Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ocak 2015

Ali Fatih

Bildiğiniz üzere ara sıra karşımıza Türkiye'nin Facebook'u sıfatıyla Türk Sosyal Ağlar çıkıyor. Bu girişimler sizce ne kadar mantıklı? Yani Facebook varken niçin böyle projelere birileri girişiyor?

Facebook'un "Facebook varken" dedirten özellikleri çok büyük kullanıcı kitlesi olması, arkadaşlarımız ve ailemizden neredeyse herkesi bulabilmemiz, şirketler, dernekler, gruplar, kurumlar tarafından kullanılması, tüm cihazlarda uygulamasının olması ve Türkiye projesi olmaması. Bu durum reklam verenler için de çok kullanışlı oluyor. Bir çok küçük sosyal ağda reklam vermek yerine çok kullanıcılı Facebook'ta reklam vermek daha kolay ve ekonomik bir çözüm.

Tüm bu olumlu özellikler aynı zamanda kullanıcıyı Facebook dışında sosyal ağlar kullanmaya itebiliyor. Çünkü bazı kullanıcılar tüm tanıdıklarının bulunduğu yerde olmak istemiyor, bazı kullanıcılar Facebook'un modasının geçtiğini düşünüp yeni bir sosyal ağ kullanmak, farklı olmak ve yenilik istiyor, bir başka kullanıcı kitlesi ise Facebook'un oyunlar, selfieler, kedi videoları ve özlü sözler ile dolu olduğunu düşünüyor.

Bu gibi farklı kullanıcı istekleri olunca Türkiye ve dünyada spesifik sosyal ağlar oluşmaya başladı. Facebook'ta resim paylaşımı olmasına rağmen Instagram filtre ve efekt gibi özellikleri ile milyonlarca aktif kullanıcıya ulaştı,Pinterest farklı tasarımı ve moda, sanat, tasarım dünyasında çok kullanılmaya başladı. Facebook'ta video paylaşımı olmasına rağmen Vine, YouTube gibi sosyal ağlar da farklı özellikleri nedeniyle tercih edilebiliyor.

Bazı sosyal ağlar kendi ülkelerinde Facebook kadar kullanılabiliyor. Örnek olarak Odnoklassniki ve VK'nın Rusya ve çevresinde yükselişi.

Facebook'un reklam politikalarına protesto olarak bile Ello.co gibi sosyal ağlar kurulabiliyor ve çok kısa sürede milyon kullanıcı sınırını aşabiliyor.

Takım çalışması için kurulan Slack gibi platformlar kullanıcıların asıl amacı dışında kullanılması ile belli bir konu için oluşturulmuş gizli sosyal ağ topluluklarına dönüşebiliyor.

İşte böyle olunca"Facebook varken sen neden sosyal ağ yapıyorsun" sorusuna "İnsanların şöyle ihtiyaçları vardı ve biz bu ihtiyacı şu şekilde çözen sosyal ağ yaptık, farkımız bu, kullanıcı araştırmalarımıza göre hedef kitlemiz bu, testlerimizden şu kadar başarılı geri dönüş yakaladık" şeklinde cevap verebilirsek yeni sosyal ağlar kurmamız mantıklı olur.
  • 4 Yanıt
Ocak 2015

Ali Fatih

Facebook'a rakip daha ciddi bir projenin çıkacağını ve tutacağını düşünüyor musunuz?

Geçenlerde, 2014 İTÜ Çekirdek yarışmasına katılanlardan birinin sunumunu izledim.
Bu sunumda Google+ gözlük teknolojileri formatında cihazların üretildiğini fakat uygulama yazılımlarının henüz geliştirilmediğini belirterek; kendi geliştirdikleri uygulama olan V-SIGHT'tan bahsediyorlardı.
Ayrıca, bu teknolojinin önümüzdeki 10 yılda kullanılabilirliğinin ancak oturacağından da bahsediyorlardı.
1995'den bu yana aktif teknolojinin içerisinde biri olarak; Facebook, Tweeter vb. gözde sosyal ağları,teknoloji ve sosyal ağ alt yapısına yatırım yapan Google+'sın alt edeceğini düşünüyorum.

Bence GPRS teknolojisinin 1cm2'ye ulaşmasıyla birlikte (şuanda 4m2!) teknoloji; internet, tv, reklam vs. her türlü alanda muazzam bir uzay çağına bürünecek. Bu duruma güdümlü olarak çipli kimliklerin oluşturulmaya başlanması da bu zamanın çok uzakta olmadığının başka bir göstergesi.
-
Kısacası,geleceğin en büyük ve neredeyse tek devinin Google+ olacağını düşünüyorum.
Kendime yatırım aracı aramış olsaydım uzun vade de şimdiden Google+ hisselerine yatırmaktan bir an bile çekince duymazdım.
İlgili video link:
  • 6 Yanıt
Daha fazla göster