Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşimiz Gücümüz Mobil. Sadece mobil uygulamalar geliştiriyoruz. Ve yaptığımız işi çok seviyoruz.

Mart 2015

Aplikalab  bu yazıyı beğendi:

Girişimcilik üzerine konuşmalar -1-

Birçok kişi ile kendi fikri, girişimi, yatırım arayışı, girişimin başarı kriterleri gibi birbirini takip eden konularda fikir alış verişi içerisindeyim. Bu konular ile ilgili bilgi ve insanların tecrübesini inploid içerisinde bulmak mümkün. Bu yazımda ben bu konuları biraz daha derinlemesine inceleyen bir şekilde ele almak istiyorum. Ana başlıklar şu şekilde olacak ve sanıyorum ve yazılar da biraz uzun olacak.
 • Fikir aşaması, fikre aşık olmak, fikirin yönleri.
 • Girişim, kuruluş aşaması, ekip kurmak, hedefler, misyon, ihtiyaçlar.
 • Yatırım, ihtiyaç var mı, ne zaman olmalı, yatırımcı nasıl olmalı, ne katmalı.
 • Başarıya giden yol, hedefler neler olmalı, nasıl yapmalı.
 • Geçen zaman, girişimci neleri düşünmeli, nasıl yapmalı.
Bunlar ana olarak incelemek istediklerim. Umarım zamanım da enerjim de bu yazıları hakettiği şekilde bitirmeme izin verir. Bugünlük sadece fikir aşaması ile ilgili bazı noktaları yazacağım.

Fikir aşaması
Bu aşamada yapmanız gereken şey fikrinizi bir kağıda yazdıktan sonra, kendinize iki tane A4'ü geçmeyecek şekilde notlar almanızdır. Almanız gereken notlar şu başlıklardan oluşmalıdır.
 • Fikrin tanımı
 • Problem çözüyor mu? Hangi problem?
 • Kimlere hitap ediyor? Ne kadar büyüyebilir? Nerelere gidebilir?
 • Para kazanması için ne gerekiyor?
 • Önündeki engeller nelerdir (engeli olmayan iş olmaz)?
 • Gerçekleştirmek için hangi aşamada kaç kişi gerekiyor?
 • En önemlisi ise siz bu işi tutturabilir misiniz? Bu kısım çok önemli. "Bu iş tutar" yanlış ifadedir, bu alışılmış cümleyi aklınızdan çıkarın ve yerine "biz bu işi tutturabilir miyiz? " diye sorun. Evet, siz. Yani sen ve ekibin.
Bu birkaç başlığı gerçekten nesnel bakmaya çalışarak doldurun ve sonra en az bir hafta bekleyin. Beynin güzel bir özelliğinden bahsedeyim burada. Bazı şirket eğitimlerinde de de yapılan "beyin boşaltma" çalışmaları vardır. Bu çalışmaların da bir amacı vardır. Burada bir paragraf açarak bunu açıklayayım.

Beynimiz, yapısal olarak, her şeyi hatırlamak, saklamak ister. Her şeyi ama her şeyi. Bunu yaparken o şeyin duygu yüküne bağlı olarak da bilinçdışı, bilinçüstü seçimini yapar ve bunu derecelendirir. Bir şeyi sürekli düşünmek aslında o şeyin duygusunu ve yükünü artırır, düşüncesi sürekli beyninizde iken ısrarla düşünmemeye çalışmak ise onu bilinçdışına baskılar, başka bir şey ile ilişkilendirmek ise beyninizi o konuda rahatlatır. Bir konuda duygu veya düşünce yoğunluğu yaşayan birinin (acı çekmek, mutluk olmak, vb.) bunu yazıya dökerek, beste yaparak, resim yaparak ifade etmesi beynin o duyguyu yapılan eyleme paylaştırarak rahatlamasını ve onun üzerindeki baskıyı azaltmasını sağlar. Yani daha sağlıklı düşünme yoludur bu. Duyguları ve o konudaki düşünceleri bilinçdışı olarak ölümsüzleştiği için de kendisini iyi hisseder beynimiz. Buradaki tek önemli nokta, yazdığınız yazıları, notları, besteleri, vs. asla yırtıp atmamanız, yakmamanız, yoketmemenizdir (çünkü o güzel beynimiz bu durumdan dolayı kişiliğinize karşı bir savunma geliştirip bu aktarım eylemlerinin etkisini bu davranışınızı bildiği için azaltmaktadır).

Bunları niye anlattığıma dönecek olursam, yukarıda fikriniz ile iligili olarak bahsettiğim başlıkları doldurup bir hafta normal hayatınıza döndüğünüzde beyniniz artık o şeye yüklediği yoğun duygulardan sıyrılmış olarak bakmayı başarabilecektir (yüksek ihtimal ile). Fikrinize olan aşkınız, bir fikre olan bakışınıza dönüşecektir. Bizim, ekip olarak, sürekli karşılaştığımız problemlere çözüm olacağını düşündüğümüz fikirlerimiz oluyor ancak bu yöntem sayesinde yapmaktan vazgeçtiğimiz ve gereksiz macera olacağına inandığımız fikir sayısı o kadar çok ki. Sizlerin de bunu yapmasını çok isterim. En değerli şey zaman ve zamanınızı boşa harcayacağınız fikirlere ihtiyacınız yok.

Önemli bir nokta da şu ki; fikir, aslında tüm bu süreçlerdeki en önemli şey gibi gelir birçok kişiye ama aslında sıralamada en tepede değildir. Yukarıda gördüğünüz gibi, bu aşamada; ne kadar para gerektiği, ne kadar para kazanacağı, vs. gibi konular hesapsal olarak henüz ortada yok. Bunların bu aşamada önemi yok çünkü. Fikre bakışınız bir hafta sonra hala değişmemiş ise bunlar üzerinde kafa yorma adımı başlayacak. Bunlara da diğer yazılarımda değineceğim.

NOT: Bir hafta sonra düşünceniz hala aynı ise, hedeflediğiniz kitleye ve probleme yönelik çözüm geliştirdiğiniz insanlara böyle bir şeyi kullanırlar mı ya da para verirler mi diye mutlaka ama mutlaka sormalısınız.
Mart 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Mart 2015

Aplikalab bu yanıtı beğendi:

Google Play Store ve Apple Store marketlerine konulan mobil uygulamalarda (örn. oyun) nasıl para kazanılıyor? İndirme başına bir fiyat var mı?

İstersen reklam verirsin oyun içerisinde istersen uygulamayı parayla satarsın istersen oyun içindeki bir takım özellikleri parayla satarsın mesela hamle sayısı biten bir kullanıcıya hamle alması için oarayla satarsın.. .
Mart 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Candy Crush, Clash of Clans veya Counter-Strike gibi bir oyun yapmak için illa ki bir ekibin olması gerekir mi? Bir ya da iki kişi yapamaz mı?

Öncelikle tek başınıza bile hayal ettiğiniz herşeyi geliştirebilirsiniz. Ama gerçekleştirmek istediğiniz ürünün yapısına göre bir sürü farklı role bürünmeniz gerekebilir ve ürünü gerçekleştirme süresi oldukça uzun olabilir. Bahsettiğiniz tarzda bir oyun yapabilmeniz için sunucu tarafında bir programlama yazmanız, mobil tarafta ios ya da android uygulama geliştirmeniz, tasarım yapmanız, markete çıktıktan sonra sosyal ağları yönetmeniz kullanıcılar ile iletişim kurmanız vb. işler gerekecek. Bunların hepsini tek başınıza yapabilirsiniz. Tek başınıza bu süreç aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir ve stresi çok fazla olacaktır ayrıca herşeyi çok iyi yapamayacağınız için kaliteden ve doğal olarak başarıdan da ödün vermiş olacaksınız.

Ama eğer iyi bir takım oluşturabilirseniz çok daha kısa sürede çok daha kaliteli bir ürün çıkabilir ve başarıya çok daha yakın olabilirsiniz. Bir de stres'i paylaşarak azalatabilir başarıyı da paylaşarak yaptığınız işin keyfini arttırabilirsiniz.
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Android Programlama için tavsiye edebileceğiniz kitaplar hangileridir?

Aşağıda Burak Bey'in tavsiye ettiği kitap başlangıç - orta seviye olarak yeterlidir. Bu kitap aynı zamanda Pusula yayıncılık tarafından çevrildi.dr.com.tr/kitap/profesyoneller-%C4%B1ci...
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Android uygulama geliştirmek için Java SE 7 bilmemiz yeterli mi yoksa Java EE mi bilmeliyiz?

Merhabalar, android uygulama geliştirmek için temel java bilmeniz gerekmektedir. Bu da java se (standart edition)'a denk geliyor. Java EE (enterprise edition) ise daha çok web siteleri, web servisleri, vs sunucu taraflı uygulama geliştirmek için kullanılır.
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Android market ve apple store için uygulama üretmeye başlamak istiyorum. Nereden başlamalıyım? Neleri - kimleri takip edip hangi kitaplara ya da eğitim videolarına bakmalıyım?

Bizce en iyi öğrenme şekli gerçek bir hedef doğrultusunda faydalı bir ürün/servis çıkarmak. Tam olarak şunu öneriyoruz en fazla 1-1.5 ay sonra markete bir uygulama koymayı hedefleyin. Seçeceğiniz uygulama çok fonksiyonu olan karışık birşey olmamalı, yepyeni bir problemi çözen ya da daha önce yapılmamış birşey olmasına da gerek yok ama en azından bir ya da birkaç kişinin bu uygulamayı kullanacağından emin olun ki "senin yapacağın uygulamayı bekliyorum hala çıkmadı mı? " diye sizi sürekli motife edecek insanlar olsun.

Mesela tamamen annenize özel bir uygulama yapın içinde de en sık yaptığı işlemler olsun (aile fertlerini hızlıca arayabileceği kısa yollar, size "neredesin" diye mesaj atan bir tuş, günün yemek tarifi ya da burç yorumunu getirmesi vb.) Bir sürü örnek bulabilirsiniz.

Hangi kaynaklardan öğrendiğiniz ya da hangi platform'da yazdığınız neredeyse önemsiz. Android için de iOS için de inploid'de bir sürü soru ve cevap var.
Şubat 2015

AplikalabEmre Berk kişisini takip etmeye başladı

Emre Berk, Mobil Yazılım Uzmanı, @emreberk

Şubat 2015

AplikalabSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Şubat 2015

AplikalabGökhan Örün kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Örün, Girişimci, @GokhanOrun

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Şubat 2015

AplikalabBert kişisini takip etmeye başladı

Bert, Pilot, @Bert

Şubat 2015

AplikalabBirkan Aydin kişisini takip etmeye başladı

Birkan Aydin, Bilgisayar Programcısı, @birkanaydin

Sometimes you win, sometimes you learn... Natural Born Anarchist.. 14 yaşından beri kahvenin gücüne inanıyor. :)

Şubat 2015

Aplikalab bir yanıta alt yorum yaptı

Cevabı çok beğendik. Aynen biz de takım arkadaşlarımızı seçerken bu soruları soruyoruz. Yaptığı işi gerçekten severek ve keyif alarak yapan, sevdiğinden de emin olan bir kişiyle herkes çalışmak ister.

Teşekkürler.
Çalışmış olduğum firmanın eleman alım sürecinde izlemiş olduğu politikayı seninle paylaşmak isterim. Firma olarak biz neleri bildiğinden ziyade neleri öğrenebileceğine bakıyoruz. Daha önce kod yazmış mı? Yazılıma ne kadar meraklı, neden yazılımı seçti? Tüm başvuranlar işimi seviyorum, yazılımı seviyorum diyor ama diğerlerinden kendini ayıran somut bir şey veremiyorlar. Daha önce kendi sorununa çözüm olan basit bir program yazdın mı? Yoksa ufak tefek projelerden kastın, oto kiralama programı, otel rezervasyon programı vb. gibi her yerde olan şeyler mi? Projelerinin amacı neydi. Her kod satırında para kazanmayı mı amaçlıyorsun? Kendi çapımda demişsin. Senin çapın nedir? Yazılımcı olmasaydın ne olurdun. Hiç tecrübem yok diyorsun, bu sorun değil. Neler yaptın, dahil olduğun gruplar var mı? Hangi forumlarda aktifsin, bir blog tutuyor musun yaptığın-öğrendiğin işlere dair. Yazılım sadece kod yazmaktan ibaret değil, yazdıklarını anlatabiliyor musun? Raporlayabilecek misin? Kod standartların var mı? Yazdığın kodu 5 yıl sonra açtığında okuyabilir misin? Kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum diyorsun, mesela neler yapıyorsun? Kimleri takip ediyorsun, çok sık başvurduğun kaynaklar nelerdir. Neyi ya da neleri öğrenmen gerektiğini nasıl tespit ediyorsun. Yazılımda yaşadığın sorunları, hangi adımlardan geçirerek çözmeye çalışıyorsun. Google'a doğru soruları sorabiliyor musun? Bu sorulara içten cevap veren bir CV hazırladığında inan ki, seni yetiştirip kendi bünyesinde barındırmak isteyen bir çok firma olacaktır.

Kişisel düşüncem şu an bu soruların büyük bir kısmına ilk anda cevap verememiş olman ama endişelenme yazılım uzun bir süreçtir ve zamanla hepsini öğreneceksin :) İş hayatında şimdiden başarılar dilerim.
Şubat 2015

AplikalabAbdullah Pektekin kişisini takip etmeye başladı

Abdullah Pektekin, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @ensaryazici

Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Türkiye'de bulunan sadece mobil uygulama tabanlı internet girişimleri hangileridir?

AplikaLab olarak gerçekleştirdiğimiz girişimlerimiz;
 1. Kampus (kampus.rocks) : Üniversiteliler için anonim sosyal ağ!
 2. VIPME (vipme.com.tr) : Sadece ilgilendiğin markalar!
 3. SWAP Moment (swapmoment.com) : Eğlenceli mesajlaşma uygulaması.
 4. Whonear (Kapandı) - Konum tabanlı sosyal Ağ

diğerler projelerimiz için :aplikalab.com
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Cisco eğitimi mi yoksa açık kaynak programcılık eğitimi mi almak daha faydalıdır? Hem sektör açısından, hem de hiç temeli olmayan 25 yaşında birinin öğrenebilmesi açısından hangisi daha doğru bir karar olur?

Bizim önerimiz şu; iki konuya da 1'er aylık süreler ayır ve minumum seviyede birer örnek yap. Sonrasında karar vermen çok kolaylaşacak. Örnek olarak programlama kısmında basit bir hesap makinası, telefon defteri gibi bir web sitesi ya da uygulama yap. Network tarafında da (maalesef çok bilgimiz yok) komut satırında ağdaki bilgisayarları görebilir, bir web sitesine bağlanırken verilerin nerelerden geçtiğini takip edebilir ya da evinde aynı modeme bağlı bir kaç cihaz varsa (laptop, ipad, telefon vb.) bu cihazlara verilen network adreslerine müdehale edebilirsin..

İki alan da yıllar boyunca öğrenmeni ve kendini geliştirmeni gerektirecek ayrıca çok keyifli alanlar ve herhangi birinde iyi olursan sektörde çok rahat kendini farkettirirsin. Yapacağın tercih tamamen hangisine daha fazla merak duyduğun ve keyif aldığına göre değişecektir, bunu da denemeden bilmen çok zor.

Saygılar
Şubat 2015

AplikalabMobile Web konu başlığını takip etmeye başladı.

Mobile Web

The Mobile Web refers to access to the world wide web, i.e. the use of browser-based Internet services, from a handheld mobile device, such...

Şubat 2015

AplikalabMobilya Tasarımı konu başlığını takip etmeye başladı.

Mobilya Tasarımı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2015

AplikalabMobil Cihazlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Mobil Cihazlar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2015

AplikalabGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla