Bilmek istediğin her şeye ulaş

B.Sc. Civil Eng., MBA

Ocak 2015

Altug Ozİş Hayatı konu başlığını takip etmeye başladı.

İş Hayatı

İş hayatınızda yaşadığınız sorunları, deneyimleri paylaşabileceğiniz bir konu başlığı.

Ocak 2015

Altug Oz bir yanıta alt yorum yaptı

İbrahim sen kimseye kulak asma hedeflerin doğrultusunda ilerle.. Aynısını şuanda ben yurtdışında yapıyorum bir yandan da finans sektöründe iş kapısı açıldı çalışıyorum. Teknik eğitimin zaten var, bunun üzerine işletme ve yönetim alanında bilgi katmak en mantıklısı olacaktır. Aynı zamanda proje yönetimi de olabilir. Selamlar
Aksi örnek ailemde var, erkek kardeşim aynen dediğiniz gibi yaptı, gayet de başarılı bir kariyeri var. Bir sürü insan alakasız da olsa bir sürü sertifika peşinde koşarken bu soruyu düşünmenize gerek olduğunu hiç sanmıyorum. Tabii ki yapacağınız MBA o bir sürü sertifikadan daha faydalı olacak ve size yığınla kapı açacaktır. Sonuçta MBA "master of business administration" anlamındaki bir lisans üstü programıdır. Bok atanlara bakmayın eğitimin, daha fazla bilginin kimseye bir zararı olmamıştır.

Buyurun buradan da okuyun:eksisozluk.com/mba--38749
Aralık 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

İş hayatında MBA ne kadar gereklidir?

Kariyer hedefine bağlıdır birazda. Özellikle teknik donanımının yanına stratejik yönetim, yöneylem araştırması, lojistik vs. gibi bilgiler katmak isteyen mühendisler tarafından tercih edilir. Bal üstüne kaymaktır.
Aralık 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. İngilizcem iyi düzeyde, Amerika'ya yerleşmeyi düşünüyorum. Orada iş imkanları nasıldır?

Heves kırmak olarak anlaşılmasın tabiki güzel birşey ancak deneyim olmadan veya herkesin bilmediği çok üstün bir donanıma sahip olmadan çoğu firma zaten kendi vatandaşlarını tercih eder. Amerikada İngilizce bilmek bir artı değildir, zaten herkesin anadili olduğundan. Bunun dışında çalışma izni vs. bunlar firmalar için ciddi bir zaman& para kaybıdır. Kendimden biliyorum bulunduğum başka bir ülkede 2 ay süren bir süreç ve işverene maddi bir yükü var.
Ağustos 2014

Altug OzMBA (Master Of Business Administration) konu başlığını takip etmeye başladı.

MBA (Master Of Business Administration)

REDIRECT Master of Business Administration

Ağustos 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

Bir İnşaat Mühendisi'nin çok başarılı olabilmesi için neleri göze alması ve ne yapması gerekir?

Kendine bir alan belirlemeli ve o alandae surekli olarak kendini gelistirmelidir. Basarali olmak icin sans, torpil gibi faktorlerde cok etkilidir. Zira mezuniyetten hemen sonra direkt olarak torpille en iyi firmaya girmek ayri aylarca arayip kendi cabalarinla kucuk capli bir yapi denetime girmek ayri. Baslangicta ne kadar yuksekten baslanirsa genelde iyi yerlere gelindigi ve basarili olundugu dogrudur.
Temmuz 2014

Altug Oz bu yanıtı beğendi:

Küçük işletmelerdeki dinamik yapı, büyük işletmelere nasıl yansıtılabilir?

Asıl olarak böl, parçala, yönet mantığı ile bu gerçekleştirilebilir. Her firma yapısal olarak büyüdükçe hantallaşır ve bu hantallık hareket kabiliyetini ciddi anlamda etkiler. Girişimcilerin en büyük avantajlarından olan hızlı hareket kabiliyeti -yeni filizlenen bir agaç gibi- büyük firmalara, bu dinamik yapının firmanın iç parçalarına uygulanması ile gerçekleşebilir. Örneğin firmanın departman yapısı yerine firma içindeki küçük çalışma ve proje gruplarının oluşturulması gibi. Apple'ın birçok ürünü Apple içerisindeki küçük grupların ve oradaki süper beyinlerin hayal güçlerinin eseridir.  Bugün bilinen tüm büyük firmalar -ve özellikle internet şirketleri- bu yapıyı bahsettiğim şekli ile hayata geçirmeye ve daha üretken bir yapıya bürünmeye çalışmaktadır.

Büyüyen firmaların kendi içerisinden yeni firmalar türetebilmesi ve kendi iç dinamiğine bu şekilde hız vermesi de yapılan bir yöntemdir ve en az diğeri kadar etkilidir çünkü yeni firmaların piyasada istihdam yaratma ve tecrübelerini oradan türeyecek yeni firmalara aktarma yeteneği vardır. Bu da yeni dinamik mikro işletmeler demektir. Dünya ekonomisinin çok büyük bir bölümü küçük mikro işletmeler sayesinde ayaktadır.
Temmuz 2014

Altug Oz bu yanıtı beğendi:

Kurumsal kaynak planlama (ERP) ne işe yarar ve işletmeler açısından önemi nedir?

ERP 'nin orjinal adı:Enterprise Resource Planning'dir. 

Adından da anlaşıldığı gibi kurum için gerekli olan kaynakların ki bunlar;
 • işgücü
 • makine
 • malzeme
 • hizmet 
      gibi alanlardır;en yetkin ve verimli şekilde kullanılmasını sağlayan yönetim sisteminin genel adıdır.

ERP ile amaç;kurumsal olarak verimliliği artırarak başarıya ve doğru şekilde işleyen koordinasyonu artırmaya ulaşmaktır.

ERP'nin diğer bir özelliği ise bir kurumdaki tüm departmanları,tek bir bilgisayar sistemi altında toplayarak bu farklı departmanların ortaklaşa veri paylaşımını sağlamasıdır.
 • Doğru bir ERP ile başarılı geri getirilere ulaşmak mümkündür.
 • Kurum içi iletişimin verimini artırmış olur.
 • ERP ile iş akışı düzenlenir.
 • Kalite ve izlenebilirlik sağlar.
 • Simülasyon özelliği barındırır.
 • Hız ve disiplin sağlar.
 • Rekabet gücünü artırır.
 • Kurum içi çözümlemeler sağlar.
Temmuz 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

MBA ile İşletme Yüksek Lisansı aynı şey midir?

Ikisi her ne kadar ayni da gorunse MBA programlarina en azindan yurtdisinda yonetici pozisyonlarinda en az 3-5 yil arasi deneyimi olanlar basvurabilmektedirler. İşletme yüksek lisansına ise deneyimli-deneyimsiz herkes basvurabiliyor. MBA yuksek lisansinda direkt olarak is yonetimine yonelik dersler verilirken işletme yüksek lisansında isletme yonetimindeki temel tanimlar ve fikirler uzerine, daha cok genel bilgi seklinde egitim saglaniyor.
Temmuz 2014

Altug Ozİşletme (Yüksek Lisans) konu başlığını takip etmeye başladı.

İşletme (Yüksek Lisans)

İşletme; kar amaçlı kurumların kuruluşu, finansmanı, üretim araçlarının sağlanması, üretilen mal ve hizmetlerin pazarlanması, örgütlenmesi,...

Haziran 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

Gökdelenler depremden nasıl korunuyor?

Temel kisimlarinda sok emici ve sallanti etkisini azaltan kaucuk lastikler kullaniliyor. Ayrica katlara yine sok etkisini sonumleyen damperler yerlestiriliyor. Bu sayede yapiya etkiyen deprem yuku buyuk olcude azaltilmis oluyor.
Mayıs 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

Proje yönetimi hakkında kısa bilgi paylaşabilir misiniz?

Herhangi bir alandaki (inşaat, endüstri, IT) projenin proje öncesi, başlangıç, uygulama, kontrol ve bitirme aşamalarının süre, gider ve kaynakların göz önüne alınarak planlanmasıdır.
Mayıs 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

Mühendislerin işletme yüksek lisansına yönelmelerinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Şu anda aynısını yapan bir inşaat mühendisi olarak çalışma pozisyonu şantiye, proje çizimi değilde daha çok yönetim birimlerinde hedefleniyorsa (satın alma, proje yönetimi, yatırım, ihale) çok yararlı gördüğüm bir yüksek lisanstır. Mühendislik eğitiminde alınan teknik eğitimin yanına stratejik yönetim, sektör analizi, proje yönetimi, finansal analiz vb. Bilgiler eklenerek bal-kaymak gibi olur.
Şubat 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

Ortalık elle basit bir kiriş hesabı bile yapamayan sadece program ezberlemeyle mühendis olunacağını sananlarla dolu olduğu sürece işsiz kalmaları normaldir. Ayrıca Türkiye’deki sistemle Avrupa’daki sistem arasında dağlar kadar fark var. Türkiye’de lisans bitirip yurtdışında bi insaat ustune yüksek lisans yapmayı deneyin, ne dediğimi anlarsınız.
Ocak 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

En dayanıklı inşaat yapılabilecek geometrik şekil hangisidir? Soruya kaynak göstererek yanıt verebilecek var mı?

En dayanıklı geometrik şekil üçgendir. Dikkat ederseniz köprü kafes sistemlerinin temeli buna dayanmaktadır. sciencetech.technomuses.ca/english/schoo...
Ocak 2014

Altug Ozİnşaat konu başlığını takip etmeye başladı.

İnşaat

Bir mimarlık terimi olan inşaat, belli bir bölgedeki bina veya yapının oluşturulma aşamasıdır. İnşaat aslında pek çok işin aynı anda yürütül...

Ocak 2014

Altug OzYapı konu başlığını takip etmeye başladı.

Yapı

Yapı kelimesi aşağıdaki anlamlara gelebilir: Yapı, toplumda organize olmuş ilişkiler bütünüdür. Yapı, bütünün bir araya getirilişinde uyu...

Ocak 2014

Altug Ozİnşaat Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği, malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühe...

Ocak 2014

Altug Oz bir yanıt verdi.

Tünel kalıp yöntemi ile inşa edilen binalar sağlamlığı ve dayanımı açısından nasıl değerlendiriyorsunuz. Kat çıkma hızı binanın sağlamlığını nasıl etkiler?

Tünel kalıp yöntemiyle inşaa edilen yapılarda maliyetten ve zamandan %20 ye kadar tasarruf sağlanır. Hızlı inşaa aşamasında önceki gün dökülen beton küp dayanımının 15 MPA ya ulaşması beklenir. Sonrasında kalıp sökülüp temizlenerek sonraki bölmeye aktarılır. Genelde 24 saatlik döngü içinde bir bölme tamamlanıp diğerine geçilir. Genelde tünel kalıp uzunluğu 8-11 m ile 2, 4-6, 8 m arasındadır. Daha dar olması durumunda süreci yavaşlatma gibi olumsuz yanı vardır.
Daha Fazla