Bilmek istediğin her şeye ulaş

alpilo, 

Öğrenci

Öğrenci alpilo inploid.com'da 1 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Temmuz 2014

alpilo bir yanıta alt yorum yaptı

Evdeki antika eşyalarını satacakmış bir adam. Antikacı çağırmış fiyat almak için. Eve gelen antikacı şöyle bir sırtını yaslamış duvara biraz beklemiş şu kadar fiyat demiş. Ev sahibi itiraz etmiş ''olamaz çok daha fazla etmesi lazım neye dayanarak bunu söylüyorsunuz?'' Antikacı ''duvara dayanarak söylüyorum'' demiş.

Zannedersem sizde öyle yaptınız. Maksadım kırmak değil ancak verdiğiniz cevap tamamen zanlar üzerine kurulu, örneğinizde bunu çok iyi bir şekilde destekliyor. Lütfen biraz araştırınız şer'i yönetimlerde farklı din mensublarına muamele nasıl oluyor. Gayri müslimler ne gibi haklara sahib. Yeri geldiği zaman padişaha dahi dava açıp kazanan gayri müslimler var mı? Kendi dini çerçevisinde boşanabilecekken şeriata göre boşanmak isteyen gayri müslimler var mı? vs... Soruların hepsinin cevabı belli sanırsam.

Birde pek girmiyorum bu siteye. Nadiren bir bakıp çıkıyorum. Ancak şunu fark ettim. Özelde siz genelde hemen hemen herkes cevap vermek için veriyor. Bunun sebebide ortamda puanlama sisteminin işlemesi. Beğenildiğinin görülür kılınabilmesi yani... Bu nedenle site çok dandikleşiyor yapmayın lütfen.
Laiklik demokrasinin temel öğesidir. Bu sebeple önce demokrasiyi anlamak gerekir. Basitçe hak ve özgürlükler eşitliği dersek demokrasiye, laikliği daha iyi anlarız. Kişiler laik olmaz. Kişiler laik bir devlette yaşama isteğinde olabilirler sadece çünkü laiklik devletin insanların yaşamlarını temelden dizayn eden din öğesini hak ve eşitliklerin dağıtılması esnasında görmezden gelmesidir. Devlet hizmet verirken insanlar aracılığı ile verirler, devletten hizmet alırken önümüze çıkan kanun ve memurun şahsı o anda devlettir. Dikkat edilirse kanun olsa bile uygulayıcı noktada araya insan faktörü girdi. Bu sebeple kanunun uygulayıcısı olan insan din etkisi ile hak ve özgürlükleri eşit dağıtamayabilir. Yada vatandaş dini kimliği alenen belli olan memurun kendine kanuna aykırı davrandığı sanısına kapılabilir.

Örnek başında namaz takkesi olan bir vatandaş, başında Yahudi takkesi kippa olan bir hakimin kendi aleyhinde vereceği kararın, hakim Yahudi olduğu için ve Müslüman sevmediği için böyle bir karar verdiğini sanabilir yada gerçekten Yahudi hakim başında namaz takkesi olan vatandaşa dini dolayısı ile haksız bir karar verebilir. Burada kanun ne kadar laik olursa olsun devleti temsil eden hakim yanlıdır halbuki kamu haklarında dinsel öğeler olmasaydı hakimin Yahudi vatandaşında Müslüman olduğunu hiç bilmeyecktik . İşte laiklik bu sebeple olması gereken ve Dinden müstesna bir anlayış biçimidir.
Temmuz 2014

alpilo bu yanıtı beğendi:

Laiklik (tabii ki klişe olmasın) sizce nedir, ne değildir? Toplumumuzun laikliğe karşı tutumu nedir? Bu tutumun nedenleri nelerdir? Müslüman bu mesele hakkında nasıl bir düşünceye sahip olmalıdır?

Dinsiz bir toplum yetiştirmek ve yönetmek için adı kutsallaştırılmış ve ayet gibi yıllarca ezberletilen basit bir cümledir. Hele de müslümanlıkla şereflenmiş bir toplum için ne denli mantıklı bir uygulama, düşünce dir bilinmez. Bu kutsal topraklar (Türkiye) fetih edilirken maddi güç, dünya menfaati için yapılmamıştır. Allah Allah nidalarıyla can veren ecdat , genç yaşında İstanbul surlarına gelen Fatih Sultan Mehmet hanın hayali islam bayrağını dalgalandırmaktı. Bir insanın gözünü bu kadar toprak sevdası bürümüşken hangi akla hizmet tahta kaşıkla yer şaşa dan görüntüden uzak bir hayat yaşar. Eğer bunu kabul ediyor isek laiklik adı altında din ve devlet işlerini nasıl ayırt ederiz?
Temmuz 2014

alpilo bu yanıtı beğendi:

Mustafa Kemal Atatürk eleştirilebilmeli mi? Sizin eleştirdiğiniz politikaları, kararları, davranışları hangileridir?

Ben sık İnploid kullanan birisi olarak yazıyorum. Devrim şarttır. Atatürk yalancıdır. Masondur.

Atatürkçülük

Bir yalan daha,,,Atatürkçülük

Aziz Osmanlı Askerlerinin düşmanla havada çarpışmış mermileri;


Atatürkçülük

Allah aşkına Reva mıdır. Bu Atatürk'ün yaptığı millete. Atatürk Mason ve Yalancıdır. Devrim şarttır. Şu anda otoriter bir yönetimle karşı karşıyayız. Kimse demesin çok partili rejim. MHP VE CHP süslemeden başka birşey değildir. Yine Erdoğan Kazanacak, yine kazanacak ve yine kazanacak.Atatürkçülük
Temmuz 2014

alpilo bir yanıt verdi.

Yeni yatay geçiş şartları hakkında kısa ve açıklayıcı bilgi verebilir misiniz?

Girdiğiniz yılda gerçekleşen üniversite puanlarına göre işlem göreceksiniz. Ve ortalamanız 2 nin üzerinde olmalı.
Temmuz 2014

alpilo bir yanıt verdi.

Özel üniversiteye gitmeye değer mi? Devlet neden hep daha iyi? Özelde dışarıdan burs alman zorlaşıyor mu?

Sorularına sırasız cevap vereceğim. Devlet hep daha iyi değil. Mesela Bilkent e gidersin aldığın eğitim pek çok devlet üniversitesinden iyidir Ankara bazında. Çankaya ise burslu tutuyorsa dahi gitme Gazi ye git daha iyi derim. Anlayacağın mukayese yapacağın okullara göre durum değişiyor.
Özele değer mi değmez mi? Biraz önceki paragrafta buna da cevap vermiş oldum. Şunu da belirteyim 'arkadaş ben 4 sene ders çalışacağım' diyen biriyseniz kafanıza göre takılın derim.
Eğer sorunuzu doğru anladıysam devlet bursundan bahsediyorsunuz. Bilmemekle beraber tahminim o ki; özele paralı gidiyorsanız burs alamazsınız. Zira işin mantığına aykırı.
Haziran 2014

alpilo bir yanıta alt yorum yaptı

Anadolu milliyetçiliği diyor Türkçülük yapıyorsunuz. Hemde M. Kemal'in bir sözüyle sağlamlaştırarak. İdeoloji karmaşası yaşamayı bırakın artık. Anadolu milliyetçiliği Ahmet Arvasi, Necip Fazıl okunmadan cavap verilebilecek kavram değil. Zira İslam anlaşılmadan, bayrak düştüğü yerden kalkacak ibaresi anlaşılmadan cevap verilemez.
Milliyetçilik tanımını en güzel yapan kişi Mustafa Kemal Atatürk'tür. "Kendi geleceğinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin geleceğine bağlı olduğuna inanan herkes Türk'tür" Türk milliyetçiliği bir çadırı, birleştirici bir çadırı ifade etmektedir. Bugün işte bu çadırı yıkmaya çalşıyorlar. Türk milliyetçiliği yıkılırsa bu Türkiye'nin de sonu demektir. Türk kimliği altında bir ve beraber olmalıyız.
Haziran 2014

alpilo bir yanıt verdi.

Biyomühendislik bölümünün Türkiye'deki geleceği hakkında ne düşünüyosunuz?

Bende iktisat öğrencisiyim.
Sağlık her zaman bol karlı bir sektör olacaktır. Bölüm çok kapsamlı, bu açıdan güzele benziyor. Lakin bu bölümün sizin açınızdan iyi olup olmamasının en önemli kriterini; Türkiye'nin bu sektörlerde ne kadar payı olduğuna dair yapacağınız bir araştırmayla cevaplandırabilirsiniz. Ancak idealist düşünüyorsanız ülke payının düşük olduğunu öğrenmeniz sizi etkilemesin. Ülkemizin her alanda yetişmiş, ahlaklı insana ihtiyacı var. Ve gelişen bir ülke olarak elbette geleceğide sizlerin sayesinde iyi olacaktır.
Haziran 2014

alpiloSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Haziran 2014

alpiloHalil Ipci kişisini takip etmeye başladı

Halil Ipci, Gazeteci, @ravin

Haziran 2014

alpilo bir yanıta alt yorum yaptı

Laiklik, demokrasi, özgürlük, eşitlik bu kavramlar bizde oldukça tahrife uğra(tıl)mış, bin bir alicengiz oyunlarıyla Anadolu çocuğuna bir amaç, gaye olarak benimsetilmiş mefhumlar ne yazık ki. Batı da bu kavramlar sosyal olayların akabinde bir çözüm niteliğinde gelişmiş ve genel kabul görmüş.
Bizdeyse basit bir tanım; devletin hiçbir kamu, kurul, kanunu hiçbir dine dayandırmaması ve bütün inançlara aynı mesafede durmasıdır gibilerinden -kaba tabirle- yutturulmaya çalışılıyor. Arkadaşım öyleyse neden diyanetin var derler adama dediğiniz gibi. Elbette bir sebebi var. O da şu gibi geliyor bana; biz dinle olan rabıtamızı manevi anlamda kestik, kesmeyenleride doğru yolda yanlış yürüttüreceğiz demek istiyorlar. Pek çok müslümanda bu vartaya düşmüş hatta durumunun farkında bile olmadığı, olamadığı vaziyette.
Sistem bizde ne müslümanı ne gayri müslimi mutlu edemez, fıtratında yok. Zaten demokrasi ve getirileriyle bu toplumda mutlu olamaz zira bu toplumunda - Her kesimiyle Anadolu coğrafyası, balkanlar, Osmanlı sisteminin oturduğu hiç bir yerdede olamaz.- fıtratında demokrasi yok. Nitekim bu geniş toprakların insanı yine her kesimiyle Şer i yönetim altında mutlu idi. (şu an Şeriat gelse... muhabbetine girmeyeceğim.) Çünkü herkes kendisiydi, kendisi olan hayattadır ancak. Zira göründüğü gibi olup, olduğu gibi görüne biliyordu. Hocalar muteber insanlardı. Halk ait olduğu topluluğu dini örfi kültürel hem kendi yaşıyor hemde kendinde yaşatabiliyordu.
Neyse gün geldi insan a sen birey ol dediler. Batı insanı bunun mücadelesini verdi ve bu mücadele esnasında özgürlüğünü, demokrasisini, laikliğini kazandı. (çok daha uzatılır ancak zaten fazla karıştırdım olayları) Peki sen Anadolu insanı mücadelen neye karşı ne? Sen Cumhuriyetini kurma mücadelesi içerisinde Padişaha bağlılık sözleri veren din için savaştığını söyleyen adam(lar)ın devamısın. Kandırıldığın aşikar değil midir? Laikliği biraz da bunun için sormuştum ve klişe olmamasını bunun için istemiştim. Yoksa hala anasınıfında ezberlerilen tanımlarla iş yapanlardan mısınız diye... Fazla uzatmamaya çalışarak en az hallaç pamuğuna dönmüş haliyle yazı bu oldu affola. Cevabınız beni memnun etti saolun.
Yah ... Laiklik meselesi.

Laik nedir, ne degildir, ne olabilir ve ne olamaz sorunun cevabi kisiye göre degisiyor Türkiyede.

Laikligin temeli aslinda Incile dayanir. Tam olarak , Hz. Isa as vaaz ettigi iddia edilen "Kralin hakki krala, Tanrinin hakkini Tanriya" desturuna (Markus 12,17) Görüldügü gibi Tanriya ve Karl/Yöneticiye esit bir seviyede hak taninmis Incilde, lakin 18yy ulus devletlerin baslangicina kadar bunu pek takan olmamis. Kilise daima dünyevi yöneticiler ile rekabet halinde idiler.

Sunun da bilinmesi gerkir; Kilise yalniz bir bina, hiristiyan tapinagin ismi degil. Kurumdur.
Kilise asker kurumu ile kiyaslanabilir. Erler oldugu gibi yarbay, generalleri de var. Yani papaz, kardinal, papa gibi asina oldugumuz kavramlar hiristiyan kurumlarda hizmet veren din adamlarin rütbelerini ifade eder. Kilise de, devlet gibi, vergi alir üyelerinden.

Bilindigi gibi laiklik bize Fransadan gelmistir. Oradaki tarif Devlet ile Kiliseyi birbirinden ayrilmasi. Tabi kilise bina anlaminda degil, kurum olarak (papazlarin) devlet yönetiminden dislanmasi anlamina geliyor, amma hiristiyanligi yada dini red anlamina gelmiyor. Yönetimin hakki kiliseye ait olduguna karsi bir durusdur.

Fransadan bize gelene kadar laiklik degisime ugrayip "devlet ile dinin ayrilmasi" olarak tarif edilidi. Tabi bu cok farkli sonuclar doguryor, zira din mücerret/soyut bir kavram. Neticede müslümanlar yönetimden uzaklastirildi ...

Aslinda Türkiyede laiklik yok. Gercekten yok. Nasil da olsun 80.000 din memuru, 28.Subat deyimi ile, günde bes vakit toplu irticai eylemler yaptiryorlar ...

Gercekten laik bir yapiya sahip olsak, mesela ateistler neden devlet imamlarin maasini ödesin? Neticede Türkiye teokratik bir yapilanma mevcut. En büyük kurum belki de Diyanet Türkiyede. En cok personel ve en büyük bütce diyanetindir bence. Askeriye tabi da büyük, ama profesyonel eleman sayisi (subay, general vs) sanirim daha azdir.

Ayrica Türkiyede laikligin kanuni bir tarifi yok. Laiklige aykiri suclar var, ama sucun ne olduguna dair bir tanim yok. Ondan dolayi mesela ev aramalarinda tespih, kuran, elifba, seccade, takke vb seyler suc delili olarak iddianamelere girebildi zamaninda ...

Acikcasi biktim bu laiklik konusundan. Hele hele cahil tariflere insan ne diyecek sasiryor. Hic bir seyden haberi yok, laiklik neye yarar bilmez, amma olmazsa olmazmis. Zeka gezide olursa böyle olur demek ki.

Son söz: laiklik hiristiyanlariin ilaci, bize ise yaramaz. Nedeni de aslinda basit.
Hasta biri ilacini alir ve düzelir. Hasta olmayan yada baska bir hastaligi olan biri ayni ilaci alinca amma, fayda etmedigi gibi ciddi zarar dahi görebilir ... .
Haziran 2014

alpilo bu yanıtı beğendi:

Laiklik (tabii ki klişe olmasın) sizce nedir, ne değildir? Toplumumuzun laikliğe karşı tutumu nedir? Bu tutumun nedenleri nelerdir? Müslüman bu mesele hakkında nasıl bir düşünceye sahip olmalıdır?

Yah ... Laiklik meselesi.

Laik nedir, ne degildir, ne olabilir ve ne olamaz sorunun cevabi kisiye göre degisiyor Türkiyede.

Laikligin temeli aslinda Incile dayanir. Tam olarak , Hz. Isa as vaaz ettigi iddia edilen "Kralin hakki krala, Tanrinin hakkini Tanriya" desturuna (Markus 12,17) Görüldügü gibi Tanriya ve Karl/Yöneticiye esit bir seviyede hak taninmis Incilde, lakin 18yy ulus devletlerin baslangicina kadar bunu pek takan olmamis. Kilise daima dünyevi yöneticiler ile rekabet halinde idiler.

Sunun da bilinmesi gerkir; Kilise yalniz bir bina, hiristiyan tapinagin ismi degil. Kurumdur.
Kilise asker kurumu ile kiyaslanabilir. Erler oldugu gibi yarbay, generalleri de var. Yani papaz, kardinal, papa gibi asina oldugumuz kavramlar hiristiyan kurumlarda hizmet veren din adamlarin rütbelerini ifade eder. Kilise de, devlet gibi, vergi alir üyelerinden.

Bilindigi gibi laiklik bize Fransadan gelmistir. Oradaki tarif Devlet ile Kiliseyi birbirinden ayrilmasi. Tabi kilise bina anlaminda degil, kurum olarak (papazlarin) devlet yönetiminden dislanmasi anlamina geliyor, amma hiristiyanligi yada dini red anlamina gelmiyor. Yönetimin hakki kiliseye ait olduguna karsi bir durusdur.

Fransadan bize gelene kadar laiklik degisime ugrayip "devlet ile dinin ayrilmasi" olarak tarif edilidi. Tabi bu cok farkli sonuclar doguryor, zira din mücerret/soyut bir kavram. Neticede müslümanlar yönetimden uzaklastirildi ...

Aslinda Türkiyede laiklik yok. Gercekten yok. Nasil da olsun 80.000 din memuru, 28.Subat deyimi ile, günde bes vakit toplu irticai eylemler yaptiryorlar ...

Gercekten laik bir yapiya sahip olsak, mesela ateistler neden devlet imamlarin maasini ödesin? Neticede Türkiye teokratik bir yapilanma mevcut. En büyük kurum belki de Diyanet Türkiyede. En cok personel ve en büyük bütce diyanetindir bence. Askeriye tabi da büyük, ama profesyonel eleman sayisi (subay, general vs) sanirim daha azdir.

Ayrica Türkiyede laikligin kanuni bir tarifi yok. Laiklige aykiri suclar var, ama sucun ne olduguna dair bir tanim yok. Ondan dolayi mesela ev aramalarinda tespih, kuran, elifba, seccade, takke vb seyler suc delili olarak iddianamelere girebildi zamaninda ...

Acikcasi biktim bu laiklik konusundan. Hele hele cahil tariflere insan ne diyecek sasiryor. Hic bir seyden haberi yok, laiklik neye yarar bilmez, amma olmazsa olmazmis. Zeka gezide olursa böyle olur demek ki.

Son söz: laiklik hiristiyanlariin ilaci, bize ise yaramaz. Nedeni de aslinda basit.
Hasta biri ilacini alir ve düzelir. Hasta olmayan yada baska bir hastaligi olan biri ayni ilaci alinca amma, fayda etmedigi gibi ciddi zarar dahi görebilir ... .
Haziran 2014

alpiloYemek Kültürü konu başlığını takip etmeye başladı.

Yemek Kültürü

Yemek yapmak bir sanattır. Gelin birlikte sanatımızı geliştirelim...

Haziran 2014

alpiloYabancı Filmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Filmler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

alpiloEkşi Sözlük konu başlığını takip etmeye başladı.

Ekşi Sözlük

Ekşi Sözlük, her türlü kelime, olay, durum ve kavram hakkında, kayıtlı yazarların yorumlarını içeren ve subjektif sunumlarıyla genişletilen...

Haziran 2014

alpiloTarih Kitapları konu başlığını takip etmeye başladı.

Tarih Kitapları

Tarih Kitapları

Haziran 2014

alpiloMizah Dergileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Mizah Dergileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

alpiloDivan Edebiyatı  konu başlığını takip etmeye başladı.

Divan Edebiyatı

YÖNLENDİR Divan edebiyatı

Haziran 2014

alpiloParfüm konu başlığını takip etmeye başladı.

Parfüm

Parfüm, güzel kokuların karıştırılmasıyla ortaya çıkan ürün.

Haziran 2014

alpiloSiyaset (Dünya) konu başlığını takip etmeye başladı.

Siyaset (Dünya)

Siyaset veya Politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakı...

Haziran 2014

alpiloHikaye konu başlığını takip etmeye başladı.

Hikaye

YÖNLENDİR Hikâye

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Dinler

1124 Kişi   329 Soru

İslam (İslamiyet)

566 Kişi   261 Soru

Siyaset (Türkiye)

1478 Kişi   473 Soru

Sinema

3248 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3834 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3674 Kişi   280 Soru

Felsefe

1944 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2900 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

3130 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2000 Kişi   586 Soru

Edebiyat

980 Kişi   204 Soru

Sanat

623 Kişi   108 Soru

Psikoloji

2906 Kişi   967 Soru

Ölüm

547 Kişi   125 Soru

Düşünce Tekniği

496 Kişi   30 Soru

Filmler

3381 Kişi   192 Soru

Hikaye

81 Kişi   25 Soru

Yazarlık

352 Kişi   69 Soru

Belgesel

236 Kişi   29 Soru

Sosyoloji

587 Kişi   151 Soru

Siyaset (Dünya)

293 Kişi   120 Soru

Türkiye Politikaları

439 Kişi   128 Soru

Karikatür

235 Kişi   13 Soru

Hızlı Okuma

47 Kişi   8 Soru

Osmanlı Tarihi

225 Kişi   47 Soru

İcatlar

342 Kişi   42 Soru

Felsefi Düşünce

502 Kişi   72 Soru

İnsan Psikolojisi

293 Kişi   64 Soru

Parfüm

101 Kişi   43 Soru

Mizah Dergileri

54 Kişi   5 Soru