Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alper Ozpinar, 

Mühendis

"The Knack. It's a rare condition characterized by an extreme intuition about all things mechanical and electrical ... and utter social ineptitude." Dilbert's Mother: "Can he lead a normal life?" Doctor: "No. He'll be an engineer."by Dilbert

Kasım 2014

Alper Ozpinar bir yanıt verdi.

C++ Dilinde neler yapılabilir (uygulama,oyun..vs)?

C++ çok yetenekli ve sınırları olmayan bir dünyadır, ama yeterince vaktiniz varsa , sıfırdan başlayıp bir işletim sistemi yazıp, onun üzerinde bir yazılım geliştirme aracı üretebileceğiniz ve sonrasında tüm yazılım Framework'leri ve Sınıflarınızı kurmanıza , driver yazıp donanıma doğrudan müdahale etmenize kadar izin verir , ama zamanınınızın %90'nını daha oyun yazmanın o'suna gelmeden tüketirsiniz.

Bir diğer açıdan oyun programlama açısından Java kesinlikle uygun bir dil değildir, platofrm bağımsız çalışması diğer bir çok uygulamada avantaj ve esneklik getirirken, örnek bir çok mühendislik yazılımı, SPSS , Oracle Development tool'ları Java ile yazılmıştır ve çok yaygındır ama oyunlar gibi bilgisayarın donanımına doğrudan ihtiyaç duyan yazılımlar için çok bir çok görsellikde sorun çıkarır
O zaman ancak burada şu soruları sormak gerekir, nasıl bir oyun ?

1-internet tabanlı bir multiplayer oyun ve grafikten çok senaryo ve rekabet öne çıkacak ise Java bir alternatif olabilir, burada da aslında JavaScript , Flash, Silverlight öne çıkacaktır,
2-Hareket ve animasyon var ise kesinlikle dünyayı başkan keşfetmeye gerek yok internet ve mobil taraf için Unity3D iyi bir platformdur ayrıca bir oyun motoru kullanarak Windows tabanlı Doom, CallofDuty gibi bir oyun hayaliniz varsa kesinlikle bir oyun motoru altyapısı Unreal, Rage, CryEngine, yine Unity3D gibi yardımcılar gerekecektir, dikkat ediniz PES linux'da hiç olmamıştır :)
3-Microsoft XNA Gama studio da temel süreçlerden faydalı olabilir
4-Mobil cihazlar için bir oyun ise Apple , Xcode(Objective C), Android (Java ), WindowsMobile (Haliyle Visual Studio ve C# basta olmak üzere diğer alternatifler) diye gider
Hareketli ve bir alanda gezerek oynan oyunlar fizik kuralları başta olmak üzere mekanik,statik ve dinamik içermek durumundadır bunları sizin baştan oluşturmanız ciddi bir süreç gerektirecektir.
Gözlemlerim ve tecrübelerime göre kısa sürede birşeyleri patlatmak uçurmak ve hayata geçirmek istiyorsanız size tavsiyem Unity3D kullanmanız olacaktır.
Kasım 2014

Alper Ozpinar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yapay Zeka'nın Geldiği Nokta

IBM Watson , IBM tarafından geliştirilmiş ve günlük doğal konuşma dilinde yapılan konuşmalara yine sesli konuşarak cevap verebilen çok gelişmiş bir yapay zeka uygulamasıdır.
ibm.com/smarterplanet/us/en/ibmwatson
Kasım 2014

Alper Ozpinar bir yanıt verdi.

Yapay zeka, hangi boyutta gerçek kılınabilir?

Çoğu alanda Yapay Zeka standard zeka seviyesindeki insanoğlunu geçmiş durumdadır, IBM Watson yazılımını biraz incelerseniz konunun nereye geldiğini görebilirsiniz, en son Jeopardy yarışmasında tüm insanları yenmiş ve kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Söyleneni anlama ve konuşma özelliklerine sahiptir. Ama tekrar belirtmekte fayda görüyorum standard zeka seviyesi günlük yaşam süreçlerinden bahsediyoruz, birşeyleri icat etmek, teoremler hipotez testleri bilim ilerleme gibi konulardan bahsetmiyoruz.
Ekim 2014

Alper Ozpinar bir yanıt verdi.

NP-Hard problem ne demektir?

Kısa bir ekleme yapmak gerekirse, eğer algoritmanız net bir şekilde yapılacak işi tanımlamış ise, ihtiyacınız olan işlemci gücü ve kapasitesine göre probleminizin çözülmesine ilişkin öngörüm yapabilirsiniz.

Biraz benzetimle P tipi problemler havuz problemleri gibidir, işci havuz musluk yani problem, cpu ve ram biliniyorsa doldurma işi için doldurma veya boşaltma zamanı net bir şekilde hesaplanabilir,

NP tipi problemler Deterministik olmayan yani net bir formülle bağımlı ve bağımsız değişkenleri şekillendiremediğiniz problemlerdir ve havuz problemnine yağmur, komşunun cocuklarının havuza hortum atması, havuzdan su içen kuşlar, kaza yapan bir tankerin havuzunuza düşme ihtimali vb gibi formüle katmakta dolayısı ile hesaplama zamanını polinomsal bir formüle dökmekte sorun yaşayacağınız tipte problemlerdir.
Ekim 2014

Alper Ozpinar bir yanıt verdi.

Uzaktan iki bilgisayarı bağlamak için kullanılabilecek en iyi programlar nelerdir?

Teamviewer başta olmak üzere diğer tüm programlar iyidir, benim ilavem
Türk yazılımcıların eseri olan bir program olan Alpemix, kullanıcı arayüzü ve yapısal olarak çok uzun bir yol var önlerinde ama çok enteresan bir şekilde Firewall vs arkasında rahat çalışabiliyor, özellikle destek vermek istediğiniz bilgisayar Kurumsal bir network'de ve TeamViewer vs bloklanmış ise ise BT departmanına kural yazdırmadan önce denenebilir,
(alpemix.com)
Ekim 2014

Alper Ozpinar bir yanıt verdi.

Kendi bulut altyapısını kurmak isteyen veya mevcut altyapısına mevcut bulut servisleri eklemek isteyen firmalar nasıl bir yol haritası izlemeli?

Bulut bilişim özünde BT Hizmetlerinin servis olarak tüketilmesi ve sunulması mantığına dayanmaktadır, dolayısı ile Kendi Bulut Altyapısını kurmak bulut bilişimin mantığına ters bir kavram.

Bunu okul servisleri gibi düşünebilirsiniz, okula öğrenci getiren götüren okul servislerini veren firmalar var bunlar siz istediğiniz kadar servisi istediğiniz zamanda veriyorlar ve kiralama hizmet parasını alıyorlar , esneklik, ilk yatırım maliyetinin olmaması vs vs bunlar bulut bilişim okul servisi demek. Eğer siz benim 10 sınıfım var nasılsa herkes aynı anda servis istemiyor saatleri ayarlarım 8 araç satın alayım kimin ihtiyacı varsa kullansınlar gibi birservis hizmeti vereyim velime diyorsanız bunun adı yatırım oluyor, yada sanallaştırma oluyor her kullanıcı kendisine ait bir servis var zannediyor ama bunlar aslında havuzdaki araçlar.

Anahtar soru ? Araçlar kime ait ???

Satın aldığınız anda bu bulut bilişim olmaktan çıkar.

Aslında burada temel sorun kavramlarda bulut bilişim ve sanallaştırma birbirine girmiş durumda. İşin temelinde sanallaştırma var tabiki çoğu firma bulut bilişim hizmeti diye VMWare yada HyperV üzerinden sanal makina vermekte bu durum bize IaS yani altyapının servis olarak verilmesini oluşturmakta.

Ama bulut bilişim özünde XaS yani her türlü BT hizmetinin servis olarak verilebilmesini sağlamaktan geçiyor. Peki kendi bulutunuzu kurabilirmisiniz, bu sorunun cevabı tabiki evet, hatta Public, Private ve Hybrid bulut kavramlarından , Private olanı yapmış olursunuz.

Özünde çok iyi bir sunucu alıp üzerine kendi VMWare yada HyperV'nizi kurduktan sonra kendi kurumunuza bu hizmetleri verecekseniz bir nevi Özel bulut kurabildiniz demektir, e peki bunun sanallaştırmadan farkı ne diyebilirsiniz, sorunun cevabı zaten sorunuzda çok da bir farkı olmamış oluyor,
Ama büyük bir holdingseniz ve holding firmalarına yada departmanlara bu hizmeti servis olarak satacaksanız o zaman bulut bilişime girer gibi oluyorsunuz.

Unutmamak lazım gerçek anlamda bulut bilişim hizmeti verebilen yazılımsal olarak amazon ve microsoft var ve bu iki firmada Azure yazılımını veya EC2 yazılımını olsun hadi alın kurun sunucunuza demiyorlar , dolayısı ile gerçek bir bulut bilişim altyapısı yazılımı büyük ölçekde piyasada yok.
Donanımsal ve altyapı olarak bu bulut bilişim hizmetleri verebilirsiniz ama yine kendi kendinize dediğinizda bu işlem bulut bilişimden çıkmakta.

Kendi altyapınızı buluta taşımak ise, hangi servislerin buluta taşınacağına karar vermekten geçiyor, ilk adım ne kadar kullanıcı ne kadar bandwidth sonuçta bulut bilişim LAN'da olmayan bir hizmet WAN'a çıktığınızda 10/100/1000 MBit'ler 10'lar seviyesine inmekte,

Yazılımsal olarka bulut demek genelde web tabanlı hizmetler demek, bence öncelik google docs, office 365 gibi ofis araçları ile başlamak sonra kullanıcı onedrive , google drive, dropbox gibi kavramları anlamalı sonra yavaş yavaş hizmetleri buluta alabilirsiniz, ama unutmayın hiçbir muhasebe departmanı buluta geçmez.

Altyapı olarak eğer yılın belli zamanlarında yoğun işlemci gücü yada bandwith ihtiyacını varsa bu hizmetleri bulut bilişime geçirmek en kolayı ve rahatı. Örnek ÖSYM sitesini bulut bilişime alın senede iki gün 50 tane sunucu ve loadbalancerlar ile tüm anne baba dede amca teyze girip sonuçları 8:30'da öğrensin, sonra kullandığınız kadar öder seneye kadar sistemi askıya alırsınız.
Ekim 2014

Alper Ozpinar bir yanıt verdi.

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?

Bu sorunun cevabını verebilmek için "zeka" kavramını netleştirmek gerekir. Zeka farklı alanlarda olabilir, görsel , işitsel, müzik, analitik, mantıksal vb gibi. Aslında zeka kuralların olmadığı anda karar verebilme yetisi olarak özetlersek sorunun cevabına yaklaşmak daha kolay olacaktır. Şu soruyu sorun kendinize kime yüksek zekalı dersiniz ve niye ve tabiki hangi konuda yüksek zekalı?

Yapay zeka matematiksel olarak kararlar verebilen ve son yıllardaki gelişimi ile mantıksal çıkarımlar yaparak kendi karar ağacını üretmeyi ve hatta yeni nesil yapay zeka algoritmaları ile geliştirmeyi yapabilmektedir özünde bilgisayarda tek yaklaşım 1 ve 0'dır, teorik olan kuantum bilgisayarları devreye girerse o zaman 0, 1 ve belirsizlik devreye girdiğinde işin rengi değişecektir tabiki.

Yapay zeka ve insan karşılaştırmasında , İnsanoğlunun zekası beyin fonksiyonları açısından çok zayıf görünebilir sonuçta 3 basamaklı iki sayının üssel çarpınımı yapabilecek matematiksel kapasite çok az insanda olmasına rağmen, her gün her an elinizle masaının üzerindeki klavyede bu satırları yazarken bile çok daha karmaşık hesaplamaları yapıp sinir sistemine elektriksel akım olarak verebilen bir zekamız var, ama unutmayalım ki matematiğin evrimimize son üç beş asırda dahil olmasında bunda çok büyük etkisi var.
Amaç karar vermek ise, gelecekte bilgisayarlar insanlardan çok daha iyi karar verebileceklerdir, bu yeteri kadar bilgi "Big Data" dediğimiz kavram ve yeteri kadar işlemci gücü demek. Tabiki simülasyonlar, deneme yanılma algoritmaları yada A* gibi temel algoritmalar yapay zekanın gelişmesini sağlarken soru bunların ne kadarına zeka deriz sorusu ortaya çıkar.
Örnek borsada hangi hisseye ne kadar para yatırlarım sorusunu cevaplayan ve size çok paralar kazandırabilen bir yatırım danışmanına zekası yüksek diyebilirmisiniz ? Cevabınız evet ise modellenebilen bir finans dünyasında risk, öngörüm benzetim, yapay sinir ağları, bulanık mantık, parçacık sürü optimizasyonu, karınca kolonisi algoritması, evrimsel algoritmalar ile daha iyi bir yatırım yapabilmeniz teorik olarak ispatlanmış durumda , bu durumda finansal zekası daha yüksek bir yapay zekanız mı olmuş oldu ?
Bu örnekleri artırmak mümkün ...
Sonuç olarak, olmayan bir kavramı ortaya çıkarıp modelleyebilmek derseniz bu konuda bilgisayar destekli yapay zeka ve evrimine devam eden insanoglu yarismaya devam edecektir diye düşünüyorum ama her geçen gün hesaplama gücü makinelere göre zayıflayacak ve karar mekanizmasında insanoğlu bu yarışı kaybecektir.
Ekim 2014

Alper Ozpinar bir yanıt verdi.

Elektrik elektronik mühendisi için İngilizce'ye ek en mantıklı yabancı dil hangisidir?

Gerçek Mühendislik yapılacak ise Almanca, sonuçta İngilizce'den ilave olarak teknik literatür takibinden bahsediyoruz. Birçok kitabın teknik raporun dili İngilizce ve Almanca şeklinde gider.

Uluslararası mühendislik işi için ise yine Almanca, sonuçta bir çok şirket için hala resmi dil olarak kullanılmakta.

Mühendis için Rusça, Japonca ve Çince gidip oralarda çalışmak gibi bir planınız yoksa , sosyal hayatta faydanın üzerine çıkamaz, mühendisliğin en odak yerlerinden biri olan Japonya'yı ele alırsanız, tüm Japon mühendisler Ingilizce bilirler,

Ticaret yapacağım oralara gidip geleceğim iş kuracağım fırsatlara bakacağım diyorsanız tüm bu kabüller değişir o zaman Çince, İspanyolca ve Rusça düşünülebilir.
Ama gerçekci olmak lazım bu dillerin hepsinde önce alfabe sonra dili öğrenirsiniz.
Ekim 2014

Alper OzpinarBulut Bilişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Bulut Bilişim

Verilerin kendi sununcu ya da işlemciniz dışında bir üçüncü bilgisayarda saklı tutulması ve gereğinde akıllı telefon, tablet vb. cihazlar ar...

Ekim 2014

Alper OzpinarYapay Zeka konu başlığını takip etmeye başladı.

Yapay Zeka

redirectYapay zekâ

Ekim 2014

Alper Ozpinar bir yanıt verdi.

Makine mühendisinin Mekatronik mühendisinden farkı nedir?

İnşaat, kimya ve makine mühendisliği bütün mühendisliklerin atasıdır. Sonrasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte dallanmış ve her bir dal artık belli bir boyuta geldiğinde kendi adı ile anılmaya başlanmış ama kendi kökünde de yaşamaya devam etmiştir. Sanılan aksine sadece Mekatronik Bilgisayar ve Makine mühendisliği karışımı değildir, Makine Elektronik ve Bilgisayar mühendisliğinin karışımıdır. Çoğu mekatronikçi bilgisayar mühendislerinin olmazsa olmazlar derslerinin yarsını bile almazlar, bilgisayar mekatronik mühendisleri için bir amaç değil araçtır. Bir robot yapmak istiyorsanız önce robotun mekanik yapısını çok iyi bilmeniz gerekir motor, statik, dinamik malzeme , bu robotun nasıl çalışacağı, yapay zekası yani yazılımsal kısmı bilgisayar mühendislerinin işidir, sensörler kontrol devreleri de elektronikçilerin işidir ama tüm bunlar ile ilgili dersleri alan bir mekatronikçinin tam işidir. Ama bir bilgisayar mühendisi değildir veritabanı uygulamalarından, bilgisayar ağlarından, veri yapılarından mobil uygulama geliştirmeden anlamaz, seçmeli dersleri aldı ise otomata teorisi, kontrol, görüntü işleme gibi konuları bilebilir. Bir makina mühendisi gibi de türbinlerden, HVAC tesistalarından, motorun iç dinamiklerinden , şanzımandan anlamaz temel olarak termodinamik , ısı transferi ve akışkanlar mekaniği derslerini alır. Kümeler konusunu hatırlayanlar için A/\B/\C gibi üç mühendisliğin ortak kesişimlerinin bir sonucudur denebilir. Havacılık ve uzay için tek çare mekatronik midir, hayır bölüm programı uygun ise makina üzerinde seçmeli dersler ile mekatronik mühendisliğine yaklaşabilirsiniz, bilgisayar ve elektronik'den yaklaşmak çok daha zordur.
Kasım 2012

Alper OzpinarBilgisayar Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği, temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veritabanı yöneticiliği ve gömülü...

Kasım 2012

Alper OzpinarRüzgar Enerjisi konu başlığını takip etmeye başladı.

Rüzgar Enerjisi

YÖNLENDİRME Rüzgâr gücü

Daha Fazla