Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ali Yalçın, 

IT Auditor

IT Auditor Ali Yalçın inploid.com'da 0 soru sordu, 14 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Temmuz 2013

Ali YalçınKöpek konu başlığını takip etmeye başladı.

Köpek

Köpek (Canis lupus familiaris), köpekgiller (Canidae) familyasına mensup; görünüş ve büyüklükleri farklı, 400'den fazla ırkı olan; etçil, me...

Temmuz 2013

Ali YalçınAdli Bilişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Adli Bilişim

Elektromanyetik ve elektrooptik ortamlarda muhafaza edilen veya bu ortamlarca iletilen ses, görüntü, veri, bilgi veya bunların birleşiminden...

Temmuz 2013

Ali YalçınOkuma konu başlığını takip etmeye başladı.

Okuma

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Bilgisayar bilimi alanındaki en yaratıcı algoritmalar hangileridir?

En yaratıcı algoritmalar kanımca öğrenen yapay zeka (AI) ve "fuzzy logic" algoritmalarıdır. Bu algoritmalar özellikle oyunlarda (üç boyutlu "shooter"lar, saf stratejik derinliğe dayanan "Civilization Tarzı" oyunlar, satranç veya futbol oyunları) kullanılır. Burada yapay zeka yön bulma becerisinden (üç boyutlu bir oyunda bilgisayar tarafından kontrol edilen karakterlerin bir noktadan başka bir noktaya gitmek için aradaki engelleri de hesaba katarak "route" hesaplaması) oyunu zevkli ve zor kılmak için bilgisayar kontrollü rakiplere insani "akıl" sağlamaya kadar birçok alanda kullanılır.

Yapay zekanın daha emekleme zamanında olduğu yıllarda oyunları zorlaştırmak ve oyuncuya başarı hissiyatını verebilmek için rakiplerin (bölüm sonu canavarı, karşı furbol takımı vs.) gücünün arttırılması (bölüm sonu canavarının HP'sinin ve damage'inin aşırı yüksek olması, karşı takımın oyuncularının daha hızlı veya daha isabetli şut yüzdelerine sahip olması gibi) yoluna gidilirken günümüzde kullanılan AI algoritmaları bilgisayarın yapacağı hamleleri sizin oyun tarzınızı öğrenerek belirlemektedir. Bu da orantısız güçlenmiş rakipler yerine "sizin gibi düşünebilen ve strateji üretebilen" akıllı sanal rakipler yaratılmasına olanak sağlamıştır.

Öğrenen yapay zeka ve fuzzy logic algoritmaları ayrıca birçok farklı sektör ve teknolojik altyapı üzerinde "akıllı - mantıklı sonuçlar çıkarılması" ve "işe yarar kararlar üretilmesi" için kullanılmaktadır. Google'ın meşhur "Did you mean" hizmeti, online alışveriş sitelerinin sizin harcama alışkanlıklarınıza göre, size özel, ürünler önerebilmesi, internet sitelerindeki canlı yardım online chat'lerde karşınızda insan olduğunu düşünerek yaptığınız yazışmaları aslında bir yapay zeka bot'u ile yapıyor olmanız bunlara birkaç örnek olarak gösterilebilir.
Temmuz 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Köpekler, bir cismi koşup yakalama oyununa neden bu kadar bağlıdırlar ve neden hiç yorulmazlar?

Genel kanının aksine koşup yakalama oyunu köpeklerin koşmayı sevdikleri, şirin olmak istedikleri veya manasız bir obsesyona sahip oldukları için yaptıkları bir aktivite değildir.

Koşup yakalama aslında köpekler için bir oyun olmayıp, çok daha temel bir içgüdü sonucu ortaya çıkan bir harekettir. Köpekler doğaları gereği avcı "predator" hayvanlardır ve içgüdüsel olarak yaşamlarını sürdürmek için avlanmaya programlanmışlardır. Koşup yakalama oyunu işte günümüz evcil köpeklerin bu avlanma içgüdülerinin "prey drive" gün yüzüne çıkmış davranışsal yansımasıdır.

İçgüdüsel olarak köpekler atılan, uzaklaşan, kaçan, koşan cisim ve eşyaları av olarak görüp kovalar ve yakalarlar, hatta ilk yakaladıklarında (özellikle toptan ziyade ince uzun ip veya peluş oyuncak gibi nesnelerde) yaptıkları ve muhtemelen size çok şirin gelen kafalarını sağa sola sallama hareketi de köpeklerin küçük avları ilk yakaladıklarında boyunlarını kırmak için yapmaları gereken yine içgüdüsel bir harekettir.

Buradan bütün köpeklerin vahşi ve saldırgan olduğu gibi saçma bir sonuç çıkardığımı düşünen arkadaşlara tamamen yanıldıklarını, köpeklerin mükemmel bir dost ve yoldaş olduklarını sadece her yaptıklarının güzelleme sanatı kullanılarak anlatılmaması gerektiğini düşündüğümü iletebilirim.
Temmuz 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

İnternet üzerinden en iyi depolama yapılabilecek ücretsiz siteler hangileridir?

SugarSync de geçtiğimiz yıl sonunda "Search" özelliğinin eklenmesi ile (zaten tüm mobil cihazlar ve Mac desteği vardı) online storage olarak değerlendirilebilecek güzel bir alternatif olmaya devam ediyor. sugarsync.com
Temmuz 2013

Ali YalçınDonanım konu başlığını takip etmeye başladı.

Donanım

Donanım, bir iş ya da görevin yapılması için sahip olunan alet-edevat, (eski dilde teçhizat) demektir. Günlük kullanımda bu sözcük genellikl...

Temmuz 2013

Ali YalçınTeknolojik Gelişmeler konu başlığını takip etmeye başladı.

Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik Gelişmeler

Temmuz 2013

Ali YalçınBilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Temmuz 2013

Ali YalçınTeknoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Teknoloji

Teknoloji (Yunanca τέχνη (sanat) ve λογία (bilmek)), sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve...

Temmuz 2013

Ali Yalçınİnternet konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.TDK, İnter...

Temmuz 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Game of Thrones filmi ile kitabı arasındaki farklılıklar nelerdir?

Lord of the Ring sonrasında, hem de sinema filmi olarak çekilmiyor dolayısı ile nispeten daha düşük bütçe ayrılmış olmasına rağmen harika bir uyarlamadır kanımca. Filmdeki hem karakterler hem de kurgu çok başarılı bir şekilde aktarılmış. Dizi başladığında ben 4. kitabı bitirmiş 5.'sini bekliyordum. Görebildiğim tek fark bir kitabın filme aktarılırken yaşanması kaçınılmaz olan tasvir derinliği kaybıdır (örneğin kitapta bir sayfa boyunca detaylı olarak anlatılan bir kılıcı, siz dizide sadece 1-2 saniyeliğine görüyor olabilirsiniz) ki bu zaten herhangi kitaptan filme yapılan uyarlama için kaçınılmazdır. Eğer seriyi izlemeye başlamadıysanız başlamadan beş kitabı da okuyun ve okuduğunuz kitaplara ait olan sezonları izleyin derim.
Temmuz 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Windows ile Mac'i kendi kullanım deneyimlerinize göre karşılaştırır mısınız?

Bir bilgisayar ile herkesin yaptığı şeyleri yaparım diyorsan yani internete girerim, film izlerim, büyük oyun firmalarının (EA, Blizzards vs.) yaptığı oyunları oynarım, resim video arşivimi saklarım gibi çok da fark etmez Mac ya da PC seçimin. Mac'e daha çok para verirsin, daha şık durur çalışma odanda daha az problem (göçtüydü, virüs bulaştıydı gibi) yaşarsın, PC'ye daha az para verirsin daha çabuk yerine yenisini alabilirsin.

Mac'in doğuştan üstün olduğu noktalarla ilgileniyorsan tabii ki Mac'e yönelebilirsin fakat bence günümüzün gerçeği şudur ki, PC bir Mac'in yaptığı her şeyi ve çok daha fazlasını yapabilir. Mac kendi yaptıklarını daha stil sahibi ve daha problemsiz olarak yapsa da eğer her türlü bilgisayar ile alakalı işe gireceğim, en kıyıda köşede kalmış uygulamaları bile kullanmam gerekir, bazen öyle çok da kişinin aklına gelmemiş olabilecek işleri "dur bir bakayım bunun için bir uygulama var mıymış" diyeceksen seni ancak bir PC paklar.

Yakın zamandan kendimden bir örnek vermek gerekirse DRM korumasını desteklemeyen Kindel'ıma D&R'dan aldığım DRM korumalı bir e-kitabı aktarmak için DRM korumasını kaldıran bir uygulamaya ihtiyacım olmuştu ve tabii ki Mac'e değil PC'ye gitmek zorunda kaldım. Ya da param da var hiçbir şeyim de eksik kalmasın diyorsan, o zaman şık bir iMac alıp üzerine "Parallels" uygulaması kurup hem zarafetin ve kolaylığın tadını çıkarırsın, hem de istediğin zaman Mac'inin içinde seni bekleyen bir Windows'un olur.
Ocak 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Evde beslemeye en uygun köpek cinsi hangisidir?

Evde beslemeye uygun köpek cinsi hangisidir sorusunun doğru sorulmuş hali aslında hangi insanlar evde köpek beslemeye uygundur olmalıdır. Köpekler - genel kanının aksine - evde sıkılmazlar, tabii bu yönde eğitilmiş olmak kaydı ile. Doğru bir eğitim ve düzenli olarak egzersiz ihtiyacının (birazdan açıklayacağım) karşılanması ile neredeyse tüm köpek ırkları evde beslenebilirler. Burada birkaç nokta, yine sahip ile ilgili, dikkate alınmalıdır:

  • Tüy: Uzun ve/veya çift katlı kürke sahip olan köpekler (Golden Retriever, Alman Çoban Köpeği, Collie) diğerlerine nazaran (Doberman, Dogo Argentino) çok daha fazla tüy dökerler. Eğer her gün köpeğinizi taramak için zaman ayırırsanız bu durum bir problem olmaktan çıkar.
  • Havlama: Her köpek havlar. Nokta. Ama her namazla, alt kattaki tıkırtıda, siz tuvalete gidince havlayan köpek ile eve tanımadığı bir insan girince havlayan köpek arasında fark vardır. Eğitim ile üstesinden gelinebilir fakat bazı ırkların ulumaya daha fazla meğilli olduğu (Husky) bir gerçektir.
  • Egzersiz: Evet bir köpek bütün gününü efendi gibi uslu uslu evde uyuyarak geçirebilir, fakat mutlaka egzersiz yaptırılmalıdır ki enerjisini atsın. Bu egzersiz kavramı sabah akşam beş dakika dışarı çıkartıp ihtiyacını gidermek değildir. Sabah akşam yapılan uzun yürüyüşler (45 dakika ve üstü) veya kapalı bir basket sahasında (30 dakika ve üstü) top yakalamaca gibi enerji sarfettirici aktiviteler olmalıdır. Burada şöyle basit bir ölçüm kullanabilirsiniz, köpeğinizle yaptığınız aktivitede (beraber yürümek, koşmak, yüzmek vb.) siz yorugunluktan bayılacak noktaya geldiğinizde belki onu yormaya başlamış olabilirsiniz.
  • Adab-ı Muhaşeret: Evde yaşayan köpeğin sınırları olmalı ve bu sınırlar kendisine açıkça belirtilmelidir. Eğitim şarttır yoksa birlikte yaşam bir ızdırap halini alır. Hangi odalara girebilir, hangi koltuk/yatak/divan/puf onun yatmasına müsaittir, siz hangi elbiseleriniz giydiğinizde üzerinize patilerini koyabilir, siz ne dediğinizde ne yapıyor olursa olsun yapmayı bırakır, eve çişini yapabilir mi yoksa mantıklı biyolojik sınırlar dahilinde tutmaya çalışır mı, eve gelen misafirler ısırılır mı, sofradan yemek kaçırılır mı. Bu soruların hepsinin bir cevabı olmalı (sizin belirlediğiniz) ve köpeğiniz bunları biliyor olmalı.
  • Karakter: Irklara göre köpekler karakteristik özellikler gösterirler ama her köpeğin kendine has (ve yetiştirilme ile şekillenen) bir karakteri ve davranış şekilleri vardır. Kimi köpekler daha baskınken kimileri daha çekinik olabilirler. Köpeğin karakterine göre sahibi pozisyon alıyor olmalıdır ama bu yöntemi belirler sadece yoksa esas amaç sahibin sürü lideri olmasıdır. Baskın olan bir köpeğe sürü lideri olduğunuzu göstermek için biraz daha sıkı bir yaklaşım izlemeniz gerekirken, çekinik bir köpekte şöyle bir kaşınızı kaldırmanız yeterli olabilir.
Yukarıdaki tüm yazdıklarım bir yana objektif olamadan verebileceğim tek bir cevap vardı aslında: Alman Çoban Köpeği. Mükemmel bir dost, muhtemelen işyerinde yanınızda oturan çalışma arkadaşınızdan daha zeki, size karşı en yakınlarınızdan bile daha anlayışlı, alarm sisteminizden daha fazla güven veren, her akşam sizi gördüğüne herkeslerden daha çok sevinen, apartmanda, villada, dağda veya teknede farketmez mükemmel bir dost. Şimdi çok uzaklardasın Poll kuşum ama çok özlendin, onu da buradan söyliyeyim.
Köpek
Ocak 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Bilinci bir makinenin içine koyabilir misiniz?

Henüz değil. Fakat bir Rus girişimi 30 yıllık bir projeksiyonda tam olarak da bu işlemi yapmayı planlıyor. popsci.com/science/article/2012-07/billionaires-russian-mogu...
Ocak 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Güncel bilgi sağlayan, yararlı teknoloji siteleri nelerdir ?

Bence en iyisi (güncellik ve özgünlük olarak) springwise.com dur, bunun yanında guardian.co.uk/technology sitesini de takip ediyorum.
Ocak 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Teknolojinin geleceği hakkında bildiginiz klasik alıntılar nelerdir?

Teknoloji çok geniş bir kavram . Askeri, tıp, gıda, kimya, bilgi sistemleri, iletişim ve daha birçok alt dalı var. Bu alt dalların tümüne ilişkin birden fazla alıntı yapılabilir ama benim tavsiyem ted.com/ adresine girip "Rated Jaw Dropping" kısmına bir göz atman. Böylece teknolojinin geleceğinin gerçeğe dönüşme aşamasında olanları takip edebilirsin.
Ocak 2013

Ali YalçınFantastik Kurgu konu başlığını takip etmeye başladı.

Fantastik Kurgu

YÖNLENDİR Fantezi edebiyatı

Ocak 2013

Ali YalçınOzlem Yalcin kişisini takip etmeye başladı

Ozlem Yalcin, Gıda Mühendisi, @hijyenkolik

Şimdi bir de Blogger :)

sevgiyletarifler.com

Ocak 2013

Ali Yalçın bir yanıt verdi.

Hiç programlama dili bilmeyen biri, Android platformunda uygulama ve oyun yapmak için hangi aşamaları geçmelidir?

Okulunda okumak lazım.
Ben 2001'de mezun olduğumda çok niyetlenmiştim, ama gitmedim, şimdi belki de Diablo 4'dü kodluyor olabilirdim.

fullsail.edu/

Deiğim gibi "mektebinde okumak" lazım. Seçebileceğin bölümler arasında "Bilgisayar Animasyon" "Oyun Sanatı" ve "Oyun Geliştirme" var. Ki bunların Bachelor's Degree olduğu düşünülürse, bir oyun programcısı olmak için sadece bu aşamayı geçmek yeter bence.
Daha Fazla