Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni İsmail Doğan inploid.com'da 25 soru sordu, 53 soru yanıtladı ve 15 takipçisi var.

Mayıs 2013

İsmail Doğan bu yanıtı beğendi:

Beylikdüzü'nde yapılması planlanan 'İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi', Marmara denizinin temizlenmesine katkı sağlayabilecek midir?

Projede denildiği gibi günde 400.000 metreküp su temizlenecekse ne güzel. Bu Marmara'ya elbette büyük katkı sağlayacak. Kurulan ve kurulmakta olan su arıtma tesislerini de düşündüğümüzde iyi olur. 1 milyon 600 bin nüfusunun atık suyunu arıtabilecek deniliyor. Bu da nüfusun yaklaşık yüzde ikisi ediyor ki bu iyi bir rakam bence. En azından mevcut suyu düşünsek bile çok iyi.

Marmaray

Marmaray

Marmaray

Marmaray

Marmaray

Marmaray
Mayıs 2013

İsmail Doğan bu yanıtı beğendi:

Şirket satın alımlarında paranın şirket hesabına geçmesi ne kadar zaman alır?

Şirket satın alımlarında (100 milyon liranın üstündeki büyük şirketler) anlaşmadan sonra paranın aktarılma süresi anlaşmanın türüne göre değişiklik gösterebilir. Şirket alımlarında ödeme süreci genellikle 3-4 bölümde incelenebilir.
 • Ana paranın ödenmesi. Ana para anlaşma sağlandıktan kısa bir süre içerisinde ödenir. Ana para genellikle %50 ile %75 aralığında değişen rakamlardır. Ana para ödendiği zaman şirketin devir işlemleri başlamış demektir. Paranın geri kalan kısmının nasıl ödeneceği şirketler arasındaki anlaşmalar gereğince belli olur. Paranın geri kalan kısmı için genellikle 3 farklı yola başvurulur:
 1. Emanet ödemesi. Anlaşma sağlandıktan sonra herhangi bir yanlış beyanda bulunulmaması veya hesapta olmayan bir karışıklığın oluşmaması için bu ödeme yoluna başvurulur. Emanet ödemesinde sözleşme tarafları üzerine aldıkları yükümlülükleri yerine getirene kadar şirket tarafsız bir kişi kontrolünde tutulur. Emanet ödemesi ülkemizde yeddi emine devretmek olarak da bilinir. Bu ödeme türünde tüm ödemelerin tamamlanması 1 ile 3 yıl arasında gerçekleşir. Emanet ödeme şekline yaklaşık 10 yıl önce çok az rastlanırdı. Ancak günümüzde çok sık rastlanmaktadır. Anlaşmazlık sonucunda açılan mahkemelerde bile emanet alınan kişinin sözüne başvurulmaktadır.
 2. Performansa bağlı ödeme. Satın alan firmanın ana parayı ödedikten sonra kalan kısmı koyduğu performans hedeflerine göre ödemesi şeklidir. Bu ödeme şekli teknoloji firmaları ve İnternet siteleri alımında sıkça görülür. Örnek vermek gerekirse, arama motoru Yahoo blog sitesi Tumblr'ı almaya hazırlanıyor haberini mutlaka duymuşsunuzdur. Anlaşma rakamı olarak 1.1 milyar dolar telavvuz ediliyor. Eğer Yahoo anlaşmanın 800 milyon dolarlık kısmını ödeyip geri kalan kısmını 200 milyon kullanıcı hedefine ulaşınca ödeyeceğini belirtirse bu performansa bağlı ödeme şekline güzel bir örnek olur. Performansa bağlı ödeme şeklinde paranın şirket hesabına akatarılma süresi tarafların anlaşmasına göre değişir. Ancak genellike 12 ile 36 ay arasında değişien sürelerde satış tamamlanır.
 3. Şirketin eski sahibine geri dönmesi. Satın alan firmanın ön ödemeyi yaptıktan sonra tahattüt ettiği sorumlulukları yerine getirememesi sonucu oluşur. Bu durumlarda şirket belirli koşullar altında ya eski sahibine geri döner ya da bir başka yatırımcı tarafından satın alınır. Satın alan şirket bu süreç sonucunda oldukça zarar eder. Ödemiş olduğu ön ödemenin büyük bir kısmını kaybederler. Bu süreç 24 ile 36 ay arasında değişmektedir.
Genel olarak bakıldığı zaman; büyük bütçeli şirketlerin alımında %60-%70'lik kısım satıştan kısa bir süre sonra ödeniyor. Geri kalan kısımlar yukarıda bahsedilen şekillerde ödeniyor. Yani ön ödemeyi yaptıktan sonra size paranın geri kalanını(%30-40) tamamlamak için yaklaşık olarak 2 3 sene kalıyor.
Mayıs 2013

İsmail Doğan bir yanıt verdi.

Direksiyon başında ya da hareket halindeki bir araçta telefonla konuşmak radyasyon tehlikesini arttırır mı?

Araba kullanırken telefonla konuşmak radyasyon tehlikesini arttırması ya da azaltması söz konusu değil. Ancak araba kullanırken telefonla konuştuğumuz zaman oluşan radyasyondan dolayı insanın dikkat dağılabiliyor ve manevra kabiliyeti azalıyor. Araba kullanırken telefonla konuşmamak gerek çok acilse de kulaklıkla konuşulabilir. O zaman hem radyasyon azalıyor hem de manevra kabiliyeti artıyor.
Mayıs 2013

İsmail Doğan bir yanıt verdi.

Bir mühendis için CV'ye mutlaka yazılması gereken özellikler nelerdir?

 • Çok iyi bir İngilizce (mümkünse TOEFL, IELTS, ÜDS ve benzeri sınavlarla ispatlanmış olmalı)
 • İkinci bir yabancı dil.
 • İyi bir staj geçmişi.
 • İyi bir yüksek lisans ve doktora belgesi.(Bu diplomalar okul diplomasından daha değerli).
 • Mesleki yaşantıda işe yarayabilecek bilgisayar kurslarından alınacak belgeler.
 • İş tecrübesine sahip olmak, çalışılan yerlerden referans mektubu alabilmek.
 • Soysal bir kişilik olmak, takım çalışmasına yatkın olmak, bazı hobilere sahip olmak.
Mayıs 2013

İsmail Doğan bir yanıt verdi.

İslamiyet'in yaygın olduğu Orta Doğu ülkelerindeki başbakan veya devlet başkanlarının eşleri neden türbanlı değil?

Herkesin kendi inancıdır kapanmak ya da kapanmamak. Söz konusu first lady olsa bile bu durum değişmemektedir. Şeriat ile yönetilen İran ve Vahabi inancına sahip Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Sudi Arabistan gibi ülkelerde de first lady'ler türbanlı.
Ancak dünya genelinde Türkiye'den daha çok dinine bağlı olduğu düşünülen Müslüman ülkelerden Mısır, Suriye, Azerbaycan, Ürdün gibi ülkelerde first lady'ler açık ve gayet modern görünümlü. Örnek vermek gerekirse:

Esma Esad (Suriye)
Ortadoğu

Mihriban Aliyev(Azerbaycan)
Ortadoğu

Suzan Mübarek(Mısır)
Ortadoğu

Rania el Abdullah(Ürdün)
Ortadoğu

Mayıs 2013

İsmail Doğan bu yanıtı beğendi:

Tarih boyunca yapılmış en becerikli silahlar hangileridir?

Geliştirilen silahların becerisini ille de yarattığı tahribat ya da öldürme gücüne göre değerlendirmemek gerekiyor. İlk üretilmeye başlandığı günden itibaren teknolojinin de etkisiyle silahların kullanılış amacı farklılıklar gösterebiliyor. Kullanıldığı döneme damgasını vurmuş bazı silahlar şu şekildedir:
 • Stuxnet.[1] Stuxnet Amerika ve İsrail ortaklığında geliştirilmiş bir bilgisayar virüs programıdır. Stuxnet'in amacı İran'ın her geçen gün gelişmekte olan nükleer alt yapısını bilgisayar ortamında çökertmektir. Bu program sıcak savaş döneminden çok soğuk savaş dönemini anımsatmaktadır. Oldukça karmaşık bir yazılım ile geliştirilmiş bu virüs Wired.com' a göre İran'ın uranyum geliştirme çalışmalarını durdurmayı başarmıştır.[2] Bu virüsün bilinçli şekilde yayılmaya başlamasında sonra başta İran ve Endonezya olmak üzere bir çok ülkede nükleer faaliyetler oldukça önemli bir yara almış ve oldukça gerilemelerine neden olmuştur. İşin ironik kısmı ise ABD ve İsrail'in de az da olsa bu virüsten etkilenerek bazı çalışmalarına ara vermek zorunda kalmasıdır. Stuxnet diğer mega silahların maliyeti düşünüldüğünde oldukça efektif ve ucuzdur. Ayrıca Stuxnet'in herhangi bir insanı öldürdüğü de olmamıştır.
 • Rum Ateşi(Greek Fire).[3] Rum ateşi ya da Yunan ateşi Bizans İmparatorluğu tarafından icat edilmiş yüzyıllarca Bizans'ın en önemli savunma silahı olmuştur. Hem karada hem de denizde yanma özelliğine sahip ateş; kömür, zift ve kükürt karışımından oluşmaktadır. Bu ateşi önemli kılan en büyük özelliği ise ateşe su sıkıldığında sönmemesi aksine daha çok alev almasıdır.
  Tarih
 • Atom Bombası.[4] Aslında atom bombasının ne işe yaradığı ne gibi yıkıcı etkilere yol açtığından bahsetmeye gerek yok. Çekirdek tepkimesinin kaynağını oluşturduğu atom bombalarında yüksek zenginlikte Uranyum ve plütonyum kullanılır. II. Dünya Savaşı'nda Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine olmak üzere iki adet atom bombası atılmış ve Japonya'ya çok çok büyük zararlar verilmiştir. Günümüzde bile hala atılan atom bombalarının etkilerinin görüldüğü düşünülür.
 • İnternet ve sosyal medya. Günümüzde İnternetin ne kadar önemli bir yer tuttuğundan bahsetmeye gerek yoktur sanırım. Artık öyle bir hal aldı ki insanlar internet aracılığı ile kişileri intihara ya da cinayete sürükleyebiliyor ve bunu çok kısa süre içerisinde yapabiliyor. Ayrıca kişilerin bir lafı ile söylentiler yayılabiliyor ve bu söylenti bazı halkları sokağa dökmeye yetebiliyor. toparlamak gerekirse internet eğer gerçekten kötü amaçla kullanılırsa çok tehlikeli bir silah olabilir.
 • Kalem. ''Kalem kılıçtan keskindir'' sözünü duymayan yoktur herhalde. Kalem de tıpkı internet gibi kullanım amacına göre tehlikeli olabilir en ölümcül silahlardan daha çok zarar verebilir.
 • Din ve Misyonerlik Çalışmaları. Eskiden yapılan savaşların çok büyük bir kısmı din için yapılırdı. Belki de en çok sömürüsü yapılan olgu din olmuştur tarih boyunca. Allah için savaştığını düşünen bir insanı düşüncesinden hangi güç alıkoyabilir ki. Din uğruna savaşlar sadece farklı dine mensup ülkeler için değil, aynı dinin farklı mezheplerine ait tarafları arasında da sıkça gerçekleşmiştir. ''Kardinal külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederim'' İstanbul'un fethinden önce İstanbul'da yaşayan Ortodokslar tarafından söylenmiştir. Haçlı Seferleri[4], 30 Yıl Savaşları[5], Lübnan İç Savaşı[6] hep dini sebeplerden dolayı çıkmış savaşlardır, örnekleri daha da arttırmak mümkün.
[1] en.wikipedia.org/wiki/stuxnet
[2] wired.com/threatlevel/2011/01/inl-and-stuxnet
[3] tr.wikipedia.org/wiki/atom_bombas%c4%b1
[4] tr.wikipedia.org/wiki/ha%c3%a7l%c4%b1_seferleri
[5] tr.wikipedia.org/wiki/otuz_y%c4%b1l_sava%c5%9f%c4%b1
[6]tr.wikipedia.org/wiki/l%c3%bcbnan_%c4%b0%c3%a7_sava%c5%9f%c4...
Mayıs 2013

İsmail Doğan yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2013

İsmail Doğan bir yanıt verdi.

Twitter Vine nedir ve ne işe yarar?

2012 yılında Dom Hofmann ve Rus Yusupov tarafından üretilen 6 saniyelik video klipler şeklinde tasarlanan mobil uygulamadır. Uygulama 24 Ocak 2013'te Twitter ile birleşmesinden itibaren görücüye çıkmıştır. Uygulama ilk IOS platformunda yayınlandı. Şu an hem iOS, hem android hem windows phone cihazlardan kullanılabilmektedir. The Wolverine filminin fragmanı için hazırlanan bir Vine örneği:
vine.co/v/bdexaimjj1f

Mayıs 2013

İsmail Doğan bir yanıt verdi.

Sihirbazların kullandıkları "Hokuspokus" ve "Abrakadabra" sözleri nereden gelir?

Hokus Pokus kelimesinin ilk kullanan Thomas Andy'dir. Thomas A Candle in the Dark(Karanlıkta Bir Mum) adlı kitabında Hokus Pokus adlı sihirbazın anlamı olmayan ''hocus pocus tontus talontus vede celeriter jubeo'' kelimelerini kullanarak izleyenleri şaşırtarak numaralarını yaptığından bahsetmiştir. Daha sonra bu kelimeler tüm sihirbazların kullandığı bir argümana dönüşmüştür.

''Abrakadabra'' kelimesinin ise nereden çıktığı hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz. Teorilerden bir tanesi Aramice'de bulunan ''Söylediğim gibi yaratacağım" Avra Kedabra'dan geldiğidir. Diğer teori ise İbranice'de sunmak anlamına gelen ha-brachah'den geldiği şeklindedir.

Günümüzde kullanım amacı dikkatleri başka yöne çekmek için kullanılan bu sözler belki de gerçekten sihirbazlar tarafından uydurulmuş anlamı olmayan kelimeler bütünü olabilir. Bilemeyiz.

[1]tr.wikipedia.org/wiki/abrakadabra

[2]en.wikipedia.org/wiki/thomas_ady
Mayıs 2013

İsmail Doğan yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2013

İsmail Doğan yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2013

İsmail Doğan yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2013

İsmail Doğan bir yanıt verdi.

Çin'de internet kullanımı nasıldır? Ne gibi yasaklar vardır?

Çin hükumeti tehlike oluşturduğu gerekçesiyle 2009 yılında Facebook, Twitter, Youtube gibi Amerikan kaynaklı sosyal siteleri yasaklamış durumda. Ancak Çin'in nüfusu o kadar büyük ki ortaya değişik rakamlar çıkabiliyor. Şöyle ki Çin'den kaçak yollara Facebook'a giren insan sayısı 500 milyon. Ayrıca Çin'in Twitter'i olarak kabul edilen Weibo'nun kullanıcı sayısı 300 milyon ve neredeyse tüm dünyada 500 milyon kullanıcısı olan Twitter ile tek başına mücadele ediyor denenebilir.

Çinliler yasakladıkları sitelerin yerine kendi ürünleri olan sosyal siteleri de hayata geçirmiş durumdalar. Google'ın yerine Baidu, Twitter yerine Weibo, YouTube yerine Youku kullanılıyor.

Bu hamle ile çok büyük bir pazara sahip sosyal medya sektörü Çin pazarında kalıyor. Büyük rekabet halinde oldukları Amerika'ya bu pazarda para kaptırmıyorlar.

Çin pazarının büyüklüğü ünlü kişileri ve firmaları Çin sosyal medyasında hesap açtırmaya zorluyor.Bu isimler arasında Tom Cruise, Bill Gates, Maria Sharapova gibi isimler var. Ayrıca IMF Başkanı Christine Lagarde, İngiliz müzik grubu Radiohead, eski ABD Başkanı George Bush’un kardeşi Neil Bush ve aktör Joseph-Gordon Levitt de Weibo kullanan Batılı meşhurlar arasında.
Nisan 2013

İsmail Doğan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Twitter Music Üzerine İnceleme

Twitter müzik uygulaması resmi olarak 18 Nisan 2013 günü kullanıcıları duyuruldu. Twitter resmi blog'undan yapılan duyuru blog.twitter.com/2013/04/now-playing-twitter-music.html ile kullanıcılar uygulamadan haberdar oldular. Uygulamayı İphone kullanıcıları Apple Store'lardan Andorid kullanıcıları ise Google Play'den indirebilecekler. Ayrıca music.twitter.com adresinden de Twitter Music uygulamasına web üzerinen ulaşmak mümkün. Herhangi bir Twitter hesabının olması Twitter Music uygulamasının kullanabilmek için yeterli.

Twitter Music uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

Twitter iTunes, Sportfy, Rdio ile işbirliği yaparak müzik piyasasına adım attı. Uygulamanın amacı takip edilen kişileri baz alarak kullanıcılara müzik önermek. Uygulama sayesinde kişiler takip ettikleri kişilerin o an dinlediği şarkılar ve takip ettiği şarkıcılar hakkında bilgi sahibi olacaklar. Twitter'da bulunan Trend Topics'in benzeri ifade Popular olarak Twitter Music'de de karşımıza çıkacak. Ayrıca kullanıcılar kendilerine ait şarkıları sınfılandırabilecek ve takipçileri ile paylaşabilecek.

Twitter

Hangi ülkelerde Twitter Music kullanılacak? Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Uygulama şu an sadece ABD, Kanada, İngiltere, Yeni Zellanda, İrlanda ve Avustrulya için açık. Ayrıca şu an sadece İphone kullanıcıları uygulamayı kullanabilme hakkına sahip. Twitter uygulamanın tüm dünyaya yayılması ve Android işletim sistemine sahip kullanıcıların da kullanabilmesi için zaman istemişlerdi.

Twitter Music başarılı olabilir mi?

Daha önce Facebook da benzer bir uygulama yapmıştı. Ancak çok da başarıya ulaştığı söylenemez. Benim şahsi görüşüm Twitter Music uygulamasının daha başarılı olacağı yönde. Çünkü Twitter'da içerisinde ünlü şrkıcılaın da olduğu bir çok kişiyi takip etme olanığı bulunuyor. Bu durum paylaşılan müzikler açısından daha geniş bir kesime ulaşmayı vaat ediyor.

Twitter

Twitter Music müzik dinlemek için iyi bir kaynak olabilir mi?

Müzik Dinleme Siteleri yazısında internette müzik dinlemek için bir çok kaynak belirtilmiş. İnternet ortamında müzik dinlemek için zaten bir çok seçenek mevcut. Ancak Twitter Music şöyle bir etki yaratabilir; kendimden örnek vermek gerekirse bazen müzik dinlemek istiyorum ancak bir kaç şarkı dinledikten sonra tekrar başa dönüyorum. Twitter Music uygulaması ile arkadaşlarımın ya da takip ettiğim kişilerin dinledikleri şarkılar sayesinde yeni şarkılar keşfetme olanağım olacak. Evet alternatif bir müzik dinleme kaynağı olabilir.
Nisan 2013

İsmail Doğan  bu yazıyı beğendi:

Müzik Dinleme Siteleri

Müzik

Tamamen Türk yapımı bir site. Milyarlarca müzik parçasına ve klibe çok kolay bir şekilde dinleme imkanı sağlıyor. 22 Aralık 2008 de Ercan Yaris tarafından kuruldu. Açılışından kısa bir süre sonra The New York Times gazetesi tarafından ' Yeni yılda denenmesi tavsiye edilen üç internet sitesi' arasında gösterildi. Fizy' nin ses kalitesinin düşük olması bir dezavantajıdır.
Müzik

En stabil sitelerden biri, Türkçe içerik fazla geniş değil yabancı içeriği çok daha iyi. Fransa merkezlidir. Sitedeki şarkıların sadece 30 saniyesini dinleyebiliyorsunuz. Şarkıların tamamına ulaşmak için üye olmanız gerekiyor.
Müzik

İstediğiniz şarkıları bulabildiğiniz gibi çalma listeleri de hazırlayabiliyorsunuz. Hızlı yüklenen güzel bir arayüzü vardır. İngilizce içeriği çok iyidir. Türkçe içerik bir zayıf.

Müzik

En iyi yanı şarkıları dinlerken kesinti yaşamıyorsunuz. Şarkıları yüklemeden dinleyebiliyorsunuz. Yabancı bilgileri daha az. Bir de arkadaşlık bölümü bulunuyor.
Müzik

İsveç merkezli. 2006 yılından bu yana geliştirilmektedir.Davetiye ile üye alıyor. İngilizce içeriği çok iyi. Bilgisayarınızda seçtiğiniz bir bölümü kullanıyor, bu sayede çok dinlenilen müziklere indirmeden ulaşabiliyorsunuz. Bazı sanatçıları Türkiye' ye kısıtlaması dezavantajı.
Müzik

Arama özelliği olmadan 18 farklı müzik türünden yıllara göre seçim yapıp tempo( enerjik- pozitif- sakin) seçiminden sonra otomatik olarak gelen parçaları dinlemeye başlıyorsunuz. Yeni müzikleri keşfetmek isteyenler için bire bir.
Müzik

Amatör grupları ve bağımsız müzikleri seviyorsanız bu site tam size göre. Genelde rock üzerine parçalar yayınlayan bir site. Fazla maddi kaygısı bulunmayan grupların şarkılarını bulabilirsiniz.
 • last.fm
  Müzik

Facebook ile yarışan bir müzik sosyal ağ sitesiydi. Radyo yayını üzerine kurulu sistemiyle yeni gruplar ve müzikleri bulma şansınız bulunuyordu. Bu sayede amatör grupları tanırken, ünlü grupları da albümlerini tanıtabiliyorlardı.

Ancak siteye birçok ülkede yasak gelmesiyle ve facebook'un yeni özellikleriyle lastfm eski ilgisini kaybetmiştir.

Müzik

Çeşitli video paylaşım sayfalarından istediğiniz klibi ve sayfayı almanızı sağlıyor. Winamp benzeri bir playlist oluşturabildiğiniz gibi şarkıları mix leyebiliyorsunuz da.
Müzik

Almanca yayın yapan bir site. Üyeliğiniz sonucunda bazı parçaları indirmenize izin var. 2 milyonluk müzik arşivi bulunan sitede amatör ve profesyonel gruplara ulaşabiliyorsunuz.
Müzik

Ücretsiz olarak sağlam bir arşive sahip olabiliyorsunuz klasik müzik severler için. Daha fazlasını istiyorsanız site size makul fiyatlar karşılığında sizi özel üye yapabiliyor.
Nisan 2013

İsmail Doğan bir yanıt verdi.

Girişimin geleceğini olumlu yönde etkileyecek yapılması gereken hamleler nelerdir?

Girişimlerin değişmesi zordur çünkü girişimciler düşüncelerini pek fazla değiştirmek istemezler. Ancak yapılacak bazı değişimler girişimlerin gidişatını olumlu yönde oldukça etkileyebilir. Bir girişimin tutmayacağını düşünüp, girişimden vazgeçmek en kolay yoldur. Eğer girişimin tutmayacağını anlarsak vazgeçmekten çok pivot yapma yoluna gidebilir. inploid'teki Pivot nedir? Ne zaman gerçekleştirilmelidir? sorusunda bu konu hakkında cevaplar bulabilirsiniz.

Girişimlerimizin daha iyi bir hal alması için altın dokunuşlar nasıl yapabiliriz?

 • Girişim için problem olan noktalar iyi tespit edilmeli. Bu problemin çözülmesi için en öncelikli görev olmalıdır. Eğer bir problem varsa, diğer konularda başarılı olunsa dahi girişimin gelişim hızı yavaşlayacaktır.
 • Girişime doğru noktadan başlamak çok önemli ancak bir o kadar da önemli bir diğer nokta ise girşimin kaynağı ile hitap ettiği kesimin birbiriyle tutarlılık göstermesidir. Eğer girişimin çıkış noktası ile hedeflenen noktası birbirinden bağımısız ise zamanla onları eşleştirme yoluna gitmeliyiz.
 • Girşime yatırım yapacak ya da ortak olacak kişiler girişimin geleceği için oldukça önemlidir. Girşime değer katacak, fikirleri ile gelişimini hızlandıracak yatırımcılar oldukça faydalı olacaktır. Sadece parası olması girişime ortak olması için gereken tek parametre olmamalıdır.
 • Girişimin süreç içerisinde ne kadar başarılı olduğu iyi tespit edilmelidir. Bu konuda bilgiler iyi toplanmalı, belirlenen sonuçlara göre bir yol haritası çizilmelidir.
 • Çok karmaşık olmayan bir plan yapılmalı ve ona sadık kalmak için çalışmalar yapılmalıdır. Bazı durumlarda plandan sapmalar olabilir ancak genel resme bakıldğı zaman plana geri dönülmelidir.
 • Riskleri azaltmak için çalışmalar yapmalıyız. Gerekirse bu konuda bilgili kişilerden önerilere açık olmalıyız.
 • Çalışan kişiler içinde hedefe yönelik iş bölümü gerçekleştirilmelidir. Adım adım girişim hakkında kritik noktalarda sorumluluk almaları sağlanmalıdır.
 • Girişimin proje kapsamının kontrol edilemeyecek ölçüde büyüyüp genişlememesi için çalışmalar yapılmalıdır. Önemli nokta kontrolün kaybedilmemesi.

Bu noktaların dışında beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Vazgeçmemek bir girişim için belki de herşeyden önemlidir. Yapacağımız ufak değişiklikler girişimin daha hızlı bir gelişim göstermesi içindir. Değişiklik işini fazla abartıp girişimin farklı bir hal almasını da engellemeliyiz.
Nisan 2013

İsmail Doğan  yeni bir  gönderide  bulundu.

E-Bay'den Ürün Alma Adımları

1. E-Bay'den ürün almak için her şeyden önce e-Bay'e üye olmamız gerekiyor. Üye olmak ücretsiz ve oldukça basit.

2. Üye olduktan sonra daha rahat ve sorunsuz alış-veriş yapabilmek için PayPal hesabı açmamız gerekiyor. PayPal hesabı açmak da e-Bay hesabı açmak kadar kolay. Sadece kişi bilgilerini ve kredi kartı bilgilerinizi bir defa kaydediyorsunuz, daha sonraki tüm işlemlerde o bilgiler kullanılıyor. Paypal'a sanal kart ile de başvurabilirsinz. PayPal'a şuradan kayıt olunabilir: paypal.com/tr/webapps/mpp/home

Ayrıca kullanıcı normal kredi kartı ile de alışveriş yapabilir illa ki Paypal hesabı açması gerekmiyor.

Ebay.com

3. PayPal ve e-Bay'e kayıt olunurken adres Türkçe karakterlerle girilebilir çünkü yurt dışından ürün gönderildikten sonra posta işlemini PTT gerçekleştiriyor. Bu yüzden Türkçe karakterlerle adreslerini yazan müşterilere daha kolay ulaşabiliyor diyebiliriz.

4. e-Bay'de satışar Türkiye'deki muadili olan gittigidiyor.com gibi site garantisinde yapılmıyor. e-Bay satışlada aracılık görevi üstleniyor. Ürünü bulduktan sonra satıcı ile bire bir iletişime geçiliyor ve satış iki kişi arasındaki anlaşmaya göre gerçekleşiyor. Bu yüzden alış veriş yaparken olukça dikkatli olmalıyız. Sahte veya çok pahalıya ürün satan satıcılardan uzak durmalıyız. Bu konuda dikkat etmemiz gereken durumlar:
 • Öncelikle ürün almayı düşündüğümüz kişinin profilindeki yorumlara ve aldığı oylara bakmalıyız. Yalnız bazı durumlarda yorumlarbda yanıltıcı olabiliyor. Tercihen çok fazla sayıda olumlu yorum alan satıcılara yönelmeliyiz. Olumlu yorum sayısı yüksek olan satıcalardaki az sayıdaki olumsuz yorumu görmezilkten gelebiliriz.
 • Bir ürünün ortalama bir değeri vardır. Farklı kişiler birbirine yakın fiyatlar ile ürünü satar. Ancak bir ürün diğerlerine göre çok daha ucuz ise sahta olma ihtimali olduka yüksektir. Örnek vermek gerekirse ortalama olarak 30 Dolara satılan bir ürünü 3 dolara satan satıcı yüksek ihtimal sahte ürünler satıyordur.
 • Bazı satıcılar gerçek ürün sattığı halde kargolama konusunda dolandırıclık yapabiliyor. Örnek vermek gerekirse ebat olarak büyük olmayan bir ürün Türkiye'ye ya bedavaya gelir ya da en fazla 5 10 dolar arası bir kargo ücreti tutar. Örnek vermek gerekirse bir ürün 50 dolara kargolanıyor ise satıcı kargolama ücretinden 40 dolara yakın bir kar elde etmektedir.
 • Amerika ve Avrupa'dan gönderilen ürünlerde genelde bir sıkıntı olmuyor. Uzak Doğu'dan yapılan alışverişlerde daha dikkat etmemiz gerekiyor.
5. Kargolama ve Gümrük. Ürünler genelde bir hafta ile bir ay arasında değişen sürelerde geliyor. Ortalama olarak 15 gün diyebiliriz. Ürünler kargoyla geldikten sonra PTT ile eve ulaştırılıyor, PTT için ekstra ücret ödemenize gerek yok. Postane gerekli gördüğü ürünleri açıp bakma hakkına sahip. Eğer yasadışı bir ürün ise el koyma hakları var. Ürün geldiğinde verdiğiniz adreste sizi bulamazlarsa ürünü gidip postaneden alabilirsiniz.

6. Yurt dışından ürün alımı ve gümrük mevzuatı için Yurtdışından Ürün Alımı yazısını okumanızı taviye ederim.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Türk Arabası

12 Kişi   10 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Linkedin

46 Kişi   16 Soru

Eğitim

4383 Kişi   643 Soru

İstanbul

569 Kişi   196 Soru

Zenginlik

15 Kişi   17 Soru

İnsan Psikolojisi

294 Kişi   64 Soru

Girişimcilik

3700 Kişi   363 Soru

Yatırım

342 Kişi   111 Soru

Şirketler

87 Kişi   66 Soru

Ycombinator

7 Kişi   3 Soru

İş Hayatı

2460 Kişi   325 Soru

ETohum

70 Kişi   10 Soru

Franchising

10 Kişi   9 Soru

X Olmak Nasıl Bir Duygu

16 Kişi   21 Soru

Yatırımcı

10 Kişi   6 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Silikon Vadisi

17 Kişi   6 Soru

Pinterest

24 Kişi   11 Soru

Genel Kültür

92 Kişi   58 Soru

Ünlüler

11 Kişi   15 Soru

Twitter

423 Kişi   120 Soru

Twitter Profilleri

11 Kişi   12 Soru

Yeni Girişimler

53 Kişi   10 Soru

Enkuba

8 Kişi   1 Soru

Diller

29 Kişi   8 Soru

Bebek Sağlığı

30 Kişi   84 Soru

İnternet Sitesi Önerileri

23 Kişi   29 Soru