Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Programcılığı Öğrencisi Ahmet Demir inploid.com'da 0 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Aralık 2013

Ahmet Demir bu yanıtı beğendi:

Tam anlamıyla yasal yabancı dizi sitesi yapmak için ne gereklidir?

Yabancı dizilerin yasal olarak izlenebildiği bir internet sitesi teoride mümkün. Dizilerin dijital ortamdaki işletim haklarının yapımcı veya dağıtımcı firmalarından alınması gerekli. Bu haklar coğrafi olarak veriliyor. Yani Amerika'da yasal olarak gösterim yapan bir sitenin Türkiye'de de dizileri gösterebilmesi için Türkiye ile ilgili işletme hakkını da almış olması gerekli.

Hemen akla gelecek ikinci soruyu da yanıtlayayım, bir dizinin işletme hakkı ne kadardır? Dizinin, popüleritesine, hangi yılda çekildiğine, hakkı elinde bulunduran yapımcı/dağıtımcı'nın keyfine göre değişiklik gösterir. Türkiye'de bile Muhteşem Yüzyıl ve Kurtlar Vadisi gibi dizilerin dijital yayınları için milyonlar isteniyor. Yani popüler bir yabancı dizinin gösterim hakkını 200 bin $ ila 1 milyon $ arasında alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bu hakların belirli süreler için alındığını da lütfen gözden kaçırmayalım.

Görüldüğü gibi teoride parayı basarsanız. Yasal şekilde dizi yayınlayan bir site açabilirsiniz. Fakat işin pratiğine bakacak olursak. Bazı popüler yabancı dizilerin hakları zaten Türkiye'de münhasır olarak alınmış durumda. Digiturk gibi büyük kurumlar bu hakları alırken tüm hakları (dijital ortam, tv, dvd vs... ) da kapsayacak şekilde münhasır olarak aldıklarından. Onların yaptığı anlaşmalar bitmeden herhangi bir şekilde dijital ortamda yayınlamanız mümkün olmaz.

Yakın zamanda kapatılan diziport, dizimag gibi yasadışı yayın yapan sitelerin, yasal olarak iş yapan bir benzerini açmak teoride mümkün fakat pratikte en azından önümüzdeki bir kaç yıl için pek mümkün değildir.
Kasım 2013

Ahmet Demir bu yanıtı beğendi:

iOS veya Android programlamak için ne kadar Java bilgisi gerekli?

Arkadaşların cevaplarına katılmakla birlikte eğer java temelin varsa, oop teorisini özümsemişsen bence hemen bir android proje açıp kodlamaya başla ki öğrenebilesin. Başladığında bu nedir? Bu ne işe yarıyor? Vs merak edip araştırdığında daha iyi anlıyorsun ve hafızanda daha uzun kalıyor yoksa ders çalışır gibi programlamaya çalışılmasına ben karşıyım. Onu da denedim ama başarıya ulaşamadım ama yukarıda yazdığım yöntem beni başarıya ulaştırdı.
Kasım 2013

Ahmet Demir bu yanıtı beğendi:

iOS veya Android programlamak için ne kadar Java bilgisi gerekli?

İOS için Java bilgisi ile kodlama yapamazsınız. Objective C öğrenmeniz gerekir. Android için ise tamamen projenin kapsamına göre değişir Java kodlama konusundaki durumunuz. Ne kadar bilmek gereklidir demeyelim ama hedeflediğiniz proje için oldukça sık kod yazmak ve sürekli okumak, araştırmak gereklidir.
Kasım 2013

Ahmet Demir bir yanıta alt yorum yaptı

Android fanatikliğiyle yazılmış gibi görünüyor.
 1. Android Market yeni ismi ile Google Play artık Türkiye'den de uygulama satın alınmasına izin vermektedir ve uygulama sayısı iOS'u geçmiş durumda.
 2. Android açık kaynak kodlu olduğu için beğenmediğiniz, eksik bulduğunuz özellikleri cihazınıza kolayca kazandırabilmenize olanak sağlıyor. Esnek ve kolay düzenlenebilir bir yapıya sahip. iOS'da wifi kuvvetli değil mi, gps çabuk bağlanmıyor mu, eliniz kolunuz bağlı Apple'ın güncellemesinin beklemek zorundasınız. Cihazınıza hükmedemiyorsunuz, Apple size hükmediyor ve onun istediği gibi kullanmak zorundasınız.
 3. Android için güncellemeleri hem Google kendisi yapmakta hem dünyanın dört bir yanından geliştiriciler tarafından tasarlanmaktadır, oysa iOS güncellemeleri sadece iTunes aracılığıyla Apple tarafından yapılır. O ne derse onu yüklemek zorundasınız.
 4. Android cihazınıza korsan uygulama kurmak için telefonunuzu kırmanıza, root etmenize gerek yoktur, korsan uygulamayı atın ve kurun. iOS korsan uygulama dükkanı için cihazınızı jailbreak yapmanız gerekmektedir ki bu da performans düşüklüğüne ve pil ömrünün kısalmasına neden olmaktadır.
 5. Apple inatla Flash desteği vermediği için webde tam hakimiyet sağlayamazken Android flash desteğini vermektedir.
 6. Android uygulama geliştirme Java ile rahatça tüm işletim sistemleri üzerinde yapılabilmektedir. Oysa iOS için Apple bilgisayara sahip olmanız ve Objective C++'ı derinlemesine bilmeniz gerekmektedir.
Kasım 2013

Ahmet Demir bu yanıtı beğendi:

iOS işletim sisteminin Android'e göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

İOS işletim sistemi Apple tarafından, Android ise Google tarafından geliştirilmiştir. Aralarındaki farkları:
 • iOS kapalı bir eko sistemine sahiptir, Android ise daha açık bir sistemle çalışır. iOS kapalı bir sistem olduğundan dış saldırılara karşı daha güvenlidir. Ancak bu özellikleri fotoğraf ve mp3 yüklemeyi bile özel bir yazılımla yapmanıza neden olur.
 • Kullanım olarak Android daha karmaşıktır ancak iOS'deki bir çok özellik kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu nedenle iOS daha çok talep görmektedir.
 • Android işletim sistemi açık olduğundan bir çok cihaz tarafından kullanılır ama cihaz çeşitliliğinden dolayı kapalı sistemler gibi kolayca performans odaklı optimize edilmiyor.
 • iOS sisteminde takılma ve yavaşlama gibi sorunlar olmamaktadır.
 • Android işletim sisteminde 400 bin kadar uygulama varken iOS'da 500 binden fazla uygulama vardır. Bir çok firma kullanım oranı ve çalışması bakımında iOS işletim sistemini tercih etmektedir. Androidde yazılım satın alma fonksiyonu Türkiye'deki kullanıcılar tarafından kullanılmamaktadır.
 • Android işletim sisteminde neredeyse hiç sınır yoktur. Ekran ışığı,ses yüksekliği ve işlemciyi hızlandırmak gibi bir çok şeye hakim olabiliyorsunuz.
 • iOS işletim sistemi Apple'ın mobil cihazlarından başka cihazda çalışmamaktadır. Android ise düşük kapasiteli cihazlarda bile çalışmaktadır.
Eğer kullanımı kolay ve kafa karıştırmayan bir sistem istiyorsanız iOS'u, kurcalamayı sevip teknolojiden anlıyorsanız Android'i tercih edebilirsiniz.

Mobil Telefonlar
Kasım 2013

Ahmet Demir bu yanıtı beğendi:

Java programlama dilini 'tam' anlamıyla öğrenmek ne kadar sürmektedir?

Eğer bir programlama diline (C, C++, C#) hakimseniz Java'yı öğrenmeniz 1-2 haftalık sürenizi alacaktır. Bu sadece Java dilinin yazım kuralları ve nesne yönelimli programlamayı öğrenmek için ayıracağınız zamandır.

Daha önce hiç bir tecrübeniz yoksa ve ilk kez bir programlama dili öğrenecekseniz ve Java'da karar kıldıysanız piyasada 120 saatlik eğitim programları ile Java SE (Standart Edition) anlatılmaktadır. 120 saatlik bir eğitim yalnızca haftasonları gidildiğinde 3 ay sürmektedir. Yalnızca Java dilinin yazım kuralları, temel programlama ve nesne yönelimli programlamayı öğrenmiş olursunuz.

Java ile Android uygulama geliştirebilir, web projeleri oluşturabilir, gömülü sistemler üzerinde çalışabilir, masa üstü programlar hazırlayabilirsiniz. Bu saydığımız her platform Java dilini kullanarak framework şeklinde ifade edilen kütüphanelerin kullanılması ile geliştirilirler. Bu yüzden Java'yı 'tam anlamıyla' öğrenmek bir kaç aya haftaya sıkıştırılacak bir konu değildir. Temel Java'yı öğrenin ve hangi alanda (mobil, web, masaüstü, embed) ilerlemek isterseniz o alan ile ilgili kütüphaneleri öğrenmeye devam edebilirsiniz.
Kasım 2013

Ahmet DemirBilgisayar Programları konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar Programları

Bilgisayar programları üzerine sorulmuş sorular ve bazı programların detaylı incelemeleri..

Kasım 2013

Ahmet DemirProgramlama konu başlığını takip etmeye başladı.

Programlama

Programlama ya da diğer adıyla yazılım, bilgisayarın donanıma nasıl davranacağını anlatan, bilgisayara yön veren komutlar, kelimeler, aritme...

Kasım 2013

Ahmet DemirProgramlama Dilleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Programlama Dilleri

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tektipleştirilmiş...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Programlama

812 Kişi   232 Soru

Programlama Dilleri

576 Kişi   94 Soru

Bilgisayar Programları

1837 Kişi   180 Soru