Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arda Yiğit, 

Veteriner Hekim

Veteriner Hekim Arda Yiğit inploid.com'da 1 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Aralık 2013

Arda Yiğit bir yanıt verdi.

Köpeğin mama yememesinin nedenleri nelerdir?

Köpek eğer daha önceden ev yemeği veya mama dışında başka şeylerle beslendiyse ilk önüne koyulduğunda mamayı reddetmesi gayet doğal bir davranıştır. Hayvanlar alışık olmadıkları şeyleri yememe gibi evrimsel bir savunma mekanizması geliştirmiştir ve bu doğada zehirlenme riskinin önüne geçer. Fakat evde ve dengeli beslenmek istenen köpeklerde bu davranış şekli dezavantaj yaratır. Eğer iştahın kesilmesine sebep olabilecek mide bulantısı veya ağrıya sebep olabilecek veya ağız ve dişlerde mamayı yakalayıp yiyebilmesine engel olabilecek herhangi bir hastalığı yoksa ev yemeğine alışan köpeği mamaya alıştırmak oldukça kolaydır. Bunun için iki kural çok önemlidir. Birincisi sabır ikincisiyse katı bir kararlılıktır. Bazı köpekler üç güne kadar önündeki mamayı yemeden başka şeyler vermenizi bekleyebilirler. Bu durumda eğer hasta olmadığından eminseniz sabır savaşını kazanmanız gerekir. Köpekler sizin psikolojinizle oynamayı çok iyi becerirler. Ajitasyon konusunda çok başarılıdırlar. Ancak yeterince sabrettiğinizde aç kalan köpek iç güdüsel olarak mama yemek zorunda kalacak ve sizden onun dışında başka bir şey alamayacağını anladığında tamamen mama yemeye dönecektir. Ayrıca mama eğitimi sırasında mamasını bir saat kadar önünde bekletip daha sonraki öğüne kadar önünden almanız daha iyi sonuç almanıza sebep olur. Çünkü köpeğin önünde garantiye alabileceği bir mama bırakmadığınız için açlığını kabaca giderecek kadar bir kaç parça yiyip aburcubur bekleme gibi bir kurnazlığa başvuramayacaktır. Ancak buradaki en önemli nokta köpeğinizin herhangi bir hastalığı bulunmadığından emin olmaktır. Bunun için de bir hekime danışmak en akıllıca şey olur.
Aralık 2013

Arda Yiğit bir yanıt verdi.

Kediye teteonoz aşısı yapılması doğrumudur ?

Tetanoza karşı toksoid aşı vardır. Köpekler ve kediler doğal olarak C. tetani’ye karşı dirençli oldukları için bu aşı korumaya yönelik rutin olarak kullanılmamaktadır. Aşı daha çok hastalığın akut seyrettiği köpeklerde kullanılmaktadır.
Aralık 2013

Arda Yiğit bir yanıt verdi.

Kuşlar uyurken neden tutundukları yerden düşmez?

Kuşların bacaklarındaki kas ve kemik yapısı bizimkinden farklı olarak tam bir kilitlenme özelliği gösterir. Ama bu demek değildir ki uyurken tutundukları yerden asla düşmezler. Bazı zamanlarda düştükleri de olur.
Mart 2012

Arda Yiğit bir yanıt verdi.

Sizce hangi köpek cinsi evde beslemek için en idealdir? Beagle cinsi köpekler hakkında bilginiz var mı?

Evde besleyeceğiniz köpek ırkını aslında en iyi siz belirleyebilirsiniz. Köpekten ne bekleyeceğinize bağlı olarak değişir. Eğer gerçekten isterseniz evde Cane Corsa da beslenir. Oysa oldukça büyük ırk bir köpektir. Yani anlatmak istediğim önce beklentilerinizi belirleyin. Köpeğin görüntüsünden çok karakterini araştırın. Her ırk köpeğin kendine has karakteri vardır. Sizinkine hangisinin uyduğuna yine siz karar vereceksiniz. Örneğin beagle'ın karakteristik özelliklerinden biri çok hareketli bir köpek ırkı olmasıdır. Eğer onun enerjisiyle baş edemeyecek kadar meşgulseniz (günde 3-4 saat ilgilenmek gerekebilir) beagle size bir süre sonra işkence gibi gelebilir. Size tavsiyem internetten geniş bir kaynak bulun ve köpek ırklarının özelliklerini tek tek inceleyin.
Şubat 2012

Arda Yiğit bir yanıt verdi.

Kediler ne sıklıkta ve hangi aşıları olmalıdır?

Kedilerin aşıları 45 günlükten itibaren iç ve dış parazit aşılarıyla başlar. İç ve dış parazitler bağışıklık sistemi ve metabolizmanın önünde ciddi bir olumsuz etki unsuru olduğu için viral aşılara başlanmadan önce bağışıklık sisteminin aşıya gerekli tepkiyi gösterebilmesi açısından iç ve dış parazit uygulamaları yapılmalıdır. Ve kedinin hayatı boyunca 2 ayda bir dış parazit ve 3 ayda bir iç parazit uygulamaları aksatılmadan devam edilmelidir. Bu ilk uygulamalardan sonra karma, lösemi ve kuduz gibi temel viral aşılamalara geçilir. Karma ve Lösemi aşıları yavru kediye ilk defa yapılırken 2-3 hafta sonra tekrar edecek şekilde ikişer defa yapılır. kuduz aşısının ise bir kere yapılası yeterlidir. Karma ve  Lösemi aşılarının ilk defada tekrar edilmesi kanda istenen antikor titresinin oluşumunu garanti altına almak adına önemlidir. Aşı yapıldıktan sonraki 3 haftalık periyot içerisinde kandaki antikor düzeyi düşmeye başlar. o andan sonra ikinci uygulama vücutta yeterli tepkiyi oluşturur ve bir yıl boyunca kanda bu hastalıklarla savaşabilecek yeterli antikor düzeyi korunmuş olur. Karma, Lösemi ve Kuduz aşıları tekrarlarıyla birlikte yapıldıktan sonra kedinin yaşamı boyunca her sene aynı tarihlerde birer kez tekrarlanmalıdır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Hayvanseverlik

112 Kişi   25 Soru

Evcil Hayvan

175 Kişi   102 Soru

Veteriner Hekim

30 Kişi   32 Soru

Hayvanlar Alemi

105 Kişi   159 Soru

Hayvan Hakları

36 Kişi   17 Soru

Hayvan Barınakları

8 Kişi   1 Soru

Sinema

3253 Kişi   301 Soru

Yaşam

1228 Kişi   398 Soru

Eğitim

4371 Kişi   643 Soru

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

İnsan Davranışları

3838 Kişi   962 Soru

Kitaplar

3140 Kişi   269 Soru

Cinsellik

403 Kişi   115 Soru

Müziksever

375 Kişi   32 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3680 Kişi   280 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Sanat

624 Kişi   108 Soru

Zeka

906 Kişi   94 Soru

İcatlar

343 Kişi   42 Soru

Öğrenme Teknikleri

740 Kişi   27 Soru

Zamanda Yolculuk

113 Kişi   15 Soru

Belgesel

238 Kişi   29 Soru

Tıp

355 Kişi   261 Soru

Evrim Teorisi

179 Kişi   69 Soru

Bilim

863 Kişi   286 Soru

Yenilenebilir Enerji

185 Kişi   17 Soru

Uzay

228 Kişi   96 Soru

Uzay Araştırmaları

180 Kişi   55 Soru