Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fizyoterapi Öğrencisi Anıl Ünal inploid.com'da 0 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Şubat 2014

Anıl Ünal bu yanıtı beğendi:

Neden gezegenler genelde yuvarlaktır? Düz veya başka bir şekil gezegen var mıdır? Varsa oradaki yer çekimi, kütle çekim kuvveti nasıldır?

Gezegenler bildiğiniz gibi ilk başta gaz ve toz bulutundan oluşur ki bu bulut kendi ekseni etrafında dönerken merkezcil kuvvet nedeniyle ortadan genişler, poisson oranları oranında da kutuplardan basılırlar sonuçta küreden başka bir form almaları beklenemezdi (dünyamız tam bir küre değil geoiddir, kutuplardan biraz fazla basıktır). Geoid formunu ya da derecesini belirleyen de gezegenin ne zaman katı hale geçtiğidir. Çabuk soğuyan bir gezegen geç soğuyana göre daha küreseldir. Eğer gezegenler kendi eksenleri etrafında dönmüyor olsalardı doğrusal hareketleri nedeniyle kuyruklu yıldızlar gibi damla formunu alırlardı. Başka şekilli bir gezegene ne aldığım astronomi derslerinde, ne belgesellerde, ne de İnternet'in ücra köşelerinde rastladım. Eğer başka bir form da olsaydı mutlaka meşhur olur bilinirdi.

Soruda çok büyük bir hata var, gezegenler genelde değil her zaman yuvarlaktır, zaten yuvarlak olmasalardı gezegen olmazlardı.

Bir gezegen bağlı olduğu yıldızın çevresinde sabit bir yörüngeye sahiptir, kütlesi hidrostatik denge için yeterlidir, tam olmasa da küreseldir, yörüngesi ya da çekim alanındaki diğer objeleri zaman içinde temizlemiştir. Bu Uluslararası Gökbilim Birliği'nin (IAU) tanımıdır.
Şubat 2014

Anıl Ünal  bu yazıyı beğendi:

Emrah Serbes

İnsan bir yerde doğdu mu oralı olmuyor, o zamanlı oluyor daha çok. Memleketi o zaman oluyor. Doğduğumuz büyüdüğümüz şehirdeki bütün değişimleri hüzünle kaydetmemizin nedeni bu. Hüzünlenmek için illa somut bir yıkıma da gerek yok. “Eskiden bu okulun kapısı paslıydı ne güzel, ” diye üzüldüğüm de oldu. Konu doğduğumuz yerin mazisi olunca asla vazgeçemeyeceğimiz takıntılar var çünkü. Renkler var, sesler var, kokular var, binlerce ıvır zıvır var. Sonsuza kadar yitirilmiş anlar var. İnsan zamanını durdurmak istediği yere aittir.
1114
Şubat 2014

Anıl Ünal bu yanıtı beğendi:

Sıla'nın vaveyla albümü hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Sıla yapmışsa işin Vakko sunu yapmıştır
Şubat 2014

Anıl Ünal bu yanıtı beğendi:

İzlemiş olduğunuz filmlerden unutamadığınız diyaloglar nelerdir?

Edward Norton '25. Saat'
Şubat 2014

Anıl Ünal bir yanıt verdi.

Sizi etkilemiş olan mısralar, beyitler nelerdir?

Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu.
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
şayak kalpaklı adam
nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
güzel, rahat günlere inanıyordu
ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
birdenbire beş adım sağında onu gördü.
paşalar onun arkasındaydılar.
o, saatı sordu.
paşalar : «üç, » dediler.
sarışın bir kurda benziyordu.
ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
yürüdü uçurumun başına kadar,
eğildi, durdu.
bıraksalar
ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
kocatepe'den afyon ovası'na atlıyacaktı.
KUVAYİ MİLLİYE DESTANI-NAZIM HİKMET
Şubat 2014

Anıl Ünal bu yanıtı beğendi:

Matematik soru çözme hızımı nasıl artırabilirim ve çarpanlara ayırma konusunda nasıl başarılı olabilirim?

Sayın @dilekceylan 'ın yanıtını üzülerek çok tehlikeli buldum. Bir süredir gönüllü matematik eğitimi veriyorum. Matematik çok test çözmeyi gerektiren bir bulmaca bilimi değildir. Çok test çözmek sınav başarısını artıracaktır ve ne yazık ki Türkiye'de bir öğrenci bunu ister istemez yapmak zorundadır. Ama, bu testler matematiğinize çok az şey katar ya da hiç katmaz.

Sınav başarınızı test çözme yoluyla artırmaktan kalan boş zamanlarda matematik öğrenmek isterseniz; popüler bilim ve matematik kitabı okumayı (örnek: idefix.com/kitap/matematik-histerisi-ia... ), Nesin Matematik Köyünü incelemeyi (matematikkoyu.org) ve okulda aldığınız matematik derslerinden (testler dahil) matematik öğrenmeyi beklememeyi naçizane tavsiye ederim. Bir de Türkçesi yeterli olmasa da wikipedia çok işe yarar (tr.wikipedia.org/wiki/Matematik) .
Şubat 2014

Anıl ÜnalŞiir konu başlığını takip etmeye başladı.

Şiir

Duygu, hayal ve düşüncelerin bir düzene bağlı olarak, çekici bir dil ve ahenkli mısralar içinde aktarılmasıdır.

Şubat 2014

Anıl ÜnalGörsel Sanatlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Görsel Sanatlar

Resim, heykel, mimari ve fotoğraf gibi; çizgi, boya veya hacim veren maddelerle yapılan, görme duyusuna hitap eden sanatlardır.

Şubat 2014

Anıl ÜnalMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Şubat 2014

Anıl Ünal bir yanıt verdi.

Boyun düzleşmesi kalıcı mıdır? Yoksa tedavisi var mıdır? İyileşir mi?

Boyun düzleşmesi servikal omurların lordozunun (normal açısının) kaybolması, anatomik yapısının bozulmasıdır. Bu durum özellikle kasların kısalığı veyahut boynun düzgün olmayan poziyonda kalması sonucu gelişir. Hatta kambur diye bildiğimiz hastalığın boyundaki versiyonu diyebilirz. Tedavisi vardır, iyileşir. Fizyoterapist'iniz size uygun egzersizi gösterir, o da söyler ama bu egzersizleri hayatınızın parçası olacak uzun süre. İyileştiğinizde bile egzersizi bırakırsanız tekrar belirti gösterebilir. Çok uzattım, neyse umarım yardımcı olmuşumdur. Sağlıklı günler.
Şubat 2014

Anıl Ünal bu yanıtı beğendi:

inploid hesabı kullanmaya başladığınızdan beri, şimdiye kadar kendinize veya başkasına ''inploid tam bana göre'' demişliğiniz oldu mu?

Düşündüm de çevreme baktığımda inploid'de olmasını istemediğim çok kişi var :)) O yüzden gelmesinler diye hiç başkasına bahsetmedim.
Ben çevremi biraz değiştirmeliyim.
Şubat 2014

Anıl Ünal bu yanıtı beğendi:

Dünya'nın uydusu olan Ay'ın varlığı ,''Dünya üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulursa'' sizce tesadüf müdür?

Eğer Dünya'nın 4. 56 milyar yıllık tüm varlığını 24 saate indirgeyecek olsaydık (Dünya'nın doğumu da 0 noktası olsaydı) , Ay, Dünya'nın doğumundan sadece 10 dakika sonra var olmuştur. Bir diğer deyişle Ay, Dünya'nın oluşumundan "sadece" 30 milyon yıl sonra var olmuştur. O zamanlar Dünya tam bir magma okyanusyudu ve en muhtemel hipoteze göre Mars büyüklüğünde bir gök cisminin Dünya'ya eğik bir açıyla çarpması sonucu bu magma tabakasından devasa bir kütle Dünya'dan koparak yörüngeye girdi ve Ay'ı oluşturdu (ki Dünya da, Güneş'in yörüngesindeki toz ve kayaların birleşimiyle, zaman içerisinde oluşmuş sıradan bir gezegendir) .

Ay ilk oluştuğunda Dünya'ya oldukça yakındı: 25. 000 kilometre kadar uzağımızdaydı (şu anda 384. 400 kilometre uzaklıktadır) . Eğer bugün de o mesafede olsaydı, şu anda Ay'ı gökyüzünde gördüğümüzden 10-20 kat büyük görecektik. Ne yazık ki Ay'ın bu kadar yakın olduğu dönemlerde gezegenimiz üzerinde hayat yoktu ve dolayısıyla bu güzel manzaraya kimse şahit olamadı.

Ay'ın varlığının en önemli ve birincil sonuçlarından biri, Dünya yüzeyinin sıcaklığı ile ilgilidir. Gel-git (med-cezir) etkisi olarak bilinen fiziksel etki, bir cismin diğer bir cisme olan yakınlığının kübü (3. Dereceden kuvveti) ile ilişkilidir. Dolayısıyla Ay Dünya'ya bu kadar yakınken, yüksek bir çekim gücü yaratıyordu. Ayrıca o zamanlar Ay halen çok sıcaktı ve muhtemelen aradaki kısa mesafede verdiği sıcaklıktan ötürü gezegenin yüzeyini sıcak tutuyordu. Dolayısıyla yaşamın başlangıcı konusunda önemli etkileri olmuş olabilir. Ancak sonrasında Ay, zamanla gezegenimizden uzaklaşarak (ki halen, her sene 3. 8 santimetre kadar uzaklaşmaktadır) ve soğuyarak bu etkisini tamamen yitirmiştir.

Ay'ın bir anda ortadan kaybolmasının esasında ani bir etkisi olmazdı. Sadece gecelerimiz daha karanlık olur ve gökteki güzel bir görüntüden mahrum kalırdık. Ancak yok oluşun etkileri, zamanla ortaya çıkmaya başlardı. En kısa sürede oluşacak etki, gel-gitlerin bugün olduğundan çok daha zayıf olması olurdu; çünkü Ay, yeryüzündeki gel-gitlere neden olan kuvvetlerin 3'te 2'sine tek başına neden olmaktadır. Bunun neyi etkileyeceğini bir anda anlayamayabilirsiniz; ancak denizel yaşam için gel-gitler çok kritik bir öneme sahiptir. Hatta birçok kara canlısının bile yaşam döngüsü gel-gitlere uygun olarak evrim geçirmiştir. Dolayısıyla gel-git hareketlerindeki bu kadar ani bir değişim, birçok türün sonunu getirmeye yetecektir.

Bunun ötesinde Ay'ın fiziksel etkisi, Dünya'nın kabaca sabit olan 23 derecelik eğimini korumaktadır. Ay birden ortadan kalkacak olursa, Dünya zamanla bu eğiminin sabitliğini yitirecek ve deyim yerindeyse "yalpalamaya" başlayacaktır. Örneğin Mars'ın böyle bir dengeleyicisi yoktur ve ekseni bu sebeple 15 derece ile 35 derece arasında gidip gelir. Bu da, Mars yüzeyindeki mevsimlerin bir ekstremden diğer bir ekstreme sürekli olarak değişmesine neden olur. Bu da yaşam için yıkıcı bir etkiye neden olacaktır.

Ay'ın yok olmasının bir diğer önemli sayılabilecek etkisi de, uzayın derinliklerinden Dünya'yı tehdit edebilecek gök cisimlerinden bizi kısmen koruyor olmasıdır. Ancak bu tüm astronomlar tarafından güçlü bir etki olarak tanımlanmamaktadır, çünkü Dünya, Ay'ın çap olarak yaklaşık 4 katı, hacim olarak yaklaşık 50 katı, yüzey alanı olarak 14. 5 katı, kütle olarak 81 katı büyüklüğündedir. Dolayısıyla bir göktaşının Dünya'ya çarpma ihtimali, Ay'a çarpma ihtimalinden çok daha yüksektir. Yine de, Ay'ın koruyucu etkisini savunan bilim insanları, gök taşlarını yolundan saptırma açısından faydaları olduğunu düşünmektedirler.

Ay'ın yok olmasının bir diğer etkisi, gezegenimiz üzerindeki önemli bir kuvvet etmeninin kalkmasından ötürü oluşacak yer hareketleridir: depremler ve volkanik faaliyet. Ancak bunlar zamanla azalacak ve normale dönecektir.

Ay'ın yok olmasının en tartışılan etkilerinden biriyse, Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesinin değişmesi olacaktır. Ay ve Dünya bir nevi "kardeş gökcisimleri" olarak düşünülebilir. Birbirlerine çekim kuvveti uygulayarak dönerler ve bu ikili sistem, bir arada Güneş'in etrafında döner. Dolayısıyla Ay ortadan kalkacak olursa, Dünya üzerindeki önemli bir kuvvet ortadan kalkmış olur ve Güneş etrafındaki yörüngemiz, Ay'ın ortadan kalktığı andaki Dünya ve Ay konumlarına göre değişmeye başlayabilir. Fakat bu değişimin miktarı tam olarak bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar, Ay'ın yok olmasının Dünya'nın yörüngesini neredeyse hiç etkilemeyeceğini söylerken, bazıları önemli değişimlere neden olabileceğini iddia etmektedirler. Dolayısıyla bu konuda net bir şey söylemek pek mümkün değildir.

Öte yandan Ay'ın Dünya'nın dönüş hızını giderek yavaşlattığı da bilinmektedir. Ay'ın gezegenimize uyguladığı kuvvet, gezegenimizi son 500. 000 yıl içerisinde yılda 400 dönüşten, yılda 365 dönüşe kadar yavaşlatmıştır. Dolayısıyla Ay ortadan kalkacak olursa, Dünya'nın yavaşlamasına neden olan çok önemli bir etken de ortadan kalkmış olacaktır. Bu, gezegenimizi artık etkilemeyecektir; ancak eğer ki Ay başından beri var olmayacak olsaydı, gezegenimizin dönüş hızındaki farklılıktan ötürü canlılar çok daha farklı bir evrimsel süreçten geçebilirlerdi. Örneğin Dünya çok daha hızlı dönecek olsaydı, atmosferimizde çok fazla türbülans oluşabilir ve bu da güçlü ve dinmek bilmeyen rüzgarlara neden olabilirdi.

Son olarak, biyolojik açıdan yeniden ele alacak olursak, Ay'ın yok oluşu muhtemelen birçok canlıyı ciddi miktarda etkileyecektir. Çünkü birçok memelinin gözleri Ay ışığına duyarlı olacak şekilde evrimleşmiştir ve buna insan da dahildir. Bu memelilerin belki birçoğu, Ay'ın yokluğundan önemli miktarda etkilenerek hayatını yitirecektir. İnsanlarda böyle bir durum olmayacağı tahmin edilebilir; fakat bizde de çok önemli psikolojik değişimler yaşanması muhtemeldir. Bunu çağımızın saçmalığı astroloji ile ilgili olarak düşünmeyiniz. Ay'ın ortadan kalkması, gece-gündüz kavramlarıyla ilgili beynimizde bulunan algıları etkileyecek ve hormonal değişimlere neden olabilecektir. Bu da insan davranışlarının değişmesiyle sonuçlanacaktır.

Tüm bu değişimlerin ne kadar ciddi olacağı ve neleri etkileyeceği konusunda tartışmalar bulunmaktadır. Ay'ın ortadan kalkması muhtemelen Dünya'da önemli birçok farklılığa neden olacaktır; ancak felaket tellallarının iddia ettiği gibi, Ay'ın ortadan kalkmasının Dünya'daki tüm yaşamı yakıp yıkacağını düşünmek, Ay ile Dünya arasında çok hassas bir dengenin bulunduğunu sanmak, Ay hiç olmasaydı canlılığın var olamayacağını ısrarcı bir şekilde iddia etmek apaçık bilgisizliğin bir sonucudur. En basitinden, okyanusların tabanlarında yaşayan bakteriler ve arkeler (ki bunlarla olan ortak atalarımız, muhtemelen yaşayan ilk canlılardı) , bırakın Ay'ı, Güneş bile ortadan yok olacak olsa milyonlarca yıl hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarını sürdürüp evrimleşmeye devam ederlerdi.
Şubat 2014

Anıl ÜnalGezegen konu başlığını takip etmeye başladı.

Gezegen

Gezegen veya planet, Güneş'in etrafında dolanan gökcismidir.[kaynak belirtilmeli] Dar anlamıyla, Güneş Sistemi içinde, Güneş'in doğrudan uyd...

Şubat 2014

Anıl ÜnalHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Şubat 2014

Anıl Ünal bir yanıt verdi.

Mutlaka okunması gereken kitaplar sizce hangileridir?

Benim düşünce yapımı hatta hayatımı değiştiren kitapların bazıları:
  • Nazım Hikmet - Şiirleri
  • Victor Hugo - Sefiller
  • Elif Şafak - Aşk
  • Kur'an Kerim
  • Hacı Bektaşi Veli - Makalat
  • Sinan Yağmur - Aşkın Gözyaşları (serisi)
  • Zülfü Livaneli - Edebiyat Mutluluktur
Şubat 2014

Anıl ÜnalKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Şubat 2014

Anıl ÜnalGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Şubat 2014

Anıl Ünal bir yanıt verdi.

Diksiyon kursları gerçekten işe yarıyor mu? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Belediyelerin ya da bu tarz kurumların açtığı yerleri pek önermem, ama -başkent iletişim- gibi kurslar elbette güzel konuşmanın anahtarını bize verecektir.
Şubat 2014

Anıl Ünal bir yanıt verdi.

Yüzme boyun fıtığına iyi gelir mi?

Fıtığın derecesi önemli, fizyoterapistinize danışın derim.
Şubat 2014

Anıl ÜnalFizik Tedavi Ve Rehabilitasyon konu başlığını takip etmeye başladı.

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Daha Fazla