Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ali Suat Tunçel, 

Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar Mühendisi Ali Suat Tunçel inploid.com'da 0 soru sordu, 17 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Mart 2017

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Mart 2017

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Agar.io, slither.io, splix.io gibi bir oyun yazmak için ne kadar JavaScript bilgisi gerekmektedir? Back-end dili ve diğer bütün ihtiyaçlar için ne gibi teknolojiler kullanılabilir?

Dibine kadar java-script ve arka planda başka diller gerekir. Ama yapılmamış bir fikre yönelmek mantıklı zaten yapılmış birşeyden verim alamazsın. Hayal gücü geleceğin gerçeğinin yansımasıdır. . .
Şubat 2017

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Bir mühendisin disiplini nasıl olmalıdır? Hem iş hem de özel yaşam için soruyorum çünkü başarının çalışmak ve disiplinden geçtiğine inanıyorum.

Öncelikle açık fikirli ve olgun olmak lazım. Hedefe yürürken etrafındaki olumsuz insanların ne dediğinin hiçbir önemi yok. bir çok başarılı fikir-icat gereksinimlerin görülerek incelenmesinin ardından yoklukların açlıkların içindeki kararlılık ve azimle yükselir. Karşılaşabileceğin sorunları hesaplamaya çalışma sayısı hesaplanamayacak oranlarda olasılık içinden hesaplayamadığın karşına çıkacak korkma. Hedefine ulaşmak için yoğunlaş. Sana en büyük tavsiyem dürüstlük ve sadakat inanamazsın en büyük sermaye ve en yüksek enflasyon bu öz niteliklerde. Senin yapacağın çalışmalarda insan hayatında ne gibi bir etkin olacak bunu düşün. Sigara satarak insanları kanser ederek yükselirsen para kazanırsın ama katil olursun. Sigaranın etkilerini sıfıra indirip zararını engellersen hem para kazanırsın hemde hayat kurtaran kişi olursun yapacağın işleri buna göre düşün. Hiçbir zaman doğrusal olarak hedefe gidilmez dümdüz yol yok. her zaman alçak gönüllü ve kibar ol sen ne kadar vahşileşirsen karşındakide o kadar dişlerini gösterir gerek yok mantık ve akıl üzerinde yürü mantıksız ve akılsızlar bir bir silinirler. İnsanlara iyi yönde yaklaş. Mesela bir arkadaşın yeni bir araba aldığında kardeş biraz daha paran olsaydıda keşke sıfırını alsaydın de bu seni yükseltir. İnsanlar senin kalbini görerek gerçekten dostun olurlar tüm maskeleri indirirsin. Başarılıda olsan olmasanda en azından rahat uyursun. Sağlam bir psikolojik ve fizyolojik yapı seni stabil ve yıkılamaz tutar. En başta insani ilişkilerde para sadece kağıt bunu bilen kadın ile evlen ve sadık ol aynısını ondan bekle arkadaşların ve eşin senin bu özelliklerini ve başarını gördüğünde zaten senden ayrılmaz. Kadınları iyi izle her maskenin altında başka başka maskeleri olabilir özlerini görmeye çalış. Tercihen yokluk görmüş ama genede mutlu olabilmeyi başaran bayanları ara. para varken yanında olan yokken yalan olur en kolayı belli bir bütçeye sahipken hepsini kaybettiğini veya battığını söyle en kısa yoldan tepkilerinden net fikir alırsın eğer gözünü senden kaçırıyorsa kalk git. başarının en büyük birleşenlerinden biri evindeki huzurundur huzur yoksa başarılı olabilirsin ama yediğin ekmek haram olur.

bence temelleri bunlar. Umarım sana faydası olur.
Şubat 2017

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

3 farklı lakosyondan veri beslemesi olan mssql veri tabanlarını senkronize (her birinde aynı datalar olacak şekilde) nasıl çalıştırabilirim?

3 loksyona ait vt den ayrı bir merkez tanımla 3 lokasyo. N her veri güncellemesini aktarsın veriyi merkezden çekmeyi dene. Bu harici yol Dahili yol merge.
Aralık 2016

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ yapmak istiyorum. Amaç stada giden taraftarların çektiği videoları ve fotoğrafları yüklemesini sağlayarak gidemeyen taraftarların tribünü ve maçı izleyebileceği bir sosyal ağ yaratmak. Nereden başlamalıyım?

Teknik olarak görüntü alacak en az 5 kamera (yüksek kayıt yapabilecek) ve daha iyi veri aktarımı sağlayabilecek alt yapı 5g bile o kadar yoğun bir kalabalığın içinde gereken veri aktarım hızını sağlayamaz. 100 kişi bile aynı noktadan veri alıp yollamak isterse sıkıntı çıkar. Binlerce kişiyi nasıl desteklesin 3g alt yapısı bile yetersizken düşündürüyor. Görüntüleri siteye yüklerken en fazla 2 dk gecikmeli olarak çalışmak lazım. Özünde iyi fikir taktir ettim. Ama birde dijitürk var temelde yayın hakkı onun yasal olarak parasını verdi aldı.
Mayıs 2016

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Bir girişimi tüm dünyaya tanıtabilmek için neler yapılmalıdır?

Öncelikle yurt dışında kullanılabilmesi için global bir site olmak zorunda ve herkesin talep edebileceği bir albeni(site adı işlev) lazım. Geri kalan donanım konusu iyi bağlantıya sahip bir server kiralayarak başlanabilir. Daha sonra ziyaretçi sayısı arttıkça server sadece bu siteye hizmet eder. Sonra server sayısı arttırılabilir.
Mayıs 2016

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Daha çok programlama için kullanacağım bir dizüstü bilgisayar alacağım. Macbook alacak olursam avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Macler biraz tuzlu verim: maliyet\kalite açısından bakarsak. Asusun i serisi 5-7 olur. İşlemci ailesi dikkatli seçilmeli nacizhane tavsiyem. Diğer markalarda aynı İşlemci bile olsa donanımda 2 yıl sonra çakilma görülüyor. X550jx-xx099d güzel makine.
Nisan 2016

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Illustrator ya da Photoshop gibi bir online editör kodluyorum. Yalnız kodlamak yetmiyor, iyi bir geometri ve analitik hesaplar gerektiriyor. Matris, determinant, koordinat sistemi gibi konuları programlamaya yönelik anlatan herhangi yerli ya da yabancı kaynak önerileriniz nelerdir?

Mouse hareketlerini veren math formüllerini sana verecek kaynak yok. Boşuna arama. Mouse hareketini işleyen bir dil ve görüntüde birbirini takip eden aynı renk pikselleri algılayan yapay zeka lazım. . .
Nisan 2016

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Dayanıklılık (fizikteki) mühendisliklerde nasıl kullanılır?

Malzemenin esnekliği ile kendisine uygulanan kuvvet sonrası eski haline dönebilmesidir. Bu hesaplamalar daha çok malzeme türüne ve üretim teknolojisine göre değişir. Mesela boeng firmasının ürettiği uçak kanatlarındaki esneme ve kırılma hesaplamaları ile ilgili yapılan araştırmaları youtube den izleyebilirsin. Ayrıca plastik kompozit ahşap çelik aliminyum... Vb malzemelerde de bu hesaplamalar hayat ile ölüm arasındaki cizginin kalınlaşmasını veya incelmesini sağlar. . .
Nisan 2016

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

4chan gibi bir imageboard yapmak için en uygun yazılım dili hangisidir? PHP bu konuda yeterli olur mu?

Php işini görür sanada yeter ona yoğunlaş. C# belli bir yere kadar destekler sonra bayılır. . .
Mart 2016

Ali Suat Tunçel bir yanıt verdi.

Dizel araçların torku aynı hacme sahip benzinli motorlara göre her zaman yüksek midir? Torku yüksek olan araç mı yoksa çekiş gücü yüksek olan araç mı seçilmelidir neden?

Sıkıldım bu araçlardan kilosu 1000 den az tork değeri 180 den fazla dizel olmayan (lpgli) araba bulamazsam kendim üreteceğim motor en fazla 1.6 olacak. Bir sürü fabrikasyon araba var düzgün bir araç yok yav.. .
Daha Fazla