Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ekim 2013

Dile bir yanıt verdi.

Saunanın faydaları ve zararları nedir?

Trombofili gibi pıhtılaşmayla ilgili bir rahatsızlığınız ya da bacaklarınızda halihazırda bir tıkanıklık varsa, sauna etkisiyle pıhtı kalbinize, akciğerlerinize ya da beyninize giderek ölüme neden olabilir. Bu nedenle dolaşım problemi olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

Ekim 2013

Dile bir yanıt verdi.

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Bazı insanların kendilerini özel/farklı hissedip, birilerine haksızlık etmeyi kendilerine hak görmelerine. . .
Ekim 2013

Dile bir yanıt verdi.

Tıp mı yoksa mimarlık mı tercih etmeliyim?

Öncelikle karar vermeniz gereken, hangi mesleğin kişiliğinize daha uygun olduğudur. Tıp doktorluğu, insan odaklı olmayı, empati kurabilmeyi gerektirirken; mimarlık çoğunlukla objeler üzerinden yürüteceğiniz bir meslek olacaktır. Naçizane düşüncem, iş şartlarından önce hangisinin sizi mutlu edeceğine odaklanmalısınız: insanlar mı, objeler mi?
Ekim 2013

Dile bir yanıt verdi.

İşletme okuyanların iş olanakları nelerdir?

  1. Girişimci olup, kendi işini kurmak
  2. Bir işletmede aşağıdaki alanlardan birinde çalışmak
  • Muhasebe-finans
  • Pazarlama
  • İnsan kaynakları
  • Dış ticaret
Ekim 2013

Dile bir yanıt verdi.

Hızır Aleyhisselam'a inanıyor musunuz? Yaşadığınız mucizevi örnekler var mı?

Hızır (as) ile Musa (as)'ın yolculuğu ve aralarındaki diyalog, Kehf Suresinin 66-82. Ayetlerinde anlatılmaktadır.
Ekim 2013

Dile bir yanıt verdi.

Plan/Program yapmak ne kadar yararlı, her öğrencinin yapması gerekli mi? Gerekliyse neden?

Gerçekçi ve uygulanabilir bir program yapıldığı takdirde, ne kadar aşama kaydettiğinizi görmeniz açısından bir plana sahip olmanız gereklidir. Naçizane önerim programınıza mutlaka performans kriteri ekleyin. Örneğin programınız sadece 1 saat çalışmayı değil, çözdüğünüz soruların %70'inin doğru olmasını, yeni bir konu öğrenmiş olmayı vb. kriterleri de içermelidir.
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

Girişimcilerin temel özellikleri nelerdir?

Önsezi ve vizyon... Herkesin baktığını, bakmaktan öte görebilendir.
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

Neden mutlu olamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Yaşamı için bir anlam tanımlayamamıs insan mutsuzdur. Sebebini bilmeden, düsünmeden ve sorgulamadan sürekli aynı rutin icerisinde, kurulmus makineler gibi hareket eden bir insan elbette mutlu olamaz. Herkesin bir varlık amacı olmalı ki, mutlu olabilsin.
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Not ortalaması, İnsan Kaynakları Yöneticisinin kararını doğrudan etkileyen bir faktör değildir. Ancak genel kanı üzerinde etkisi olduğu kesin. Eğer lisans eğitiminiz süresince okula gitmek dışında farklı aktiviteler içerisinde yer aldıysanız ( İlgili meslek kulübünde aktif çalışmak, spor ya da müzikle profesyonel şekilde uğraşmak vb. ) o zaman notlarınızın düşük olması, sizin özdisiplinsizliğinizle değil de farklı uğraşlar içinde olmanızla açıklanacağından daha mazur görülecektir.
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

İnsanoğlu neden hiçbir şeyden memnun olmaz?

İnsan, kendisine verilenlerin birer nimet ve lütuf olduğunu anlamadığı sürece memnun olmaz. Ancak ne zamanki nimetlerin farkına varır, o zaman sükretmeye baslar. Sükreden insan ise her durumda mutlu olmayı basarabilendir.
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

Hayattaki en tatmin edici amaç nedir?

Başkalarının mutluluğuna katkıda bulunarak, mutlu olmaktır...
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

YÖK mühendislik tamamlama programı ile teknik öğretmenlere mühendislik unvanı verme peşinde midir?

Teknik Eğitim Fakültelerinin tamamı Teknoloji Fakültesine dönüştürülmüş durumda. Aynı akademisyenlerden, aynı fiziksel imkanları kullanarak yeni mezun olacaklara Mühendislik unvanı verilecekken, bir yıl önce aynı okuldan mezun olmuş kişiler atama yapılmayan bir sistemin teknik öğretmenleri olarak kalmakta. Teknik öğretmenler, ne atanabilmekte ne de aldıkları eğitim doğrultusunda istihdam edilebilmekte idi. Buradaki haksızlıgın giderilmesi amacıyla böyle bir sınav hakkı tanınmıs. Sınavdan başarılı olduktan sonra, mühendislik tamamlama eğitimini basarıyla tamamlayabilecek olanlara mühendislik diploması verilecek. Basaramayanlar ise bu diplomayı hak etmediklerini kendi elleriyle göstermis olacaklar.

Herkes kendine özgü yetenekleri, kisiliği ve bunlara eklediği bilgisiyle istihdam yarısı içerisinde olduğu için bu durumu "Rakiplerimi ÖSYM arttırıyor" diye algılamamak gerektiğini düsünüyorum.
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

Sizce hayat ve satranç arasındaki benzerlikler nelerdir?

Her ikisinde de önemsemediğiniz piyonlar siz fark etmeden adım adım ilerlerler ve bir bakarsınız ki vezir olup sizi mat etmek üzerelerdir..
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

Hayatınızı değiştiren bir kitap, öykü, yazar var mı? Varsa paylaşır mısınız?

İnsanın Anlam Arayışı - Victor Frankl

Avusturyadaki nazi kamplarında ölümle burun buruna olduğu halde, yaşama arzusunu koruyan insanların öyküsü... Sonuç, insanı yaşatan alıp verdiği nefes değil, kendisi için seçtiği anlamdır.
Eylül 2013

Dile bir yanıt verdi.

NACE kodu nedir?

Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması NACE olarak adlandırılmaktadır. Ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağı olarak kullanılmaktadır. NACE kodlamasında faaliyet konularına göre işyerlerine/işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir.

TUİK'in aşağıdaki linkinden NACE kodlarını ve karsılıklıklarını içeren detaylı listeye ulasabilirsiniz.

tuikapp.tuik.gov.tr/DIESS/SiniflamaSurumDetayAction. do? surumId=244&turId=