Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yucel, 

Fizikçi

Henüz bir açıklama yazısı oluşturmadınız... Neyi aciklayayim?

Ocak 2014

Yucel bu yanıtı beğendi:

İngilizce öğreniminde Lingusta Metodu nasıl bir metoddur?

Geçtiğimiz günlerde duydum ve biraz inceledim ve hatta demo derslerini indirip denedik. Benim anladığım kadarı ile metodun temeli "bilginin kalıcı olması için düzenli tekrar" üzerine kurulmuş. Bu anlamda faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Buna benzer bazı başka şeyler de var, mesela "5 günde İngilizce" gibi. Bunda ise seviyenize ve mesleğinize göre (yanlış anımsamıyorsam) 1 hafta boyunca sabahtan akşama kadar bir merkezde bulunuyorsunuz ve dışarı ile iletişiminiz olmuyor. Size özel 3-4 kişilik bir grup ve grubun içinde 1 eğitmen eşliğinde İngilizce dışında başka bir dil kullanmak yasak olmak üzere bir eğitim süreci geçiriliyor. Tabii bunun fiyatı Lingusta'ya göre çok daha yüksek, yanlış anımsamıyorsam 2500-3000 TL gibi ücreti vardı.

Lingusta'ya dönecek olursak, bence faydalı olabilir. En azından ben şahsen kişisel olarak kişinin kendi başına gerçekleştirdiği bir eğitim olması dolayısıyla, bir dersliğe gidip daha uzun süreçte alınan eğitimlere nazaran daha etkili olacağına inanıyorum. Ayrıca böyle bir metodolojiye göre fiyat olarak çok çok kaybedeceğiniz bir şey yok (fiyatı 400TL idi sanırım).

Bazı arkadaşlarım daha kurumsal eğitim kurumlarına yüksek meblağlar ödedikten sonra sürekliliği sağlayamadıkları için pek faydasını da göremediler. Buna kıyasla Lingusta "gayret gösterdiğiniz takdirde" avantajlı görünüyor.

Güncelleme:
Bir de şöyle şeyler yazılmış: inploid.com/t/yabanci-dil-ogrenmenin-en-...
Ocak 2014

Yucel bu yanıtı beğendi:

İngilizce öğreniminde Lingusta Metodu nasıl bir metoddur?

Lingusta, sanırım 40 yıldır var olan bir tekniği kapsıyor.
Bu tekniğin geliştirilme nedeni, Amerikan hükumetinde dış işlerde çalışan personelin gittiği ülkelerde, sorun yaşamaması için, hızlı bir şekilde, dil öğrene bilmesini sağlamak adına, uzun araştırmalar sonucu bulunmuş bir yöntemdir.

Dünya'nın 110 ülkesinde kullanılan bu yöntemde, sistem mantıksal olarak, küçük bir bebeğin ana dilini öğrenme şeklinden yola çıkarak, bir nevi taklit yöntemine dayanarak dil öğrenmeyi öngörmekte.

Toplamda 99 ünitedir. Yani 99 adet 30 dakikalık ses kaydından oluşmakta bu paket.
Sistemin tutarlı bir şekilde başarılı olması için her gün 30 dakikalık kayıtların dinlenilmesi gerekiyor ve aslında sizden beklenilen yalnızca bu.

Kendi görüşüme gelecek olursam; 7 günlük deneme sürümünü henüz bitirmedim ve açıkçası süreklilik gösteremedim, yani bir kaç gün ara ile üniteleri dinledim. Fakat şunu söyleyebilirim ki sistem riayet edildiği taktirde gayet açık ve akılda kalıcı.
Ocak 2014

Yucel bu yanıtı beğendi:

İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?

learn.livemocha.com ve colingo.com'u şiddetle tavsiye ederim. Livemocha'da ders konuları satın alıp, o dersleri interaktif bir şekilde kendi başınıza işleyebiliyorsunuz. Başlangıçta 40 bin altınınız var. Bu altınları ders satın almak için kullanıyorsunuz. Fakat güzel tarafı derslerdeki alıştırmalarda başarılı oldukça altın kazanıyorsunuz. Derslerin alıştırmalarında mikrofonunuzu dahi kullanıp, konuşmanızı ilerletebilirsiniz. Yaptığınız alıştırmaların doğruluğunu, diğer üyeler İngilizce bilen üyeler karar veriyor, eksiğinizi size söylüyorlar. Size yardım eden diğer üyelerde bundan altın kazanıyor. Onlarda kazandıkları altınları başka bir dil öğrenmek için kullanıyor. Sistem çok hoşuma gitti. Derslerin içeriği de bayağı detaylı ve yeterli.

Livemocha'da kendinizi geliştirdikten sonra, artık colingo.com'da insanlarla konulup, heyecanınızı üzerinizden atabilirsiniz. colingo.com Google Hangout alt yapısını kullanarak, belirli tarihlerde düzenlenen workshoplara katılıp, İngilizce konuşmanızı geliştirebilirsiniz.
Ocak 2014

Yucel bir yanıta alt yorum yaptı

öncelikle bu çok gecikmis cevabim icin ozurdilerim. Sekil derken evren surekli genisliyor. sonlu mu sonsuz mu ve buyuk patlamadan once ne oldugu bilinmiyor. Hatta buyuk patlamanin ilk ani, ilk pulse ani da bilinmiyor ( sanirim buyuk patlamanin 10^-11saniyeden oncesi). Biliniyor derken modelden ve deneylerle bu modelin uyusmasini kastediyorum. Ama Cern'de yapilan deneylerde soyle bir sorun var. Bu deneylerle buyuk patlamanin modeli yapiliyorsa da bu deneyler bulundugumuz genislemekte olan evrende yapiliyor. Buyuk patlama ise cok kucuk bi hacme sikismis olan bir evrende meydana gelmisti. Uzattim ama kisaca buyuk patlama aninda ve ondan saliseler sonra evren nano boyutlarda hatta daha da kucuk boyutlardaydi. Zamanla genisleyerek su anki seklini aldi.
Bence yüksek ihtimalle vardır. Evren büyük patlamadan sonra bu şeklini almaya başladığına göre, patlamadan sonra nasıl samanyolu galaksisi ve dünya oluştuysa patlama noktasının simetrik diğer bölgelerinde benzer galaksiler ve yaşama uygun gezegenler oluşmuş olmalı. Bu da demektir ki bu canlılarda ancak bizim kadar evrimleşmişlerdir.
Ocak 2014

Yucel bu yanıtı beğendi:

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Şekeri hayatımızdan mutlaka çıkarmalıyız. Bunu öncelikle çay ve kahvemizi şekersiz içerek başlayabiliriz. Şeker kilo alımına neden olduğu gibi kanser yapıcı etkisi de bilinmektedir. Kanser hücreleri vücudumuzda var. Bizim yaptıklarımız ve aldığımız gıdalar bunu tetikler. Bunun başlıca düşmanı şeker, çünkü kanser hücreleri şekerle besleniyor. Kanserli hücreleri görüntülemek için kullanılan maddelerden biri şekerdir. Şeker kanserli hücrelerin tutup, sağlıklı hücrelerin tutamadığı tek maddedir. Bu bilgileri onkoloji uzmanı Dr. Süalp Tansan'ın bir konuşmasından öğrenmiştim. Maalesef ki böyle bir durumda eşin, dostun ve akrabaların ilk yaptığı şey börek, çörek, kek gibi unlu, yağlı ve şekerli şeyler yapıp getirmek. Bir de öneriler var tabi bal ve pekmez yemek gibi...
Ocak 2014

Yucel bu yanıtı beğendi:

Hakan Köse ve Serkan Köse kardeşlerin hangisinin Hakan hangisinin Serkan olduğunu karıştırmamak için ne önerirsiniz?

Hakan Köse, Mehmet Erdem'in benzediği adam işte. Yoksa sadece ben mi benzettim. : )
Serkan Köse de bütün soru(n)larınıza yanıt bulan adam. : )
Ocak 2014

Yucel bu yanıtı beğendi:

Dünya neden üç (3) boyutludur?

Dünya, soruda da dendiği gibi 3 boyutludur; boy, genişlik ve derinlik olmak üzere. Bunun hiçbir metafizik açıklaması yoktur, zira bu 3 boyut fiziki dünyadır zaten. Metafizik bu 3 boyuttan sonra başlar. Ancak bugün zaman 4. Boyut, uzay da 5. Boyut olarak (tam tersi de olabilir) kabul ediliyor. Dolayısıyla da metafizik 5. Boyuttan sonrası oluyor. Fakat fiziğin "Anerk Evren" modeli de evrenin 11 boyuttan oluştuğunu (bir olasılıklar evreni, bizim bugun başka boyutlar olarak adlandırdığımız kavram buradan gelir) ortaya atar. Hatta "Mr. Nobody" isimli film bunu anlatmaktadır. Buna göre de metafizik 11. Boyuttan sonra başlayacaktır, belki de işte onlar cennet/cehennem tezahürüdür. Fiziki olduğu kadar metafiziki bir açıklama da oldu sanırım. Sonuçta insan varlığıyla (varlık boyutunda) fiziki, yokluğuyla da (yokluk boyutunda) metafiziki bir canlıdır. Varlık ve yokluk da ayrı birer boyuttur.
Ocak 2014

Yucel bu yanıtı beğendi:

Kinetik enerji ve potansiyel enerji nedir?

Bknz. Enerji çeşitleri nelerdir?
"Potansiyel enerji, cismin konumu ve durumu itibarıyla sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yayda veya havada asılı duran bir cisimde potansiyel enerji bulunur. Kinetik enerji ise hareket eden nesnelerin sahip olduğu enerjidir. Dönen tekerlek veya düşen bir topta kinetik enerji vardır. Potansiyel enerjinin harekete dökülen hali kinetik enerjidir."
Ocak 2014

Yucel bu yanıtı beğendi:

Fizik biliminde plazma nedir?

İyonize olmuş gaz demektir. 1920'lerden beri fizikte kullanılan bir terimdir. Bazı maddeler kendine özgü niteliklere sahip olduğundan, plazma hali maddenin katı, sıvı ve gaz halinden ayrı olarak incelenmektedir.

Katı bir cismin moleküllerin hareketi çok azdır, moleküllerin ortalama kinetik enerjisi herhangi bir yöntemle (mesela ısıtarak) arttırıldığında cisim ilk önce sıvıya, sonra gaza dönüşür. Gaz halinde elektronlar hızlı hareket ederler. Eğer gaz halinden sonra da ısı verilmeye devam edilirse iyonlaşma başlayabilir, bir elektron çekirdek çekiminden kurtulur ve serbest bir elektron uzayı meydana getirerek maddeye yeni bir şekil kazandırır. Atomun bir elektronu eksik olacak ve net bir pozitif yüke sahip olacaktır. Yeterince ısıtılmış gaz içinde iyonlaşma defalarca tekrarlanır ve serbest elektron ve iyon bulutları oluşmaya başlar. Fakat bazı atomlar nötr kalmaya devam eder. Oluşan bu iyon, elektron ve nötr atom karışımı, plazma olarak adlandırılır.
Ocak 2014

Yucel bir yanıt verdi.

Radyasyon birimleri nelerdir? SAR ile Rads'ın birbirine dönüşümü nasıl olur?

"rad" birimi absorbe edilen radyasyon birimidir. 1 rad = 0. 01 Gy = 0. 01 J/kg. Yani 1 kg'lik bir kütlenin ne kadar enerji emdiğini joule cinsinden söyler.

"Sievert" ise efektif doz birimidir. Radyasyonun biyolojik etkilerini anlamaya yarar. Eger vücuda gelen radyasyon 1 Gy için kaynak foton olduğunda bu 1 Sv efektif dos kaynak proton is 2 Sv efektif dozdur.
Ocak 2014

Yucel bir yanıt verdi.

Evren gerçekten sonsuz mudur?

Aslında bu sorunun cevabı kesin olarak bilinmiyor. Sonsuz da olabilir sonlu da. Nasıl ki dünya üstünde bir noktadan başlayıp gittiğimiz de aynı noktaya varırsak, uzayda bir noktadan harekete başlayıp hiç sapmadan gidebilirsek belki de aynı noktaya varırız.
Haziran 2013

Yucel bu yanıtı beğendi:

Hareket olmadan ses oluşması mümkün müdür?

Bu işin pek ehili değilim ama şöyle bir mantık yürütelim. Öncelikle ses nedir ve nasıl oluşur sorusuna cevap verirsek bunun cevabını da buluruz. Ses en basit tanımla kulağımızın duyabileceği titreşimlerdir. Ses mekanik bir dalgadır ve yayılmak için maddesel bir ortama ihtiyaç duyar. Çünkü titreşen moleküller olmalıdır ki ses çıksın. Moleküllerin titreşmesi içinde itici bir güce yani harekete ihtiyaç vardır. Aynı şekilde sesin oluşumu da bir kaynağa bağlıdır ve ses kaynağı moleküller arası bir hareket yaratmadan sesi duymak mümkün değildir.
Mart 2013

Yucel bu yanıtı beğendi:

Karadelik sizce gerçek mi? Gerçekse karadeliğin öbür tarafında yeni hayat var mıdır?

Kara delikler şu an için var görünüyor. Şöyle: İşin teorik kısmı 1916'dan beri geliştiriliyor, 1960'lardan beri de kara delik adayları gözleniyor ve gözlemle kuram uyumlu. Yani kuramın verdiği, "kara delik" denilen şeylerin taşıması gereken özellikleri gözlemlenen kara delik adayları taşıyor. Pekiyi, bunlar niye aday diye adlandırılıyor? Çünkü bunları sadece etraflarındaki maddeyi gözlemleyerek "görüyoruz", kendileri görünmüyor. Yerde hareket eden küçük toplar olsun, görünmez bir elektrik süpürgesi de bunların yanından geçsin. Biz topların hareketine bakarak "orada bir elektrik süpürgesi var, çekiş gücü de şu" diyoruz.

Bilim terminolojisi çok sıkıdır. Bir şeye "kesin" demek imkansıza yakındır. En fazla "şu anki gözlemle uyumlu" diyebiliyorsunuz. İşin başka bir boyutu da, eğer gözlemlenen şeyler kara delik değilse yine de çok çok ilginç şeyler olmalılar!

Kara deliğin diğer tarafı şu an için sadece bilimkurgunun konusunda. Kara deliklerin yuttukları şeyleri dışarı atmaları kuramsal olarak imkansız. Matematiksel çözümler (beyaz delikler) var ama şimdilik bunların sadece çözülen denklemin simetrilerinden ileri gelen salt matematiksel yapılar olduğu düşünülüyor.
Mart 2013

Yucel bir yanıt verdi.

Mart 2013

Yucel bir yanıt verdi.

Higgs bozonu nedir? Bir anda bu kadar adının duyulmasının nedeni nedir?

Higgs bozonu bir maddeye kütle özelliği kazandıran temel bir parçacıktır. Fizikçiler bugüne kadar maddeye kütle özelliğinin nasıl geldiğini açıklayamıyorlardı. Cern'de deneyleri yapılınca çok meşhur oldu. Bu bozonun varlığının ispatı yıllardır fizikçilerin hayalini kurduğu standard modeli tamamlamalarını sağlayacak. Ne işe yarayacak dersen bunu şimdiden görmek zor. Ama mesela 100 sene sonra teleportation mümkün olacaksa bu higgs bozonu kullanılarak olabilir.
Mart 2013

Yucel bir yanıt verdi.

Yakın bir gelecekte yaşlanmanın önüne geçilebilecek mi?

Entropi ile yaşlanma arasında bir bağlantı olabilir. En iyi bilinen fizik kurallarından biri entropinin genelde arttığıdır (bazı özel durumlarda sabit de kalabilir). Bilim geliştikçe insan ömrü uzuyor fakat yaşlanmanın duracağını düşünmüyorum ama yavaşlatılabilir.
Mart 2013

Yucel bir yanıt verdi.

CERN deneylerinde izlerine rastlanan Tanrı Parçacığı adı verilen Higgs Boson parçacığı nedir?

Higgs parçacığı maddeye kütle özelliği katan bir temel parçacıktır. Cern'den yapılan son açıklamalar artık parçacığı buldukları yönünde.
Mart 2013

Yucel bir yanıt verdi.

Bilim gazeteciliği tabirini duymuş muydunuz? Ne demektir?

Güzel bir şey. Türk gazetelerinde yayınlanan bilim haberlerini okumuyorum. Genelde yabancı bir gazeteden yanlış çeviri yapıyorlar ve sonuna da magazinsel eklemeler yapılıyor. Daha da kötüsü konudan anladığı bile belli olmayan popülist bir profesör buluyorlar ve saçma bir röportaj koyuyorlar.
Mart 2013

Yucel bir yanıt verdi.

Evren kavramının bir noktada bittiğini mi düşünürsünüz yoksa bunu bir sonsuzluk kavramı olarak beyninize kazınmış halini mi kabullenirsiniz?

Evren kapalı da olabilir. Nasıl dünya üzerinde bir noktadan başlayıp hep aynı yönde hareket ederek başladığımız noktaya geri dönüyorsak, uzayda da bir noktadan harekete başlayıp hep aynı doğrultuda ilerleyerek aynı noktaya varabiliriz.
Mart 2013

Yucel bir yanıt verdi.

Evrende bizden başka canlıların yaşadığına inanıyor musun? Neden?

Bence yüksek ihtimalle vardır. Evren büyük patlamadan sonra bu şeklini almaya başladığına göre, patlamadan sonra nasıl samanyolu galaksisi ve dünya oluştuysa patlama noktasının simetrik diğer bölgelerinde benzer galaksiler ve yaşama uygun gezegenler oluşmuş olmalı. Bu da demektir ki bu canlılarda ancak bizim kadar evrimleşmişlerdir.
Daha Fazla