Bilmek istediğin her şeye ulaş

Amber Dalmaz Urfalı, 

Uzman Klinik Psikolog

//Maya Psikoloji//*Öğrenmek, bir şeyin mümkün olduğunu deneyimlemektir"

Mart 2018

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

4 aydır bunalım halindeyim. Aşırı şekilde gelecek kaygısı yaşıyorum. Okula gitmek istemiyorum. Fen lisesi öğrencisiyim ve çok çalışkandım ortalamam 98 civarlarında idi ancak 4 aydır kitap yüzü açmıyorum. İntihar etmek tek çarem. Selectra ve risperdal kullanıyorum psikiyatristim yazdı.

Böyle bir ruh halinde insanin tavsiye alarak iyi hissetmesi olası değil maalesef. Yazilan ilaclari kullanmak ve psikoterapi desteği almak çok daha anlamli olur. Neler yasayip da şu an bu düzeyde kaygılandığınız bu sayede anlasilabilir ve hayatta kalmak isteyen tarafinizi da daha çok destekleyebilirsiniz.
Kasım 2016

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

İnsan niye hep daha fazlasını istiyor?

İnsan diye genellemek pek uygun sayılmaz aslında. Bu soruyu "ben neden hep daha fazlasını istiyorum? " şeklinde kim düşünüyorsa kendisine sormalıdır. Çok yorgun olunca çok uykumuz gelince çok uyuma ihtiyacında oluruz ve muhtemelen kendimize böyle bir durumda neden hep çok yorgun olduğumda çok dinlenmek istiyorum diye sormayız. Bir şeyin fazlasını istemek, istediğimiz şeye göre değişir. Bu anlamda hep de kötü sayılmaz. Ama hep daha fazla istiyorsak burada sorun hep olmasıdır.
Bir şeyin hep ya da hiç olması genellikle bir uyumsuzluktur. Bu nedenle, kişi neyin ne zaman fazlasını istiyor, fazla ile kastettiği ne ve bu işini görecek bir şey mi değil mi, kötü bir sonuç mu alıyor bu beklenteisi nedeniyle vb. soruları kendisine sormalıdır. Çünkü bir yandan olabildiği kadar azını tercih eden insanlar da vardır.
Kasım 2016

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Özgüven kazanmak için ne yapmalı, nasıl kitaplar okumalıyız? Önerileriniz nelerdir?

Özgüven kazanmak için öncelikle "özümüzde" yani kendimizde neler olup bittiğini anlamamız gerekir. Yani neye ihtiyacımız var, onu ne yollarla elde etmeye çalışıyoruz, kendimizi nasıl ve ne için durduruyoruz gibi soruların cevabı, okumaktan ziyade en sağlıklı şekilde deneyimlenerek öğrenilir. Bu anlamda psikoterapi daha etkili olacaktır. Özgüven ile ilgili kitaplar genellikle kısa süreli motivasyon sağlayıcı etkiye sahip olacaktır.
Kasım 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıta alt yorum yaptı

Bunu yapmayi tercih ettigimizde elbette vardir. Ama niye ertelemek istedigimizi anlamak yararli olabilir. Olumsuz bir duygu hissetmek, uygunsuz bir seyi degistirme oncesinde yasayabilecegimiz bir sey olabilir. Bu nedenle duygu bitene kadar duyguyu yasamak genelde daha sagliklidir diyebiliriz.
Uzgun insani neselendirmek tamamen bize ait bir ihtiyac olabilir. Duygularimizin islevi vardir ve uzgun olan kisi, uzuntusu bitene kadar uzelecektir. Bu uzuntuden onu hizlica cekip cikarmak, onun bu uzungusu sonrasinda kendi icin verecegi yararli kararlari engelleyebilir. Uzgun bir insanin yaninda bulunmak, ona eslik etmek onun icin kendisini neselendirmekten daha cok yarar saglayacaktir.
Kasım 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Bir başkasının hislerini paylaşmak gerçekten mümkün mü?

Paylasmak icin oncelikle karsimizdaki kisinin ne yasiyor oldugunu, ne hissediyor oldugunu anlamamiz gerekir. Her duygu evrenseldir. Bu acidan, bizim daha once hic hissetmedigimiz bir duygu olmasi pek mumkun degildir. Karsimizdaki kisinin o an yasadigi hissi biz de benzer bir olayda yasamayabiliriz fakat yasadigimiz baska anlar ve anilardan yola cikabiliriz onu anlamak icin. Kisiye eslik etmek, duygusuna alan tanimak onun icin yapabilecegimiz en kiymetli seydir.
Kasım 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Yalnız kalınca hep kötü biri olduğumu düşünürüm yani ben kötü müyüm?

Kotu demekle kastedilen sey oldukca degiskendir. Basli basins hicbir sahip oldugumuz ozellik iyi ya da kotu degildir. Icinde bulundugumuz kosullar icerisinde bu ozellik iyi ya da kotu olur.
Kasım 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Üzgün bir insanı neşelendirmek için neler yapılabilir?

Uzgun insani neselendirmek tamamen bize ait bir ihtiyac olabilir. Duygularimizin islevi vardir ve uzgun olan kisi, uzuntusu bitene kadar uzelecektir. Bu uzuntuden onu hizlica cekip cikarmak, onun bu uzungusu sonrasinda kendi icin verecegi yararli kararlari engelleyebilir. Uzgun bir insanin yaninda bulunmak, ona eslik etmek onun icin kendisini neselendirmekten daha cok yarar saglayacaktir.
Eylül 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Ağlamamanın sağlığımıza ve psikolojimize zararı nedir?

Zarari yoktur, yarari vardir. Aglamak bir nevi temizliktir ve uzgun hissettigimizde aglamak rahatlamayi beraberinde getirir.
Temmuz 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Sürekli bilinçaltı rüyalar görmek bir psikolojik sorun habercisi midir?

Bilinçaltı rüya daha önce karşılaştığım bir kavram değil doğrusu. Rüyanın beyinde pek çok fonksiyonu vardır. Rüyaların terapide değerlendirmesi, şu anda dinamik terapiler, geştalt terapi gibi varoluşçu yaklaşımlarda söz konusu. Geştalt yaklaşımı açısından ise, rüyada görülen her kişi, nesne ya da durum rüyayı gören kişiye ait özelliklerin bir temsili olarak ele alınır. Dolayısıyla rüyanın genel geçer bir yorumu olamaz, rüyayı gören kişi için anlamı terapi içerisinde o da gerekli görülmesi durumunda, çeşitli şekillerde çalışılabilir. Bu açıdan, rüya görüyor olmanın da, kişinin ihtiyaçlarının ne olduğunu fark etme konusunda daha hazırlıklı olduğunun göstergesi olarak düşünülür. Yani rüya görmek aslında sağlıklıdır. Bununla birlikte eğer kişi, sürekli kabuslardan uyanıyorsa günlük yaşamda da yaşanan stres faktörleri söz konusuysa, bu konuda bir sorun olup olmadığı üzerinde düşünebilir.
Temmuz 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Çok sosyal bir insanken yaşadığım bazı olaylardan sonra evden çıkmaz oldum. Bu durumu nasıl değiştirebilirim?

Yaşadığımız sorunlar, ihtiyaç sıralamamızı değiştirebilir. Sizin için de böyle bir durum söz konusu olabilir. Bazen böyle bir durumda, uzman yardımı almak için dahi evden çıkma enerjisini kişi kendisinde bulamayabilir. Bu durumda, biraz da durmaya, evden çıkmayarak nelerden kaçındığınız ya da nelerin olmasına engel olduğunuzu fark etmeye çalışabilirsiniz. Çok sosyallik her an devam ettirilmesi gerekli bir özellik olmamakla beraber, evden çıkmaz olmak da bunun diğer ucunda değerlendirilecek bir davranış diyebiliriz. Bu şekilde durmanın, yaşam işlevinizi bozmaya başlaması durumunda, uzman desteği alma konusunda harekete geçebilirsiniz.
Haziran 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Önyargı bir hastalık mıdır? Önyargıların aşılması için yapılması gereken şeyler nelerdir? Önyargıların sebebi güvensizlik veya geçmişte yaşanılan tecrübeler olabilir mi?

Ön yargılar, belirli yaşam deneyimlerinden ortaya çıkar ve elbette hastalık değildir. Burada akılda tutulması gereken, o yargıların da birilerinin bakış açısından, kendi yaşamındaki deneyimlerden yola çıkılarak oluşturulmuş olduğudur. Bazen, bir konu hakkında önceden sahip olacağımız bir yargı yaşamımızı kolaylaştırabilir de. Bununla birlikte bazen de, başkalarının deneyim ve yargılarından yola çıkarak oluşturdukları bu yargılara koşulsuz inanmak, pek çok olumsuzluğa da neden olabilir.
Ön yargılarla bir şekilde büyürüz. Bunlara tamamen gözlerimizi ve kulaklarımızı kapatmak yaşamımızı önceden de belirttiğim gibi zorlaştırır. Diğer uç davranış da bunlara koşulsuz inanıp, üzerinde düşünme gereği duymamaktır. Bu da bir tarz olabilir, ancak ilişkileri sürdürmekte problemler ortaya çıkarabilir.
Kendimiz bir şeyler deneyimliyorken, bir yandan da aklımızda ön yargılar olabilir. Kendimizinkiyle, sahip olunan genel yargıyı eğer ihtiyacımız olursa kıyaslayabiliriz. Kendi yaşantımız, koşullar, kişiler, zaman vb değişkenler açısından her zaman benzersiz olduğunu aklımızda tutarak, aradaki farklılıklara göre karar verebiliriz.
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bu yanıtı beğendi:

Limango'nun iletişim bilgileri nedir?

Sayfasına girip bakmak varken, neden bu soru?
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

DEHB olan bir çocuğun sürekli hareket durumunu ortadan kaldırmak için hangi klasik koşullanma tekniği uygulanır?

Bu konuda bir koşullanma tekniği uygulamamız gerektiğini düşünmüyorum.
İnsanı kendi kişisel ve özgün özellikleriyle değerlendirmek gerekir. DEHB'ye şu tekniği uygulayalım gibi bir bakış açısı çok etik gelmiyor bana.
Genel bir açıklama yapmak gerekirse de, her DEHB'li çocuğun aşırı hareketliliği olmayabilir. Dikkat eksikliği önde tip ve hareketlilik önde tip ya da karma tip DEHB'den hangisi olduğu uzman bir psikolog ve bir çocuk psikiyatristi eşliğinde ayrıştırılmalı. Bu çocukların genelde hareketli iken öğrendikleri de göz önüne alınarak, hareketliliklerini ya da enerjilerini uygun yöne kanalize ederek, hareket ederken öğrenmeleri desteklenmeli. Bu nedenle hareketliliklerini kısıtlamaya çalışmak, onların dikkat ve öğrenme becerilerinin önüne geçecektir.
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Psikolog olmak istiyorum ama ailem mimar olmamı istiyor, hangisini seçmeliyim?

İkisi de birbirinden pek çok açıdan bağımsız alanlar. Bu nedenle, iki alan konusunda da ayrıntılı bilgi edinmek işe yarayabilir. Hal-i hazırda psikolog olan ve mimar olan kişilerden meslekleri, işlerliği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Nerelerde çalışılır, ne gibi koşulları olur, nasıl ilerlenir gibi sorulara alacağınız yanıtların, kendi tarzınızla ne kadar örtüşüp örtüşmediğine bakabilirsiniz.
Bu konuda kimsenin şunu ol deme lüksü olamaz. Elbette ailenizin de bu konuda mimarlığı ne için önemli gördükleri, onları neyin düşündürdüğü gibi konularda fikrini almak önemli. Bir parça araştırma ve kararınız konusunda kişisel sorumluluk almanız yararlı olacaktır.
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Gelişim psikolojisi ile ilgili kişisel gelişim kitabı önerileriniz nelerdir?

Gelişim psikolojisi, psikolojinin önemli bir alt dalıdır. Bebeklikten yaşlılığa kadar pek çok dönemde yaşanan biyolojik, psikolojik, sosyal vb. alanlardaki gelişimimiz üzerinde çalışma yapar.
Kişisel gelişim başlığı ise, daha çok popüler bir kavramdır. Belki öncelikli olarak gelişim psikolojisi ile kişisel gelişim kavramlarıyla ilgili beklentilerinizi ayrıştırmanız daha yararlı olacaktır.
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Küçük yaşta (yaşı hatırlamıyorum) cinsel istismara uğradığımı düşünüyorum. Kafamda sadece olayı tam anlamıyla ispatlayacak bir sahne yok ama hatırladığım tek şey kalçamla erkek organın ten teması ve hiçbir acı ıslaklık vs hissetmemem. Acaba tam anlamıyla hatırlayamıyor muyum yoksa başıma taciz olayı gelseydi kesinlikle net bir şekilde hatırlar mıydım?

Organizmamız bizi, olumsuz birtakım hislerden korumak adına bazı anılara duyarsızlaştırabilir. Bu açıdan, bir taciz yaşantısı varsa, bunun oluşturduğu travmanın etkileri, kişiden kişiye farklı düzeylerde yaşanabilir.Bazıları anlık görüntüler şeklinde hatırlanabilirken, bazıları için belirli bir yaşantı, bir anı, bir his travmatik bir anıya işaret edebilir. Böyle bir hissiniz varsa bunun muhakkak önemli bir anlamı vardır. Bunu da en iyi, güvenli bir psikoterapi ortamında anlamlandırabilirsiniz.
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Psikoloji ya da rehberlik alanında örnek bir tane problem çözme yazılımı örneği var mı?

Yoktur, olması pek uygun da değildir. Sorunların, kişiye ve koşula özel olduğu düşünüldüğünde, böyle bir yazılım üretme anlamı da olmayacaktır.
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bu yanıtı beğendi:

Psikoloji ya da rehberlik alanında örnek bir tane problem çözme yazılımı örneği var mı?

Sadece sayısal mantık önermeleriyle çalışan bir makine, psikolojik bir soruna çözüm üretemez.
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

İyi insan doğulur mu? Olunur mu?

"iyi" olmakla kastedilen her insana göre farklılık taşır. "İyiliğe" atfettiğimiz, ebeveynlerimizden edindiğimiz mesajların hepsi aslında koşula ve duruma bağlıdır. "İyi" olma amacıyla yapılan şeyler, her ortamda sergilenmesi durumunda "iyi" olmayabilir. İhtiyaçlar değişir, koşullar değişir, önemli olan, kişinin değişen çevresel koşullara göre kişisel ihtiyaçlarını, başkalarının ihtiyaçlarına zarar vermeden karşılama esnekliğini öğrenebilmesidir.
Mayıs 2014

Amber Dalmaz Urfalı bir yanıt verdi.

Karşılaştığımız bir tanıdıkla selamlaştıktan sonra neden hala yüzümüzdeki gülümseme bir müddet daha devam eder?

Karşılaştığımız kişiyle karşılaşmış olmaktan mutluluk duyduğumuz için olsa gerek.
Daha Fazla