Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aplikalab,

Mobil Yazılım Uzmanı

İşimiz Gücümüz Mobil. Sadece mobil uygulamalar geliştiriyoruz. Ve yaptığımız işi çok seviyoruz.

Mart 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Candy Crush, Clash of Clans veya Counter-Strike gibi bir oyun yapmak için illa ki bir ekibin olması gerekir mi? Bir ya da iki kişi yapamaz mı?

Öncelikle tek başınıza bile hayal ettiğiniz herşeyi geliştirebilirsiniz. Ama gerçekleştirmek istediğiniz ürünün yapısına göre bir sürü farklı role bürünmeniz gerekebilir ve ürünü gerçekleştirme süresi oldukça uzun olabilir. Bahsettiğiniz tarzda bir oyun yapabilmeniz için sunucu tarafında bir programlama yazmanız, mobil tarafta ios ya da android uygulama geliştirmeniz, tasarım yapmanız, markete çıktıktan sonra sosyal ağları yönetmeniz kullanıcılar ile iletişim kurmanız vb. işler gerekecek. Bunların hepsini tek başınıza yapabilirsiniz. Tek başınıza bu süreç aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir ve stresi çok fazla olacaktır ayrıca herşeyi çok iyi yapamayacağınız için kaliteden ve doğal olarak başarıdan da ödün vermiş olacaksınız.

Ama eğer iyi bir takım oluşturabilirseniz çok daha kısa sürede çok daha kaliteli bir ürün çıkabilir ve başarıya çok daha yakın olabilirsiniz. Bir de stres'i paylaşarak azalatabilir başarıyı da paylaşarak yaptığınız işin keyfini arttırabilirsiniz.
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Android Programlama için tavsiye edebileceğiniz kitaplar hangileridir?

Aşağıda Burak Bey'in tavsiye ettiği kitap başlangıç - orta seviye olarak yeterlidir. Bu kitap aynı zamanda Pusula yayıncılık tarafından çevrildi.dr.com.tr/kitap/profesyoneller-%C4%B1ci...
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Android uygulama geliştirmek için Java SE 7 bilmemiz yeterli mi yoksa Java EE mi bilmeliyiz?

Merhabalar, android uygulama geliştirmek için temel java bilmeniz gerekmektedir. Bu da java se (standart edition)'a denk geliyor. Java EE (enterprise edition) ise daha çok web siteleri, web servisleri, vs sunucu taraflı uygulama geliştirmek için kullanılır.
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Android market ve apple store için uygulama üretmeye başlamak istiyorum. Nereden başlamalıyım? Neleri - kimleri takip edip hangi kitaplara ya da eğitim videolarına bakmalıyım?

Bizce en iyi öğrenme şekli gerçek bir hedef doğrultusunda faydalı bir ürün/servis çıkarmak. Tam olarak şunu öneriyoruz en fazla 1-1.5 ay sonra markete bir uygulama koymayı hedefleyin. Seçeceğiniz uygulama çok fonksiyonu olan karışık birşey olmamalı, yepyeni bir problemi çözen ya da daha önce yapılmamış birşey olmasına da gerek yok ama en azından bir ya da birkaç kişinin bu uygulamayı kullanacağından emin olun ki "senin yapacağın uygulamayı bekliyorum hala çıkmadı mı? " diye sizi sürekli motife edecek insanlar olsun.

Mesela tamamen annenize özel bir uygulama yapın içinde de en sık yaptığı işlemler olsun (aile fertlerini hızlıca arayabileceği kısa yollar, size "neredesin" diye mesaj atan bir tuş, günün yemek tarifi ya da burç yorumunu getirmesi vb.) Bir sürü örnek bulabilirsiniz.

Hangi kaynaklardan öğrendiğiniz ya da hangi platform'da yazdığınız neredeyse önemsiz. Android için de iOS için de inploid'de bir sürü soru ve cevap var.
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Türkiye'de bulunan sadece mobil uygulama tabanlı internet girişimleri hangileridir?

AplikaLab olarak gerçekleştirdiğimiz girişimlerimiz;
  1. Kampus (kampus.rocks) : Üniversiteliler için anonim sosyal ağ!
  2. VIPME (vipme.com.tr) : Sadece ilgilendiğin markalar!
  3. SWAP Moment (swapmoment.com) : Eğlenceli mesajlaşma uygulaması.
  4. Whonear (Kapandı) - Konum tabanlı sosyal Ağ

diğerler projelerimiz için :aplikalab.com
Şubat 2015

Aplikalab bir yanıt verdi.

Cisco eğitimi mi yoksa açık kaynak programcılık eğitimi mi almak daha faydalıdır? Hem sektör açısından, hem de hiç temeli olmayan 25 yaşında birinin öğrenebilmesi açısından hangisi daha doğru bir karar olur?

Bizim önerimiz şu; iki konuya da 1'er aylık süreler ayır ve minumum seviyede birer örnek yap. Sonrasında karar vermen çok kolaylaşacak. Örnek olarak programlama kısmında basit bir hesap makinası, telefon defteri gibi bir web sitesi ya da uygulama yap. Network tarafında da (maalesef çok bilgimiz yok) komut satırında ağdaki bilgisayarları görebilir, bir web sitesine bağlanırken verilerin nerelerden geçtiğini takip edebilir ya da evinde aynı modeme bağlı bir kaç cihaz varsa (laptop, ipad, telefon vb.) bu cihazlara verilen network adreslerine müdehale edebilirsin..

İki alan da yıllar boyunca öğrenmeni ve kendini geliştirmeni gerektirecek ayrıca çok keyifli alanlar ve herhangi birinde iyi olursan sektörde çok rahat kendini farkettirirsin. Yapacağın tercih tamamen hangisine daha fazla merak duyduğun ve keyif aldığına göre değişecektir, bunu da denemeden bilmen çok zor.

Saygılar

Benzer Kişiler