Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özge Can Balaban,

Mimar

Bir gün benim ülkemde de insanlar insana değer verecek

Ekim 2013

Özge Can Balaban

Çarşının başlattığı "Köy Okulları Yardım Kampanyası" hakkında bilginiz var mı?

Sosyal Sorumluluk

Viicdan sahibi insanlar arıyoruz. Türkiyenin en ücra köşelerindeki ihtiyaç sahibi çocukları sevindirmektir bu organizasyonunun hedefi...

htiyaçlar;
kız çocuk: 26-32 arası numaralar bot-çizme
erkek çocuk: 27-38 numara bot-çizme
9-14 yaş arası kız-erkek çocuk mont
Atkı-bere, kazak sıcak tutacak kıyafetler ...
her türlü kırtasiye malzemesi...

kargoları göndermeye başlayabilirsiniz... adres= ÖRNEK MAHALLESİ BESTEKAR AMİR ATEŞ CAD. BİŞGENLER AP. NO= 5 DÜKKAN NO= 2 ATAŞEHİR / İSTANBUL ... ... ... irtibat numaraları 0535 472 52 67 0532 438 28 08 0535 870 23 91 0534 719 41 95

facebook.com/events/242725909213396/2448...
 • 1 Yanıt
Ekim 2013

Özge Can Balaban

Yılmaz Özdil'in yeni kitabını (Beraber yürüdük biz bu yollarda) okudunuz mu? Kitap ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Eksik kalan veya gereksiz gördüğünüz bölümleri var mıdır?

Kitabı neredeyse bir gün içerisinde okudum objektif diyemem farklı bir pencere sunuyor Akp iktidarının bugüne gelişini kendi ideolojisi içerisinde değerlendirmiş dyebilirim
 • 1 Yanıt
Haziran 2013

Özge Can Balaban

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Atatürk'ü abartısız sevmeyen - saygı duymayan kişiler neden bu şekilde bir ruh hali içindedirler?

Aşırı islamcı kesimin neden sevmediği belli, fakat entellektüel kesimden sevmeyenler için birkaç gözlemim var.

Öncelikle insanın kendi yapmadığı her şey dışarıdan çok kolay gözükür. Ülkenin bulunduğu durumdan çıkarılıp sınırlarının çizilmesi ve bu amaç uğruna yokluk halinde savaşlar yapılıp kazanılması anlatıldığı zaman kimilerine kolaymış gibi gözükmektedir. Eğer bu "direniş" yapılmasaydı şimdi Ankara ve çevresine sıkışmış olan bir devlet olarak yaşıyor olurduk.
Ben özellikle ileri görüşlülüğünden çok etkileniyorum. Eğer söylediği sözleri incelerseniz, kendisinin bugün orta doğuda yaşanan karışıklıkları bile öngördüğünü anlayacaksınız. Zaten gençliğe hitabe tamamen günümüzü anlatmakta değil midir? Ünlü düşünürlere hayran olan bir kısmın neden Atatürk antipatisi taşıdığını da merak ediyorum doğrusu.
Genel olarak, Atatürk'ün çok abartılmaması gerektiğini de düşünüyorum. Görüşlerini ve düşüncelerini tamamen benimsemek değil, okuyup anlayarak kendimize göre akıl yürüttüğümüz zaman günümüz şartlarında çok daha çağdaş ve modern fikirler üretebileceğimizi düşünüyorum. Hatta bunu kendisi de söylemiştir.

Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz.
(30. 08. 1924, Dumlupınar'da Konuşma.)

Gençler! benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler ! Bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnum ve mesudum.
(1937)
 • 4 Yanıt
Mayıs 2012

Özge Can Balaban

Laptoplarda pil ömrünü arttırmak için neler yapılabilir?

Sayın @lorquina'nın da bizlerle paylaştığı maddelere katılıyorum. Temizlik konusuna gelince hazır hava kanallarına ulaşılmışken (o temizlik için bilgisayarı oldukça dağıtmış olmanız gerekiyor) CPU ve GPU üzerindeki soğutma kütleleri de yerlerinden çıkartılarak alttaki kurumuş olan termal macun tamamen temizlenip yenilenmeli. Eğer bilgisayarınız eskimişse aslında ısıyı ileten bakır boruları da değiştirmeniz gerekir; o boruların içinde az miktarda su ve metal yünü bulunur. Su, zamanla borulardan kaçar ya da çevresindeki metale paslandırarak bağlanır, boruların soğutma işlevi azalır. Hazır bu kadar derine dalmışken soğutucu motorunun arka yüzeyinin merkezindeki etiket orta kısmı açıkta bırakacak şekilde maket bıçağıyla kesilmeli ve motor aksına bir damla dikiş makinesi yağı damlatılmalı. Ardından deliği yapışkan bantla tekrar kapatmalısınız ki toz girmesin. Bu kısmı insanlar genellikle serviste yaptırırlar ama garantisi bitmiş bir laptop'ı siz de açarak bu tamiratları yapabilirsiniz; bir miktar teknik anlayış ve bilgi gerekli tabii mesela tornavida kullanmayı bilmelisiniz, söktüğünüz her parçayı tekrar yerine takabilmelisiniz (ben bunun için karmaşık işlemlerden önce bölgenin bir fotoğrafını çekiyorum, bugüne kadar hiç dönüp bakmam gerekmedi ama her an gerekebilir). Bu tür bir bakım için modelinize uygun bir Youtube videosu bulmalısınız ki her marka ve model için bulunabiliyor. Bir bilgisayar tornavidasına ihtiyaç duyarsınız (mutlaka en az bir vida normal tornavidalarla ulaşamayacağınız derinlikte yapılıyor) ki o da 5 TL'ye markaya özel olmayan servis hizmeti veren dükkanlardan alınabiliyor, ayrıca o dükkana gitmişken bir de termal macun almalısınız, fiyatı 10 TL olur. Bir de yarım saatinizi ayırıp izlediğiniz videoyu takip ederseniz, bakım işleminiz 15 TL'ye ve yarım saatte hallolmuş olur. Neyse teknik yeterliliğine güvenmeyenler bu kısmı parasını vererek serviste yaptırmalılar.

İhtiyaç duymadığınızda yani laptop prize takılıyken bataryayı makineden ayırırsanız ömrü de uzar. Yalnız bu yöntemin iki dezavantajı vardır:

 • Elektrik kesilirse aletiniz kapanır, kaydetmediğiniz her şey yok olur
 • Bataryayı sökme takma işleminde açmanız gereken kilit ve bataryanın yuvası yalama olur, sonuçta bu parçalar sadece nadiren kullanılma amaçlı nispeten zayıf üretilmiştir.
Disk birleştirme işleminin hız kazandırdığı rivayet ediliyor, teorik olarak kabul de ediyorum ama pratikte bir yararını gözlemlemedim. HDD'lerde yapabilirsiniz, bir zararı olmaz. Yalnız SSD'leri o işlemin bozacağı ve SSD'lerin birleştirmeye ihtiyaç duymadığı yaygın olarak bilindiğinden kıymetli SSD'nize öyle bir işkence yapmamanızı tavsiye ederim (gerçi SSD'nin ne olduğunu bilen ya da bilgisayarında SSD'si olanlar bu yazacaklarımın hepsini zaten biliyorlardır :).

Sayın @lorquina'nın da belirtmiş olduğu arka planda çalışan gereksiz programlar seçeneği de güzel. Onları kapatmak için Başlat'a tıklayın ve MSconfig yazın (XP için Başlat/Çalıştır açılan pencereye msconfig.msc yazılıyor), ardından Enter. Açılan programda Başlatma sekmesini seçin ve otomatik başlatılmasını gereksiz bulduğunuz programların solundaki çentiği kaldırın. Burada tavsiyem, sadece bildiğiniz programların çentiğini kaldırın, bilmedikleriniz sisteminizin çalışması için gerekli yazılımlar olabilir.

Laboratuvar

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri'nde "Güç Tasarrufu" modunu seçerseniz de bataryanızı daha uzun saatler ya da dakikalar kullanabilirsiniz.
Ayrıca Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem'de Gelişmiş sistem ayarları sekmesi - Performans/Ayarlar tuşunda şu seçenek de performansı arttırarak, daha az ısı üreterek daha fazla iş yapılmasını sağlayacaktır (ben burada sadece "Masaüstündeki simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan" çentiğini açıyorum ki masaüstü arka plan resmim güzel görünsün. Yoksa Windows masaüstündeki klasörlerin etiketlerinin altını lacivert boyuyor. Bir de Simgeler yerine küçük resimler göster" seçeneğini seçiyorum ki fotoğraflarımı klasörlerin içinde direkt görebileyim) :

Laboratuvar


Ardından Uygula, Tamam ve Tamam

Bir de Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Kişiselleştirme'de temalardan Windows Klasik'i seçerseniz de bilgisayarınız değerli batarya ömrünü gereksiz görsellere harcamak yerine işiniz ya da eğlenceniz için harcayacak ve daha az batarya tüketecektir.

Laboratuvar
Ayrıca Denetim Masası\Donanım ve Ses bölümünde Sistem seslerini değiştir seçeneğiyle şu pencereyi açıp gösterilen ayarı (Ses Efekti sekmesinde, Ses Düzeni "Ses Yok" seçeneği) yaparsanız sisteminiz gereksiz seslere de enerji harcamayı bırakacaktır (burada tabii illa ihtiyaç duyuyorum dediğiniz sesler varsa onları açık bırakıp diğerlerini teker teker de kapatabilirsiniz):

Laboratuvar

Bu ayarları yaptığınızda bilgisayarınız %20 kadar performans kazanacak ve aynı iş miktarında %20'ye yakın batarya tasarrufu da yapacaktır.
 • 2 Yanıt
Nisan 2011

Özge Can Balaban

Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Çılgın Proje" için birçok şey yazılıp çizilmeye başlandı. Proje için siz ne düşünüyorsunuz?

Bu projeye yatırılacak 50 milyar doları mesela ilk aklıma gelen yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bir projeye neden yatırmıyor? Eğitimle ilgili bir projeye neden yatırılamıyor? Doğunun daha çok kalkınması ile ilgili bir projeye neden yatırılamıyor? Kanal ne ya? Boğaz neyine yetmiyor? Bitti mi? bitmediiiii. Montreux Boğazlar Sözleşmesine göre savaş ve barış zamanında askeri ve ticari gemilerin boğazı geçişlerinde kısıtlamalar ve düzenlemeler var. Bu kanalı yapınca ne olacak? Kim gelecek kim geçecek? Sadece ticari gemiler mi geçecek. Gün oldu devran döndü savaş çıktı müttefik geldi kapıya dayandı aç kanalı karadenize gemi çıkarıcam dedi, ne diyeceğiz, ne yapacağız. Yahu çocuk oyuncağımı bu! Boğazların stratejik öneminden bir haber mi bu insanlar nasıl alternatif bir boğaz yapılır?

Ayrıca hayatınızda boğaz bize yetmiyor ah bir boğaz daha olsa kim ne zaman demiş. Ülkenin binbir derdi varken bu mu ya senin seçim öncesi çılgın projen? Çılgın bile diyemiyorum "SAÇMA" diyorum başka da birşey diyemiyorum.
 • 16 Yanıt
Aralık 2010

Özge Can Balaban

Elektrikli otoların çalışma prensiplerini biliyor musunuz?

Bir nevi öyle;
DC (doğru akım) Motorlar pahalı ve Üretimi Zor Diye AC (alternatif akım) Motorlar Tercih Ediliyor Bataryadaki doğru akım alternatif akıma dönüştürülür
 )invertör)   ve Ac motoruna iletilir hareket elde edilir.  tüm sistemi kontrol eden bir elektronik ünite cpu var.tüm komutlar bu cpu geliyor. o da değerlendiriyor ..... 
 • 6 Yanıt
Kasım 2010

Özge Can Balaban

O eski günlerdeki 'Kemancı'yı aratmayacak mekan var mı bildiğiniz istanbul'da?

O eski kemancıyı aratmayacak dediğimiz de işler değişse de o eski havalara dair Haydar ve Robin Hood hala varlar.
 • 6 Yanıt
Temmuz 2010

Özge Can Balaban

Bir haftalık bir şöförün son iki gününde bir direğe toslaması ve duran bir arabanın ön farını geri geri giderek paramparça etmesi onun kötü bir şöför olacağını mı gösterir yoksa sadece nazar mı değmiştir?

"şoför" değildir o bahsettiğiniz sürücüdür. Kendine,aracına ve trafiğe hakim olan şoför, sadece taşıt kullanana sürücü denir !!!
 • 12 Yanıt
Mayıs 2010

Özge Can Balaban

Japon Tobacco'nun dumansız sigarası için ne düşünüyorsunuz? Acaba tüm dumanı ciğerlerimize hapsedip bizi daha da mı zehirleyecek?

[ALINTI] karsihaber.com/japonlardan-dumansiz, -yan...

Sigarayı çekmek için silindire yerleştirmek üzere içinde nikotin bulunan küçük kartuşun tanesi 100 yene (yaklaşık 1, 5 TL) satılacak. Yanma olmadığı için tiryaki de katran teneffüs etmemiş olacak.
 • 6 Yanıt
Mayıs 2010

Özge Can Balaban

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Lider olan yol açar, engel olmaz...

Lider ve patron farkı;

Liderlik
 • 102 Yanıt
Şubat 2010

Özge Can Balaban

Yabancı mühendis, mimar ve şehir planlamacılarının ülkemizde yeterlilik ispatına gerek kalmadan çalışabilmesi kararının sonuçları sizce neler olabilir?

Bu büyük sermayelerin maliyet düşürme harekatı ve maalesef. Her işte olduğu gibi hükumet ve idari organlar sermaye karşısında yenik düşüp yabancı mimar mühendis gibi tekno-akademik işçilere yeterli olup olmadığına bakmaksızın çalışma ruhsatını verecekler.

Bir örnekle demek istediğimi anlatayım; diyelim ki uluslar arası bir firmasınız ve Türkiye'de büyük bir yatırım yapacaksınız. Yapacağınız yatırımda harcayacağınız parayı ülke kurallarına göre minimize etmeye çalışırsınız.

Örnekteki yatırımın, inşaat maliyetlerini en aza indirmek için ne yaparsınız kendi bünyenizden mimar ve mühendislere bir firma kurdurursunuz. Gerek yapı denetim gerekse danışmanlık gibi ciddi paralar tutan bu işleri bu çakma firmanıza yaptırırsınız ve bilançolarınızda gider gösterirsiniz halbuki para geri size gelmiştir. Böylece birbirinden lezzetli vergi indirimleri ve kazançlar sağlarsınız asıl firmanızda.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ancak sorucu arkadaşımız gibi işin içinden gelen insanları örneğe boğmanın bir manası yok.

Genel olarak neden yabancı mühendis ve mimarlara yeterliliklerine bakılmadan çalışma ruhsatı verildiğini az çok özetlemeye çalıştım.
 • 10 Yanıt
Ocak 2010

Özge Can Balaban

Bütün ütopyalar bir anti-ütopyadır aslında...

gerçekçi ol imkansızı iste
 • 10 Yanıt
Aralık 2009

Özge Can Balaban

Şizofreni ile çok kişiliklilik farklı rahatsızlıklar mıdır? Aralarındaki fark nedir?

Farklıdır.


Disosiyatif Bozukluklar kümesi altında olan Çoklu Kişilik Bozukluğu adından dolayı yanlış anlaşıldığının aksine bir kişilik bozukluğu değildir.

Kişilik bozuklukları; antisosyal kişilik bozukluğu, borderline kişilik bozukluğu, çekingen kişilik bozukluğu, obsesif kişilik bozukluğu gibi bozukluklar ile örneklenebilir. Çoklu kişilik bozukluğu (Multiple Personality Disorder) terimi yerine artık daha sıklıkla Disosiyatif Kimlik Bozukluğu (DKB) (Dissociative Idendtity Disorder) kullanılmaktadır. DKB iki ya da fazla ayrı kimliğin tekrarlı bir şekilde davranışın kontrolünü ele geçirme durumu olarak tanımlanabilir. Kimlikler birbirlerine ait bilgileri hatırlamayabilir, birbirinden haberdar olmayabilirler. Bu yüzden bu bozukluğu yaşayan kişilerin yaptıkları davranışların bir kısmından haberdar olmamaları beklendik bir durumdur. "Identity" ve "Beyza'nın Kadınları" bu bozukluğu işleyen filmlerdir.


Şizofreni ise psikotik bozukluklar kümesinde yer alır. Şizofreninin birçok alt tipi olabilir. Paranoyak, Hebefrenik, Rezidüel gibi... Şizofrenide görülen belirtileri özelliklerine göre iki alt kümeye ayırmak mümkündür; Pozitif ve Negatif belirtiler.


Pozitif Belirtiler: İşitsel ya da görsel halüsinasyonlar, düşünce bozuklukları şeklinde kendini gösterebilir.


Negatif belirtiler: Hareketsizlik, duygularını tanıyamama, genel ilgi kaybı kişinin yaşamsal hareketliliğinin oldukça azalması olarak görülebilir.

 • 17 Yanıt
Nisan 2011

Özge Can Balaban

Bir çocuktan daha fazla çocuk sahibi olmaya gerek var mı?

5 dıyorum
 • 22 Yanıt
Aralık 2009

Özge Can Balaban

Kan verecek kişide boy kilo oranına mı bakıyorlar yoksa sadece kiloya mı bakıyorlar?

50 kg alt sınıra bakılıyor. boy dosyaya yazılmak için sadece. dikkate alınmıyor. asıl önemli olan ise kan değerleriniz. hemoglobininizin 14 den yukarı olması gerek
 • 7 Yanıt
Daha fazla göster