Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arda Öztiryaki, 

Web Developer

keep it slim and simple

Şubat 2014

Arda ÖztiryakiFotoğrafçılık konu başlığını takip etmeye başladı.

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık, kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işidir. İşlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat oldu...

Şubat 2014

Arda Öztiryaki bu yanıtı beğendi:

Linkedin'de tüm kişi listeniz (network) Türklerden oluştuğu ve Türkiye dışında bir ülkede çalışma gündeminiz olmadığı halde İngilizce içerikli profil oluşturmanızın sizce anlamı nedir?

Aslında bence bunun 2 sebebi olabilir:
 1. Yurt dışından birileri profilime bakabilir ve onların da anlayacağı ortak dil olduğu için bilgilerimi İngilizce vermek.
 2. Birileri profilime bakabilir ve onlarda teknik olarak daha üst düzey ve profesyonel bir izlenim oluşturmak için bilgilerimi İngilizce vermek.

Bence en nihayetinde tüm bunlar değil, kişinin gerçekten gelişmiş özellikleri ve yetenekleri o işi veya bağlantıyı size kazandırır ve elbette ki etkileyici bir geçmişe, yeteneklere sahip olmak her zaman avantajdır. Etiket sizin yarışa başlangıcınızın bir adım önde olmasını sağlayan bir şey. Örneğin; bilgisayar mühendisi 2 kişiden Boğaziçi veya ODTÜ lisanslı olan ile mi yoksa "X" üniversitesinden lisanslı olan ile mi ilk olarak görüşülür ve görüşmek istenir. Veya ardından ODTÜ ve Boğaziçi lisanslı 2 kişiden, global A şirketinde çalışmış olan mı yoksa orta ölçekli B şirketinde çalışmış olan mı daha avantajlıdır.

Bence, insanlar Linkedin'i bir iş ağı olarak faydalanabilecekleri biçimde kullanıyorlar. Yani etinden ve sütünden misali : ) Bazı insanlar neredeyse hiç tanımadıkları ama bir kez karşılaştıkları birini bile ağına eklemeye çalışırken (ağını geliştirmek isteyen kullanıcı tipi) , bazıları ise tüm iş tecrübelerini detaylandırmayı tercih ediyor (güçlü iş profili isteyen kullanıcı tipi) . Her ikisi için de Linkedin iyi bir araç bence. Tabi burada her 2 tür profilin de izleyicisi olacağını farz ederek bunları söylüyorum.
Ekim 2013

Arda Öztiryaki bu yanıtı beğendi:

C# ile ne tür projeler yapılabilir? Önerebileceğiniz geliştirilebilir proje veya kendim yapabileceğim proje önerebilir misiniz?

Bence çok basit olarak bir problem tanımlayıp bunu projeleştirerek ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz. Ben yazılıma ilk başladığımda aşağıdaki projeleri gerçekleştirerek bir çok şey öğrendim. Hepsini de tamamladım ve farklı versiyonlarını da çıkardım. En iyi öğrenme tekniği bu bence. Proje esnasında problemlerle karşılaştığınızda çözmeye çalışarak yeni alışkanlıklar da kazanıyorsunuz.
 • System tray'de çalışan ayarlandığı farklı saatlerde belirli bir klasörü tamamı ile temizleyen klasör işlem yazılımı. Ayarlanarak 3, 6, 9 saatte bir ayarlanmış bir klasördeki tüm veriyi temizliyor. Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde bir hemşirenin ihtiyacı idi. Orada bir kaç gün kalmıştım ve bu esnada yapmaya karar verdim.
 • Aynı yazılımı kurulum projesi haline getirdim
 • Seçilen bir dizini ve alt dizinleri tarayarak, orada bulunan tüm mp3 dosyalarını ID3 etiketlerini de doldurarak, isimlerdeki alt çizgi, boşluk, vs. gibi gereksiz karakterlerden kurtarıp, şarkıyı söyleyen kişinin adı ile yeni bir klasöre taşıyıp arşivleme yapan, mp3'e çift tıklayınca onu çalan yazılım.
 • Sayısal Loto'yu tüm loto tarihindeki veriler ile ekrana grid'e dökerek olasılık hesabı ile şanslı sayıları belirleyen yazılım : )
Hepsinde de çok ayrı şeyler öğrendim. Etrafınızda veya kendinizde gördüğünüz ve yaşadığınız problemlerden yola çıkın derim.
Ekim 2013

Arda Öztiryaki bu yanıtı beğendi:

Photoshop'ta yansıma efekti nasıl yapılır?

 1. Yansımasını yapmak istediğiniz katmanı seçin ve bir kopyasını oluşturun (Ctrl+J kombinasyonuyla)Photoshop
 2. Kopya olan katmanı seçin ve asıl katmanın hemen altına taşıyın. Ardından Ctrl+T tuşlarına basın.
  Photoshop
 3. Ardından kopya katmanın etrafında beliren çizginin üstüne gelerek katmanı çevirin. Asıl katmana ters olacak şekilde çevirin (180 derece) ve Enter'a basın.Photoshop
 4. Şimdi Layer>Layer Style>Gradient Overlay menüsüne gidin. Karşınıza çıkan penceredeki paletten saydam yumuşatılmış geçişi seçin, aşağıda gösterilen öğe:PhotoshopPhotoshop
 5. Yansıtılmış katman hazırdır. Penceredeki Opacity, Scale, Angle gibi seçenekleri kullanarak istediğiniz yansıma efektini verin.
  Photoshop
Ekim 2013

Arda Öztiryaki bu yanıtı beğendi:

Saat reklamlarında saat neden daima 10:10 dur?

Analog tip saatlerde geçerli olan bu fikri göz önüne alalım:Saat

Dikkat edilirse saat 10:10 iken saat kasası ile akrep/yelkovan sanki gülen bir yüz ifadesi yaratıyor. Burada müşteriye pozitif etki sağlamak için böyle bir teknik kullanılmıştır. Bununla birlikte akrep ve yelkovana dikkat edilirse ikisinin duruşu "Tamam (OK)" anlamındaki ✔ işaretine de benzer ki bu da müşteriye saatin güvenceli olduğunu telkin eden bir yaklaşımdır. Ayrıca yelkovan ve akrebin duruşu simetri arz ettiği için saat müşterinin gözüne daha alımlı gelir. Öylece duran saat müşterinin gözünde gayet düzenli, mekaniği yerine oturmuş ve bozulmayan bir makine olarak gözükür.

Elbette her şeyin altında bir şey aramamak gerekir, istisnalar yok değil ama insan beyni anlamasa bile bunlar sizde çağrışıyor :)
Ekim 2013

Arda Öztiryaki bu yanıtı beğendi:

Gmail'in bilinmeyen özellikleri nelerdir?

 • Gmail, @ işaretinden önce konan noktaları karakter olarak kabul etmez. Mesela adresiniz [email protected]gmail.com ise bunu [email protected]gmail.com olarak da kullanabilirsiniz.
 • Kullanıcı adınızdan sonra + işareti koyup istediğiniz kelimeyi yazabilirsiniz. Mesela [email protected]gmail.com olan adresinizi [email protected]gmail.com şeklinde yazsanız bile e-posta yine [email protected]gmail.com adresine gelir. Bu e-posta filtrelemede işe yarar. Örneğin bazı sitelere kayıt olurken [email protected]gmail.com şeklinde kayıt olursanız Gmail'den Ayarlar kısmından bu adrese filtre koyarak inploid.com'dan gelen bütün postaları aynı bir klasörde toplayabilirsiniz.
 • Size gelen bir e-postanın belirli bir paragrafını veya cümlesini alıntılayarak cevaplayabilirsiniz. E-postada cevap vermek istediğiniz bölümü imleçle seçin ve Cevapla/Reply'ye tıklayın. Sadece o kısmı alıntılamış olup cevap yazacaksınız.
Ekim 2013

Arda Öztiryaki bir yanıt verdi.

Linkedin'de tüm kişi listeniz (network) Türklerden oluştuğu ve Türkiye dışında bir ülkede çalışma gündeminiz olmadığı halde İngilizce içerikli profil oluşturmanızın sizce anlamı nedir?

Kişi listeniz Türk kullanıcılardan da oluşsa, uluslararası bir platform olduğu için küresel bir iletişim dili kullanarak teorik olarak daha çok kişiye hitap edebilirsiniz, ulaşabilirsiniz.
Ekim 2013

Arda ÖztiryakiBootstrap konu başlığını takip etmeye başladı.

Bootstrap

Bootstrap, cihazın donanımın yeniden kurulmasından sonra (hardware reset) çalıştırılan yazılımdır. Bootstrap'ın görevi Kernel'in çalıştırıla...

Haziran 2013

Arda Öztiryaki bu yanıtı beğendi:

CSS3 ile Multiple Columns nasıl yapılır?

HTML
<article>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla facilisi. Nam liber tempor cum soluta nobis eleifend option congue nihil imperdiet doming id quod mazim placerat facer possim assum. Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem. Investigationes demonstraverunt lectores legere me</article>

CSS
article
{
-moz-column-count:3; /* Firefox sütun sayısı*/
-webkit-column-count:3; /* Safari and Chrome sütun sayısı */
column-count:3; /* sütun sayısı */

-moz-column-gap:40px; /* Firefox sütunlar arası boşluk*/
-webkit-column-gap:40px; /* Safari and Chrome sütunlar arası boşluk */
column-gap:40px; /* sütunlar arası boşluk */
}
Haziran 2013

Arda Öztiryaki bir yanıt verdi.

Haziran 2013

Arda ÖztiryakiLeague Of Legends konu başlığını takip etmeye başladı.

League Of Legends

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Nisan 2013

Arda Öztiryaki bu yanıtı beğendi:

Uzun vadede tasarımcı olmak mı yoksa yazılımcı olmak mı daha mantıklıdır?

Her ne kadar ülkemizde yazılım ve tasarım kavramları iç içe geçmiş olsa da "yazılım" ve "tasarım" konuları birbirinden ayrı kavramlar ve uzmanlık alanlarıdır. Size tavsiyem sektörün şu anki veya tahmin edilen gelecekteki duruşunu baz alarak karar vermemeniz istek ve yetenekleriniz doğrultusunda hareket etmenizdir. Çünkü başarı ancak işinizi severek yaptığınızda var olan bir kavramdır. Aksi halde sektörün duruşuna göre karar verirseniz belki kısa vadede çok iyi paralar kazanabilirsiniz fakat uzun vadede bu kararınızın sıkıntılarını çekebilirsiniz.
Nisan 2013

Arda Öztiryaki bu yanıtı beğendi:

Grafik tasarımcılar, tasarımlarındaki boşlukları nasıl kullanırlar?

Öncelikle sayfalardaki boşluklara gereksiz gözüyle bakmamalı. Çünkü boşluklar vurgulamak istediğinizi ön plana çıkarır.

Grafik
Eğer boşluklar fazla ise ve çalışmada yazılar varsa satır aralarını biraz daha açabilirsiniz. Bu okunurluğu da etkiler.

Aslında tasarımda boşluk bir velinimettir fakat kullanmasını iyi bilmeli. İyi kullanırsanız konu öne çıkar. İyi kullanım da çalışmadaki nesnelerin boyutunu, eğimini, duruşunu, perspektifini ayarlama gibi ufak düzenlemelerle olabilir. Eğer sayfanız aşırı boşlukla dolu ise çalışma alanını ve çıktısını daraltabilirsiniz.
Ekim 2012

Arda Öztiryaki bir yanıta alt yorum yaptı

ek olarak;ücretsiz ve açık kaynaklı olması.
-Hızlı ve kolay bir dildir.
-Derlemeye gerek yoktur.
-Bir çok işletim sisteminde çalıştırılabilir.
-Veri tabanı arayüzü sayısı fazladır.
-Uzantı alabilir.
Ekim 2012

Arda Öztiryaki bir yanıt verdi.

Ekim 2012

Arda ÖztiryakiTailchute kişisini takip etmeye başladı

Tailchute, Mühendis, @tailchute

Ekim 2012

Arda Öztiryaki bir yanıta alt yorum yaptı

androidde uygulamalar kırılınca hiç bir problem olmuyor, ios da uygulamaları ücretsiz kullanmak için jailbreak yapmak gerekiyor ve bu işlem telefonu garanti kapsamından çıkarıyor. kıssadan hisse; ios da lisans ücreti alma ihtimali daha fazla.
Ios da herşey paralı Android de ise bedava :) Ios da çıkan sonradan Androidde de çıkıyor. Ios da yayınlatmak için para ödeniyor ve miktarı yüksek Androidde ise düşük bir ücretle yayınlatıla biliyor.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

ASP.NET

272 Kişi   142 Soru

Software Development

104 Kişi   8 Soru

C# (Programlama Dili)

370 Kişi   83 Soru

Photoshop

641 Kişi   38 Soru

Javascript

229 Kişi   51 Soru

CSS

232 Kişi   37 Soru

Html

299 Kişi   48 Soru

Web Interface Design

17 Kişi   2 Soru

PHP

512 Kişi   101 Soru

MySQL

156 Kişi   30 Soru

JQuery

192 Kişi   22 Soru

Tasarım

377 Kişi   53 Soru

Arayüz Tasarımı

107 Kişi   25 Soru

Web Design

124 Kişi   10 Soru

Web Arayüz Tasarım Araçları

167 Kişi   17 Soru

Design

25 Kişi   4 Soru

Reklamlar

215 Kişi   65 Soru

Mobil Reklamcılık

78 Kişi   15 Soru

Reklam Yazarı

51 Kişi   2 Soru

Reklamcılık

103 Kişi   23 Soru

Online Reklamcılık

36 Kişi   33 Soru

League Of Legends

6 Kişi   3 Soru

Bootstrap

7 Kişi   3 Soru

Fotoğrafçılık

1951 Kişi   167 Soru

Arayüz Tasarımı

107 Kişi   25 Soru