiveStream, Encoding.GetEncoding(response.CharacterSet));
 string data = readStream.ReadToEnd();
 response.Close();
 readStream.Close();
} 
Eylül 2013

Aleks Mutlu bir yanıta alt yorum yaptı

Kesinlikle :)
Tasarım hazırlama : )
Eylül 2013

Aleks Mutlu bir yanıt verdi.

Eylül 2013

Aleks Mutlu bu yanıtı beğendi:

Yazılımcıların en çok çektiği sıkıntılar nelerdir?

Sunum yaparken yazılan bir kodun çalışmama durumu. En büyük sıkıntılarımdan biri.
Eylül 2013

Aleks MutluMobil Yazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Mobil Yazılım

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2013

Aleks Mutlu bir yanıta alt yorum yaptı

Tabi native üzerinden giderken yapılan güncellemenin market onayından geçmesini beklemek zorundasınız. Web üzerinden giderseniz öyle bir dert yok.

Ayrı bir avantajı ise her platforma çıkabiliyor olmanız. Yani iOS, Android ve WP için ayrı ayrı yazmanıza gerek kalmayacak. Hepsinde çalışıyor olacak.

Rica ederim fikir verebildiysem ne mutlu..
Bu biraz da uygulamanın telefonun hangi özelliklerini kullanacağına göre deşebilecek birşeydir. Mesela sadece belirli tipte bir text, resim gibi çok aksiyon gerektirmeyen şeyler gösterilecekse ekranda, bunun için responsive bir web sitesi hazırlayıp uygulama içerisine gömmek mantıklı olacaktır.
Fakat uygulama resim çekecek, local database kullanacak, lokasyon apilerini kullanacak veya animasyon vs yapacaksa yani kısacası daha ileri seviye bir uygulama olacaksa native kodlamaya gidilmesi daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
Eylül 2013

Aleks Mutlu bir yanıta alt yorum yaptı

Sadece lokasyon bilgisini kullanacaksanız, çok sorun olacağını düşünmüyorum. Responsive bir web sitesi üzerine gidilebilir bence.
Ben her şekilde native giderdim çünkü pek web bilgim yok :).
Ama sizin var ise bence işinizi görecektir.
Bu biraz da uygulamanın telefonun hangi özelliklerini kullanacağına göre deşebilecek birşeydir. Mesela sadece belirli tipte bir text, resim gibi çok aksiyon gerektirmeyen şeyler gösterilecekse ekranda, bunun için responsive bir web sitesi hazırlayıp uygulama içerisine gömmek mantıklı olacaktır.
Fakat uygulama resim çekecek, local database kullanacak, lokasyon apilerini kullanacak veya animasyon vs yapacaksa yani kısacası daha ileri seviye bir uygulama olacaksa native kodlamaya gidilmesi daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
Eylül 2013

Aleks Mutlu bir yanıt verdi.

İçeriği sürekli değişen bir mobil uygulama için öneriniz nelerdir?

Bu biraz da uygulamanın telefonun hangi özelliklerini kullanacağına göre deşebilecek birşeydir. Mesela sadece belirli tipte bir text, resim gibi çok aksiyon gerektirmeyen şeyler gösterilecekse ekranda, bunun için responsive bir web sitesi hazırlayıp uygulama içerisine gömmek mantıklı olacaktır.
Fakat uygulama resim çekecek, local database kullanacak, lokasyon apilerini kullanacak veya animasyon vs yapacaksa yani kısacası daha ileri seviye bir uygulama olacaksa native kodlamaya gidilmesi daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Gitar

61 Kişi   42 Soru

Mobil Uygulamalar

252 Kişi   110 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Yazılım Şirketleri

74 Kişi   8 Soru

Html5

152 Kişi   39 Soru

Mazot Fiyatları

3 Kişi   3 Soru

Kat Kaloriferi

2 Kişi   4 Soru

Futbol

879 Kişi   196 Soru

Elektro Gitar

49 Kişi   25 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Yerli Müzik

98 Kişi   23 Soru

Spor (Türkiye)

432 Kişi   204 Soru

Ultimate Frisbee

2 Kişi   1 Soru

Cep Telefonları

607 Kişi   224 Soru

Kanser

59 Kişi   66 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

Radyasyon

15 Kişi   24 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

410 Kişi   25 Soru

Kalp Hastalıkları

16 Kişi   11 Soru

Kalp Krizi

7 Kişi   8 Soru

Kanser Dayanışma

9 Kişi   4 Soru

Sakal

4 Kişi   7 Soru

Deniz

57 Kişi   54 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

İnsan Sağlığı

538 Kişi   314 Soru

Matematik

717 Kişi   161 Soru

Apple

196 Kişi   91 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Uzay

228 Kişi   96 Soru